Icon ii

ICON ειναι το project σχημα ,της συνεργασιας των 2 original μελων των Asia ,
John Wetton και Jeff Downes .Ειναι το δευτερο cd τους , και ο λογος που γραφω ειναι οτι με εξεπληξε ευχαριστα . Το πρωτο τους , το βρηκα λιγο βιαστικο ,με καποια καλα κομματια , αλλα μερικα που απλως γεμιζαν, με εντονο αλλα καπως υπερβολικο το 'μελοδραματικο ’ στοιχειο . Εδω ,στο δευτερο υπαρχουν πολυ καλυτερα κομματια ,ομορφες μελωδιες ,αρμονιες φωνητικων , γενικα ωριμη μουσικη .Ηταν εκλπηξη για μενα το ποσο καλο ηταν το ΙΙ .

Ωραία!! Όντως το Ι δεν έλεγε πολλά. 1-2 τραγούδια μου άρεσαν μόνο (“Let Me Go”, “In The End”). Αν και αφού έγινε το reunion δε βλέπω το λόγο να κυκλοφορήσουν Icon II, αλλά τέλος πάντων!!

Aor…βρήκα το “Battlelines”!!! Τελείως τυχαία και χωρίς να ψάξω το είδα μπροστά μπροστά σε ένα ράφι του Fnac και έπαθα πλάκα!! Και μάλιστα είναι έκδοση από την Αυστραλία… 8O !!
Δεν έχω προλάβει να το ακούσω καλά ακόμα, πάντως τα δύο πρώτα κομμάτια είναι υπέροχα!!!

με τον Wetton εχω ενα κολλημα οποτε ελπιζω να μην σε ‘εκαψα’ ,για μενα 3 κομματια , battlelines ,crime of passion , hold me now , ειναι απο τα καλυτερα που εχω ακουσει στο ειδος ,ειναι πολυ καλη δουλεια , βεβαια ολα ειναι υποκειμενικα , θεμα διαθεσης κτλ . Αν σου αρεσει αυτο , πας μετα για τα υπολοιπα Wetton, οσα δεν εχεις , και κανενα live ακουστικο , εχει μια πολυ καλη εκτελεση του heat of the moment ,ισως καλυτερη και απο την πρωτοτυπη.
Οντως το Icon II , ηταν ακαιρο , προφανως το υλικο υπηρχε ,το περιμενα σχετικα ‘πατατα’ αλλα ηταν απροσδοκητα πολυ καλο .

Ε όχι και να με ξάψεις!! :smiley: Αφού έχω όλα των Asia, απλά δεν είχε τύχει να πάρω κάποιο προσωπικό.
Εν τω μεταξύ ο δίσκος (το “Battlelines”) έχει απίστευτες συμμετοχές έτσι; Robert Fripp, Simon Phillips, Steve Lukather, Bob Marlette, χαμός!!!
Άντε να βγάλουν και με την original σύνθεση να ακούσουμε και Howe :wink: !!

και να τους βλεπαμε επισης στην Ελλαδα , μπας και ‘διορθωναμε’ το καζο του 93 …

“Right Where I Wanted To Be”, “Battle Lines”: υπέροχα.
“Crime Of Passion”: κομματάρα
“Hold Me Now”: Απίστευτη μπαλάντα !!!

χαιρομαι , καποια στιγμη πρεπει να ανοιξουμε κανενα θεμα ,με ολα αυτα τα cd που δεν γιναν τοσο γνωστα αλλα ειναι πολυ καλες δουλειες .

rubicon de tha legetai omws ?

Ναι, όντως έτσι θα λέγεται.

Φέρτε τους ASIA ρεεεε!!

Λοιπόν, το άκουσα το Rubicon. Είναι καλύτερο από το πρώτο όμως και πάλι όχι κάτι το ιδιαίτερο για μένα. Τα δύο πρώτα κομμάτια είναι πολύ ωραία και γενικά έχει 3-4 πολύ καλές στιγμές, όπως πχ η συμμετοχή της Aneke των Gathering.
Πρέπει να ομολογήσω ότι το GPS είναι χιλιόμετρα μπροστά. Πολύ καλύτερο, πιο prog, πιο “ψαγμένο” γενικά!

και πιο φρεσκο , εχω την εντυπωση οτι παλαιοτερα Wetton-Downes ειχαν υψηλοτερα standarts για να υπογραψουν κομματια. Για τους Αsia μακαρι να ερθουν , αλλα με τι κοινο ? Σε κανενα underworld ,ισως ,δυστυχως .