Idlewild

Στοιχειώδεις ελλείψεις στο Groups n’ Artists…

[SIZE=“5”]Idlewild[/SIZE] λοιπόν, εκ Σκωτίας (hail, Mogwai!) ορμώμενοι από το 1995. Με στοιχεία από Sonic youth, Stooges, πρώιμη εποχή Placebo κλπ

Δύο κυκλοφορίες το 1998, Captain και Hope is important, αλλά δεν έχουμε καθαρή εικόνα οπότε περνάμε στα επόμενα δύο:

2000 - 100 broken windows

Πολύ όμορφος και δυνατός δίσκος με κομματάρες όπως Roseability και Little discourage

2002 - The remote part

Εξίσου καλή -αν όχι καλύτερη- και σίγουρα ωριμότερη συνέχεια του προηγούμενου. Με highlights όπως το εκρηκτικό A modern way of letting go και το ραδιοφωνικό You held the world in your arms, με το οποίο και τους έμαθα πριν περίπου 5 χρόνια.

Ακολούθησαν τα:

2005 - Warnings/Promises

2007 - Make another world

2009 - Post electric blues

…με τα οποία δεν έχω ασχοληθεί δεόντως. Του 2005 με λίγες ακροάσεις δε μου είχε φανεί κάτι το ιδιαίτερο, τα άλλα δύο δεν πρέπει να τα έχω ακούσει καν, αλλά πρέπει. Του 2007 ιδίως βλέπω έχει πολύ καλές κριτικές (4άρι από Allmusic).

Αυτά…

Αγαπάμε Idlewild.
To You Held The World In Your Arms Tonight έπαιζε και στο Fifa 2003 αν θυμάμαι καλά. Τι κομμάταρος!

Α βάλε και λίγο Smiths στις επιρροές.

True story.

Btw o Γιάσονας ΔΕΝ έχει ασχοληθεί ΚΑΙ μένει Σκωτία. Λιθοβολήστε τον.

ε λοιπον βλεπω δω περα αφισες για λαηβ, αλλα δεν θυμαμαι αν ειναι idlewind η Idlewild.

edit: oooops

Από το Remote Part μου άρεσε και το American English!

Από τις πάρα πολύ καλές μπάντες οι Σκωτσέζοι, ότι έχω ακούσει μου άρεσε, δεν έχω ακούσει όμως τα πολύ παλιά τους. Το Warning/Promises ήταν πολύ καλό και είχε μέσα και το Love will steal us from loneliness που είναι ίσως το αγαπημένο μου. Το 4αράκι πάλι που βάλανε στο Make Another World το βρίσκω εντελώς άστοχο. Ναι μεν δεν είναι και το άλμπουμ σταθμός της δεκαετίας, αλλά τουλάχιστον το πρώτο μισό είναι παρά πολύ δυνατό. Άνισο μπορείς να το πεις, αλλά κακό με τίποτα.

Θέλω πολύ να ακούσω και το τελευταίο τους γιατί από όσο έχω δει μιλάνε για φοβερό άλμπουμ και μέσα στα καλύτερα της χρονιάς…