Iced Earth-Burnt offerings

Ετος 1995…Iced Earth,ενα όνομα ακόμα underground στους κύκλους ακόμα και αν είχαν κυκλοφορήσει δυο πολύ καλούς δίσκους πριν(Iced Earth και Night of the stormrider)…Το συγκρότημα είχε απογοητευτεί απο την δισκογραφική τους εταιρεία,ολα τα μέλη είχαν φύγει εκτός του Schaffer και του Schawver και γενικώς οι οιωνοί είναι τόσο αρνητικοί για το συγκρότημα που έφτασε κυριολεκτικά στα πρόθυρα της διάλυσης…Και όμως δεν το έβαλαν κάτω…Υπεγραψαν με την Century Media,πηραν νέο τραγουδιστή (Μatt Barlow) και drummer (Rodney Beasley) και τον Ιούνιο του ίδιου έτους μας πέταξαν στα μούτρα τον κεραυνό που λέγεται Burnt Offerings…Πραγματικά αυτός ο δίσκος και μόνο το Dantes Inferno να είχε και πάλι θα μνημονέυονταν εις τους αιώνας των αιώνων…O Schaffer κυριολεκτικά παίζει σαν να μην υπάρχει αύριο και δημιουργεί ίσως τις καλύτερες συνθέσεις που έχει συνθέσει ποτέ…O Barlow δείχνει με το καλημέρα το ταλέντο του και δίνει μια αξιομνημόνευτη ερμηνεία,και όλο το υπόλοιπο συγκρότημα ακούγεται σαν οδοστρωτήρας που δεν έχει σταματημό…Προσωπικά από αυτόν τον δίσκο έγινα οπαδός τους,τον θεωρώ απλά τον καλύτερο τους και μακάρι κάποτε ο Schaffer να θυμηθεί αυτόν τον δίσκο και τι riffaρες έγραφε κάποτε…(Aν και το καινούριο τους είναι πολυ καλό)…Aν και εντελώς ετεροχρονισμένα(:lol: ),πιστεύω ότι αξίζει μια αναφορά ο συγκεκριμένος δίσκος…(Που σημειωτέον παίζει ασταμάτητα τον τελευταίο μήνα στο στερεοφωνικό…)

Το καλυτερο τους (για μενα) αλμπουμ.και ενα απο τα καλυτερα heavy metal αλμπουμς των 90’ς.
πραγματικα δισκος-κολαση!!! χαχαχα!!!
περα απο τη μουσικη βεβαια βοηθαει και η σκοτεινη θεματολογια.
συνεχισανε πολυ αξιολογα στις 2 επομενες κυκλοφοριες τους,αλλα δυστυχως μετα τους πηρε η κατηφορα!

Πω πε με έψησες με νοσταλγία και ξαναέβαλα να το ακούσω άλλη μια φορά!
Βασικά από τότε που με θυμάμαι να ακούω μουσική, δύο φορές είχα μείνει μαλάκας με τον πάταγο που μπορέι να δημιουργήσει ένας δίσκος.
Η μία φορά ήταν όταν κυκλοφόρησε ο συγκεκριμένος!!!
Ρε θυμάμαι πoυ άκουγα μία εκπομπή τότε στο ραδιόφωνο της Λαμίας που έμενα. Βασικά ήταν μία που έχωνε μεταλλιές, και ολοκληρο το 95 - 96 έπαιζε κάθε φορά από ένα τουλάχιστον τραγούδι από το Burnt Offerings. Και ένα από το Draconian Times ( που ήταν ο δίσκος που αντιστοιχεί στην δεύτερη φορά, που έλεγα πριν ).
Και πέραν από αυτό ρε, τον γουστάραν και άτομα που δεν ακούγαν μεταλιές!

το χα πει και στο ριβιου του Framing Armageddon: καλυτερα ο shaffer να το βαλει στο στερεο του μπας και καταλαβει τι εγραφε τοτε και τι γραφει τωρα… μηπως (λεμε τωρα) κατεβει απ το καλαμι και μπορεσει να βγαλει τιποτα αξιολογο…

To dantes inferno είναι το αγαπημένω μου κομμάτι απο τους Iced Earth .

Διάβασα τις προάλλες το ριβιου σου και συμφωνώ . Αλλά το Framing δεν είναι και πατάτα … ισα ισα είναι μια αξιοπρεπής κυκλοφορία . Απο την άλλη δεν λεω πως θέλω να συνεχίσουν έτσι .

Και για όσους δεν αρέσει το Horror Show σας πληροφορώ πως είχε ψηφιστεί ως ο δίσκος της χρονιάς στο BNRMETAL . Προσωπικά μου αρέσει ελάχιστα λιγότερο απο το something wicked(οχι το framing).

Από τους καλύτερους δίσκους των Iced Earth!
Εξίσου ωραία κατά τη γνώμη μου ήταν και τα 2 επόμενα albums ( “The Dark Saga” και “Something Wicked This Way Comes”). :slight_smile:

Πωπω ειχα πολλα χρονια να το ακουσω.Βλεπετε το πλυσιμο εγκεφαλου απο το Χαμμερ και
τους αναγνωστες με εκανε να μην ασχολουμια με αυτους.Μεχρι και το Something Wicked μου
αρεσουν τα αλμπουμς τους.Ειτε παρα πολυ η απλως πολυ.Το συγκεκριμενο ειναι δισκαρα
και μαρεσει παρα πολυ.

για αυτο που λες στο σποιλερ δε μου λεει κατι. π.χ. ολοι (γνωστοι και μη) το αποθεωναν και μετα απο μερικα χρονια λεγαν ‘‘μετα το μετριο χορρορ σοου οι iced earth κτλ…’’. πως το 9 που του ειχαν βαλει για βαθμο ορισμενοι εγινε “μετριο” ενας θεος ξερει. να μη μιλησω για την περιπτωση των nevermore. ολοι λεγαν τι απιστευτη δισκαρα ειναι το enemies of reality και οι ιδιοι μετα απο 3 χρονια το θαβανε.

Αυτά ούτε εγώ τα καταλαβαίνω .Το αντίθετο μου έχει συμβεί . Δεν μου αρέσε το epicus doomicus metallicous . Ήταν ο μόνος δίσκος που είχα απο Candlemass . Τον είχα ακούσει 5 φορές πριν 3 χρόνια που τον πηρα και απο τοτε ποτε ξανά . Μια μερα πριν κατι μήνες τον έβαλα έτσι για πλάκα και απο τοτε έχω τα πάντα απο το συγρότημα .Πραγματικά κατάλαβα γιατί είναι τοσο σπουδέο αυτό το συγρότημα .

Στο horror show το κομμάτη damien μου λες και είναι απο το burnt offerings . Και μόνο για το κομμάτη αυτό θα αγόραζα το δίσκο .

το αντιθετο μπορει να γινει επειδη απλα δεν ειχες ακομα τα καταλληλα ακουσματα. ειναι εντελως ασχετο αυτο που αναφερεις. με την ιδια λογικη ενα 14χρονο που δε του αρεσαν οι darkthrone δε προκεται να τους ακουσει ποτε του.

απο περιεργεια, ποσον ετων εισαι; εχω λογο που ρωταω. αν δηλαδη δεν ακους αυτη τη μουσικη πολυ καιρο, να ξερεις πως οι αποψεις σου αλλαζουν δραματικα με το περασμα του χρονου…

εντιτ: το λεω επειδη αλλιως σκεφτομουν στα 18, αλλιως στα 20 και αλλιως στα 25.

Εγω παλι ειμαι απο αυτους που θεωρουν οτι απο αυτον τον δισκο κι επειτα οι Iced Earth δεν ειχαν κατι πραγματικα σπουδαιο να προσφερουν…

το glorious burden παντως δεν ηταν τοσο κακο. ειχε μερικα καλα κομματια (π.χ. την τριλογια και το reckoning). σπουδαιο παντως δε το λες…

Diskara ti na leme twra! Kai nomizw oti xrizei syzitishs kai o viasmos pou diepraxthei apo ton Schafer s’ayto kai sto Night… kyriws me tis remixed ekdoseis. O original traxys kai skoteinos hxos itan klaseis anwteros… Oxi tipota allo alla twra den borw na tis vrw tis palies ekdoseis se cd!:frowning:

Που να δεις στα 60! Με το Burned Offerings Vol. 37

χαλαρα :!: ετσι οπως με κοβω τωρα, στα 60 μου θα ακουω ειτε πειραματικο/jazz-math-grind και θα φοραω μπλουζες Psyopus ή παραδοσιακα/νησιωτικα. ξερεις τωρα, 'καπεταν ανδρεα ζεπο, ‘ωραια αιγιωτισσα’ και τα σχετικα. :!:

:stuck_out_tongue:

Ο πρώτος δίσκος που πήρα από Iced Earth. Έχει 3 κομματάρες αλλά το υπόλοιπο δεν με τρελαίνει κιόλας. Πάντως γι αυτά και μόνο τα κομμάτια αξίζει να το πάρει κανείς. Davidian πιστεύω πρέπει να υπάρξει μια ειδική κατηγορία στο forum για να μπορούμε να βάζουμε παλιές κυκλοφορίες γιατί αλλιώς θα γίνουμε κουλουβάχατα

Τα πάθη βλέπεις…

:lol: