Helloween

Η αλήθεια είναι ότι στο walls δεν τα κούρδισε και πολύ καλά

1 Like

Τα walls και τα keeper μεσα στους αγαπημενους μου δισκους ever εξαλλου με helloween μεγαλωσα. Ακομα θυμαμαι και κλαιω οταν ειχαν βγει με eagle και drstein. Ο hansen μεγαλος συνθετης στα νιατα του, τωρα ισως στερεψε. Το land of the free καλυτερο απολα τα helloween μετα την φυγη του. Ο kiske φωναρα κατι που με δυσκολια θα ελεγα για τον deris. Ολα τα παραπανω δεν με εμποδιζουν να λεω οτι ο hansen ειναι φουλ κομπλεξα και γελοιος με αυτο που φοραει στο κεφαλι. Και οτι ειναι τρομακτικα αντιεπαγγελματικο και επισης γελοιο κ ξεφτίλα το οτι ο kiske βγηκε κονσερβα.
Επισης οτι και να λετε δεν αλλαζει η αποψη μου για ολα τα παραπανω.

Ο καινουργιος μαλλον θα ειναι σουπα.

Πού να δεις πώς έγινε το λεωφορείο…

2 Likes

32 χρονια πριν :joy: :joy: :joy:

Θα σας πω κάτι που ξέρω από μέσα…

Ο Καϊ δεν ήξερε καν να κουρδίζει τα όργανα…

3 Likes

Έχω πάρει καλαμαράκια με ταραμοσαλάτα και σας διαβάζω. Συζητάμε λες και οι Helloween στο διάστημα των τελευταίων 25 χρόνων έγραψαν το Heaven and Hell στη μία πλευρά του βινυλίου και το Rising από την άλλη, ενώ ο Χάνσεν έγραφε διαφημιστικά σποτ για το καρνέισο. Συνεχίζουμε…

12 Likes

Νομιζω οτι θα μπορουσαμε ολοι να συμφωνησουμε οτι τα τελευταια 25 χρονια μονο μουσικη για καρνεισο γραφανε και τα δυο συγκροτηματα

1 Like

Time Of The Oath
Better Than Raw
The Dark Ride
7 Sinners

Αυτα εχουν βγει τα τελευταια 25 χρονια.

“carnation”

:sweat_smile:

2 Likes

Λίγα για το καρνεσιον.

Η Λόλα είναι θεσμός!

3 Likes

Υπέροχοι δίσκοι και οι τέσσερις, αλλά τα ίδια λέμε. Gamma Ray κατεβαίνουν με την ακόλουθη σύνθεση:

Land of the Free (1995)
Somewhere Out in Space (1997)
No World Order (2001)
Land of the Free II (2007)

Τι γίνεται τώρα, τις βγάζουμε να τις μετρήσουμε; Κανένα από τα οκτώ δισκάκια δεν βλέπω να είναι μνημείο στην ιστορία της μουσικής.

Disclaimer: δεν είμαι φανμπόης του Χάνσεν, είμαι 101% Κισκε-σικός.

1 Like

Συγχωρατε με, απο το 1997 και μετα καρνεσιο και κουικαρα σιγουρα

Αληθεια τωρα, επειδη βλεπω συνεχιζεται το αστειο, συζηταμε γιατι ειναι σημαντικος ο Hansen για τους helloween? Το ξερετε οτι ολο το pumpkins united reunion εγινε για αυτα τα

που καθεστε και μετρατε ετσι; Μηπως ξερει κανεις αν εκαναν πιο επιτυχημενη περιοδεια οι helloween πριν απτο reunion, ρωταω απο περιεργεια γιατι διαβαζω οτι οι Weikath και Deris το πηγαιναν τελεια το καραβι μεχρι τοτε.

Και επειδη μετραμε ετσι χωρις λογο, παρτε 7 χρονια πριν :wave: :wave: :wave:

Επειδη βλεπω κατι περιεργα και για το Land of the Free, κοιταει στα ματια οποιονδηποτε power metal δισκο, fight me

5 Likes

3 Likes

Nαι ρε μαν, δεν ειπα οτι εγινε για την καλλιτεχνικη αξια των δισκων, γιατι πουλανε ακομα εννοουσα

9 χρόνια πριν

Ενταξει το ιδιο λεμε, δεν ειχε ο hansen να παρει περουκα με αυτα που πουλαγε

Ναι ας τις βγαλουμε γιατι οχι. Για μενα 3 απο αυτα ειναι τα 3 καλυτερα των Helloween.
Τα 4 Gamma Ray που γραφεις, μου ειναι παντελως αδιαφορα.
Σορρυ ε.

Κατι που δεν εγραψε κανενας.

Αν μετραμε εμπορικη επιτυχια, τοτε χαιρω πολυ.

Γενικα οκ μπορειτε οσοι και ολοι αν θελετε να λατρευετε τους Gamma Ray.

Αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι ο Kai Hansen δεν ηταν μελος των Helloween για 30 χρονια περιπου. Απο που κι ως που να υπαρχει η απαιτηση να συνθετει μεγαλο ογκο στο καινουριο? ΑΥΤΟ ειναι η κουβεντα, οχι να τις βγαλουμε να τις μετραμε. Ακουσαμε κι οτι ειναι ο Μεσσι του power metal, δηλαδη τι να πουν κι οι Blind Guardian τοτε, θα πρεπει να τους θεωρουμε Ζινταν Ροναλντο (τον παλιο τον καλο) και Μαραντονα μαζι αν ειναι ετσι.

Με κανατε να βαλω καρδουλα στον Clairvoyant με τις υπερβολες για τον Χανσεν.

1 Like

Τι σόρι, κολοκυθόπιτα (no pun intended).

Στην ουσία: ευτυχώς που ο Χάνσεν δεν γράφει στον νέο δίσκο επειδή οι Helloween έβγαλαν το 7 Sinners πριν από 11 χρόνια. Sounds legit, προχωράμε για να δούμε σε τι βαθμό μάς έχει επηρεάσει πια αυτή η καραντίνα.

Αλήθεια, κατάλαβες ότι είπα Μέσι του power metal (καλά, ούτε καν έγραψα τις λέξεις power metal σε κάποιο post μου, αλλά δεν πειράζει) τον Χάνσεν;

Αν ναι, οκ. Αν όχι, οφείλω να σου πω ότι έχεις ένα αξιοθαύμαστο τρόπο να παρουσιάζεις ατάκες out of context σε αυτούσιες προτάσεις. Κυριολεκτώ. Αν δεν ήξερα πόσο αντιπαθείς την πολιτική, θα σου πρότεινα να τη δοκιμάσεις κάποια στιγμή στο μέλλον.

Να μπορούσα να σου δωκω όλες τις καρδούλες του κόσμου!! Finally someone said it. Κατά τα άλλα συνεχίστε παιδιά, έχει ψωμί η φάση…

1 Like

Σόρρυ ε, αλλά όταν έχεις στην κουβέντα τα Keepers, οτιδήποτε άλλο και να πεις ως καλύτερο Helloween φαντάζει άτοπο. Καλό το προσωπικό γούστο, κι εγώ μπορώ να δηλώσω ότι το Chameleon είναι το καλύτερο Helloween λχ, αλλά αυτό δεν το κάνει καλύτερο επειδή απλά μπορεί να αρέσει σε εμένα.

Τόσα χρόνια οι Helloween προσπαθούσαν ακριβώς αυτό, να επιστρέψουν στις δόξες των Keepers. Γι αυτό και τα πρώτα άλμπουμ με τον Deris είχαν αυτό στο πίσω μέρος του μυαλού τους (το Master υπήρχε αρχική πρόθεση να βγει σαν Keeper, το Time Of the Oath έχει το φύλακα στο εξώφυλλο κλπ), γι αυτό όταν έβγαλαν το RdCE και πήγε ψιλοάπατο επέστρεψαν ξανά στην ιδέα των Keepers κι έβγαλαν το τρίτο μέρος, γι αυτό έκαναν και το reunion.

Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα αν τα κατάφεραν οι Helloween στο μεσοδιάστημα, ή αν έβγαλαν δισκάρες με τον Deris. Αλλά από αυτό, στο να έχουμε φτάσει να αναρωτιώμαστε τί δουλειά έχει ο Hansen στο reunion, αν έβγαλε σοβαρή μουσική μετά τους Helloween και να ασχολούμαστε κυριολεκτικά με τρίχες (οκ, αντιαισθητική η περούκα αλλά επιλογή του είναι, δεν έχει καμία μουσικά σχέση), υπάρχει τεράστια διαφορά.

5 Likes