House Of The Dragon [GoT thread]

Θιον, Τορμουντ και Μπριεν βλέπω για βασικούς υποψήφιους.

Ωραίο επεισόδιο, έχτιζε την προσμονή του τι επίκειται. Κάποιες σκηνές που προσμένουμε εδώ και 2-3 σεζόν πάντως, δεν ήταν και εξαιρετικές (i.e. η σκηνή μπροστά στο τζάκι μου έκανε λίγο σε ξεπέτα, ειδικά με τον Τόρμουντ).

2 Likes

Εγω βλεπω τελος να μενει στο θρονο μπασταρδος Μπαραθεον αγκαλια με Αρυα που θα αλλάζει και προσωπα αναλογα με τα κεφια του

4 Likes

Για ντενέρις το βλέπω και εγώ, έχει αρχίσει να ψήνεται…από εκεί και πέρα πάλι μπριεν, θιον στανταράκια . Ηρωικά μεν …πεθαμένοι δε… Το σπόιλερ για το πως (μάλλον) θα νικήσουν τα ζόμπι το πιάσατε ; Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι οι white walkers θα ητηθούν και αυτό τον τρόπο (θα παει ο βασιλιάς των πεθαμένων να φει τον μπραν θα του τη πέσουν γενικώς και πάπαλα !
άλλους νεκρους βλέπω άρυα ίσως …η σανσα θα γίνει αρχόντισα του βορά (ή ότι έχει μείνει τελοσπάντων μετά τη μάχη) και τον Hound πεθαμένο τον θεωρώ

2 Likes

Μια χαρα γαμησε το επεισοδιο, καλυτερο απο το πρωτο που ηταν πολυ καλο.
Πολυ καλο το γυρισμα της σειράς σε πιο αργους ρυθμους στα 2 επεισόδια γιατι μας θυμισε ποσο γαμαει και χωρις μαχες/δραση.
Μεχρι στιγμης η 8η γαμει.

4 Likes

Κ μενα μ αρεσουν αυτα τα αργα επεισοδια. Συγκινητικος Theon k Sansa. Απο τους αγαπημενους μου χαρακτηρες μαζι με Jaime. O μονος που θεωρω στανταρακι νεκρο ειναι ο Sir Jorah

1 Like

Πολύ καλύτερο έως και υπέροχο το επεισόδιο έχτισε κλίμα για τη σφαγή που έρχεται… και δημιούργησε και άπειρα πεδία ανατροπών… Τζον Μπραν Τζέιμι Μπριάν πιστεύω οι πρώτοι υποψήφιοι για χαιρετουρες…

υ.γ.1 την άλλη Δευτέρα λίγο προσοχή με τα spoilers

υ.γ.2 σε κάποιο άλλο σύμπαν κατά την μάχη του γουιντερφελ ο μονόχειρας Τζέιμι αποδεκατίζεται από το παγωμένο βασιλιά ο οποίος τελευταία στιγμή τον ανασταίνει με μηχανικά μέρη και μαζί κυβερνούν τα 7 βασίλεια ώσπου μετά από είκοσι χρόνια το τώρα αγέννητο παιδί της σερσει γίνεται ο εκλεκτός και έρχεται αντιμέτωπος με τον Darth Jaime ο οποίος με τη σειρά του τον ταπεινώνει κοβωντας του το ένα του χέρι κλπ κλπ κλπ

7 Likes

Τα πράγματα είναι απλά παιδιά . Βασική και κλισέ δομή επικής σειράς/ταινίας

Θα πεθάνει τουλαχ. ένας αγαπημένος χαρακτήρας κάθε major χαρακτήρα ώστε να τον δούμε σε απόλυτη οδύνη , win situation #1 :wink:

Θα πεθάνουν τουλαχ. 2-3 major χαρακτήρες. Οι δυο είναι lock pick. Σερσει & Τζον Σνοου. Τα υπόλοιπα παίζουν . Για Τζον δεν το συζητώ, πρέπει να πλαντάξει όλη η Αμερική ( πρωτίστως ) και μόνο με αυτόν θα είναι καθολικό . Εδώ θα κλάψω εγώ ξέρω γω

Αυτό που έγραψε ο @lostparadise είναι κλασικό exposition που σε προετοιμάζω για το τι θα γίνει , ώστε να πάνε ΟΛΑ στραβά και να σε γαμήσω με cliffhanger . Στο τέλος του επόμενου επεισοδίου θα πάει στραβά το πλάνο και θα δείξει τον Night King ακόμα πιο δυνατό , να έχει το προβάδισμα . Σκοτώνοντας και έναν major character

Το theme της σειράς είναι all men must die . Θα εκπλαγώ και μάλιστα αρνητικά, αν υπάρξει έστω και ένας να κάτσει στον θρόνο. Δεν λέω ότι θα πεθάνουν όλοι , για τον θρόνο καθαρά μιλάω . Θα το γυρίσουν σε ελευθερία - ανεξαρτησία στο τέλος όσοι επιβιώσουν

ΥΓ 1 : Αρυα Σταρκ σε γνωρίσαμε μικρό παιδάκι , σε αφήνουμε γυναίκα

ΥΓ 2 : Επειδή τα μεγάλα σενάρια έχουν επαληθευθεί , πχ για Τζον Σνοου το λέγανε 2 χρόνια , εύχομαι να ξεφύγουν απ τα αναμενόμενα και να μας δώσουν κάτι που δεν θα το είχαμε σκεφτεί ποτέ . Δεν θέλω κάτι τύπου Μπραν = Night King . Θέλω να με κάνουν να νιώσω το ίδιο συναίσθημα με το hold the door :astonished:

Για το επεισόδιο έχω να πω ότι ήταν ακριβώς ό,τι φανταζόμουν από ανθρώπους που πάνε να πολεμήσουν μια μάχη με κάτι άγνωστο , ξέροντας ότι το να πεθάνουν είναι μάλλον πιο πιθανό . Νομίζω έμοιαζε όσο ρεαλιστικό γίνεται για σειρά φαντασίας

8 Likes

Οποιος δεν εχει τα επεισοδια η γενικα το επεισοδιο καλα θα κανει να μην μπει σε αυτο το thread φιλικη συμβουλη

1 Like

Ωραίο το δεύτερο επεισόδιο κυρίως γιατί σε αφήνει με την αναμονή της μάχης. Γενικά ωραία σκοτεινή ατμόσφαιρα και είδαμε και Τυριον να πίνει ε. Πιστεύω Μπριεν και Τζορας θα είναι οι πρώτοι που θα χαιρετήσουν.

1 Like

Προβλέπω να μας χαιρετάνε στο επόμενο Brienne,Jaimie,Greyworm,Tormund,Jorah,Dondarion.

Θεωρώ ότι θα πεθάνει και ο Snow αλλά στο τέλος της σειράς.

Επίσης Theon + Davos (μας τα έπρηξε με το πόσο την έχει γλυτώσει τόσο καιρό).

  • Gendry πιστεύω θα τη γλυτώσει για να έχει και λίγο ερωτικό ενδιαφέρον η σειρά με την Άγρια.
  • Hound θα τη γλυτώσει γιατί πρέπει να αντιμετωπίσει τον αδελφό του
  • Τζέιμι θα τη γλυτώσει γιατί πρέπει κάποια στιγμή να πατήσει πόδι στην αδελφή του… δεν θα μου φαινόταν περίεργο αν Τζέιμι κ Τύριον μαζί καθαρίσουν την Σέρσει

Από το γεγονός ότι η Γιάρα έχει πάει στα Σιδερένια νησιά θεωρώ ότι οι νεκροί θα επικρατήσουν και οι ζωντανοί θα ανασυνταχθούν εκεί.

1 Like

Σωστός για Νταβος

το οτι το πιο ασφαλες μερος να ειναι καποιος σε σειρα με ζομπι, ειναι ενα νεκροταφειο, με ξεπερνα.

Γκρεηγουορμ, Μπριεν και Τζορα, βαζω λεφτα οτι πεθαινουν στο επομενο.

εδιτ: κατα τ’αλλα πολυ δυνατο το επεισοδιο, αλλα πολλοι διαλογοι συνεχιζουν και ειναι αρκετα μετριοι, ιδιως ο,τι λεει η Δρακομανα. Η ουσια ομως ωραια.

Συγκινητικη σκηνη Τζεημη/Μπριεν

Τωρα ως προς το ‘σχεδιο’ τους, τι να πω. Κανεις δεν μιλαει για στρατηγικη με δρακους και ειναι λιγο ακραιο. Φοβουνται μη χασουν τον ‘ρεαλισμο’ που και καλα χαρακτηριζει τη σειρα αυτη;

Ιντριγκα επισης προκαλει η συζητηση Τυριον/Μπραν που δε μας εδειξαν τιποτα

Λογικά θα πεθάνουν όλοι οι δευτεροτριτοτέταρτοι χαρακτήρες και ο θρόνος θα πάει στον Βορρά.

1 Like

Άραγε θα δούμε Hound vs Mountain ή Arya vs Mountain; Η Arya εξακολουθεί να έχει στη λίστα της και το βουνό και την κυρά Σέρσει… πιστεύω θα την δούμε τουλάχιστον μία φορά να χρησιμοποιεί το χάρισμα με τα πρόσωπα.

@Logan
Πάμε για έκπληξη δλδ…

1 Like

“In the name of the Warrior, I charge you to be brave.In the name of the Father, I charge you to be just. In the name of the Mother, I charge you to defend the innocent…
Arise, Brienne of Tarth, a Knight of the Seven Kingdoms.” Άντε γεια ρε μλκς δλδ !!!

6 Likes

Joey Demaio, εσύ;

6 Likes

Νταξει ανατριχιλα στο τελος με το τραγουδι και το μονταζ, κατι τετοια μας κανουν και δεν μπορεις να τους κρατησεις κακια για κατι Ντορν κτλ.

Εχει να πεσει κλαμα στο επομενο…

2 Likes

Στο τέλος με το τραγούδι σου θύμισε καθόλου την σκηνή που τραγουδάει ο Pipin στο Lord of the rings?

6 Likes

θα χαρώ αν ποτέ πουν ότι το έκαναν επίτηδες . Γράφτηκε γενικά , ισχύει