HOOVERPHONIC live @ Fuzz Club 30/05

[CENTER]Προπώληση Εισιτηρίων :VILLAGE CINEMAS, WWW.TICKETQUEST.GR, METROPOLIS,ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗΣ,ΙΑΝΟΣ
Τιμές Εισιτηρίων :30 Ευρώ[/CENTER]
Σχόλια
Η καριέρα των Hooverphonic είχε ως χαρακτηριστικό, από το ξεκίνημά της, προσόντα που σκιαγραφούσαν μεγάλες προοπτικές και διεθνή αναγνώριση. Ήταν τότε που το τραγούδι «2 Wicky» επελέγη για τη μουσική επένδυση της ταινίας «Stealing Beauty» του Ιταλού σκηνοθέτη Bernardo Bertolucci. Έκτοτε η μουσική τους εξακολούθησε να ακούγεται σε ταινίες, τηλεοπτικά shows και διαφημιστικά. Αν και το ντεμπούτο των Hooverphonic, «A New Stereophonic Sound Spectacular», το 1997, είχε ξεκάθαρες trip hop επιρροές και καταβολές, η μπάντα συνέχισε σε πιο ποπ μοτίβα και έως σήμερα έχει κυκλοφορήσει τέσσερα άλμπουμ σε 6 χρόνια.
Το 2001 οι Hooverphonic ήταν το πρώτο όνομα στο μεγάλο φεστιβάλ Werchter, μπροστά σε 50.000 κόσμου! Το 2003, μετά την κυκλοφορία του «Sit Down And Listen To», το οποίο ηχογραφήθηκε ζωντανά με κουαρτέτο εγχόρδων, ακολούθησε μια επιτυχημένη περιοδεία με περισσότερες από 60 συναυλίες σε εννέα χώρες.
Το συγκρότημα συνθέτουν ο Alex Callier, μπασίστας, κύριος συνθέτης, παραγωγός και βασική μουσική δύναμη, μαζί με τον κιθαρίστα Raymond Geerts. Στη μπάντα προστέθηκε το 1997, στην ηλικία των 17 ετών, η Geike Arnaert η οποία αντικατέστησε την Lies Sardonius. Η Arnaert έδωσε στην μπάντα την αναγνωρίσιμη και υπέροχη φωνή αλλά και, μέσω αυτής, τη φήμη που έχει έως σήμερα.
Το φθινόπωρο του 2005 ολοκληρώθηκε το πέμπτο άλμπουμ με τίτλο «No More Sweet Music», το οποίο κυκλοφόρησε στην ελληνική αγορά, στις αρχές του 2006.
Στην επίσημη ιστοσελίδα τους, οι τρεις πρωταγωνιστές απευθύνονται με δικά τους λόγια στο κοινό. Η Geike Arnaert λέει: «Μεγάλωσα σε ένα χωριό που λέγεται Westouter κοντά στα σύνορα Βελγίου-Γαλλίας. Οι δυο αδελφές μου είναι πολύ καλές τραγουδίστριες. Έκανα μαθήματα βιολιού για τρία χρόνια και μετά έμαθα πιάνο στο μουσικό σχολείο που πήγαινα. Η μητέρα μου έπαιζε πιάνο και ο πατέρας μου έκανε τον dj σε γάμους μέχρι, δυστυχώς, να πάθει ζημιά η συλλογή των βινυλίων του. Έλιωσαν από τον ήλιο μέσα στο βαν του…»
Οι μουσικές επιρροές του Callier έχουν πίσω τους μεγάλα ονόματα όπως ο Miles Davis, o Dizzy Gillespie,οι Sly & the Family Stone. Φαίνεται επίσης, πως η μουσική παιδεία του επηρεάστηκε σημαντικά από τη δισκοθήκη του πατέρα του. Και μέσα από αυτή την επιρροή η bossa nova και η κλασική ποπ ταίριαξαν περίτεχνα με τη σύγχρονη ποπ και το ambient. Ο ίδιος αναφέρει: «Ο πατέρας μου είχε μια πολύ μεγάλη και εκλεκτική συλλογή δίσκων η οποία παραμένει ως σήμερα εντυπωσιακή.

Πηγη http://www.neorevma.gr/future_events.php?id=40

Φτου ρε πστ.Κι’αυτο το χανω? :frowning:

Τι θα γίνει ρε παιδιά; ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΦΕΤΟΣ;;;; Που θα πρωτοπάμε,αααααα!!! 8O

Οι Hooverphonic είναι πολύ καλοί επί σκηνής. Τους είχα δει στο Ejekt Festival το 2006, αλλά δεν τους είχα ευχαριστηθεί όσο θα ήθελα, γιατί ο χώρος ήταν χάλια, ο ήχος ήταν ψιλοάθλιος και η παρέα μου με είχε πρήξει με τους New Order που είδαμε στο τέλος της βραδιάς…

Ωραία, πολύ ωραία πράγματα! Θα καεί ο κόσμος όλος φέτος! :band:

[QUOTE=RoPe;338231] Τους είχα δει στο Ejekt Festival το 2006, αλλά δεν τους είχα ευχαριστηθεί όσο θα ήθελα, γιατί ο χώρος ήταν χάλια, ο ήχος ήταν ψιλοάθλιος και η παρέα μου με είχε πρήξει με τους New Order που είδαμε στο τέλος της βραδιάς…QUOTE]

Καλα ο ήχος μεχρι να κατέβουν οι Hooverphonic από τη σκηνή ήταν 10 φορές καλύτερος! Οταν έπαιζαν οι New Order έγινε εντέλως τραγικός, απο τους χειρότερους που θυμάμαι.

Πάντως πιστευω οι Hooverphonic θα έχουν πολυ μεγαλύτερο ενδιαφέρον σε κλειστό χώρο. Ακουσε κανείς το φετινό άλμπουμ τους? Λέει τίποτα?

Όπως τα λέει ο about τα θυμάμαι κι εγώ. Hoover ήταν φοβεροί, New Order χάλια και με μέτριο ήχο. Ήταν σίγουρα η πιο “sexy” μουσική που έχω ακούσει live. Θα τους χάσω τώρα γιατί θα είμαστε στα ξένα!

Pedia kalispera!Ime fan twn hooveprohnic kai psahnw parea gia na pao sti sinavlia tous sto fuzz!Ime o Dimitris kai ime 19 hronwn foititis. Opoios endiaferete as epikinonissi mazi mou sto email djdim2002be@yahoo.gr

Euharisto

Αν παρουσιαζεσαι καπου 5-10 Μαϊου λογικα θα εχεις αδεια ορκομωσιας τοτε.

Ψήνομαι! 8)

---->http://www.youtube.com/watch?v=Ox0oyrbJvdo&NR=1<----

Έλα ρε Βέλγιο! :smiley:

:slight_smile: καλή φάση… Εγώ θα πάω σίγουρα. Εμ…τον καινούργιο τον δίσκο τους τον έχει ακούσει κανείς;

2 μέρες ακόμα και επιτέλους θα τους δω και live :slight_smile:
Εμμ…Τελικά έχει ακούσει κανείς τον καινούργιο τους δίσκο? :roll:

Μέχρι το No More Sweet Music τα έχω ακούσει όλα κ είναι υπέροχα.
Live τους έχω δει 3 φορές, η μία στις Βρυξέλες πέρσι τέτοια εποχή κ είναι παρα πολύ καλοί.
Η μουσική τους σε ταξιδευει κ η παρουσία τους στη σκηνή είναι πολύ κλασάτι.
Φυσικά θα πάω κ αύριο αν κ μόνος… :?

Ποιός θα μου κάνει παρέα;

Εγώ θα πάω, μόνος όπως προείπα. Κανείς δε με ακολουθεί σε αυτή τη Συναυλία.
Αν θες “Ραντεβου στα τυφλά” :smiley: :smiley: :smiley: πες με .

Με μια λέξη κινηματογραφικό live…H μπαντα μας προσεφερε ενα υπεροχο μουσικό ταξίδι παιζοντας πολλα απο τα πιο γνωστα κομμάτια τους,η σκηνικη παρουσία τους ηταν αψογη,οι αυτοσχεδιασμοι τους εσπαγαν κοκκαλα και μας τιμησαν και με το παραπάνω παιζοντας 3 encore…(αν δεν κανω λάθος…Παντως το mad about you το επαιξαν 2 φορές…) Γενικώς ενα live διαφορετικο απο ολα τα αλλα μα συναμα τοσο ομορφο…

Αφωνος κ ερωτευμένος…
2 encore καναν, το mad το παιξαν 2 φορες γιατι το Micro της ΘΕΑΣ βαρεσε κ αυτο διαλυση με τοσο ερωτική επαφή που είχε μαζί του, κ γενικως αλλες φορες νόμιζες οτι ταξιδευεις στο όνειρο κ άλλες φορές νόμιζες καταβάθος είναι Punk συγκρότημα.

4 Live Που βλέπω κ είναι όλο κ καλύτεροι. Κ ας είδα πριν λίγες μέρες Kylie και Kiss, τα Βελγάκια σβήσαν τα πάντα απο το μυαλό μου.