Homoiratus are back!

πρώτά από όλα sorry, αλλά όταν βλέπω σε nickname 666,satanic,§eosforos και λοιπά, δυσκολεύομαι να κάνω ώριμη συζήτηση.

από εκεί και περα θα προσπαθήσω. Περιφέρεσαι γύρω από ένα μικρό niche της όλης αγοράς που λέγεται metal. Μιλάς για καριέρες, συμβόλαια και εταιρείες που σαν μεγέθη είναι αστεία. Αυτές οι εταιρείες που ούτως ή άλλως απευθύνονται σε πολύ περιορισμένο κοινό και πολύ εστιασμένο θέλουν μπάντες, από όπου και να είναι και αμφιβόλου ποιότητας. Από την άλλη γίνεται για εσωτερική κατανάλωση. Μόνοι τους τα λένε, μόνοι τους τα ακούνε, μόνοι τους τα κυκλοφορούν, μόνοι τους τα αγοράζουν.

Για το θέμα προώθησης. Στην ελληνική σκηνή υπάρχουν κολλητηλίκια. Και δεν πάει ο φίλος να πάρει τα λεφτά του φίλου.

είναι αστείο και μόνο που το διαβάζω αδερφέ.

μαγκιά τους που κάνουν αυτό που τους αρέσει, μαγκιά και στους οπαδούς του ήχου να γουστάρουν, αλλά έχω ακούσει το cd και μόνο που δεν πονοκεφάλιασα και τους έχω δει live και ανάθεμα αν ξεχώριζα τι έπαιζαν. Όσον αφορά στα φωνητικά, υπάρχουν ακραία και ακραία. Αυτά μπορεί να τα κάνει ο οποιοσδήποτε, δεν χρειάζονται καμία τεχνική και είτε λες μια μαλακία, είτε κάτι φανταστικό, είναι ένα και το αυτό. Αφού κανείς δεν καταλαβαίνει τπτ. Αν αυτό είναι τέχνη…

από την άλλη για κάθε homo iratus θα υπάρχουν πάντα οι αντίστοιχοι Horizon’s End και μετά θα λέμε τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε και περί promotion σε ακραίες μπάντες που αξίζουν γιατί μπλα μπλα μπλα…

τους homo iratus δεν τους έχω ακούσει άλλωστε δεν ακούω και ακραία είδη γενικά αλλά συμφωνώ απόλυτα με outshined σε ότι αφορά εταιρείες, συμβόλαια και κοινό…Παιδιά, ντάξει ο καθένας έχει τα κολλήματα του, αλλά να μην τυφλωνόμαστε κιόλα και να βαφτίζουμε τη μέρα-νύχτα…Αν οι Homo Iratus δεν αξίζουν-που το απεύχομαι, μάκαρι ν’αξίζουν τα παιδιά- καλό θα είναι να κάνουν κάτι άλλο στη ζωή τους τα παιδιά, σκληρό αλλά έτσι είναι. Μετά μην παραπονιέστε για τις χαμηλές ποιότητες των περισσότερων κυκλοφοριών. Αν πιάσουμε τις συνολικές κυκλοφορίες όλων των εταιρειών υπάρχει τέτοια σαβούρα που σε τρομάζει…Λοιπόν, κάτι εταιρειούλες που υπογράφουν συμβόλαιο στον καθένα κάφρο άμουσο είναι υπεύθυνες για την κακή ποιότητα της πλειοψηφίας των σύγχρονων ακουσμάτων…Και το μεταλ σαν είδος έχει δεινοπαθήσει από αυτό, και ειδικά τα ακραία είδη…

.

ρε φίλε, όταν αγνοείς τις περισσότερες και βασικότερες πτυχές ενός θέματος, δεν είναι αναγκαίο να εκφράσεις γνώμη, δεν κερδίζεις κουλούρι ή κάτι. το ίδιο ισχύει και για τον outshined.

θα σας πρότεινα να δείτε το Desperate Man Blues, την ιστορία δηλαδή του Joe Bussard δλδ, κατόχου κάποιον δεκάδων χιλιάδων μπλουγκρας δίσκων, που σε κάποιο σημείο του ντοκιμαντέρ λέει ότι όταν η κόρη του έφερε στο σπίτι δίσκους του elvis και των beatles, τους πέταξε από το παράθυρο. αυτή είναι η “αθώα” και ρομαντική πλευρά του να μην καταλαβαίνεις κάτι και να θες να έχεις απόλυτη άποψη επ’ αυτού. εσείς είστε η άσχημη πλευρά του νομίσματος, δυστυχώς.

Tώρα δλδ τι εξυπνάδα ήταν αυτή? απομόνωσες 2 λέξεις από το post μου για να πεις κάτι άλλο από αυτό που έγραψα…Νομίζω ότι το σχόλιο μου παραήταν γενικό και οι Homo Ιratus και τα ακραία είδη είναι η αφορμή…Μπορεί επίσης γενικά να μην ακούω ακραία είδη, αλλά δεν έκανα όντας άσχετος review σε δίσκο των Suffocation…Να μου επιτρέψεις να έχω άποψη για τη μουσική σαν σύνολο ε? Το πόσοι τόνοι άχρηστων κυκλοφοριών βγαίνουν δε νομίζω ότι πρέπει να είμαι ειδικός περι black πχ για να το καταλάβω…Βομβαρδιζόμαστε από πληροφορίες καθημερινά και σήμερα τπτ δεν κρύβεται…

και ποιός σου είπε ρε αδερφέ ότι δεν ξέρουμε ή ότι δεν καταλαβαίνουμε;
ποτέ δεν έκλεισα τα αυτιά μου σε μια τέτοια μουσική.
Υπάρχουν τα φωνητικά των Homo Iratus, υπάρχουν και των Opeth, υπάρχουν των Death και των Cradle Of Filth.
Μια έστω και υποτυπώδη κρίση την εχω και προσπαθώ να τη στοιχειοθετήσω και με κάποια επιχειρήματα. Χρησιμοποιώ το δικό μου κριτήριο όταν έχω ιδία άποψη.

Το μόνο αντεπιχείρημα είναι ότι δεν γουστάρεις και ότι δεν καταλαβαίνεις.

Τα τελευταία χρόνια έχουμε χαζέψει ομαδικώς αφού προσπαθούν να μας πείσουν τι τρομερά και φοβερά είναι τα φωνητικά της Angela των Arch Enemy. Όταν ανάγουμε τους χειρότερους σε πρώτους δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις για κάτι καλύτερο.

ποιος ο λογος να μιλησει καποιος σε (ελληνικο) ροκ φορουμ για προωθηση (ελληνικης) μπαντας σε (ελληνικο) περιοδικο, οταν το ιδιο το φορουμ βομβαρδιζεται απο τσουτσεκια του mainstream;
αυτο με πειραξε εμενανε σαν εξωτερικο παρατηρητη, οχι το γενονος οτι απλα προωθουν μια “κακη” μπαντα
χωρις να το αξιζει, γιατι αυτο ειναι υποκειμενικο θεμα εντελως.

Kαλα λέει ρε αγόραροι, τι κράζετε χαμερ και σπρωξίματα αφού οι λίστες αναγνωστών του ροκιν είναι πανομοιότυπες με αυτές του χαμερ!!!

θες να το μεταφράσεις αυτό γιατί ακούγεται ελκυστικά ελιτιστικό…

@Surfer : ρε, τι λέτε, πάτε καλά; ποιές λίστες και ποιά ακούσματα…

αυτό που απομόνωσα είναι ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζεις το ζήτημα. τουλάχιστον παραδέχτηκες ότι είναι γενικολογίες. εφόσον ήθελες να γενικολογήσεις καλό θα ήταν να αφήσεις απ’ έξω τους homo iratus, από τη στιγμή μάλιστα που αγνοείς το τι πρεσβεύουν. αλλοιώνεις το νόημα αυτών που θες να εκφράσεις.

άπειροι τόνοι πληροφορίας 8α συμφωνήσω. τις οποίες, προφανώς, επεξεργάζεσαι διεξοδικά και από κάθε οπτική γι να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα, ε. γενικότερα αυτό ήθελα να πω στο προηγούμενο ποστ… θέλουμε όλοι να έχουμε άποψη για όλα, ακόμα και γι’ αυτά που δεν γνωρίζουμε. υποθέτω έχεις εξετάσει όλα τα μουσικά ρεύματα, από όλες τις παραμέτρους τους και θες να έχεις άποψη για τη μουσική ως ΣΥΝΟΛΟ και μάλιστα απόλυτα και αφοριστικά. αν το έχεις καταφέρει αυτό, τι να πω, σου βγάζω το καπέλο, άλλοι δεν το ισχυρίστηκαν κι ας αφιέρωσαν τη ζωή τους στη μελέτη της μουσικής.

χρησιμοποιείς διαφορετικά πράγματα για να αφορίσεις κάτι που δεν σου αρέσει. πέρα από το ότι μπορείς να ισχυρισθείς ότι αυτές οι μπάντες έχουν ακραία φωνητικά δεν μπορεί γενικότερα να υπάρξει σύγκριση. άλλος ο στόχος των homo iratus, άλλος των burzum, άλλος των filth. το ότι ακούς 3-33-333 ντεθ μεταλ μπάντες με μπρούταλ φωνητικά δεν σημαίνει πως αυτομάτως έχεις κριτήριο και για τα sludge, τα μπλακ k.o.k

το επιχείρημα είναι ότι σπεύδεις να συμπεράνεις και να αφορίσεις πράγματα, έχοντας στα χέρια σου λάθος δεδομένα. η τέχνη ποτέ δεν ήταν αποκλειστικά μέσο για να εκφράσει κάποιος το “κοινώς αποδεχτό ωραίο”. υπάρχει η τέχνη που θέλει να σου δημιουργήσει αισθήματα ευφορίας και υπάρχει και τέχνη που στοχεύει στο αντίθετο. και ακόμα και γι’ αυτό υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι προσέγγισης, δεν σημαίνει ότι επειδή αντιλαμβάνεσαι τον έναν, καταλαβαίνεις και τον άλλο. βάσει της λογικής σου, πρέπει να διαγράψουμε χιλιαδυο είδη πειραματικής μουσικής (η τέχνης), απλώς και μόνο επειδή δεν πληρούν τα δικά σου στάνταρ και θέλω.

τις μπάντες εννοεί τσουτσέκια ρε καμμένε!!!

@somanmbulist
μιλάμε για μουσική.

πέραν του υποκειμενικού παράγοντα, υπάρχουν και κάποια πράγματα που άπτονται της απλής λογικής.
επίσης, σε ένα δεύτερο επίπεδο μιλάνε κάποιοι άνθρωποι με μια γνώση και αντίληψη σε ένα επίπεδο ενός εξειδικευμένου χώρου.

αν θες να μιλήσεις με το επιχείρημα που ενδεχομένως να απάνταγες στη μάνα ή τον πατέρα σου, του ότι δεν μπορείς εσύ να καταλάβεις, δεν μπαίνω στη διαδικασία να σου εξηγήσω όταν σε ρώτησε τι φασαρία είναι αυτή που ακούς ή τι σατανάδες είναι αυτοί όταν είδε κάποιο εξώφυλλο, είναι οκ.

εδώ έχουμε και κάποια δεδομένα με τα οποία μπορούμε να μιλήσουμε.

Αν εσύ έχεις αντιληφθεί ότι ψάχνω το “κοινώς αποδεχτό ωραίο” κάποιο λάθος έχεις κάνει.

Απλά έχω βαρεθεί η κάθε μετριότητα να ανάγεται σε αριστούργημα από ανθρώπους που “εκφράζονται διαφορετικά” και “αντιλαμβάνονται τα συναισθήματα διαφορετικά”.

Aν αυτό εννοούσε, άστον να το πει τότε…καμμένε.

ναι μωρέ, amazing_journey αυτοί είμαστε εμείς, αλλα δεν εννοούσε κάποιους σαν εμάς, μόνο που έχουμε τη μύγα και καταλαβαίνεις…

Χμ…ναι καταλαβαίνω:D

amazing_journey παρεκτρεπεσαι και εκτιθεσαι.

καταρχας δε διαβασα δικο σου ποστ στο θρεντ για να πω αυτο που ειπα, του Outshined διαβασα και στην ουσια δεν απευθυνεται και σε αυτον, περισσοτερο στο γενικο κλιμα που επικρατει.

για μπαντες καθαρα μιλουσα.

πάντως τα φωνητικά των HΙ μου αρέσουν πολυ. παίζει και να γαμάνε τώρα που το σκέφτομαι. και οχι δεν το λέω για να τρολλάρω. inhaling κάνει ο άνθρωπας

Ρε συ outshined, αυτή η συζήτηση δεν οδηγεί πουθενά.
οι έννοιες που μπολντάρισα στο ποστ σου δεν επιδέχονται αντικειμενικότητας.
Εσύ θεωρείς τους ΗΙ μετριότητα (και πολύ καλά κανεις. Δικαίωμά σου είναι.), εγώ τους θεωρώ κορυφαίους (και πολύ καλά κανω. Δικαίωμά μου είναι.). Εσύ θεωρείς πχ απ’όσο θυμάμαι κορυφαίους τους Horizon’s End, εγώ τους θεωρώ μετριότητα.

Ακούς την μπάντα, αν σ’αρέσει ασχολείσαι. αν όχι προχωράς παρακάτω.
Είμαστε ήδη κάπου 5 σελίδες οφτόπικ προς το παρόν…

Οκ δεν αισθάνθηκα ότι εκτίθεμαι πάντως ούτε ότι παρεκτρέπομαι…:stuck_out_tongue: Δεν γινόνταν κουβέντα για μπάντες του mainstream, και το σχόλιο σου μπορούσε να ερμηνευθεί και αλλιώς…Ίσως θα πρεπε να σε ρωτήσω πριν γράψω…Οκ. Νο problem, το παίρνω πίσω, έληξε η παρεξήγησις…

ναι, το έχω αντιληφ8εί ότι μιλάμε για μουσική. το δεύτερο που λες εδώ δεν το αντιλήφ8ηκα πάντως, αν θέλεις μου εξηγείς.

τα ιντερνετικά παιχνίδια τα προσπερνώ…

κι έρχομαι εδώ να μιλήσουμε για τα δεδομένα. είτε σ’ αρέσει είτε όχι, είναι δεδομένο πως υπήρχαν και υπάρχουν άνθρωποι που έχουν την ανάγκη να εκφραστούν διαφορετικά, ακόμα και μέσα στα, φαινομενικά, ίδια μουσικά είδη. γι’ αυτό από τη Renaissance πήγαμε στη Baroque, γι’ αυτό τα blues οδήγησαν στην jazz και στο r&r, γι’ αυτό δημιουργήθηκαν κινήματα όπως ο μινιμαλισμός, industrial, rio, noise, κράουτ, outsider music κ.λπ. το πιθανότερο είναι πως τα περισσότερα δεν μπορείς να τα ακούσεις, όπως κι εγώ, αλλά αυτό δεν τα κάνει μετριότητες, τα κάνει δυσκολοάκουστα. ούτε αλλοιώνει τις προθέσεις των δημιουργών τους. ναι, μιλάμε για μουσική, μια τέχνη που ο κάθε ακροατής την προσαρμόζει στα μέτρα του. έτσι, για σένα είναι σημαντική η μελωδία, ενώ για άλλους σημαντική είναι η αποσύνθεσή της ή, η παρουσίαση της μέσα από δαιδαλώδης δομές. να αποφανθείς για τους machine men βασισμένος σ’ αυτά που ακούς στους maiden, ok, αλλά να βγάλεις συμπεράσματα για τους neubauten βάσει όσων έχεις εισπράξει από τους μέιντεν είναι κουλό.

είλικρινά ρε συ Outshined, η “κόντρα” power/prog vs death/black είναι κάτι που νόμιζα πως μας τέλειωσε κάπου το '99-2000…

Βαριέμαι να κάνω την ίδια άσκοπη κουβέντα 10 χρόνια μετά…

συνεχίστε το οφτόπικ.
παρακαλώ οι μοντς να πράξουν κατά βούληση.
όχι τίποτε άλλο, αλλά έτσι όπως πάει, θα ανακοινώσουν οι ΗΙ νέο δίσκο και δεν θα’χουμε θρεντ να το συζητήσουμε (ναι, εμείς οι 5-10 “γραφικοί κάφροι”…)