Iced Earth 27-11-2016 Principal Club Theater Θεσσαλονίκη / Αθηνα αναμενουμε

Πηρα εισιτηριο την προηγουμενη εβδομαδα και μου ειχαν πει τοτε οτι πηγαινε για sold out και υπηρχε σκεψη να μεταφερθει σε μεγαλυτερο χωρο. Δεν το βλεπω να μεταφερεται και ευχομαι μην ειμαστε σαν σαρδελες παλι…Και την προηγουμενη φορα ημασταν τιγκα απο κοσμο, πανω απο το οριο του sold out…

αν ηταν να μεταφερθει σε αλλο χωρο, νομιζω οτι θα το ειχαν ανακοινωσει ηδη. Η συναυλια ειναι σε κατι περισσοτερο απο 24 ωρες, ποτε θα το ανακοινωσουν.Λες να μας εχουν κολλημενο κανενα χαρτι Α4 αυριο εξω απο το gagarin και να μας λενε οτι η συναυλια θα πραγματοποιηθει αλλου? :rolling_eyes: Ο αλλος χωρος θα ηταν το Piraeus Academy λογικα,αλλα μπαααα! Καλα θα ηταν παντως

Το Gagarin ωραιος χωρος ειναι αλλα να μπορουμε να αναπνευσουμε…

Λογικα θα ειμαστε σαν τους Cavalera και ισως και χειροτερα,οποτε στανταρακι δεν θα μπορουμε να παρουμε ανασα. Μαλακες διοργανωτες τοσα χρονια, τι να πεις?

Ψαχνω εισητηριο για iced earth για αυριο… Δινω 35 ευρω οσο κι αν αγοραστηκε απο τον κατοχο του

Θα μπορούσε να γίνει η συναυλία στο Βοτανικό Live Stage, εκεί που είχαν παίξει και οι Machine Head. Τέλειος χώρος, πολύ καλή ακουστική και θα ήταν ο κόσμος άνετα και όχι σαν σαρδέλες όπως στο Gagarin (αν και αύριο Σάββατο που είναι η συναυλία έχει κλαρινομπουζούκια, οπότε λίγο δύσκολο).

Για Piraeus Academy προφανώς και δεν μπορεί να γίνει απ’ τη στιγμή που δεν τους φέρνει η Di Di Music.

Εφτασε η μερα των Iced Earth και αρχιζει η μεταλλοβδομαδα με Iced Earth, Testament, Grand Magus και Amon Amarth. Αν και θα προτιμουσα μεγαλυτερο χωρο παμε να περασουμε τελεια και μιας και δεν εχει βγει καινουριος δισκος αυτη η συναυλια ειναι ευκαιρια να ακουσουμε πολλες κλασικες κομματαρες που μπορει να μην επαιζαν σε περιοδεια καινουριου αλμπουμ.

Παρακαλαω για Iced Earth, Angels Holocaust, Stormrider, Travel In Stygian, Dante’s Inferno και οποιοδηποτε ακομα απο το Burnt Offerings. Απο το The Dark Saga και το Something Wicked This Way Comes παντα παιζουν αρκετα αλλα θα ηθελα Slave To The Dark και στα καπακια A Question Of Heaven, οπως θα ηθελα τρελα και την τριλογια Prophecy, Birth Of The Wicked και The Coming Curse. Απο το The Horror Show θελω κανα Dracula ή Damien, απο το The Glorious Burden το Declaration Day και απο εκει και περα γουσταρω τρελα το Dystopia μακαρι να παιξουν αρκετα απο αυτο και λιγα απο το μετριο Plagues Of Babylon. Επισης οχι πολλα καινουρια απο το αλμπουμ που ετοιμαζουν, θα τα ακουσουμε αυτα στην περιοδεια οταν βγει ο δισκος.

Παμε για live-αρα και αποθεωση των πολυαγαπημενων του ελληνικου κοινου Iced Earth.

2 Likes

Πώς ήταν η Συναυλία χθες;

Setlist;

O Stu σε τι κατάσταση ήταν;

Πείτε να δούμε αν θα καταφέρουμε να πάμε σήμερα στη Θεσσαλονίκη.

Πρέπει να έσπειραν γιατί κανένας δεν έχει συνέλθει ακόμα.

1 Like

Αν στη Θεσσαλονίκη δεν είναι sold out ο χώρος, ΝΑ ΠΑΤΕ

Λόγω ηλικίας και διάφορων άλλων παραμέτρων, ήταν η πρώτη φορά που είδα iced earth . Δε γνωρίζω τι επιπέδου λάηβ έκαναν στα 90’ς , αλλά αυτό που έζησα, είδα , άκουσα ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ

Stu μεγάλη φωνή με τρομερό vocal range. Στις χαμηλές , σε κάποια παλιά κομμάτια, άνετα πίστευες ότι τραγουδάει ο Ματ. Ο Jon είναι μέσα στην 10 μου , με τους αγαπημένους μου κιθαρίστες. ΤΕΡΑΣΤΙΟ “δεξί” , palm muting σχολή, galloping άριστο και ΗΧΑΡΑ . Βρωμόχερο πραγματικά

Setlist για άνθρωπο που τους βλέπει 1η φορά, εκπληκτικό, τίμιο, χορταστικό με ποικιλία σχετικά. Τιμήθηκαν δεόντως (λογικό) οι δουλειές με τον Stu…έλειψαν πολλά αγαπημένα κομμάτια που τα ανέφερε και ο @angus7pl όπως Iced Earth, Angels Holocaust, Dracula ( απ τα λατρεμένα μου ) & dante’s inferno

Κατα τ άλλα κανένα παράπονο απ την μπαντάρα. 1 ώρα και 40-45 λεπτά χοντρικά, 20 τραγούδια. ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΟΛΑ. Ήχος, όρεξη, απόδοση, γκαύλα

Monument συμπαθέστατη μπάντα, με ωραίες κιθάρες και καλό τραγουδιστή. Μου άρεσε η φωνή του. Γέλαγα βέβαια, αμήχανα γιατί νόμιζα ότι βγήκαν οι Iron Maiden . Ψιλο-χοντρο-ίδιας φιλοσοφίας song writing

Καλά για διοργάνωση , δεν χωράει πολύ συζήτηση. Όσοι πήγαν το ένιωσαν στο πετσί τους εις διπλούν ( με Μαξ - Ιγκορ και χτες με “Ντερθ” )

Γυμνός να ήμουν θα είχα λιποθύμήσει απ τη ζέστη. Το στριμωξίδι το δέχομαι αν είναι ανοιχτός χώρος τύπου φεστιβαλ. Γιατί εκεί έχεις επιλογή να πας πιο πίσω π.χ.

Ο διοργανωτής χρειάζεται μποικοταζ μου φαίνεται. Σέβομαι το γεγονός ότι μάλλον έγινε sold out τελευταία στιγμή και ίσως δεν πρόλαβε να κλείσει άλλον χώρο γιατί τα σκυλάδικα δεν θα ήταν διαθέσιμα, αλλά ζήσαμε απαράδεκτα πράγματα. Καλά να πάθουμε γιατί δεν αντιδρούμε στις κακές συνθήκες

ΥΓ1 : ΘΑΝΑΤΟΣ στους 2μετρούς που μου έκρυψαν μέχρι και το logo του συγκροτήματος για κάποια στιγμή :stuck_out_tongue_closed_eyes:

ΥΓ2 : Έφυγα μετά το 2ο ρεφρέν του Hunter για να γλιτώσω τον συνωστισμό στην έξοδο και να πάρω το μπλουζάκι μου που είχα προπληρώσει και είχα ζητήσει να το κρατήσουν. Είδα 20 άτομα ακριβώς στην είσοδο στο merch. Ελπίζω να μην πλήρωσαν εισιτήριο και απλώς να τους άφησαν να ψευτοακούσουν το λαηβ

ΥΓ3 : Θεέ δεν είμαι παράλογος άνθρωπος. Δεν ζητάω το “δεξί” του Hetfield. Και με του Schaffer θα είμαι τρισευτυχισμένος

1 Like

Συμπαθητικοί, αλλα μέχρι έκει. Τα 90s τους δεν τα πιάνουν ούτε με απόχη, ούτε καν αυτά τις επιστροφές του μπατσούλη. Ούτε αυτά με τον Ripper (αν και τότε ο Jon εγραφέ μαλακιούλες δίσκους) Stu μετριος, κακός αντιγραφέας του barlow, που δε νιώθει στις μπαλάντες και δεν έχει τόσο ωραία χροιά, αν και φέρνει, πάντως αυτά τα Stanley-κά κραγμένα ψηλά δεν τα έχει. O jon είναι απο του πλέον μέτριους κιθαρίστες, άλλα μερικά παλαιά καλά ριφ, τον σώζουν ακόμα. Και φυσικά αρκετά απο τα καινούρια κομμάτια, που δεν τρελένομαι. Ιδρωτίλα, same now as back in the mid-90s. Μεταλλά μου ανακάλυψε το ντούζ. Επαγγελματίες, αλλά σαν τους ΑΝΝΑ-Χ-ΛΕΙΤΟΡ, περασμένα μεγαλεία και sold out, απο εμάς. Αντε και στους Blind Guardian που τους ξαναφέρνουν. Monument συμπαθιτικός live o Πετρ-ελλις. Αυτά.

Έχω δει Iced Earth 4 φορές (συμπεριλαμβανομένου του 1997 στο Ρόδον με Nevermore :sunglasses: ). 2 με Matt και 2 με Stu. Χτες δεν πήγα λόγω υποχρεώσεων.

Βρήκα στο παρακάτω link το σετ που έπαιξαν.

http://www.setlist.fm/setlist/iced-earth/2016/gagarin-205-athens-greece-33fbacf5.html

Καλό το βρίσκω, με βάση στο Dark Saga 7 τραγούδια και 7 εποχής Stu, αλλά χωρίς κανένα από ντεμπούτο και Burnt Offerings.

Θα το χαρακτήριζα προβλέψιμο.

Η συναυλία (σύμφωνα πάντα με το link) φέρεται να άνοιξε με το Great Heathen Army, το οποίο φιγουράρει στο track list του επερχόμενου άλμπουμ. Θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις

Άσχετο αλλά θυμάμαι τους Monument πέρσι με τους Enforcer, συμπαθητική μπάντα αλλά ο τραγουδιστής την είχε δει πολύ Dickinson και θυμάμαι και ένα κομμάτι εντελώς αντιγραφή από Trooper. Καλά είχαμε περάσει όμως.

Εαν δεν εχω χασει το μετρημα, ηταν και για μενα η 4η φορα που τους εβλεπα. Οι εντυπωσεις που μου αφησε αυτο το live ηταν καλες, αλλα οχι οτι ξετρελαθηκα κι’ολας με το setlist. Οπως εχουν αναφερει και αλλοι φιλοι πιο πανω, θα ηθελα και εγω ενα Dante’s Inferno, Burnt Offerings ( αγαπημενο ) , ακομα και When The Night Falls να παιζοταν, ευχαριστημενος θα ημουν. Αγαπημενη μπαντα για το Ελληνικο κοινο, κανεις δεν μπορει να το αμφισβητησει αυτο,αλλα νομιζω οτι προχθες ηταν η τελευταια φορα που τους ειδα.
Αναμονη τωρα για την Παρασκευη να δουμε Amon Amarth 3η φορα…

Ήμουν πολύ διστακτικός στο να πάω στο Live. Λίγο η προηγούμενη κακή εμπειρία (κακός ήχος, μέτριο setlist), λίγο η διαβολοβδομάδα με όλα τα live μαζεμένα, λίγο και το ότι τους έχω δει πολλές φορές. Τελικά αφού είδα το setlist αποφάσισα να πάω.

Δυστυχώς και αυτή τη φορά ο ήχος στο Principal ηταν χάλια. Πολύ μεγάλη ένταση, μπούκωνε όλη την ώρα και ο τραγουδιστής σε κάποια τραγούδια δεν ακουγόταν. Ενώ αν δεν ήξερες καλά κάποια κομμάτι δεν το ξεχώριζες. Δεν ξέρω τι φταίει και 2η συνεχομένη φορά έχουν τόσο χάλια ήχο οι Iced Earth στο Principal. Αναρωτιέμαι ο ηχολήπτης δεν άκουγε τον κακό ήχο για να τον διορθώσει;

Θεωρώ ότι έφταιγε η πολύ μεγάλη ένταση διότι μπορεί το Principal να μην είναι κάτι φοβερό από ακουστικής άποψης έχουμε ακούσει συγκροτήματα με τέλειο ήχο (π.χ. Sabaton).

Κρίμα διότι το setlist ήταν πολύ καλό, η μπάντα ορεξάτη και το κοινό ήταν πολύ θερμό και εκδηλωτικό. Θα μπορούσαμε να μιλάμε σήμερα για μια εξαιρερική συναυλία αλλά δυστυχώς ο ήχος ξενέρωσε πολλούς.

Υ.Γ. Οι Monument μου άρεσαν. Πολύ Iron Maiden αλλά δεν με χαλάει καθόλου :slight_smile:

Το Burnt Offerings δεν θα το παίξουν ΠΟΤΕ live, με αυτόν το καημό μείναμε και το 99. Γενικά ο Schaffer δεν έχει σε μεγάλη εκτίμηση τον καλύτερο του δίσκο

Νομίζω πως είναι ίδια περίπτωση με Ozzy και Ultimate Sin (ακούς εκεί “αλκοολική μαλακία”)… περνούσαν σκατένια φάση όταν βγάλανε τον δίσκο και δεν γουστάρουν να γυρίζουν εκεί.

Σύμφωνα με το παρακάτω λινκ το έχουν παίξει 5 φορές όλες κι όλες. Όσοι ήμασταν το 1997 στ Ρόδον σταθήκαμε τυχεροί

http://www.setlist.fm/stats/songs/iced-earth-2bd6fc9e.html?song=Burnt+Offerings

Ε ο Όζζυ σου είπε 2 κομμάτια από εκεί το 2010, εντάξει!

Γενικά μίλησα, για το πως σκέφτονται για τους δίσκους αυτούς, που ενώ είναι ποιοτικότατοι δεν τους έχουν σε εκτίμηση

Με την ίδια λογική και ο Σάφερ σου έπαιξε το Dante’s Inferno το 2011