House Of The Dragon [GoT thread]

Οντως μοιαζει πολυ και το τραγουδι και το μονταζ και η ολη ατμοσφαιρα, σιγουρα εμπνευστηκαν απο εκεινη την σκηνη.

1 Like

Γενικα θυμιζε νοερα Helms Deep

2 Likes

Λοιπόν, σιχαίνομαι όσο λίγα πράγματα τους Μανογουορ, την μουσική τους και οτιδήποτε (υποκρίνονται ότι) πρεσβεύουν, αλλά η συγκεκριμένη σκηνή ήταν πλήρως ανατριχιαστική και συγκινητική, και ανέβασε πολύ τον Τζεημι στα μάτια μου, ο οποίος νομίζω είναι εκπληκτικό παράδειγμα του πως κάνει κάποιος σωστά ένα redemption για κάποιον χαρακτήρα σε σειρά. Και εννοείται καταχαρηκα για την Μπριεναρα που είναι διαχρονικά μια λατρεία.

Σε αλλα νέα:

3 Likes

Δεν είχε σχέση με τους Manowar η σκηνή πάντως, ήταν τελείως άσχετη. Συγκινητικά όλα, η αναμονή είναι κάπως πιο ζόρικη φέτος.

το επεισόδιο ήταν πολύ δυνατό. είχε χρόνια η σειρά να επιλέξει αυτό το μονοπάτι, να δώσει λίγο χρόνο και χώρο στους ήρωες να αναπνεύσουν και για το λόγο αυτό, είχε αντίστοιχα χρόνια να με συγκινήσει προσωπικά.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα, δυο λινκ για όποιον ενδιαφέρει (μπαγάσες κάθισα και τα έψαξα στα ελληνικά μη σας ταλαιπωρώ):
για το τραγούδι του ποντ, https://www.oneman.gr/pop-code/t/tileorasi/gameofthrones/game-of-thrones-jennys-song.5496028.html

και μια θεωρία για την τελική έκβαση, η οποία στηρίζεται στο πως η εποχή της μαγείας που άνοιξε με την πρώτη σκηνή της σειράς, θα κλείσει με τη λήξη αυτής https://www.oneman.gr/pop-code/t/tileorasi/gameofthrones/game-of-thrones-night-king-weirwood-isle-of-faces-theory.5493596.html

3 Likes

3 Likes

Ωραιος ο Τορμουντ, αλλα την σκηνη που απλα χυνει το γαλα την βρηκα περιττα γελοια

3 Likes

Συμφωνω, και μου θυμησε μια απο τις χειροτερες σκηνες στο Last Jedi, αυτο το εκτρωμα που κυκλοφορησε με τον τιτλο Star Wars πανω του.

1 Like

Πωπω τραγικο ναι

By the way η σκηνη με το γαλα ηταν η τρου Manowar αναφορα. Θυμισε τον Αρχηγο οταν “πινει” μπυρα στην σκηνη

Το κακό με τα πολλά αργά επεισόδια στην σειρά είναι πως δεν υπάρχουν ούτε οι διάλογοι, ούτε οι ηθοποιοί να στηρίξουν τόσο μπλα μπλα για να κρατήσει το ενδιαφέρον. Κάθε φορά σε αυτά τα εισαγωγικά επεισόδια εύχομαι, και είμαι σίγουρος πως δεν είμαι ο μόνος, να μείνουμε όσο γίνεται περισσότερο στον Tyrion και όσο λιγότερο γίνεται στον Snow. Στον τελευταίο όχι τόσο λόγω χαρακτήρα αλλά κυρίως λόγω ηθοποιού. Ο Kit Harington πρέπει να είμαι με μεγάλη διαφορά ο χειρότερος ηθοποιός σε αυτή την σειρά.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τα παραπονα για την ηθοποιία μετά από 7 χρόνια, όταν κάποιος βλέπει μια σειρά 7 χρόνια με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Χωνέψτε το, αυτοί είναι οι ηθοποιοί, αυτοί μας έχουν κάνει να καυλώσουμε τόσο καιρό με την σειρά, deal with it να τελειώνουμε. Ο σνοου παίζει ακριβώς όπως έπαιζε και 7 χρόνια πριν, η δρακομάνα το ίδιο κλπ. Αυτοί είναι οι χαρακτήρες, αυτό παίζουν.

5 Likes

Δε με χαλασε ποτε η ηθοποιια του Κιτ Χαρρινγκτον προσωπικα.

2 Likes

Μια χαρα ηθοποιος ειναι, αμα βγαινει λιγο μονοχνωτος ο χαρακτηρας ειναι θεμα σκηνοθεσιας, πως του λενε να παιξει δηλαδη, οχι αν μπορει (και με βαση το πως ειναι ο χαρακτηρας δεν ειναι λαθος προσεγγιση). Το ιδιο ισχυει και για την Εμιλια Κλαρκ.

3 Likes

στο 7 days in hell ηταν εξαιρετικος να τα λεμε ολα

1 Like

Μαλλον θα εννοει πως αλλαξε ο χαρακτηρας του σνοου .Αφου πεθανε και αναστηθηκε ειναι πιο ψυχρος και πιο αποτομος σε σχεση με πριν. Η Καλισι εχει αρχισει και γινεται Σερσει με τις συμπεριφορες που βγαιζει αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλο προβλημα.

Χειροτερος απο Σανσα / Γκρι Σκουλικι δε παιζει :joy:
On topic υποθεσεις:
ο μπασταρδος Baratheon με την Arya στο τελος θα μεινουν
Jorah απο τους πρωτους - κανει μπαμ
Brienne και μετα enraged Tormund πακετακι , και Jamie δακρυ
Hound πεθαινει προστατευοντας την Arya
Καλισι τελος
Οπως αναφερθηκε στανταρ θα παιζει φαση στα Iron Islands, οποτε καποιος απο μηχανης θεος θα σκασει, αλλα δε ξερω τι θα γινει με ολους στις κατακομβες - ποθανουν ουλοι ?

1 Like

Ε τόσες φορές μας είπαν στο επεισόδιο ότι θα είναι ασφαλείς. Τι διαόλο :stuck_out_tongue:

O Κληγκεην καλως ή κακως εχει ακομα plot armour απ’ότι φαινεται. Εκτος αν δουμε καποια συγκινητικη σκηνη τελους που βαζει την Αρυα να ορκιστει να σκοτωσει τον αδερφο του (είναι ήδη στη λιστα της; δε θυμαμαι. λογικα πρεπει να’ναι)

Στις κρυπτες θα γινει μακελειο

1 Like

αν ο night king αναστήσει τον Νεντ Σταρκ που βρίσκεται στην κρύπτη θα το βρέξω μάλλον λίγο το βρακάκι μου.

3 Likes