Homeland (Showtime)

Μετά τις τελευταίες επιτυχίες με τα βραβεία, και μετά τα τελευταία εξαιρετικά επεισόδια που άνοιξαν τον 2ο κύκλο, η σειρά παίρνει δικαιωματικά γωνιά σε αυτή τη γειτονιά.

Homeland

‘She sees a threat’ λοιπόν. Είναι στ’αλήθεια όμως?

Η σειρά ξεκινά με την ερώτηση: Εϊναι ο Brody, βετεράνος Marine και αιχμάλωτος πολέμου για 7 χρόνια, ταγμένος στην Αμερική, ή έχει μετατραπεί σε κάτι άλλο?

Ερώτηση τόσο ανήμπορη να καλύψει το οτιδήποτε αξίζει σε αυτή τη σειρά, που καταντάει να την πετσοκόβει με πεζές λέξεις.

Με μια Claire Danes να σε αφήνει κοκκαλωμένο με δάκρυα στο μάγουλο, και με τιμιότατους δευτεραγωνιστές, μια σειρά για την Πατρίδα, τους τρομοκράτες της, τους ‘τρομοκράτες’ της, και μια νευρωτική και απελπιστικά ρομαντική και ταλαντούχα πράκτορα, ένα ποταμίσιο ψάρι, να πηγαίνει κόντρα στα πάντα για το ιδεώδες της δουλειάς της. Που την καταστρέφει.

Αν γράφω κιτς πράγματα, φταίει το 2χ03.

[SPOILER]Άσχετο με τη σειρά αυτή καθεαυτή:

Προς οποιονδήποτε συνηθίζει να παρομοιάζει (=ισοπεδώνει) σειρές όπως το Breaking Bad (στην περίπτωσή μας Homeland) με σειρές όπως Lost και Dexter (στην προκειμένη την όποια παπαρίτσα).
Δε θέλω να μπούμε στην παιδιάστικη διαδικασία να συγκρίνουμε σειρές. Ας μείνουμε στο Homeland.
[/SPOILER]

η σειρά είναι ένα έπος. μοναδική παραφωνία, (σπόιλερ για την 1η σεζόν),

[SPOILER]το φινάλε.[/SPOILER]

εκπληκτικές ερμηνείες από Danes και Lt.Winters :’), έχω μείνει στο 2χ02 που τελειώνει και μαζεύεις το σαγόνι απ’το πάτωμα.

[SPOILER]Το σκωτσέζικο ντουζ και τα παρεπόμενα καρδιακά είναι στο 3ο όμως[/SPOILER]

:slight_smile:

spoiler για το 3ο, που δεν το έχω δει ακόμα, υποθέσεις κάνω.

[SPOILER]από το τρέηλερ που είδα και από τη λογική υπόθεση ότι αποκλείεται να ανακαλύψουν τόσο γρήγορα το τι έκανε ο Brody, φοβάμαι πολύ ότι αυτός που φαίνεται να σκοτώνει ο Brody είναι ο Saul, και δε θέλω να δω το 3ο γιατί θα το πάρω πολύ άσχημα γαμώ [/SPOILER]

επος τι να λεμε, τρομερη πλοκη, απιστευτες ερμηνειες. βεβαια θα μπορουσε να ειχε τελειωσει περσυ (οσο και αν ηθελα καινουργια σεζον), φοβαμαι μην αρχισουν να το τραβανε μεχρι εκει που δεν παει
περιμενω να δω τα επεισοδια μαζεμενα

Φοβούνται ωρέ τα παλικάρια?

[SPOILER]Γι αυτό τα κοψα τα τρέηλερ :p[/SPOILER]

haliseco, δε μπορώ να πω για το μέλλον, αλλά τρία επεισόδια τώρα το πάνε ΠΟΛΥ καλά.

spoiler αφού είδα και το 2χ03.

[SPOILER]έχει να γίνει της πουτάνας :’’’’)

και πόσο συγκλονιστική η ερμηνεία της Danes σε κάθε επεισόδιο;[/SPOILER]

Παρα πολυ καλη σειρα,απο πλευρας σεναριου και ερμηνειων σε κραταει στην τσιτα σε καθε επεισοδιο.

[SPOILER]Ο Σαουλ πολυ χαλαρος για να αποκαλυψει τι βρηκε στην τσαντα που τσιμπησε η Καρι.Δηλαδη νταξει εχεις εναν τρομοκρατη μεσα στο Πενταγωνο και δεν το λες σε κανεναν,αλλα πας να το πεις πρωτα στην Καρι για να χαρει.Λογικο,ναι.

Η αληθεια ειναι οτι περιμενα στο τελος του προηγουμενου επεισοδιου ο τυπος που ηταν με τον Σαουλ στο σπιτι οταν ειδε το βιντεο να βγει και να του φυτεψει 1-2 σφαιρες στο κεφαλι αφου το ειδε,αλλα δεν εγινε.Ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει για να μη βγει το βιντεο παραεξω,δεν πιστευω να αποκαλυφθει ο Μπροντι τοσο γρηγορα.
Αλλα απο την αλλη αμα γινει και τον εχουμε σε φαση ραμπο,και ολη τη CIA να τον κυνηγαει,ακομα καλυτερα.[/SPOILER]

[SPOILER]μετά το “έγινε απόπειρα δολοφονίας του προέδρου και είμαστε όλοι στο καταφύγιο, ωπ, μισό, κύριε μπρόντυ τηλέφωνο από την κόρη σας” του φινάλε της 1ης σεζόν δε με πειράζει τίποτα πια :)[/SPOILER]

Καταπληκτική σειρά, τέλειο σενάριο, διδάσκει ψυχολογικό θρίλερ
…και η Danes διδάσκει drama, άψογη.

[SPOILER]Για την κάρτα με το βίντεο ακόμα δεν έχει ξεκαθαριστεί πως έφτασε ραμμένη μέσα σε τσάντα σε άλλη χώρα, εκτός αν υπονοήθηκε και δεν το έπιασα… Τώρα είναι όντως λίγο νωρίς για να αποκαλυφθεί ο Brody, αν ήταν θα τελείωνε το θέμα στο 1χ12. Για να δούμε τι θα γίνει… :-k[/SPOILER]

Είμαι στο πέμπτο επεισόδιο και στην σκηνή της ανάκρισης που παίζει Gridlink, σταμάτησα για λίγο ν’ αναπνέω. Έπος.

Α,και γουσταρουμε καυλιτσα Τζεσικα ε.Να μην ξεχνιομαστε.

:thumbup::thumbup:

Η οποία είναι η Ινάρα από το επικό Firefly και ονειρευόμασταν από τότε να τη δούμε γυμνή. Επιτέλους δικαίωση.

χμμ…μόλις είδα κ εγώ το πρώτο επεισόδιο το οποίο ήταν πολύ καλό. παω να καώ και θα επανέλθω μόλις τελειώσω την πρώτη σεζόν:p

double post γιατί τελείωσα την πρώτη σεζόν και τα 3 φετινά επεισόδια.

[SPOILER]Πρώτη σεζόν φοβερή. ειδικά τα πρώτα επεισόδια πριν ξεκαθαριστεί αν είναι ή όχι πουλημένος τελικά ο μπρόντι ήταν όλα ένα κι ένα. Βέβαια πριν ακόμα αποκαλυφθεί η αλήθεια πίστευα ότι ο πουλημένος είναι ο Σόουλ. Τελικά έκανα λάθος :Ρ Συμφωνώ με μπασταρντ ότι το μόνο μείον ήταν το φινάλε της πρώτης και ειδικά η σκηνή που είπε και πιο πάνω που είναι όλοι αμπαρωμένοι πόσα μέτρα κάτω απο τη γη μέσα σε ολοκληρο κρησφύγετο και τον παίρνει τηλεφωνο η κόρη του. Οκ. Επίσης, δεύτερη μαλακία. Έχει γυναίκα την Τζέσικα και πάει και πηδάει την πατσαβούρα:p

Η δεύτερη σεζόν ξεκινησε καλά και είμαι περίεργος να δω πως θα το συνεχίσουν.
[/SPOILER]

ρε σεις
κατι δεν παιχτηκε με τη συγκεκριμενη σειρα
με αντιδρασεις?

[SPOILER]Κι ομως,τον μπαγλαρωσαν απο τωρα εν τελει.
Θελω αποδραση και ραμπο σκηνικα απο δω και περα.[/SPOILER]

Φακ. ξέχασα ότι βγήκε καινούριο επεισόδιο και ανοιξα το σπόιλερ#-o

Σειρά με βελανίδια, τούτη δω.