Iced Earth - Glorious Burden

Tι λεει το καινουργιο Iced Earth? To ακουσε κανενας? :?:

Από mp3s, ακούγεται κάτι καλύτερο απο το “τα ίδια και τα ίδια…”

Δυνατό, ευχάριστο, αλλα όχι κάτι παραπάνω από μέτριο…

Αν και παραδέχομαι ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα Metal συγκροτήματα,οι Iced Earth ήταν οι αγαπημένοι μου.Δεν ξέρω γιατί τέτοιο κόλλημα μαζί τους, αλλά με αυτά που έγιναν το καλοκαίρι ψιλοξενέρωσα…
Παρ’όλα αυτά περίμενα ανυπόμονα το νέο τους album μετά τα μεγάλα λόγια του Schaffer.Όμως μαζί με αυτό ήρθε και η μεγάλη απογοήτευση!Άκουσα κάποια κομμάτια όταν παουσιάστηκε από τον Επικοινωνία αλλά δεν ξέρω… Μπορεί η μουσική να είναι πολύ καλή αλλά ο Owens δεν μου πολυκάθησε καλά.Ίσως επειδή έγινε και η αναπόφευκτη σύγκριση με τον Mat στο μυαλό μου(στο ποιο?). Επιπλέον δεν θα ήθελα οι Iced Earth να καταντήσουν στιχουργηκά σαν τους Manowar… Εντάξει,ο Schaffer μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει για την αμερική του αλλά ας μην καταστρέφει με τα κολλήματά του κάτι που αγαπήσαμε τόσο πολύ!Ας έκανε ένα solo album αν ήθελε να εκφραστεί στο κάτω-κάτω.

ΥΓ:Πάντως από το Metal Hammer έπεσε πολύ προώθηση(καλά αυτοί μπορεί να έχουν και τους δικούς τους λόγους) αλλά και ο φίλος που έγραψε τη κριτική για το “The Gloriοus Burden” έχει αναφέρει αρκετά καλά στοιχεία και ομολογώ πως με έκανε να το ξανασκεφτώ.Ίσως δοκιμάσω να το ξανακούσω…

Λοιπον θα σας δωσω ενα παραδειγμα. Ειναι μια απο τις ελαχιστες φορες στο 20 χρονια που ακουω αυτη τη μουσικη, που αγορασα ενα CD και μετα απο λιγες ημερες το χαρισα. Δεν ειναι για πεταμα, αλλα ενταξει, ο πιτσιρικας που του το δωσα θα το χαρει περισσοτερο… Ειδικα η εισαγωγη ειναι πολυ γελοια

Ε, επειδή περίμενα κακό album (στην χειρότερη μέτριο) ακόμα δεν το έχω αγοράσει (και μάλλον ούτε πρόκειται) όσο fan των IE και αν ήμουν κάποια φεγγάρια…

Τι έχει η εισαγωγή…;
Τον Schaffer να κάνει αφιέρωση του δίσκου στην πατρίδα του; :stuck_out_tongue:

Νομίζω ότι για εισαγωγή έχει τον ύμνο της Αμερικής!! :roll: Ή κάνω λάθος…?

Καλά ούτε εγώ πρόκειται να το αγοράσω (τουλάχιστον στο εγγυς μέλλον) και ας έκοβα φλέβες για πάρτη τους μέχρι πριν το καλοκαίρι!

Τον ύμνο???
Ε όχι… Δε θα το αγοράσω ποτέ :stuck_out_tongue:

Χμμ μάλλον εγώ θα το τσιμπήσω το CDάκι…

Ε το πολύ πολύ να το χαρίσω στο σκύλο μου!!!

Επειδή δεν είχα ακούσει το δίσκο δε μπορούσα να εκφέρω γνώμη. Τώρα που έχω ακούσει αρκετά τραγούδια (όχι όλα) μπορώ να πω ότι περιέργως δεν το βρήκα τόσο άσχημο όσο λέγεται ότι είναι. Ιδίως τα πρώτα τραγούδια μου άρεσαν αρκετά. Από εκεί και πέρα δε μου άρεσε και τόσο αλλά δε μπορώ να πω ότι δεν είναι καλό. Βέβαια κατά την άποψη μου αυτό δεν είναι Iced Earth. Είμαι ο μόνος ή έχει και άλλος την εντύπωση ότι ο Ripper ακούγεται ώρες-ώρες Halford; Εννοώ με τα τσιριχτά…

Όταν ακούσω και τα υπόλοιπα κομμάτια θα επανατοποθετηθώ. Προς το παρόν ψηφίζω “Μέτριο” και δε πιστεύω να αλλάξει η γνώμη μου ακόμα κι όταν ακούσω τον υπόλοιπο δίσκο.

Αν δεν εφερνε σε Halford, δε θα ηταν στους JP… και ο δισκος σε καμμια περιπτωση δεν ειναι κακος, αλλα μηπως το μετριο δεν ειναι αυτο που ζηταμε απο τους Iced Earth…;

Καλά εντάξει για τους JP, αλλά εδώ μιλάμε για Iced Earth. Εαν είναι να κάνει και τους Iced Earth να ακούγονται Priest τι κάνουμε; Θα μου πεις ή τραγουδάς έτσι (τσιριχτά) ή δε τραγουδάς… Τέλος πάντων το σχόλιο το έκανα πάνω σε ένα τραγούδι τους που άκουγα εκείνη τη στιγμή αλλά δε θυμάμαι ποιο είναι τώρα. Άμα το βρω θα το πω για να παρατηρήσετε κι εσείς.

Το μέτριο σε καμιά περίπτωση δεν είναι κακό. Ούτως ή άλλως υπάρχουν άλλες δύο επιλογές κάτω από το “μέτριο”. Ξέρουμε ότι οι Iced Earth (δηλαδή ο Schaffer) μπορούν να βγάλουν καλύτερα κομμάτια, το έχουν αποδείξει αλλά κατά την άποψη μου το γεγονός ότι ο Barlow αποχώρησε τους δικαιολογεί κάπως την “μετριότητα” αυτού του δίσκου. Από τον επόμενο και μετά θα μπορέσουνε να κρίνουμε καλύτερα. Στην αρχή είχε ακουστεί πως ο Ripper θα κάνει τα φωνητικά μόνο στο album, δε θα είναι δηλαδή μόνιμο μέλος, ενώ τώρα ακούγεται το αντίθετο. Θα δείξει, αν και κάτι μου λέει ότι ο επόμενος τους δίσκος (αν θα υπάρξει βέβαια) θα είναι σε 3-4 χρόνια…

Τώρα απ’ότι ξέρω ο Jon ετοιμάζει μαζί με τον Hansi υλικό για καινούρια δουλειά με τους Demons&Wizards και ελπίζω να μην καταστρέψει και αυτό το “συγκρότημα” γιατί προσωπικά μ’αρέσει αρκετά.

Οχ οχ οχ λές να κάνει και εκεί ο Schaffer την πατατιά του?

Μπα, δεν (θέλω να) πιστεύω.Θα το είχε ανακοινώσει αν ήταν όπως έκανε και με το The Glorious Burden (π.χ. ότι το νέο album θα είναι εμπνευσμένο από τους μυθικούς αγώνες τάβλι των Αμερικανών πεζοναυτών στο Αυγανιστάν κλπ).
Εντάξει, εκεί υπάρχει και αίμα Blind Guardian οπότε ανυσηχώ πολύ λγότερο…

D&W = Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο απο Iced Earth με φωνητικα Blind Guardian…

Οι Iced Earth μεγαλούργησαν μέχρι και στο “Burnt Offerings” αλλά μετα ο Schaffer αποφάσισε οτι ήρθε η ώρα του να ηγηθεί στην Heavy Metal σκηνή και κάπου ξεφτιλίστικε και η εμπνευσή του ήρθε σε δεύτερη μοίρα απο τις δηλώσεις του.Αποτέλεσμα Iced Earth VS Διαχρονικότητα 0-1

Sumfwno en merei alla pisteuo oti h ousiastiki diafora htan h fwni tou Barlow. Ego mia duo fores pou akousa to Glorious Burden mou fanike metrio. Dustuxws apo tote pou oi Iced Earth arxisan na to paizoun agnoi amerikanoi patriwtes exoun tin tasi na mpoun sto club twn karagiozidwn.
H sun8etiki ikanotita tou Schaffer pantws exei parei ligo tin kato volta…