Iced Earth- Incorruptible 2017

  1. Αν δεν ειχε το ομωνυμο και το Moth, σιγουρα θα εχανε λιγο το αλμπουμ, ειδικα λογω Moth, αλλα ο κοσμος και παλι θα το εβρισκε γαμω τους δισκους
  2. Halo On Fire και Spit Out The Bone ειναι για την συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου τα 2 καλυτερα τραγουδια του δισκου, ισως για πολλους απο αυτους να αποτελουν τριαδα μαζι με το Moth.
  3. Ο κοσμος δεν θαβει ακριβως το Murder One, απλα λεει οτι ειναι μαλλον το πιο μετριο τραγουδι του δισκου, και τυχαινει να συμφωνω απολυτως με αυτην την αποψη προσωπικα. Μακραν το πιο φλατ τραγουδι στο δισκο.
  4. Οι Metallica στα 4 πρωτα τους αλμπουμς εχουν σχεδον αποκλειστικα μεγαλα τραγουδια, με μερικα ριφφς ανα τραγουδι, με πολλα σημεια ομως σε καθε τραγουδι που επαναλαμβανονται σχεδον καθολη τη διαρκεια του τραγουδιου. Αυτο δεν ειναι υπο συζητηση, ειναι κατι που απλα ειναι αληθεια. Και βασικα, στα 80ς τα τραγουδια τους ειχαν σχεδον ολα ΕΝΑ βασικο ριφφ, και καποια ριφφ που συνοδευαν μερικα σημεια των τραγουδιων. Ακομα και στο πιο πολυπλοκo Justice. Αντιθετα στο Death Magnetic για παραδειγμα, γινεται ενας χαμος απο ριφφ σε καθε τραγουδι, και ολα τα τραγουδια εχουν παμπολλες αλλαγες. Αυτο οπως αποδειχθηκε περιτρανα με το Hardwired, δεν ειναι απαραιτητα καλο. Ισα ισα που τα τραγουδια στο Hardwired ειναι γενικα καλυτερα, ακριβως επειδη δεν εχουν εναν αχταρμα απο ριφφς, αλλα εχουν υπεροχο songwriting, και τα περισσοτερα ειναι 7λεπτα γιατι υπαρχει νοημα και λογος. Οπως δηλαδη και με το Blackened.
3 Likes

κατσε γιατι με καις! Δηλαδη βρισκεις καλο το Murder One που το “σνομπαρουν” και πολλα παιδια που ακομα γουσταρουν πραγματικα Metallica (ασχετα που εγω πρεπει να ειμαι απο τους λιγους που τους αρεσει το κομματι); Και βρισκεις τον υπολοιπο δισκο μετριο ; Εντυπωσιακο! Επαναληψη στα riff εχουν απο τις πρωτες μερες τους , απλα μαλλον οι περισσοτεροι ειχαμε “παρθενα” αυτια οταν τα πρωτοακουσαμε που μας εγιναν δευτερη φυση.

Για τους Iced Earth … πραγματικα μονο το δευτερο το βρηκα συμπαθητικο . Αυτο το τριτο μου φανηκε πολυ πολυ μετριο.
(και στο χαμμερ γραφουν οτι παμε για δισκαρα… για γελια!)

2 Likes

απόψεις = a.holes. πολλές και διαφορετικές αλλα όλες εξυπηρετουν τον ίδιο σκοπό.
Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποια μαγική συνταγή στο songwritting. Δουλεύει ? Γαμώ. Οχί ? Κρίμα. Απλά υπάρχουν και αυτοί που υπερασπίζονται το εκαστοτε metallica, maiden, dream theater, scorpions λόγω του ονόματος… sorry αλλα όλα αυτά είναι σε καμψή με τελευταίο σπουδαίο δίσκο, (black, bnw, octavarium, face the heat)…
διευκρινιστικά μου αρέσουν και αρκετα κομμάτια και στην περίπτωση των maiden σχεδον και ολόκληροι δίσκοι μετά απο αυτούς - αλλά μιλάμε για τα τελευταία peak - metallica απο πωλήσεις - έχουν πάει στον κουβά σε σχέση με τότε.
Πλάκα πλάκα, με θλίψη μου είδα οτι άτομο που ήταν σε δίσκο με τον chuck, κινδυνεύει να μείνει άστεγος και κάνει τον ταξιτζή. Του σκάνε και κάτι ψιλά απο τους δίσκους αλλα μιλάμε για 100ε το μήνα. Κρίμα και ήταν φωνάρα. Αλλα αυτούς δεν τους φωνάζουν στα φεστιβάλ γιατι δεν έχουν γκόμενέτα ή δεν είναι ΚΑΛΤ με σπαθιά. Τεσπά…

καλά χάμμερ περιμένεις να κριτικάρει ?
που δεν κάνει κριτικές σε δίσκους τύπων που δεν χωνευει ο ερντογ-σόρρυ Χρονόπουλος ήθελα να πω.

3 Likes

Ψιλοπατατα το τραγουδι. Τιγκα αδιαφορες φωνητικες γραμμες, προβλημα το οποιο τονιζεται ακομα περισσοτερο απο το γεγονος οτι ειναι lyrical Video. Γενικα εχω παρατηρησει οτι τα lyrical video δεν με βοηθανε στην ακροαση ενος τραγουδιου και αντιθετως συνηθως εχουν το αναποδο αποτελεσμα.

2 Likes

Ελα που ακυρωνεις ομως την δηλωση σου περι κολοκυθοπιτας με κατι τετοια. Απο που κι ως που ειναι οι αποπανω οι τελευταιοι σπουδαιοι δισκοι των εκαστοτε συγκροτηματων?

δεν ακυρώνω. Αυτή είναι η δικιά μου κολοκυθόπιτα. Απο εκεί και πέρα μπορείς να πείς οτι και το lulu ήταν το φόρτε των μεταλλικα, επιδη ξεφύγαν απο τα στεγανά αλλά…

Το review δεν το λες και θετικο,αλλα οταν βγαινει ο αλλος και μιλαει για καλυτερο δισκο και πιπες ανεβαζει τις προσδοκιες,τεσπα σε λιγες μερες θα διαρευσει και θα το ακουσουμε.

Διέρρευσε ήδη.

Εντάξει, καλός δίσκος. Σαφώς καλύτερος από το αδιάφορο Plagues αλλά δεν πιάνει Dystopia. Δεν μπαίνω καν στο κόπο να το συγκρίνω με 90s κυκλοφορίες, τότε που οι Iced Earth έπιασαν τη κορυφή στη καριέρα τους. Θα ήταν άδικο.

Το Incorruptible ακούγεται ευχάριστα και άνετα χωρίς να κουράζει. Ο Schaffer επέλεξε έναν πιο απλοϊκό τρόπο σύνθεσης (τύπου Dystopia) χωρίς να κουράζει ιδιαίτερα. To Clear The Way είναι ίσως το καλύτερο του δίσκου και ίσως μία από τις καλύτερες συνθέσεις του Schaffer τα τελευταία χρόνια. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει και στο πιστιρικά κιθαρίστα ο οποίος ουδεμία σχέση έχει με τον ανύπαρκτο Troy. Ο δίσκος έχει βιρτουόζικα solos και leads κάτι που έλλειπε πολλά χρόνια από το γκρουπ.

Άνετα του βάζω 7/10

1 Like

Τι Κ Ο Μ Μ Α Τ Α Ρ Α είναι το The Veil ρε???

Λοιπόν μπορεί να μην θυμίζουν και τόσο κλασικούς Iced Earth αλλά τα Veil και The Relic είναι κομματάρες. Και το Clear the Way τα σπάει άσχημα δε λέω. Τα leads του μικρού πάντως προσθέτουν αυτό το κάτι που λείπει εδώ και πολλά χρόνια. Να μην έκανε ο Stu και αυτό το τραγικό Barlow impression ώρες ώρες τι καλά που θα ήταν…

1 Like

Raven Wing & The Veil διάβολε …

Clear The Way επίσης πόπα

καλό δισκάκι 6/10

ΑΓΑΠΑΜΕ ICE DEARTH

The veil μαγεία όντως.

Πολύ καλός δίσκος .Ο μικρός όντως κάνει την διαφορά. Το black flag επίσης έχει καλά στοιχεία με τις μελωδικες κιθαρες του ενώ το τελείωμα του brothers φέρνει κ αυτό ανατριχίλες. Το Clear the Way είναι πραγματικα απο τις πολύ καλες συνθέσεις του μπαρμπα John

Ανω του μετριου ο δισκος απλα μενεις με μια γλυκοπικρη γευση γιατι να μην εχει αλλα 2-3 κομματια σαν το defiance,το clear,εχουν πεσει οι ταχυτητες σε εντελως mid tempo ρυθμους και ναι ο νεος κιθαριστας εφερε μια φρεσκαδουρα στα solos.

Ακόμα ένας μέτριος δίσκος με κάποια καλά κομμάτια (Clear The Way από τα καλύτερα που έχει γράψει μετά το Horror Show). Nομίζω το ότι είναι γενικά mid tempo δεν βοηθάει, αλλά από την άλλη φαίνεται να μην υπάρχει έμπνευση όταν πάνε να ανεβάσουν ταχύτητες(Seven Headed Whore). Πολύ καλός ο Stu αλλά στο Defiance με τις ψηλές του ένιωσα λίγο αμήχανα, για να το πω ευγενικά. Το καλό είναι ότι φαίνεται ότι θα το ξανακούσω.

Το Incorruptible έχει αρχίσει και παίρνει περίεργες διαστάσεις μέσα μου. Όσο το ακούω τόσο μου αρέσει. Μάλλον το τοποθετώ πάνω από το Dystopia. Σε προηγούμενη ανάρτηση έγραψα ότι δεν πιάνει το Dystopia. Το παίρνω πίσω. Βιάστηκα. Η αλήθεια είναι ότι κράταγα μικρό καλάθι μετά τη ψυχρολουσία του Plagues.

Τελευταία φορά που ανατρίχιασα με τραγούδι των Iced Earth ήταν το 1996 με το A Question Of Heaven. 21 χρόνια μετά, ακούω το The Veil και ανατριχιάζω πάλι. Ψυχεδέλεια!!!

Ριφάρες στο Clear the Way και Defiance. Ένα-δυο τραγούδια σαν κι αυτά να είχε μέσα το άλμπουμ (αντί του Brothers πχ) θα μιλάγαμε για δισκάρα ανεπανάληπτη.

Το Seven Headed Whore το βρίσκω αχρείαστο, με το έτσι θέλω να μπει ένα ντάπα-ντούπα θρας κομμάτι. Εντάξει, κοπανθηκα αλλά μέχρι εκεί.

Το Brothers (που ανέφερα πριν) δεν είναι κακό, ίσα-ίσα.

Όλα τα άλλα είνα όλα ισότιμα πολύ καλές συνθέσεις.

Στο Black Flag στο πρώτο δευτερόλεπτο νόμιζα ότι θα ακούσω το The Hunter. Τρομερή μελωδία και ωραίο ρεφρέν.

Raven Wing κλασική σύνθεση Schaffer, το πρωί που ξυπνάει γράφει τέτοια τραγούδια για πρωινό. Μόνη ένσταση η διάρκειά του, 6:25, λίγο μονότονο στη μέση αλλά σώζεται με τα ωραία σολο το μικρού.

Γουστάρω The Relic . Ιδιαίτερο κομμάτι

Γενικά το άλμπουμ βοηθιέται πολύ από τον Jake Dreyer. Μετά τους Randall Shawver και Larry Tarnowski, ο Jon δεν είχε καταφέρει να βρει έναν αξιοπρεπή lead κιθαρίστα που θα σπάσει τη μονοτονία του Σαφερικού ταρατα-ταρατα. Μακάρι στο μέλλον να συνεισφέρει συνθετικά.

Στο τέλος του 2017 νομιζω το άλμπουμ θα μπεί με άνεση στη προσωπική μου 20άδα

1 Like

+1 ότι είπε ο απο πάνω :sunglasses:

To Brothers μου αρεσει και ειδικά στο τέλος οι διπλές κιθάρες είναι όλα τα λεφτά
The veil…παίζει να το ακούω 5-6 φορές κάθε μέρα όπως και clear the way (τι απίστευτο σημείο είναι αυτο στην μέση του κομματιου???) The Relic απίστευτες φωνητικές γραμμές και με τν μικρο να ζωγραφίζει στην κιθάρα Defiance τσαμπουκαλεμένο κομμάτι με τον μικρό κ εδω να χρωματίζει πολύ ωραία το ρεφρεν με τα leads του Black Flag μελωδικες κιθαρες και ωραιο ρεφρεν…Για μένα ο δίσκος ειναι καθαρο κ γεμάτο 7άρι αν και νομίζω πως τον αδικώ

1 Like

Μια από τα ίδια.

Το Great Heathen βέβαια μπορεί να φάει και σκίπ λόγω…Valhallaaaa…αν και δεν είναι άσχημο κομμάτι, το Black Flag κάπως σε βάζει στην ατμόσφαιρα του άλμπουμ, δε λέω, αλλά εμένα με κουράζει. Το ιδανικό opener θα ήταν το Raven Wing, κλασικό, όμορφο και απλό, μετά The Veil και υπνωτίζεσαι… ρε και γαμώ τα κομμάτια ναούμ!!! (και μου θύμισε τους θεικούς Wicked Maraya) … To Seven Headed έχει διαγραφεί από το άλμπουμ :stuck_out_tongue: έτσι το πέρασμα από το The Veil στο The FUCKING Relic είναι μαγικό. Επίσης, εκτός από το Clear The Way, για μένα ξεχωρίζει και το Brothers, αν αγνοήσεις τα lyrics λιγουλάκι. Έχει κάτι που σε κολλάει άσχημα…

Ο μικρός τα ΣΠΑΕΙ, θέλω κι άλλες κιθάρες ρεεεεεεεε. Με 8 κομμάτια θα ήταν χαλαρά 7αρι-8αρι.

@BloodborneHunter μια που το ανέφερες:
https://www.youtube.com/watch?v=wmljtVrxul0

Ο δίσκος είναι grower και κολλητικός, αλλά έχει ταβάνι. Έχει 3-4 τραγούδια που πραγματικά σπέρνουν, αλλά συνολικά αν αρχίσεις να κάνεις συγκρίσεις καταλαβαίνεις πως αν και δεν μιλας για κάποιον “φτωχό συγγενή” σίγουρα στο σύνολο είναι κάπως πιο ρηχός και προβλέψιμος. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα τον ακούς τον δίσκο, το αντίθετο, αλλά δεν πρόκειται να μπει στο πάνω ράφι με κάτι BO, TDS, SWTWC κλπ. Αν βγάλεις τα 2 γρήγορα τραγούδια που δεν τα ακούω πλέον, κάθε φορά που βάζω να παίξει ο δίσκος περνάω γαμώ και κατά την άποψη μου αυτό είναι το ζητούμενο. Να περνάω καλά κι ας μην πιάνουν τα επίπεδα κορυφαίων κυκλοφοριών τους. Ίσως φταίει και το ιδιαίτερο δέσιμο που έχω λόγω ηλικίας μαζί τους, αλλά πάντα ακόμα και στις κακές τους στιγμές μου βγαζουν κάτι το θετικό. Απλά εδώ το καταφέρνουν σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από το Plague ή τα 2 concept της Something Wicked Saga

1 Like

Βασικά έχει μερικά ΠΟΛΥ καλά τραγούδια.