Home Studio Monitors

Γεια χαρα!
Ψαχνω τον τελευταιο καιρο παρα πολυ το θεμα των μονιτορ και λογο χαμηλου ποσου που διαθετω, ειναι δυσκολη η επιλογη. Εχω διαβασει πολλα τοπικ πανω στο θεμα και εχω καταληξει σε 2-3 σετ, οποτε θα ηθελα τη γνωμη σας.

Πρωτο και οικονομικοτερο:
M Audio Studiophile AV-40
Καλαισθητο, βολικο, φθηνο και με διαφορα (ισως μη αναγκαια πραγματα) επιπλεον απο τα επομενα, οπως ακουστικα, ενιαια ενταση και δυναμωμα μπασου.

Δευτερη και πιο σωστη επιλογη:
Fostex PM0.4
Ισως εκει καταληξω, αν και δεν ειμαι σιγουρος, απλα ειναι απο πολλους οτι καλυτερο σε σχεση τιμης και αποδοσης.

Και τελευταια και ακραια οικονομικα επιλογη:
M-Audio Studiophile BX-5A
Μεγαλυτερα χαρακτηριστικα, μπλα μπλα μπλα …

Η πρωτη επιλογη ειναι σχεδον οφφ, απλα τη βαζω για να δω αν τα εχει καποιος και μπορει να μου πει καλα λογια… Τι λετε εσεις λοιπον πανω στο θεμα? Κατι αλλο να προτεινετε γυρω στα 150-200?

…Oτι δεν παίζει να βρεις μονιτορ της προκοπής σε αυτή τη τιμή. :wink: Σε αυτά τα πράγματα ισχυεί το “οτι πληρώνεις - παίρνεις”. Ανύπαρκτο μπάσο, βρόμικες μεσαίες ή υπερτονισμένες ψηλές είναι σύνηθες σε αυτή τη κατηγορία monitor που κοιτάς. Σε συμβουλεύω να κάνεις οικονομία και να κοιτάξεις κάτι σε 300-400 ευρω. Ούτε θα πετάξεις τα λεφτά σου και θα μάθεις να ακούς σωστά τις συχνότητες στη μίξή. Εγώ έχω τα KRK Rokit 5 (πεντά-ιντσα είναι το συνιθέστερο σε αυτή τη κατηγορία home recording, απο 6 και πάνω θες πιο μεγάλο χώρο) και για την τιμή τους (γύρω στα 320 ευρώ) είναι διαμαντάκια…τα tascam επίσης θεωρούνται αξιόλογα σε αυτές τις τιμές (μακρια από M-Audio…). A επίσης πριν αγοράσεις οπωσδήποτε πήγαινε με δικό σου cd (με τραγούδια που ξέρεις) και ζήτα από το κατάστημα να το ακούσεις από διαφορετικά monitor. Στην τελική όλα είναι θέμα “αυτιών”…:slight_smile:

Κοιτα, σε αυτη τη τιμη που λες ειναι τα 5αρια της Fostex, γυρω στα 330 νομιζω, γι αυτο λεω μηπως ειναι καλα και τα 4αρια της… Ειναι πολυ καλη λυση εδω και καιρο για ηχεια η εν λογο εταιρια.
Εννοειται οτι θα ακουσω αρκετα κιολας πριν καταληξω και παρω, αλλα το θεμα ειναι πριν πας, να εχεις και 5-6 γνωμες αλλων πανω στο θεμα. :wink:

Μια πρόσφατη έκδοση του computer music είχε κάνει κριτική στα καλύτερα monitor με βάση το μπατζετ. Θα κοιτάξω να το βρω και θα σου πω μοντέλα που γράφει.
Επίσης ένα πολύ κάλό ελληνικο σαιτ με forum σχετικό με όλα αυτά είναι το noiz.gr.
Tσεκαρέ το, για να δεις απόψεις και κριτικές! :slight_smile:

//Thanks!!

για το σπίτι δεν ξέρω τι είναι καλο…
αλλα εγώ που πείρα τα tascam VL-A4 για το σπίτι μπορώ να σου πω ότι δεν έμεινα ικανοποιημένος.
βεβαια εξαρτάται και τι θες να κανεις…

σύντομα θα τα χαρίσω για να πάρω την ίδια μάρκα που έχω και στο Studio αλλα τα πιο μικρά λόγο χορού αλλα και διαφορετική χρήσης. τουλάχιστον θα ξέρω ότι θα ακούω τζαμι.

Εγω θα σου προτείνω αυτά που έχω μιας και για τα λεφτά που έδωσα άξιζαν κάθε δεκάρα.

ALESIS M1 ACTIV MK2

Technical Description:
Low Frequency Driver: 6.5 in. non-woven carbon fiber with Santoprene
surround and dual magnet shielded configuration
High Frequency Driver: 1 in. silk dome with medium viscosity ferrofluid
coolant and dual magnet shielded configuration
Crossover: 1500Hz, 8th-order, 48dB/octave filters
Input Impedance: 20k_ balanced, 10k_ unbalanced
LF Filter: 2nd order, “optimal Q” high pass, +1dB boost@50Hz
LF Amplifier: 75 watts, 8_ load
LF Amp Distortion: less than 0.03% thd @ 30w lf amp slew rate:<>19V/?sec
LF Amp S/N Ratio: >110dB, ref. 60W @ 8_, A-wtg., 1kHz
HF Amplifier: 25 watts, 4_ load
HF Amp Distortion: less than 0.06% thd @ rated power
lf amp slew rate less than 9V/?sec
HF Amp S/N Ratio: >112dB @ rated output
Frequency Range: 38 Hz - 23.5 kHz (-10dB point)
Connectors: Combination XLR-1/4 in. jack with input level control
Dimensions (H x W x D): 15 x 8.5 x 9.75 in. (216 x 381 x 248 mm)
Weight: 8.9 kg(19.5 lbs.)

Τα έχω τρία χρονάκια και δεν έχω κανένα πρόβλημα…

Στο δικο μου home studio εχω τα VL-A5 της tascam και ειμαι υπερευχαριστημενος μεχρι τωρα! βεβαια εχω και σχετικα μεγαλο χωρο χωρις περιεργη διαρυθμιση…

ειναι οντως τερμα υποκειμενικο το θεμα των μονιτορς παντως.

επισης οπως ειπανε οι απο πανω… μακρυα απο m-audio για μονιτορς. για τα αλλα προιοντα της εισαι οκ!