Iggy Pop/Liam Gallagher 2/7/22 @Release Athens Festival

Ακομα και με φωνη που ηταν λιγο black metal ο iggy ειναι αξεπέραστος. Και να τονισουμε οτι πλεον ειναι 75 !!!

2 Likes

Οτι μ’αυτή τη φωνή έβγαλε όλο το σετ είναι άθλος. Καλά περάσαμε γενικά αλλά πολύ κινητό ρε παιδιά, νισάφι πια

4 Likes

Πολύ καλός ο Liam αν και φανερά εκνευρισμένος σε όλο το σετ (μειωμένο σετ σε σχέση με άλλα φεστιβάλ που έπαιξε φέτος) με τον ήχο.

Από τους The K’s φαινόταν ότι ο ήχος ειδικά στα μεσαία (που είναι τα φωνητικά) είχε τρελή παραμόρφωση και όταν υπήρχε παραπάνω ένταση στα φωνητικά του τραγουδιστή έκανε μπαμ ότι υπήρχε πρόβλημα.

Βέβαια από τη στιγμή που ακούσαμε ξανά στην Ελλάδα το Champagne Supernova, όλα αυτές οι λεπτομέρειες είναι περιττές νομίζω.

Εκνευρισμενος ο Liam; Τι λες βρε παιδι μου, πρωτη φορα πρεπει να συνεβη :joy:. Μια χαρα ηταν ο Liam, μας ευχαριστησε κιολας στο τελος. Το set του ηταν επισης μια χαρα, σχεδόν μιαμιση ωρα, μη γραφετε οτι εκοψε τραγουδια.

Το μονο κακο ηταν οτι ο Iggy Pop φανηκε να εχει χασει τη φωνη του. Ελπιζω να ηταν κρυωμενος η’ αρρωστος, υα στενοχωρηθω αν τελικα γερασε :grinning:

4 Likes

Ο Ιγκυ ηταν ψιλοτραγικος, φυγαμε μετα απο πεντεξι κομματια.

Ο mr “are there any oasis fans here?”(το προβλεψα και μια φορα δευτερόλεπτα πριν το πει, πολυ γελιο) αδιαφορος για μενα, απλα περιμενα να τελειωσει

Sleaford(που γιαυτους πηγαμε) ωραιοι και σωστοι(πολυ χορευτικος ο andrew), μακαρι την αλλη φορα ναναι headliners κάπου να παιξουν και παραπανω

Παρα τις πολύτιμες συμβουλες συμφορουμιτων το τσιπουρο δεν αντεξε καν μεχρι τη σταση

Ο Liam έπαιξε κάπου 6-7 λεπτά λιγότερα από μιάμιση ώρα. Δεν ξέρω αν ήταν εκνευρισμένος, ξέρω ότι μας έδωσε τα μυαλά στο χέρι. Επίσης είχε πολύ καλό ήχο σε όλη τη διάρκεια που έπαιξε. Ο ιδανικός ήχος. Είχα πολύ καιρό να περάσω τόσο γαμάτα σε συναυλία!

Στον Iggy Pop είχε κάποια παραπάνω ντεσιμπέλ η συναυλία ή ήταν η ιδέα μου; Εγώ στη μία ώρα που τον άκουσα (δεν έκατσα σε όλο το σετ, αν δεν ήταν ο Liam δεν θα κατέβαινα μόνο για αυτόν) τον παρακολουθούσα από πιο πίσω.

Πήρα extreme :hamburger: στα Goody’s και coca-cola. Είχα ξεχάσει τη φάση με τις μάρκες. Περιμένεις κανα μισάωρο μέχρι να έρθει η σειρά σου και είναι πολύ ακριβά. Επίσης με σώσανε οι χημικές τουαλέτες μόλις μπήκα στο χώρο :stuck_out_tongue:

Εκνευρισμένος σε σχέση με άλλες φορές που τον έχω δει και live στο εξωτερικό. Και ναι το σετ ήταν μικρότερο. Όχι τραγικά μικρότερο, αλλά έλειπαν 1-2 τραγούδια ακόμα σίγουρα (The River - Some Might Say) . Δεν ξέρω τι συμφωνία παίχτηκε με την εταιρία παραγωγής, αλλά ο Liam πέταξε τη μπιχτή του ότι θα θα πρέπει να τελειώσουμε πιο γρήγορα γιατί “someone” έχει να παίξει πιο μετά.

Ίγκι νομίζω ήταν άρρωστος, για αυτό έφερε i wanna be your dog/passenger στην αρχή (που συνήθως είναι πριν το encore από ότι είδα), μην του κλείσει τελείως η φωνή προς το τέλος και δεν μπορέσει να τα πεί.

Είπε και κάτι για Jasmin tea όταν έπινε από το θερμός.

Ακόμα και έτσι, ένα βράδυ του η ζωή μας όλη.

Liam ήταν ok, αλλά έχοντας ως μονάδα σύγκρισης για αυτή τη συναυλία, τον Marr πριν 3-4 χρόνια, νομίζω ήταν αρκετά πιο κάτω. Υπήρχε και ένας μερακλής που είχε σηκώσει φανέλα Man U Rooney και σάλταρε :rofl:

Δεν ξερω το φετινο σετλιστ, αλλα το 2019 τα επαιξε επισης πρωτα. Κριμα που δεν μπορουσα να ερθω γμτ, ελπιζω να εχω μια ακομη ευκαιρια.

2 Likes

Η βραχνάδα του Iggy δεν οφειλόταν σε ασθένεια, αλλά ας πούμε πως αυτό:

δεν ήταν και πολύ κυριολεκτικό :stuck_out_tongue:

Τίμιο εκ μέρους του που απολογήθηκε για τη φωνή του πάντως.

Επίσης ναι άλλαξε τη σειρά του σετλιστ χθες εδώ, όντως. Θύμισε 2019 η φάση στα 3-4 πρώτα κομμάτια, στα δεξιά κάγκελο που ήμουν έφευγαν μέχρι και μπουκάλια στη σκηνή πέρα από το σπρωξίδι, και παρ’ όλα αυτά σαν σετ δεν ένιωσα να κάνει κοιλιά κάπου, αν και το φοβόμουν όπως πήγαινε, δεδομένων και των συνθηκών.

Ναι, ναι και ναι.

1 Like

Ε καλά τώρα, μπορεί να είχε και τίποτα ακόμα μέσα το αφέψημα, δεν κρίνω :rofl:

Λίγο που έψαξα βίντεο του φετινού τουρ, η φωνή του δεν είναι όπως χθες.

1 Like

Το αφέψημα ήταν αναγκαίο σε εκείνο το στάδιο θα πω, χαχ.

1 Like

Κι εγώ πιστέυω πως κάτι παροδικό ήταν αυτό που είχε χτες, γι’ αυτό και απολογήθηκε. Κρίμα γιατί όλα τα υπόλοιπα ήταν και γαμώ (μπάντα, ήχος κλπ)

3 Likes





Και μερικες φωτο που τραβηξε ενας φιλος

2 Likes

Λαιβαρα, κριμα που επαθε θεμα η φωνη του Ιγκι με εμας, βιντεακια προ βδομαδος απο αλλες συναυλιες αψογη ηταν παντως,Λιαμ θεουλις χωρις να μαι πολυ φαν γουσταρα πολυ

Are there any Oasis fans in the house?

…αυτό ήταν που ρωτούσε. Πρέπει να το είπε τουλάχιστον 4-5 φορές :stuck_out_tongue:

2 Likes

Iggy is forced to postpone his show in Mantova due to a problem with his voice. The new date is August 30th at the Esedra of Palazzo Te in Mantova and tickets will be still valid for the new date. More details to follow.
Here’s a message from Iggy:
"If you were there, you know I croaked my way through my last show in Greece and my voice is still recovering.
I must postpone my next show in Mantova, Italy July 05.

I have not taken this decision lightly. I love my fans.
But I must protect my voice.

I’m so sorry but, I’ll come back and make it up to you.

Iggy Pop"

6 Likes

Ήμασταν γκαντεμιδες, σε μας μονο εκατσε αναποδια …στα βιντεο απτα προηγουμενα λαιβ που ειδα ηταν εξαιρετικος, οχι οτι εχω παραπονο και μονο να τον βλεπω να χορευει και να πηγαινει πανω κατω στη σκηνη για κοντα 2 ωρες ενω ειναι στα 75 του ειναι τουλαχιστον μαγικο, respect μονο

2 Likes

Με το μπουφάν κάθε μέρα σε 30+ βαθμούς κάποια στιγμή θα γινόταν.
Ευτυχώς δεν έγινε εδώ

Έπαθε λαρυγγίτιδα και ακύρωσε και κάποιες επόμενες συναυλίες.

Είμασταν πολύ τυχεροί που προλάβαμε και είδαμε την λαιβάρα στην Πλατεία Νερού.