House Of The Dragon [GoT thread]

Μιλάμε για 2 σερί επεισόδια (7 και 8) που σου πέφτει το σαγόνι.
Να λέμε την αλήθεια πάντως, η δουλειά φαινόταν από τα καταιγιστικά τρειλερ που είχαν προηγηθεί (για όλη τη σειρά). Το ίδιο έγινε και με το RINGS (αλλά από την ανάποδη δυστυχώς…)

2 Likes

Viserys approves

3 Likes

Με πετάει λίγο έξω που μερικοί χαρακτήρες μεγαλώνουν και άλλοι μένουν ίδιοι. Ο Κρίστον δεν έχει αλλάξει καθόλου πχ

3 Likes

Ίδιος μαλακας έμεινε!!!

8 Likes

Είδα σερί δύο μέρες τώρα όλα τα επεισόδια του κύκλου μέχρι τώρα.
Η σειρά είναι φοβερή και σε επίπεδο των πρώτων 5-6 κύκλων του GoT ( όσο πάταγε στα βιβλία τέλος πάντων) .
Φοβεροί ήρωες , οι βυζαντινισμοι δίνουν και παίρνουν, πολύ καλή σκηνοθεσία, φωτογραφία, διάλογοι ρεαλιστικοί. Εξαιρετικοί ηθοποιοί σε όλες τις περιόδους.
Τα τελευταία δύο επεισόδια ήταν εκπληκτικά σε πλοκή.
Γουστάρω τρελά που βλέπουμε άλλους οίκους να μεσουρανούν.
Γενικά έπαθα λίγο πλάκα γιατί δεν το περίμενα τόσο καλό.
Μετάνιωσα που δεν διάβασα το βιβλίο πρώτα.

5 Likes

O Εμον μεγάλωσε κι ο Αίγκον μίκρυνε? Τι φάση?!

2 Likes

Όταν το πλάνο πάει στην Rhaenys (Σύζυγος Βελαρυον, Θεία του Βασιλιά και της Ρενίρα) μένω κόκκαλο, η τύπισσα δεν παιζεται.

4 Likes

Μόνο εγώ πανηγύρισα στην σκηνή του αποκεφαλισμού?

5 Likes

Η σκηνή του αποκεφαλισμού μου θύμισε την σκηνή στο The Mist με την θεούσα που έφαγε τη σφαίρα στην κεφαλή. Άργησε, αλλά έγινε.

1 Like

Κραταμε τα πανηγυρια για πιο εκλεκτους θανατους (Κριστον, Λαρυς)

5 Likes

Εγώ πανηγύρισα για την ακούσια κίνηση της γλώσσας. Pure art!

3 Likes

Η φάση ήταν ΝΤΑΗ ΜΑΔΑΦΑΚΑ

2 Likes

4 σεζόν είναι μια χαρά

6 Likes

Paddy Considine προσκυνω ΤΕΡΑΣΤΙΕ!

House of Dragon ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ,ΕΝΑ ΕΠΟΣ!!

7 Likes

'Αντε 2 επεισόδια έμειναν και υποθέτω σε αμφότερα θα γίνει ΧΑΜΟΣ …

2 Likes

Εγώ δε πανηγύρισα διότι ο τύπος δεν ήταν και κανάς μοχθηρός συνομώτης. Ένας βλάκας ήταν που δεν μπορούσε να κρατήσει τη γλώσσα του.

Πάντως δεν ήταν ακριβώς αποκεφαλισμός, του έκοψε το κρανίο πάνω από τη γλώσσα, σαν να του έκοψε το στόμα στα 2.

1 Like

Επεισόδιο χωρίς Rhaenyra & Daemon είναι βαρετό. Πολύ.

Υποθέτω χτίζει ένταση για το φινάλε

Έχει κανείς καμιά καλή εξήγηση για την τελευταία σκηνή; Γιατί η Rhaenys επιλέγει να προειδοποιήσει την Rhaenyra για τα σχέδια των Hightower και όχι να τους τελειώσει αφού είχε την ευκαιρία; Ένας λόγος που βρήκα πρόχειρα στο ίντερνετ είναι ότι έχει ηθικό κώδικα. Δηλαδή δεν ήθελε να κάψει την Βασίλισσα κλπ αλλά ήταν οκ με το να μπουκάρει με τον δράκο και να πεθάνουν τόσοι αθώοι;

1 Like

Ωραίο το επεισόδιο με μόνο άκυρο/ερωτηματικό και ευκολία το story της Ρεινις. Κατά τα άλλα το Game of Thrones σε πλήρη ανάπτυξη.
Άντε και το επόμενο.

1 Like

Κυνικά μιλώντας, αν έκανε όλα τα παράσιτα BBQ, θα ήταν mini-series και το βιβλίο λίγο πιο χοντρό από το Βίο και την Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ.