House Of The Dragon [GoT thread]

Μαζι με το επ8 τα καλύτερα της σεζόν (προτιμώ το 10 λίγο περισσότερο βέβαια)
Μου έλειψε λίγο αυτό το στυλάκι του Ντειμον που έλειπε από τα τελευταία επ και χάρηκα που το ξαναείδα.
Νομίζω ήταν το καλύτερο επεισόδιο της Ραινυρα. Η ηθοποιός επισης έδωσε ρέστα.
Η σκηνή στο Στορμς Εντ ήταν υπέροχη και ήταν και μεγάλο σοκ ακόμα και για αυτούς που ξέρανε τι γίνεται, βλέποντας ότι ο Αιμοντ δεν είχε σκοπό να σκοτώσει τον Λουκ.
Εξαιρετικό casting για τον Μπορρος Μπαραθηον και μαρεσε πολύ η σκηνή μέσα στο hall.
War is coming
Ποιος περιμένει τώρα δυο χρόνια;

2 Likes

2 χρόνια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

vader_sreaming_nooooo.gif

Το κυνηγητό με τους δράκους στο τέλος ήταν ορισμός φανταστικής σκηνοθεσίας. Με χτίσιμο αγωνίας και στοιχεία horror δεν έπαιρνα τα μάτια μου απ την οθόνη μπράβο

3 Likes

Εντωμεταξύ… ΠΟΣΟ μίζερος ο Σταννις ρε παιδί μου (πέρα από τα γνωστά) που είχε τέτοια τραπεζαρα και δεν την είχε ανάψει ούτε μια φορά;;

4 Likes

άνετα πλήρωνα για να έχω τέτοιο γραφείο :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Likes

Διπλό ποστ γιατί πρέπει (προσοχή ΣΠΟΙΛΕΡ)

Summary

Η Rhaenyra στο τέλος του επεισοδίου

8 Likes
Summary

6 Likes

4 Likes

πλέον τις μισές σειρές που βλέπω, τις βλέπω για τα memes :smile:

Summary

13 Likes

Και Vermithor για λίγο φλώρικο μπλακ μέταλ.

5 Likes

Βρηκα καλυτερη (κατ’εμε εστω) εκδοχη για το συγκεκριμενο meme, την οποια δε μπορω να βρω τωρα αλλα ειχε τον Daemon να απανταει με αυτην την προταση σε καποια ερωτηση τυπου: “Οταν ρωτας τον φαρμακοποιο ποια αντικαταθλιπτικα μπορει να σου προσφερει” :sweat_smile:

3 Likes

αυτό ψάχνω τόση ώρα να ποστάρω. Το είδα το πρωί και γελούσα μόνος μου :stuck_out_tongue:

1 Like

Απεχω περιπου 90 σχολια. Μολις ειδα τα 8 κ 9 κ ηρθα απλα να πω οτι η σειρα πλεον σπερνει. Αναπτερωσε καθε μαραμενη μου πιστη στις τηλεοπτικες/κινηματογραφικες μεταφορες φιξιον βιβλιων. Καταπληκτικα επεισοδια. Σκηνοθεσια, φωτογραφια, φωτισμοι, εσωτερικοι χωροι, πλοκη κ πανω απο ολα, καθηλωτικες ερμηνειες. Ειδικα ο Viserys απιστευτος. Με κομμενη την ανασα καθε του σκηνη. Φοβερος κ ο νεαρος Aegon στην ενθρονιση του. Σκεφτομουνα συγκριση αυτης της στεψης με του Χαλμπραντ…ω θεοι τι ντροπη κ κριμα. Γενικα καθε συγκριση πλεον με το Rings πληγωνει. Θα επανελθω να δω τι εχετε γραψει μολις δω κ το δεκατο.

5 Likes

Η γυναικα ειναι αρχοντισσα που προσπαθει να ξεφυγει με τον δρακο της κ να αφησει κ το στιγμα της σε αυτους που την υπονομευσαν. Δεν ειναι ψυχρος δολοφονος. Μην ξεχνας αυτοι μπροστα της ειναι τα παιδια κ η γυναικα του αδελφου της.

1 Like

Βασικά το καλύτερο που άκουσα και πάω με αυτό είναι ότι της προκάλεσε τέτοιο σοκ ο “θάνατος” του γιου της που δεν θα έκανε το ίδιο σε κάποια άλλη μάνα.

1 Like

Μην μπαίνεις σε αυτή την σύγκριση

Κ αυτο, αλλα γενικα προτιμω να σκεφτομαι πιο grounded. Εξαλλου η δολοφονια του γιου της ειναι χρονια πριν κ παρολο που υποπτευεται την Ραενυρα, το ξεπερναει κ τασσεται μαζι της.Οι ανθρωποι γενικα δεν σκοτωνουν τα ανηψια τους επειδη καποιος πχ τους κραταει σε ενα δωματιο για να μην εχει επιρροη. Εκτιμω δηλαδη πιο πολυ ενα γραψιμο που δεν εχει τυπου υπερδραματικες αντιδρασεις κ θανατους για ψυλλου πηδημα σε εισαγωγικα.

@LedZep δεν το εχω γενικα σκοπο. Ουτως η αλλως βρισκω ελλειπεστατο το RoP. Αλλα κ η συγκριση ερχεται μονη της κ ριχνει ακομα περισσοτερο φως στα αρνητικα.

Mετα απο αυτες τις δηλωσεις του φαινετε οτι απλως το τελος στα βιβλια δεν θα υπαρξει ποτε.

Ειδα κ το δεκατο. Φοβερο. Πολυ κοντα στις καλες σεζον GoT η σειρα. Η Raenys καταπληκτικος χαρακτηρας κ καστινγκ.

3 Likes

Το είδα και εγώ επιτέλους.

Μου άρεσε, πολύ ως και πάρα πολύ. Τόσο πολύ που πλέον φοβάμαι μην το γαμήσουν και αυτό όπως το GOT. Χαρακτήρες και γενικότερη αισθητική είναι απλά top. Σεναριακά έχει κάποια θέματα με κάποιες ευκολίες, τα κάπως άγαρμπα time jumps που κάνει. Σε αρκετές φάσεις με έβγαλε λίγο off αλλά ευτυχώς σε ξανά-κέρδιζε εύκολα και έμπαινες στο κλίμα in no time.

Ηθοποιοί όλοι ο ένας καλύτερος από τον άλλον. Στο 6ο με ανησύχησε η Rhaenyra με την αλλαγή που έγινε, δεν μου έκανε εντύπωση αρχικά η καινούργια αλλά με κάθε επεισόδιο με κέρδιζε όλο και περισσότερο. O Daemon μου φάνηκε να μένει λίγο πίσω από την μέση και μετά. Σαν να χάθηκε κάτι εκεί.

Anyway για 1η σεζόν ήταν εξαιρετική. Ελπίζω να υπάρχει ολόκληρο το υλικό από πλευράς βιβλίων και να μην έχουμε τον εφιάλτη της τελευταίας σεζόν GOT.

2 Likes