Τherion 14/4 στη Θεσσαλονικη κ 15/4 στην Αθηνα!

Έλα κι εσύ στους Therion να τα γιορτάσεις 3 μέρες νωρίτερα…! 8)
[b]

Καλά, πιωμένη ήμουν;; Τρεις μέρες αργότερα εννοούσα! :stuck_out_tongue: [/b]

[quote=“Aloe”]

Έλα κι εσύ στους Therion να τα γιορτάσεις 3 μέρες νωρίτερα…! 8)
[b]

Καλά, πιωμένη ήμουν;; Τρεις μέρες αργότερα εννοούσα! :stuck_out_tongue: [/b][/quote]

Άστα αυτά, μην πας να τα καλύψεις! :stuck_out_tongue:
Το ερώτημα είναι: “Τι ακριβώς είχες πιεί;” :roll:

[size=1]…έχουμε βγεί εκτός topic, αλλά δεν πειράζει…[/size]

Τς τς τς!! Ντροπή κύριε Maiden1979! Μάλλον με έχει βαρέσει το διάβασμα… :roll:
Τελικά σκέφτομαι να θυσιάσω Therion, Guardian και Scorpions (ναι, όλα αυτά! κλαψ) για Maiden, Pain of Salvation και Metallica με 100 Ευρώπουλα…! γιατί με καύσωνα, σπρωξίδι και κυάλια πάνω στους ώμους κάποιου άλλου (μπας και δω τίποτα) δε νομίζω να το ευχαριστηθώ… αυτά!

(όντως εκτός topic :roll: )

Με συγχωρείτε αν σας προσέβαλα, κυρία μου! :wink:

Τι διαβάζεις αν επιτρέπεται; :-s

Θα τα πούμε στους Maiden τότε! :stuck_out_tongue:

Ως 18χρονη, διαβάζω κι εγώ για Πανελλήνιες… Θετική κατεύθυνση είμαι… Σκίζομαι φέτος για να γίνω ακαδημαικός πολίτης (βλέπε καθισιό, καταλήψεις κλπ. :lol: )

[quote=“Aloe”]

Ως 18χρονη, διαβάζω κι εγώ για Πανελλήνιες… Θετική κατεύθυνση είμαι… Σκίζομαι φέτος για να γίνω ακαδημαικός πολίτης (βλέπε καθισιό, καταλήψεις κλπ. :lol: )[/quote]

Πανελλήνιες… #-o
Τι μου θύμισες τώρα…
Λίγοι μήνες υπομονή και μετά όλα τα καλά έρχονται… :wink:

Α! Kαλό το “Gothic Kabbalah”, αλλά όχι τόσο όσο τα “Sirius B” και “Lemuria”!

[size=1]…το τελευταίο το αναφέρω μόνο και μόνο, για να μην μας κράξουν που είμαστε off topic…:lol: :lol: :lol: [/size]

Βασικά σε όλα τα albums τους κάτι με ψιλοχαλάει, αλλά τα ακούω όλα αρκετά ευχάριστα! Το ίδιο ισχύει και για το “Gothic Kabbalah”, αλλά μου φαίνεται ότι αυτό είναι λίγο πιο “mainstream”…

[size=2]Περίπου 40 μέρες σχολείου μου έμειναν…(και δε θα πάω σε όλες!) Επιτέεεεελουυυυυυς!! Δεν αντέχω άλλο! Τρελοκομείο είναι! Κάθε μέρα γυρνάω με σπασμένα νεύρα![/size]

Βασικά σε όλα τα albums τους κάτι με ψιλοχαλάει, αλλά τα ακούω όλα αρκετά ευχάριστα! Το ίδιο ισχύει και για το “Gothic Kabbalah”, αλλά μου φαίνεται ότι αυτό είναι λίγο πιο “mainstream”…[/quote]

Σε εμένα η “μαγεία” των Therion έχει “επιδράσει” λίγο διαφορετικά!
Υπάρχουν albums που προσκυνώ και albums που με αφήνουν σχεδόν αδιάφορο…
Τους ανακάλυψα το 1995 στο “Lepaca Kliffoth” και έπαθα μια μικρή πλάκα…
Τελείως διαφορετικό και πρωτότυπο για την εποχή!
Εντάξει, την άλλη χρονιά τελειοποίησαν το στύλ τους, βγάλανε το “Theli” και απογειώθηκαν!
…και εκεί που έχω “ζεσταθεί”, κυκλοφορούν το “Vovin” και ξενερώνω…
Πολύ κατώτερο των προσδοκιών μου… :?
Βγάζουν και το “Deggial” το 2000 και με χάνουν τελείως από οπαδό τους…
Σε αυτή την καμπή της καρίερας τους, δεν μου θυμίζουν σε τίποτα σχεδόν τους Therion που ήταν ευρηματικοί και εμπνευσμένοι, τους Therion που είχα αγαπήσει…:oops:
Παραδέχομαι ότι τους παράτησα για αρκετά χρόνια, όντας απογοητευμένος!
Ούτε η κυκλοφορία του “Secret Of The Runes” με απασχόλησε, ούτε το Live In Midgard"…
Ακόμα και όταν τα “Lemuria” και “Sirius B” είδαν το φως της δημοσιότητας, συνοδευόμενα από ενθουσιώδεις κριτικές, ήμουνα αρκετά επιφυλακτικός!
Πήγα και στρατό εκείνο το διάστημα με αποτέλεσμα άλλες δύο κυκλοφορίες των Σουηδών να μην βρούν θέση στα ράφια της δισκοθήκης μου!
Στα τέλη του 2005 όμως πέφτουν τυχαία στα χέρια μου (τα 2 τελευταία) και αφού μετάνοιωσα για τα καλά ](*,) για την στάση που τήρησα την τελευταία 5ετία, οι Therion και εγώ τα “ξαναβρήκαμε”! :wink: :lol:
Μου αρέσουν πάρα πολύ, ίσως γιατί δεν περίμενα να ασχοληθώ ξανά με Therion, αλλά “ποτέ μην λές ποτε”! :roll:
Το τελευταίο τους προσωπικά δεν το βρίσκω πιο mainstream, μου αρέσουν πολλά σημεία του, ενώ άλλα όχι!
Συμφωνώ πάντως 100% με τον Christofer Johnsson, ότι η παραγωγή του album σε κάποιους θα αρέσει και άλλοι θα τη μισήσουν! Μάλλον ανήκω στη δεύτερη κατηγορία! Ουσιαστικά, με το mastering έχω πρόβλημα! Δεν πιστεύω ότι ταιριάζει τέτοιο mastering στους Therion! Στους Μetallica θα ταίριαζε! :wink:

[size=1]Υπομονή, τελείωνεις…
Πάντως, τα σπασμένα νεύρα έιναι γενικό φαινόμενο!
Και στο πανεπιστήμιο (μακριά από το Πάντειο! Δεν θα βρεις χειρότερα) και στη δουλειά αργότερα, εκεί να δείς νεύρα![/size]

ενας φιλος που μενει βερολίνο μου ειπε οτι τους ειδε χτες και οτι ηταν μια απο τις καλυτερες συναυλιες που εχει δει. 4-5 κομματια απο το καινουργιο και στη σκηνη βγαινουν με δυο τραγουδιστες (snowy shaw, mats leven). δυστυχως επαιξαν μιαμιση ωρα και κατι, αλλα λεει πως μαζι στο tour ηταν και οι grave digger και οι περισσότεροι ειχαν παει για αυτους. οι digger επαιξαν δυο ωρες κοντα.

οι therion επαιξαν και καλη διασκευη. για να μην χαλαμε εκπληξεις, οποιος θελει να μαθει υπαρχει και το πμ.

παντως λογικα εδω θα παιξουν περισσοτερο. το ελπιζω δηλαδη.

@Maiden1979

Έχεις παρελθόν με τους Therion βλέπω!
Εγώ, λόγω ηλικίας, θα ήταν λίγο περίεργο άμα τους ήξερα το '95 που βγήκε το Lepaca Kliffoth! Χεχε! Τα πρώτα που άκουσα ήταν τα “Vovin” και “Secret of the Runes”. Τότε επειδή δεν είχα ακούσει τίποτα ανάλογο μου έκαναν μεγάλη εντύπωση, αλλά τώρα η αλήθεια είναι ότι έχω πολύύύ καιρό να τα ακούσω… Το “Theli” και τα τρία τελευταία είναι σαφώς ανώτερα!
Μου φαίνεται δεν πολυαρέσουν στους άλλους! Δε μιλάνε και πολλοί… Λες 15 Απριλίου να μείνει άδειο το Gagarin? :-k Με τόσες συναυλίες να μου πεις… κι εγώ γι’αυτό δε θα πάω! :frowning:

Μα γιατί, 6 χρονών είχες κάτι καλύτερο να κάνεις από το να ακούς το “Lepaca Kliffoth”; :razz:

Πράγματι, (πέρα από τον Angmar) εδώ και αρκετές μέρες μόνο εμείς γράφουμε σε αυτό το topic, και το ειρωνικό είναι ότι ούτε εσύ θα πάς, αλλά ούτε και εγώ… :?
Α! Δεν σου είπα! Το αποφάσισα τελικά! :smiley:
Θα πάω στο Βέλγιο για το τριήμερο Graspop Metal Meeting, αλλά 3 εβδομάδες πρίν θα “πεταχτώ” για ένα 24ωρο στο Μιλάνο για την πρώτη μόνο μέρα του Gods Of Metal!
Κοίτα ποιοί έκλεισαν για το Σάββατο! :-({|=

http://www.godsofmetal.it

Έκλεισα ήδη:
-Aεροπορικά Αθήνα - Μιλάνο με επιστροφή: 99 ευρώ
-Mία νύχτα σε ξενοδοχείο 200 μέτρα (!!!) από τον χώρο του live (Idroscalo): 35 ευρώ
-Eισιτήριο του live: 65 ευρώ
-Eισιτήριο από το αεροδρόμιο Malpensa που θα προσγειωθώ για το αεροδρόμιο Linate που είναι δίπλα στο χώρο της συναυλίας: 18 ευρώ.

Ούτε 220 ευρώ για μία αξέχαστη μέρα, η οποία θα είναι μόνο ζέσταμα πριν το Graspop! 8)

Πάλι ξεφύγαμε από το θέμα, αλλά αφού δεν γράφει κάποιος για τους Therion, τι να κάνω και εγώ; :roll:

Τσούκου-τσούκου τα κανόνισες όλα! Θαυμάζω οργάνωση και όρεξη!
Και μόνο Scorpions, Blind Guardian, Pain of Salvation, Cannibal Corpse(αν δεν κάνω λάθος έρχονται Ελλάδα), Tiamat και Iron Maiden να πήγαινες εδώ, θα ήθελες γύρω στα 230 Ευρώ… οπότε μια χαρά τα βόλεψες, θα κάνεις και τα ταξιδάκια σου τα οποία εγώ γενικά λατρεύω! Α! Και τους χαιρετισμούς μου στο Βέλγιο όταν πας! :roll: Λογικά τέτοια εποχή θα 'χει και καλό καιρό… (25 βαθμοί και ήλιος)
Ωχ, τι σκέφτηκα τώρα! Εσύ 2 Ιουνίου θα είσαι Gods of Metal κι εγώ λογικά θα γράφω το τελευταίο μάθημα Παν/νιες! Χεχεχε! Μα, όχι, πες μου! Τίθεται θέμα σύγκρισης;; Δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο να ζηλεύω! [-(

Η μουσική πάντα μου έδινε δύναμη και μου έφτιαχνε την όρεξη, ακόμα και σε πολύ δύσκολες στιγμές… :expressionless:

Τους Maiden θα τους δω και εδώ!
Τους έχω δει 6 φορές και αν όλα πάνε καλά θα τους τους δώ άλλες 2 τους επόμενους μήνες…
Σύνολο 8 δηλαδή!
Οπότε θα μένουν ακόμα 2 για να “πιάσω” διψήφιο νούμερο! :wink:

Δεν θα παραλείψω…
Θα περάσω όμως και μια μικρή βόλτα από νότια Ολλανδία (Eindhoven), στο γυρισμό να δώ τι παίζει…\:D/
Θες να δώσω και εκεί χαιρετίσματα ή δεν έχεις πάει; :roll:

Από του χρόνου όμως θα είσαι και εσύ σε θέση να οργώνεις την Ευρώπη… 8)

Δεν εγραφε κανεις για να μην διακοψει την χαρουμενη σας συζητηση :rolleyes:
:lol:

Στη συναυλια της Θεσ/κης εγω παντως 99% θα παω(εκτος κ αν γινει καμια μλκια και χαλασει η παρεα που εχουμε πει να παμε).

Οσο για τα αλμπουμ,το πρωτο που ακουσα ηταν το Lepaca Kliffoth κ μετα απο λιγο καιρο το Theli.
Εξαιρετικα αλμπουμ κ τα 2,πολυ διαφορετικα μεταξυ τους.
Και τα πιο παλια τους,στα οποια παιζουν Death Metal(Of Darkness…,Beyond Sanctorum) μου αρεσουν αρκετα,αν και απο εκεινα δεν παιζουν πια κανενα τραγουδι.

Παντως με ενα setlist απο Theli,Lepaca Kliffoth,Ho Drakon Ho Megas,Gothic Kabbalah κ Lemuria ειμαι υπερευχαριστημενος.

Η συναυλια νομιζω θα ειναι εκτος της περιοδειας τους με Grave Digger,αρα λογικα θα παιξουν παραπανω απο 1.30 ωρα.

Εσύ γιατί την διακόπτεις τότε; :-k

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Άντε βρε, καλά να περάσεις! :frowning: Εγώ αφήνω λίγες πιθανότητες να πάω… ίσως εξαρτηθεί και από τις εντυπώσεις σου από την προηγούμενη μέρα! Χεχε!
Πάντως αυτό με τις παρέες είναι άθλιο… εγώ δεν έχω κανέναν που να ακούει τα ίδια με μένα! Και με το άτομο που με ψιλοέβαλε σ’αυτή τη μουσική δε μιλάμε πια… :neutral: …μεγάλο πρόβλημα!

Να τους “πρήξεις” και να πάτε! Είναι κρίμα κάποιος να χάνει συναυλία επειδή δεν μαζεύτηκε η παρέα! :?

Είναι όντως άθλιο και λυπάμαι που ακούω ότι ισχύει “από τώρα” σε σένα! :frowning:
Η δική μου “μεταλλοπαρέα” άρχισε να “σπάει” όταν γίναμε 25 και μετά…
Όλα αυτά βέβαια στις “μεγάλες” συναυλίες και festivals!
Σε lives κλίμακας Therion που εγώ δεν τα έχανα με τίποτα, έχω πάει άπειρες φορές μόνος μου!
Τουλάχιστον το 1/3 των συναυλιών που έχω πάει ήταν έτσι!
Συνήθεια είναι! Δυστυχώς!

Ελα ρε, βλεπω πως δεν ειμαι ο μονος!! Οντως ειναι απαισιο να μην μαζευεται παρεα για τη συναυλια αλλα εκει ρολο παιζει πια η αγαπη σου για τη μουσικη. Και γω εχω παει σε παρα πολλες συναυλιες μονος μου, οχι μονο στην Αθηνα αλλα και εκτος εδρας… Και το ταξιδι alone ειναι οντως βαρετο… Ομως σε μια συναυλια δεν πας για την παρεα αλλα για το συγκροτημα. Ενταξει, για μπυρες δεν παω μονος μου :drunk: αλλα για συναυλιες δεν με πολυνοιαζει πλεον… Οπως λες και συ, συνηθιζεις…:frowning:

Παντως ειναι οντως βλακεια να χανεις συναυλια για αυτον τον λογο. Το παθαινα παλιοτερα αλλα μετα εβαλα μυαλο (καλα, λεμε τωρα…) Α, btw, θα παω και γω Therion (δεν εχω βρει παρεα ακομα, αλλα who cares)!!! Ειναι η μονη συναυλια μεχρι στιγμης που θα παω σιγουρα. Γενικα υπαρχουν οικονομικοι λογοι για τις υπολοιπες αλλα ελπιζω τελικα να καταφερω να παω σε οσες περισσοτερες μπορω (Maiden, Guardian, POS, Scorpions, Metallica???)…

Συμφωνώ και επαυξάνω! :thumbup:

Σχεδόν όλοι αυτό το πρόβλημα έχουμε, γάμησέ τα!
Η πλάκα είναι ότι όσους μεταλλάδες είχα φίλους τώρα είναι πρώτο τραπέζι πίστα ακόμη και στο πιο παρακμιακό-τρισάθλιο μαγαζί της πούτσας…