Ian gillan band & gillan & ian gillan

τοτε θα γνωριζεις κ την αγαπη μου για floyd morison κ… :lol::lol:

γενικα να ξερεις ειμαι υπερβολικος στα σχολια μου γιατι μου αρεσει να γινομαι γραφικος.

αλλα ας τα παρουμε με την σειρα:
πρωτα απο ολα δεν μου αρεσει η φωνη του ως χροια κ ο τροπος που τραγουδαει
για τα δικα μου γουστα δεν εχει καθολου μελωδικη φωνη τις περισσοτερες φορες νιωθω οτι μιλαει αντι να τραγουδαει(no one came)
επισης οσα κ εαν εχω ακουσει δεν εχω δει καμια εξελιξη στην φωνη του αντιθετως γινοταν ολο κ χειροτερος.(σε αντιθεση με Plant, Dio , Hughes)
στα περισσοτερα Live μετα το 1972 νομιζω οτι απλα υπαρχει στην σκηνη γιατι ειναι ο gillan…
τον γουσταρω στην παλια ορχηστρα τον παραδεχομαι στο In rock γκαβλωνω με το Fools αλλα μεχρι εκει ειναι για μενα…

επισης ως τρελος φαν του μαυροπερισσοτερου λογικο να τον εχω αντιπαθισει οχι τοσο ομως απο αλλα απο την εμονη του να εχει ενα group που να παιζει τραγουδια των deep purple τα τελευταια 16 χρονια περιπου…

εαν μου ερθει κ τπτ αλλο θα γραψω :slight_smile:

bluezlick, χαίρομαι που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις.
στο ότι από ένα σημείο και μετά από άποψη τεχνικής είναι στάσιμος το πιστεύω και εγώ αν και εσύ λες χειρότερος αλλά οκ…
επίσης, εγώ είμαι ανώμαλος που τους αγαπώ και του δυο τους (Gillan-Blackmore) πολύ και ας μισούνται αυτοί μεταξύ τους…?
όσο για το ότι συνεχίζουν μέχρι σήμερα με τον τρόπο που συνεχίζουν, το σχόλιο μου θα είναι μόνο ότι:
αν πχ βγει ο Blackmore τώρα και πει θα πιάσω πάλι την ηλεκτρική και θα κάνω μια συναυλία που θα παίξω μόνο rock με 4-5 σημαντικούς καλεσμένους αφήνοντας τη γυναίκα μου στο σπίτι θα γίνει ο χαμός ενώ προφανώς, όσο οι Purple παραμένουν ενεργοί και νιώθουν καλά με το περιορισμένο πια κοινό τους, ξέρουν πως ενδεχομένως πολοί θα τους νιώθουν να φθείρονται.
για μένα ωστόσο, ότι βλακεία και να κάνει ο Gillan θα παραμένει το ίδιο θρύλος με τον Blackmore γιατί απλά αυτά τα πράγματα δεν είναι ευκόλως μετρήσιμα ίσως και καθόλου μετρήσιμα. ή το έχεις αφήσει δλδ αιώνια το στίγμα σου ή δεν το έχεις αφήσει…

Mόνο στην Ελλάδα και τη Γερμανία (άντε ίσως και την Ιαπωνία) θα ισχύσει αυτό που γράφεις. Οι Purple περιοδεύουν ασταμάτητα παίζοντας πολύ καλά live και το περιορισμένο κοινό μπροστά στο οποίο παίζουν είναι πάνω-κάτω το κοινό που υπάρχει για αυτού του είδους το ροκ πλέον σήμερα.
Ναι, στη Μαλακάσα είχαν λιγότερο κόσμο από τους Linkin Park και στο Βύρωνα λιγότερο κόσμο από τους NIN. Τι να κάνουμε; Σημεία των καιρών…
Όποιος ξέρει, τους εκτιμά με λίγες εξαιρέσεις σαν τον bluezlick ο οποίος ξέρει (και πολύ μάλιστα!) αλλά είναι… πεισματάρης! :p:lol:

το ότι περιοδεύουν ασταμάτητα το γνωρίζω. επίσης, έχω καλή γνώμη ως προς την ποιότητα των lives τους μέσα από τα dvds τους, το youtube, αμερόληπτες πληροφορίες στο διαδίκτυο και την προσωπική μου εμπειρία πέρυσι το καλοκαίρι στη Μαλακάσα… ως προς το ότι αυτό είναι το κοινό που υπάρχει για αυτό το είδος του ροκ σήμερα δλδ αν ισχύει αυτό που λες και έτσι δια της λογικής δε θα “μπορούσαν” να έχουν κάτι παραπάνω τότε μπορώ να πω πως χαίρομαι γιατί πιστεύω πως αξίζουν μια όσο ευρεία αποδοχή μπορεί να υπάρξει… βέβαια, συγκρίνεις την προσέλευση στις συναυλίες με συγκροτήματα όχι του κλασικού ροκ. ας πούμε συγκρότημα αντίστοιχης ιστορίας που να συνεχίζει και σήμερα είναι οι AC/DC οι οποίοι εκτός του ότι έσκισαν σε πωλήσεις πρόσφατα σίγουρα έχουν μεγαλύτερο συναυλιακό κοινό… όμως αυτό είνα απλά μια εξαίρεση… όπως και να έχει είναι γεγονός πως όσο απέχεις και όσο πιο άσχυχνα σκας μύτη γενικά τόσο πιο πολύ λείπεις στον κόσμο και αυτός πορώνεται κτλπ. έχει υποστηρίξει ο ίδιος ο Gillan πως το “πρόβλημα” με το συγκρότημά του είναι πως δε διαλύθηκε… είδες τι έγινε με την επανένωση των Zeppelin για μια συναυλία… αλλά το θέμα δεν είναι αυτό! πάντα γούσταρα περισσότερο τους μουσικούς που παραμένουν ενεργοί και την παλεύουν μέχρι το τέλος με αξιοπρέπεια και όση περισσότερη δημιουργικότητα, εννοείται… δεν ξέρω για τον bluezlick, αλλά εγώ τους εκτιμώ πάντως…η εκτίμηση όμως που έκανα για το υπόλοιπο κοινό ίσως ναι, να ήταν λανθασμένη mule και χάιρομαι μάλιστα αν πέφτω έξω…

Η σύγκριση που έκανα ήταν με μπάντες που είχαν καλύτερη προσέλευση (οι ΝΙΝ με όχι τόσο μεγάλη διαφορά) στους ίδιους χώρους που έπαιξαν τις τελευταίες τους εμφανίσεις στην Ελλάδα οι Purple για να στηρίξω πως το είδος μουσικής που παίζουν οι Purple βρίσκεται εκτός του mainstream και αυτό κάνει την προσέλευση στις συναυλίες τους ακόμα πιό σημαντική.
Αντίθετα, για τους AC/DC -που όντως είναι πιό συγκρίσιμοι από άποψη ιστορίας κλπ.- έχουμε δεί τα τελευταία χρόνια μία μεγάλη αποδοχή (μην πώ σφετερισμό τους) απο mainstream κοινά, κατσίφλωρους που φοράνε μπλουζάκια με το λογότυπο τους σε στρας και δεν έχουν ιδέα (ή ξέρουν ελάχιστα) από την μουσική τους, γκομενάκια που γουστάρουν να φοράνε κερατάκια έτσι για στυλ και χαβαλέ κλπ.
Οι Purple ευτυχώς για εμάς (αλλά μάλλον και για τους ίδιους) δεν μαζεύουν αυτό το κοινό.

στις 5 Ιουλίου βγαίνουν τα:


και στις 26 Ιουλίου το:

Ευκαιρία να χτυπήσω το Gillan/Glover που μου λείπει. :smiley:

Φίλε Mule,
τσέκαρε όμως κι αυτή την έκδοση:


Μπορεί να κάνει 5 ευρώ παραπάνω, αλλά είναι αριθμημένη και σε χάρτινη θήκη. Στην αναφέρω γιατί μπορεί να την προτιμήσεις…

OK, ευχαριστώ! 8)

2 video απο την εποχη που κιθαρα επαιζε ο Janick Gers :slight_smile: