Iced Earth

Something Wicked This Way Comes:):!:

και εγώ με αυτό τους έμαθα. Πόσο θα ήθελα να είμαι σε μια από τις 2 συναυλίες που έγιναν στο Ρόδον. και το watching over me είναι καλύτερο στο Alive in Athens. Στο κανονικό άλμπουμ στο τέλος δεν έχει αυτή την τσιρίδα του Barlow που σε κάνει να ανατριχιάζεις και γενικά είναι αρκετά διαφορετικό.

Υ.Γ. το Dragon’s Child είναι κομματάρα :respect:

Dark Saga. Από τα καλύτερα concept albums evah, συν το ότι έχω τρέλα με το Spawn.

dark saga και ξερο ψωμι:)

Αυτο. :slight_smile:

Ωραίες εποχές, ανεμελιά, γαμάτο live το '99 :cry: Γέρασα.
Burnt Offerings και αφήστε τον μαλάκα τον Schaffer να λέει ότι θέλει.

The Dark Saga!!!:D:D:D
με κορυφαία:
I Died For You
A Question Of Heaven:D:D

δεν είναι κανονικό album αλλά η καλύτερη κυκλοφορία τους νομίζω ότι είναι το days of purgatory. κομματάρες όλα και με ερμηνεία barlow… κόλαση.

τα τρία πρώτα τραγούδια είναι υπερπορωτικά με το έμπα.
και το Travel in Stygian καραclassic metal ύμνος.
Πέρα απο όλα αυτά τα υποκειμενικά το πιο σημαντικό είναι οτι εκείνη την εποχή που ακούγαμε thrash όλη μέρα και το μόνο διαφορετικό άκουσμα στο ρεπερτόριο ήταν Voivod και Celtic Frost , που κράζαμε το power και τσακωνόμασταν μεταξύ μας στο γυμνάσιο , αυτό ήταν το μόνο album που ακούγαμε όλοι (κρυφά ή φανερά).
Μετά και το burnt offerings τους ψιλοέχασα .

αυτό
είναι στα 3 καλύτερα iced earth κομμάτια μαλάκες. μαζί με cast in stone και question of heaven!

Ούτε καν!

εντάξει, shadowking69.

ΟΚ shaman

O οδοστρωτηρας ονοματι burnt offerings…οσοι συμπασχετε μαζι μου τσεκαρετε και εδώ…http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=5284&highlight=iced+earth+burnt+offerings

Πωωωωωω αναμνήσεις :roll:

Aυτό.
Τα αγαπημένα μου κομμάτια είναι από τα Dark Saga και Burnt Offerings, αλλά οι εκτελέσεις τους στο Alive in Athens μου άρεσαν πολύ περισσότερο και τα έχω ακούσει πιο πολύ από εκεί. Ήταν και το πρώτο άλμπουμ τους που άκουσα.
Ψηφίζω λοιπόν Something Wicked… το οποίο έπαιζε νεράκι και στο repeat για 1-2 χρόνια τουλάχιστον, σε σημείο που όταν πήγα να βάλω αγαπημένα κομμάτια για να στηρίξω το ποστ, δεν τα κατάφερα :roll:

Δηλώνω fanboys. Πρώτος δίσκος των Iced Earth που αγόρασα και αυτό θα ψηφίσω. Όπως λέει και ο Davidian, πολύ ωραίες συνθέσεις από τον κ.Schaffer και φοβερές ερμηνείες από τον κ. Barlow. Όλος ο δίσκος διαμάντι. Ένα ένα τραγούδι διαμάντι με αποκορύφωμα το Dante’s Inferno ( που το είχα εκτυπώσει τους στίχους και το είχα πάει στη καθηγήτρια των αγγλικών μου για να μου το μεταφράσει, γιατί τότε δεν σκάμπαζα πολλά αγγλικά).

Μετά στη προτίμηση ακολουθεί το Something Wicked This Way Comes και το Dark Saga. Δισκάρες αμφότερες με τρομερές συνθέσεις και αυτές και φυσικά κορυφαίος Barlow. Ακολουθούν τα 2 πρώτα albums, που εκεί με δεν με ενθουσίασαν ποτέ οι φωνές των Gene Adam και Greely. Ίσως γιατί τα άκουσα αυτά τα album μετά από τον Barlow και φυσικά άρχισαν οι συγκρίσεις. Τέλος το Horror Show το θεωρώ ένα πολύ καλό album, μας έδωσαν κομματάρες(βλ. Damien, Dracula, Dragon’s Child, Jack, Wolf), γενικά όταν το πρωτοάκουσα γούσταρα, μέχρι και σήμερα.

Για τις δουλείες με τον Tim, το The Glorious Burden το θεωρώ ένα πολύ καλό δίσκο, μου αρέσει η φωνή του Tim και πιστεύω ότι ήταν ο κατάλληλος για αυτά τα τραγούδια. Για τα 2 τελευταία, πατάτες ολκής. Πάνω από 4-5 φορές δεν πρέπει να τα έχω ακούσει και ούτε παίζει τέτοια περίπτωση. Τα βαριέμαι όσο δεν πάει, ο Schaffer εγκλωβισμένος, χωρίς να προσφέρει τίποτα το σπουδαίο, προσπαθεί με τον ερχομό και πάλι του Barlow να βγάλει τα σπασπένα, αλλά δεν τα καταφέρνει.

διχασμένη προσωπικότητα?

gollum…gollum…

Νταξ μωρέ ένα παραπάνω γράμμα:p

burnt offerings.Κορυφαίο άλμπουμ!!!

storm rider και burnt offerings