Iced earth tour 2018

Εφτασε η μερα των Iced Earth. Προσευχες να εχουμε καλο ηχο σημερα και να μην εχουμε το χαλι του 2016. Μακαρι να μας παιξουν παραπανω, τουλαχιστον το Dracula που μαζι με το Cthulhu ειναι τα 2 τραγουδια που επαιξαν μονο στις 3 πρωτες συναυλιες του tour. Κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι sold out και φισκα το Fuzz, οι ελληνες οπαδοι εχουν τρελα με την μπαντα, το Incorruptible ειναι φοβερος δισκος, το setlist πολυ δυνατο, αν ειναι ορεξατοι και εχουμε καλο ηχο παμε για live-αρα…

Ξερει κανεις προγραμμα, ωρες εμφανισης, κτλ?

1 Like

20.30 βγαίνει το support και 21.30-21.45 οι Iced Earth.
Και εγώ πιστεύω πως θα δούμε ωραίο Live σήμερα.

1 Like

Όσες φορές έχω δει Iced Earth ήταν πάντα από αξιοπρεπέστατοι μέχρι σούπερ γουάο, οπότε δεν βρίσκω λόγο να μην είναι καλοί κ σήμερα. Στο Fuzz πλέον ο κανόνας είναι ο καλός ήχος οπότε οι οιωνοί είναι θετικοί γενικότερα.

4 Likes

Χθες παντως στο Fuzz και μετα το 2ο 3ο κομματι, ο ηχος ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ. Ελπιζω να ειναι ετσι και σημερα για να περασετε ολοι τελεια.

4 Likes

Άντε ρε, καλά να περάσετε όσοι πάτε :grinning:.

3 Likes

Πόσο γενναιόδωρη είναι πια αυτή η metallica family που εύχεται καλά να περάσουν ακόμα και maiden-άδες :stuck_out_tongue:

4 Likes

vassilis7 μακαρι να ειναι οπως λες και σημερα ο ηχος, το Fuzz τις τελευταιες φορες που ειχα παει παντως ηταν υπερκομπλε απο αποψη ηχου. Για τις ωρες ειμαστε σιγουροι? Οι πορτες τι ωρα ανοιγουν?

1 Like

έλα μωρέ τώρα που θες να σαι και σίγουρος. Πήγαινε κεί χάμω όποτε γουσταρεις να 'ουμε

κι εγώ όσες φορές πήγα στο fuzz πέρσι τουλαχ. ήταν μια χαρά

Σούπερ ήταν ο ήχος χθες πάντως στο fuzz, ειδικά τα drums του Frost ηταν εξωγηινα, η μπότα σε χτύπαγε κατευθείαν στο στήθος.

Έσπειραν οι Satyricon ε? Α ρε κοίτα να δεις live-αρες που χάνουμε …

Σκότωσαν, υποθέτω πως θα υπάρχουν και κάποιοι που θα ήθελαν και πιο παλιά τραγούδια αλλά νομίζω πως οι Satyricon είναι κάτι παραπάνω από απλά μια black metal μπάντα

2 Likes

Χαίρομαι! Άντε ελπίζω -βλέποντας τις επιτυχίες όλων των metal συναυλιών φέτος-να συνεχιστεί έτσι και του χρόνου που θα είμαι πίσω. Φαίνεται ότι έκλεισε η σκοτεινή περίοδος που είχε πέσει πάνω μας από το 11 και μετά

1 Like

del

Πειτε τιποτα για το live ρε παιδες. Ηταν καλα, να το μετανιωσω που δεν πηγα ή ενταξει, ενα απλο καλο live?
Καποιο ιδιαιτερο κομματι?

πολύ καλά ήταν, πίτα από κόσμο, ο ήχος είχε θεματα γιατι η κιθάρα του σαφερ ήταν στο θεό κ ωρες ωρες μπουκωναν τα αυτια μας από τον πολύ μπάσο ήχο…κατά τα άλλα θερίσανε. Και Δράκουλα και The Hunter …20 τραγουδια στο συνολο. Dreyer ένας μικρος θεός έπαιξε πένα όλα τα solo…κρίμα που ήταν τόσο πάνω η ρυθμική του σαφερ και δεν τον απολάυσαμε λιγο παραπάνω

Πιο αναλυτικά εδώ

2 Likes

Εγώ πήγα στο live από τσόντα και κυριολεκτικά τελευταία στιγμή. Μπορώ να πω οτι πέρασα πάρα πολύ καλά…Η μπάντα έπαιξε γαμάτα, στοιβαρά και με πολύ καλό setlist. Ήταν κι ένας απο τους λόγους που πέρασα ωραία, διότι δεν τους πολυπαρακολουθώ πλέον και άκουσα τραγούδια που είχα να τα ακούσω χροοοοοοονια ολόκληρα και καραγούσταρα. Θερμής υποδοχής έλαβαν και τα τραγούδια του τελευταίου άλμπουμ που τίμησαν αρκετά οι Ι.Ε. (νομίζω 6-7 κομμάτια). Από κόσμο το Fuzz ήταν γεμάτο. Λίγο ψοφήσαμε στο κρύο γιατί άργησαν να ανοίξουν οι πόρτες κάνα 20λεπτο.

Στα του ήχου τώρα…Σε πολύ γενικές γραμμές θεωρώ οτι ήταν σε καλά επίπεδα. Εγώ ήμουν επάνω αριστερό εξώστη και το μόνο που αντιμετωπίσαμε από ένα σημείο και μετά ήταν ενας ενοχλητικός συνεχής βόμβος στην κιθάρα του Schaffer. Δεν ξέρω τι στον π@…σο δεν πήγε καλά αλλά μας πήρε τα αυτιά μετά τα 4-5 τραγούδια.

Ο Schaffer τι να πει κανείς…riffoμηχανή ο τύπος…κοιτάς το χέρι και χαζεύεις. Ο Stu πάρα πολύ καλή εμφάνιση. Και στις ψηλές του και στις χαμηλές του. Προσωπικά βλέποντας τον και live, τον προτιμώ με τα όσα περισσότερο από Ripper. Και σκηνικά και φωνητικά.

Συμπερασματικά πολυ καλο και τιμιο live, με μια μπάντα που το γούσταρε και φάνηκε οτι πέρασε κι αυτή πολύ καλά. Ο κόσμος πολύς και με φουλ συμμετοχή. (μια παρατήρηση μόνο…μάθετε και κάνα circle pit ρε μάγκες, μια ώρα σας το έδειχνε ο Stu! Όλο ξύλο, ξύλο, ξύλο :stuck_out_tongue:)

5 Likes

Νομίζω τα σχόλια των παιδιών είναι εύστοχα

Θεωρώ το χτεσινό λάηβ μια γαμάτη τελειότητα , το σετλιστ μου άρεσε πάρα πολύ και η απόδοση επίσης

Συμφωνώ για τον ήχο , στο raven wing δεν άκουγα καλά τον Stu γιατί η κιθάρα του θείου ήταν στα ύψη . Απ την άλλη ο ήχος της κιθάρας του ήταν τόσο τέλειος , διαυγής & μπετό που εν τέλει γούσταρα

έπαιξαν περίπου 100 λεπτά και λογικά το hunter ήταν εκτός προγράμματος

Ο jake dreyer είναι ΑΨΟΓΟΣ . Φτου φτου 25 χρονών παλικάρι

clear the way , black flag ανεβαίνουν επίπεδο στα λαηβ

Αν εξαιρέσεις το πόσο αρχίδια φάνηκαν στα 30 άτομα που τους περίμεναν στο ΚΡΥΟ για να τους δουν , να σφίξουν το χέρι να εκδηλώσουν την συμπάθεια /αγάπη τους και έφυγαν λες και θα τους δέρναμε ( σκηνικό βγαλμένο από Καταζουνηνό στο επεισόδιο που είχε φάει σκάλωμα με τον Σάκη )…καθαρά σαν συναυλία ήταν ΓΑΜΑΤΗ

3 Likes

+1000000…Ειδικα το Clear the Way σαν encore γ@…σε!

Η αλήθεια είναι οτι φεύγοντας είδα τον κόσμο και είπα να κάτσω αλλά από την μια το κρύο που είχα ρουφήξει στην αρχή συν το κρύο που νιώθεις με το που βγαίνεις απο την ζέστη λέω άσε μην τρέχουμε με πνευμονίες τώρα. Δεν έκατσαν καθόλου ε? Ουτε για μια χαιρετούρα?

ναι εντυπωσιακό κλάσιμο και δεν είναι υπερβολή η παρομοίωση με την κωμωδία του Χάρη Ρώμα όποιος θυμάται το επεισόδιο :grin:

ούτε βλέμμα , κάποιος απ το crew είπε συγνώμη και απλά ο πιτσιρικάς ( ή ο Appleton ) έδειξε μια ντροπή ας πούμε

Κρίμα γιατί είναι ο guitar hero μου στα ρυθμικά μακράν του 2ου …Δεν με ενδιέφερε καν αυτόγραφο κλπ εν τω μεταξύ, και 1-2 μόνο ήταν οι γραφικούληδες με τα αλμπουμ στα χέρια . Οι υπόλοιποι στο εισιτήριο αντε και καμια φώτο . Σϋνολο 15 λεπτά απ τη ζωή τους

Μπορούσαν άνετα να τονίσουν ότι βιάζονται οπότε ένα αυτόγραφο και 10 δευετερόλεπτα να τους πεις κάτι

2 Likes

Θα τους δώσω μόνο το εξής ελαφρυντικό. Αυτοί είναι ιδρωμένοι και με τέτοιο ψωλόκρυο που είχε χθες δεν αργείς να την αρπάξεις, κάτι που γι’ αυτους σημαίνει χαμένα μεροκάματα. Οπότε ίσως γι’ αυτό να ήταν τόσο βιαστικοί

1 Like