Iced Earth- Incorruptible 2017

https://i.ytimg.com/vi/CVxOYwn3J7M/maxresdefault.jpg

2 Likes

Άνοιξα μοναστηριακή άμστελ και έχωσα Blind Rage.Δίσκαρος!

Αν ο ανιψιός μου που είναι 5 χρονών σήμερα έρθει κάποια στιγμή και με ρωτήσει “μπάρμπα τι είναι το heavy metal” θα του πω “Νώντα μου, heavy metal είναι αυτό που παίζουν οι Accept”. Ελπίζω να μην τον καταστρέψει ο αδερφός μου με το παρωχημένο μέτσαλ που ακούει μέχρι τότε :stuck_out_tongue:

2 Likes

Αυτή μάλιστα !

1 Like

Τι να λέμε τώρα, η πιο φορμαρισμένη μέταλ μπάντα της δεκαετίας…το έχω γράψει 200 φορές εδώ μέσα! :grin:

2 Likes

Συντάσσομαι μαζί σου. Ισχύει 100%

2 Likes

Ακούω τον δίσκο, καλός είναι αλλά όχι κάτι συγκλονιστικό. Μέσης κυρίως ταχύτητας τραγούδια. Το Seven Headed Whore μάλλον είναι το πιο μέτριο. Το 10λεπτο Clear The Way για την ώρα μου φαίνεται η πιο δυνατή του στιγμή (για μάχη του εμφυλίου της Αμερικής μιλάει, αγαπημένο τοπικ του Jon)

The Veil ρε. Το ξεχώρισα με ευκολία. Εγώ που δεν έχω απαιτήσεις περνάω καλά, πάντως. Καλύτερα από ότι θα περίμενα. Αλλά προφανώς τίποτα το συγκλονιστικό.

Πολύ καλό και το veil, απλά το Clear The Way έχει αυτόν τον ωραίο τον καλπαστό ρυθμό και γαμάτο riff …αλλά έχει και εκείνη την άκυρη αλλαγή στο μέσο βέβαια.

Θα ειναι Rocking επιλογη η δεν μπορειτε να το αποκαλυψετε ακομα?:joy: Παντως οτι θα ειναι ανωτερο απο τον προκατοχο δεν ειναι δα και κανενα κατορθωμα του σειφερ.

μπαααα…

απο τα χειρότερα του δίσκου

Ναι ε; Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο κι αυτό, με τα 3 πρώτα δείγματα μάλλον θα περάσει και δεν θα ακουμπήσει όπως το προηγούμενο

Γενικότερη παρατήρηση για τον δίσκο είναι πως δεν το 'χει ο Schaffer όπως παλιά στα γρήγορα τραγούδια

Δυο σαβουροτραγουδα και ενα μετριο το raven wing,εκνευριστικος ο stu σε αυτο το τελευταιο.Aν εβγαζαν πρωτα το veil και μετα το clear the way,ολοι θα ελπιζαν…:joy:

Jon: “I have a very strong gut feeling about this, and so does everybody in the band, that this is one of the really special ones. So I put it up there with ‘The Dark Saga’ [1996], ‘Something Wicked This Way Comes’ [1998], ‘Dystopia’ [2011] — it’s in that league of records — so it’s really gonna be something special, man”

Game Over Man, GAME OVER

Έχει πει τέτοιες μαλακίες ο Schaffer? Και εντάξει τώρα μην συγκρίνουμε Dark Saga και Something Wicked με Dystopia. 5 επίπεδα κάτω είναι το Dystopia χωρίς να είναι κακός δίσκος βέβαια.

2 Likes

Να χα 2 καρδιες να σου δινα

2 Likes

Τα μεγαλύτερα σε διάρκεια κομμάτια εντωμεταξύ είναι το Halo και το Spit. Οι -κατά γενική ομολογία- καλύτερες στιγμές του δίσκου. Άσε που πλην του ΚΕΑ και του ΤΒΑ (εν μέρη) πάντα τέτοια κομμάτια έγραφαν. Δεν ήταν ποτέ Ramones.

Επίσης, αυτό που κράζουν επαγγελματίες μουσικούς, επειδή παίζουν για να βγάλουν λεφτά, μόνο στην Ελλάδα το έχω συναντήσει.

Για τους Αξέπτ πάλι, τι να πούμε… Το επιχείρημα να φανταστώ είναι “δεν τραγουδάει ο UDO”;

4 Likes

Εδω έχει πει οτι το BO είναι ο χειρότερος τους δίσκος… εκεί κολλάς ?
BTW, απο τα άλλα 2 με τον stu καλύτερα μ αρέσει. (δεν θεωρω οτι τα άλλα 2 είχαν πανω απο 2-3 κομμάτια)
Απλά εκεί που πάει να χαλφορντίσει και δεν του βγαίνει ωραία …

Καλά μεταλλικα - κάτσε να μην είχε ομονυμο και moth και θα σου λεγα τι αντιδράσεις θα είχε. Halo μέτριο. SOTB, δεν είναι σπουδαίο, απλά γρήγορο. Εδώ ο κόσμος θάβει το Murder one. Go figure. Επίσης όχι, δεν επαναλαμβαναν τόσο ριφ για να είναι μεγάλα τα κομμάτια. Η ακόμα και όταν το κάνανε είχε σκοπό, βλέπε blackned.

Εδώ κραζουν άλλους κι άλλους, γιατι όχι και αυτούς ? Κρίνεις τις “εκπτώσεις” που κάνει ο καθένας.
Για τους αξέπτ είναι το οτι είναι αψυχα σχετικά τα αλμπουμ. Θα ήταν μπόνους να τραγουδαγε ο udo. Δες παραπάνω. Δεν μ αρέσανε τα 2 τελευταία με udo. ε πιστεύω οτι σ αυτό το επίπεδο λίγο καλύτερα είναι τα 3 της “2ης επανένωσης”.

1 Like