Κονσολα για μιξη και home ηχογραφηση

Γεια και απο μενα…
Ας μιλησουμε για Stereo και οχι multi-channel syrround τελικο προϊον…Σε μια προβα, προχειρη ή ουσιωδη ηχογραφηση, ή τελικη μιξη, πρεπει να βγαλεις ΔΥΟ καναλια, (δεξι - αριστερο), απο τα δεκαδες που εχεις στις εισοδους της κονσολας σου. Εννοειται οτι δεν μιλαμε για home καταστασεις, με 3-4 καναλια, αλλα πιο “σοβαρη” δουλεια. Καθε οργανο πρεπει λοιπον να εχει μια θεση στο “χωρο” απο τερμα αριστερα , μεχρι τερμα δεξια, δεν ειναι σωστο να ακουγονται ολα στη μεση, οπως στις μονοφωνικες ηχογραφησεις.
ΑΥΤΟ ακριβως λοιπον, ειναι το λεγομενο “panning”. Με το αντιστοιχο περιστρεφομενο ποτενσιομετρο (“knob”) που εχουμε στην κονσολα μας και γραφει ευκρινως “PAN”, συνηθως ακριβως πανω απο τα συρομενα faders, ή εστω αμεσως πανω απο τα auxiliary πριν το eq section, περιστρεφοντας το δεξια ή αριστερα, τοποθετουμε το καθε οργανο αντιστοιχα πιο δεξια ή πιο αριστερα στο stereo “χωρο” μας. Θελει αρκετη πρακτικη εξασκηση, γιατι οι ηχογραφησεις των “ακρων” δεν ειναι και ο,τι καλυτερο…Οι ηχοληπτες, μηχανικοι ηχου, και τεχνικοι, καταλαβαινουν, αλλα οποιος ασχοληθει θερμα με τη μιξη, θα καταφερει πολυ καλα αποτελεσματα, ασχετως σπουδων…
Σορυ για το μακροσκελες κειμενο, αλλα δεν εξηγειται (σωστα) κατι σε μια προταση…:wink:

Κάπου είχα διαβάσει “music is science”, τελικά είναι σωστό! Μακάρι να βρω το χρόνο κάποια στιγμή να ασχοληθώ λίγο περισσότερο με αυτά, έστω και σε ερασιτεχνικό επίπεδο. Θενκς για την απάντηση!

Δεν ξέρω αν αυτό είναι το 100% σωστό τόπικ για να ρωτήσω αυτό που θέλω,αλλά οκ αν υπάρχει κάτι άλλο μεταφέρετε το ποστ εκεί.

Λοιπόν,σιγά σιγά αρχίζω και εξοπλίζω ένα μίνι home studio και οι πρώτες μου αγορές σκοπεύω να είναι τα κάτωθι.

Από μικρόφωνο το πυκνωτικό Rode Nt1 μαζί με όλα τα μπιχλιμπίδια που δίνει ο Θωμάς…

Και από audio interface το Focusrite Saffire Pro 12

http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_pro_14.htm

Έχετε καμιά άποψη περι αυτών,αν κάνουν καλή δουλειά στην πράξη και αν αξίζουν τα λεφτά τους?Επίσης ξέρει κανείς καμιά οικονομική λύση για monitors?

εστω οτι εχεις ηλεκτρονικα τυμπανα(μια εισοδο δηλαδη) κιθαρα και μπασο.

Πως θα τα μοιραζες στο χωρο; τερμα δεξια/τερμα αριστερα; δεν το πολυκαταλαβα.

(ξεθαφτηκε το thread μου :p)

Ααα και η κονσολιτσα μου γαμαει :smiley: