HIM-Greatest Hits/And Love Said No

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το νέο album των ΗΙΜ που κυκλοφόρησε στις 15 Μαρτίου…Το ακούσατε???
Περιέχονται και 2 νέα κομμάτια,τα: Solitary Man (cover του Neil Diamond) και το νέο And Love Said No!

Εντ λαβ σεντ νο;
Άλλος ένας τίτλος τραγουδιού που σφύζει από μοχθηρία, μίσος, κτλ κτλ. (Νταξ, στρουμφ κ δαύτο…) :roll:

Το cd δεν το πήρα, το “And Love Said No” το άκουσα όμως. Εντάξει, καλό είναι αλλά δε μου φάνηκε τίποτα το ιδιαίτερο. Κάπως ήρεμο για τα δεδομένα των HIM. Δεν είμαι και πολύ γνώστης του αντικειμένου και του συγκροτήματος αλλά μου φαίνεται ότι στον τελευταίο τους δίσκο έχουν αρκετά καλύτερα κομμάτια.

Η διασκευή τι λέει…;
Το Don’t Fear the Ripper πάντως είναι αλήθεια πως δεν το πολυπέτυχαν… Έχουν κάνει άλλες διασκευές…;

OI HiM τελικά είναι καλούτσικοι πάντως (ανά φάσεις μόνο) :stuck_out_tongue:

Το track list είναι αυτό:

01 - And Love Said No
02 - Join Me
03 - Buried Alive By Love
04 - Heartache Every Moment
05 - Solitary Man
06 - Right Here In My Arms
07 - The Funeral Of Hearts
08 - In Joy And Sorrow
09 - Your Sweet 666
10 - Gone With The Sin
11 - Wicked Game
12 - The Sacrament
13 - Close To The Flame
14 - Poison Girl
15 - Pretending
16 - When Love And Death Embrace

Από αυτά, τα μισά περίπου μου αρέσουν. Δεν είναι τα τραγούδια που θα ακούω συνέχεια, αλλά μπορώ να τα ακούσω άνετα είτε έξω είτε στο σπίτι. Απλώς πιστεύω πως οι HIM δεν έχουν κάνει ακόμα το μεγάλο μπαμ. Σαν greatest hits όμως είναι αρκετά περιεκτικό.

Γιατί νόμιζα πως έχω ακούσει κ άλλο Greatest Hits τους…;
Μάλλον θα ήταν φτιαγμένο από αυτόν που μου το έδωσε… Δεν έχουν βγάλει πάντως, ε;

Μήπως το μπερδεύεις με το πρώτο τους (ουσιαστικά) το Greatest Love Songs Vol.666 ???

Α… Πιθανότατα…

__Λοιπόν, το cd-άκι το πήρα πριν απο μία βδομάδα περίπου. Ηρθε απο Αγγλία (play.com). Για τα 13,5 ευρώ (8.99 λίρες) που έδωσα και δεδομένου εκτός απο το δώρο dvd με πέντε-έξι τραγούδια απο live συναυλία τους -και να μη ξεχάσω ένα μέτριο ένθετο, που περιέχει μεν όλους τους στοίχους απο τα τραγούδια που περιέχει, αλλά τίποτε άλλο- μιλάμε για μία μπάντα που έχει βλάλει ωραία τραγούδια που ακούγονται ευχάριστα. Οπότε νομίζω πως το best τους αυτό, το οποίο όχι μόνο είναι αντιπροσωπευτικό αλλά εμπεριέχει δύο καινούρια τραγούδια και δύο νέες εκτελέσεις, είναι μια πολύ καλή αγορά. Αν πάντα τη συμπαθούσατε αυτή τη μπάντα και την ακούγατε ευχάριστα, αγοράστε άφοβα.

Το “And Love Said No” είναι πολύ όμορφο τραγούδι τελικά. Ενώ εκ πρώτης όψεως (ακρόασης μάλλον) δε μου φάνηκε τίποτα το ιδαίτερο, όσο περισσότερο τ’ ακούω τόσο περισσότερο μ’ αρέσει. Εντύπωση μου κάνει που το έβαλαν στο greatest hits και όχι σε κάποιο studio album τους (ακόμα και αν είναι καινούργιο θα μπορούσαν να το συμπεριλάβουν σε κάποιο μελλοντικό τους δίσκο και στο greatest hits στη θέση του να βάλουν κάποια live εκτέλεση, κάποια διασκευή ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων).

Gia tous HIM pote den eixa kai pote polu kalh idea,exontas akousei to Join Me(otan hmoun sto dhmotiko…)kai to The Sacrament h kapws etsi apo to kainourgio tous,alla shmera akousa to Wicked Game kai mou fanhke arketa kalo.Einai omws diaskevh opes mathainw…Ti na pw,ki egw pistevw oti exoun kapoies kalles stigmes alla tha tous pigaine ligaki -kata th gnwmh mou-na ginoun ligo pio metal kai elafrws ligotero poppy,kai auto den to lew epeidh exw kanena true metal komplex;pistevw oti tha mou akougontan kalutera etsi omws.

__Ακριβώς. Είχαν πει ότι το προηγούμενο τους άλμπουμ ήταν μέταλ για κορίτσια και ότι το επόμενο θα ήταν μέταλ για αγόρια, με επιρροές απο Led Zeppelin αλλά μάλλον… άλλη μια κούφια δήλωση του φαφλατά frondman των HIM…

Μα αυτό δεν είναι το “επόμενο”

__Ναι, αλλά εάν κρίνω απ’ τα δύο πρώτα (τη διασκευή του Solitary Man και το And love said no… άστα!). Το μόνο απο HIM που ξέρω και “τα χώνουν” ωραία είναι νομίζω ένα που λέγετε soul on fire ή κάτι τέτοιο και δε ξέρω αν είναι παλιό ή όχι…

Soul On Fire, όντως γαμάτο, από το τελευταίο “κανονικό” album τους Love Metal, το οποίο ήταν κάπως πιο σκληρό και με επιρροές (λίγες) από Sabbath…

__Τώρα που το λες… είναι πολύ πιθανό αυτό να ήταν το album στο οποίο είχαν υποσχεθεί οι ΗΙΜ ότι θα έπαιζαν “για αγόρια”… Με επιρροές απο Led Zeppelin & ένα άλλο που δεν είμαι σίγουρος ποιό είχαν αναφέρει και μάλλον είναι οι Black Sabbath.

Βασικά γουστάρουνε τρελά Sabbath. Και καλά λέει ο Valo πως οι Sabbath ήταν η αιτία για να γράψει μουσική, ή κάτι τέτοιο…

Μουσικα μπορω να πω οτι δεν ειναι καθολου κακοι… Ισα ισα… Παραδεχομαι οτι ολη αυτη η gothic αισθητικη μ’ αρεσει… Ομως η φασαρια που εχει γινει γυρω απ’ αυτους και κυριως γυρω απο τον τραγουδιστη, τους ευτελιζει… Το (Wicked game, ειναι CRISS ISAAK βεβαια)

Ki emena auto pou mou dhmiourgouse thn prokatalhpsh einai to fan-base tous;par’ola auta,den akougontai toso “pseftikoi” oso nomiza oti tha tan; to Wicked Game(to opoio to ekanan entelws diko tous sth diaskevh)mou fernei ligo se Sisters Of Mercy; se mia pio ‘mh-skoteinh’ ekdosh fusika.Epimenw pantws pws exoun ta prosonta na ginoun kaluteroi,kai opws parathrhsa,oi stixoi einai arketa kaloi;toulaxiston se sxesh me alles mainstream mpantes feromenes ws gothic metal.

proswpika panta mou aresan k de pisteuw oti den exoun na dwsoun tpt apo mousikhs pleuras.Polu lene(metalades kuriws) oti h mousikh tous den exei kanena epeipedo-eilikrina de mou akougontai toso xalia.
Episis kati pou me ekneurizei afantasta einai oti molis akousoun HIM arxizoun “a tous gay” ktl ktl k k arxizoun k gia tous gothades meta…dld sugmwnh to an einai gay koitas o allos pou einai sta mpanta h’ an sou aresoun ta tragoudia k kati allo dld den uparxoun gay metalades?