Ενισχυτής Hi-Fi

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Δεν ξέρω αν είναι πολύ σχετικό το topic αλλά ψάχνομαι να αγοράσω ενισχυτή για να αναβαθμίσω το σύστημά μου που είναι το εξής:

  1. Πικάπ Thorens TD-318 mk2
  2. Ηχεία Monitor Audio Silver RX1
  3. Ενισχυτής Sony STR-GX315

Μουσική ακούω κυρίως από το πικάπ και από spotify μέσω της τηλεόρασης

Από θέμα budget αν είναι κάτι που αξίζει, θα έφτανα και τα 700€ αλλά ιδανικά δε θα ήθελα να ξεπεράσω τα 600€. και γενικά θα θελα η λύση να είναι όσο πιο vfm γίνεται.

Ψάχνομαι με ενισχυτές σαν αυτόν τον Marantz ή και τον Yamaha αλλά μου λένε πως είναι πολύ μέτρια και το phono stage που είναι ενσωματωμένο αλλά και το DAC.

Γνωστός μου πρότεινε το εξής λύσεις με parts (η μία με κλασικό κατασκευαστή και η άλλη όχι):

  1. Ενισχυτής + DAC + Phono Stage
  2. Ενισχυτής + Phono Stage

Έχει κανείς γνώμη/πρόταση;

Ευχαριστώ, :slightly_smiling_face:

NAD. θα πρότεινα

είχα τσεκάρει τον NAD C 316BEE V2 αλλά διάβασα κριτικές για κακό phono stage.

από τη μικρή έρευνα που έχω κάνει, είναι πως για να πάω σε ενισχυτή “επώνυμου” κατασκευαστή θα πρέπει να ανέβω αρκετά στο budget μου, πράγμα που είναι ακατόρθωτο.

Καλύτερα ξεχωριστό phono stage, όσο καλός κ να είναι ο ενισχυτής, κάποια στοιχεία του θα είναι σε μέτρια επίπεδα. Εγώ έχω έναν νορμάλ ενισχυτή οπότε αντί να αναβαθμίσω αυτόν θα προτιμήσω να αγοράσω ένα phono για να έχω καλύτερα αποτελέσματα.

1 Like

Για ψάξε τον Rotel A10, βγαίνει σε 40W και σε 50W. Δες κριτικές για τα επιμέρους που θέλεις, εγώ έχω ένα παλιό μοντέλο και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

1 Like

Οπως αναφέρθηκε πιο πανω, να πας σε ξεχωριστό phono stage.
Ακομα και του 100ρικου, θα ειναι κλασεις ανώτερο απο τα ενσωματωμένα της οικονομικής βαθμίδας των ενισχυτών που κοιτάς.

Αγορασε ενα ξεχωριστό phono stage και συνδεσε το στον ενισχυτη που εχεις.
Αν δεν ακουσεις διαφορά, προχωράς και στο ενισχυτικο/dac κομμάτι.

2 Likes

Το παραπανω phono stage κανει και για ενισχυτη με phono? Θα βελτιωσει και θα ενισχυσει τον ηχο ειναι μονο για ενισχυτες χωρις εξοδο phono?

μάλλον θα πάω στον A11 και θα πάρω εξωτερικό DAC για να βάλω την τηλεόραση.

από όσο καταλαβαίνω και από αυτά που διαβάζω ναι. θα βελτιώσει τον ήχο. επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός όμως, δεν ξέρω πως ακριβώς θα δουλέψει :roll_eyes:

1 Like