Iggy Pop @Release Athens Festival 8/6/2019

Μπροστά είχε και το πόγκο του, φεύγανε και μπουκάλια στην σκηνή λες και βλέπανε λάιβ νομική!

Το κοινό ήταν όντως ενθουσιώδες, νομίζω όλοι θέλανε να βιώσουν και όχι απλά να παρατηρήσουν το φαινόμενο Iggy Pop. Επίσης μεγάλη μαγκιά να ξεκινάς με την πρώτη τετράδα που επέλεξε. Σαν να διδασκόταν εισαγωγικό μάθημα σε ψιλοάσχετο κοινό.

Όλα πήγαν άψογα σήμερα. Σπάνιο για ελληνικό live.

Πολύ καλή (από όσα είδα) οργάνωση, γρήγορος έλεγχος, πολλά wc και μπαρ, εξαιρετικό opening act και ασύλληπτη απόδοση του μύθου (και της μπάντας του) που λέγεται Iggy Pop.
Τιτανομεγιστοτεραστιος ηχολήπτης επίσης με φανταστικό ήχο, ειδικά κατά τη διάρκεια που έπαιζε ο Iggy. Ήμουν μπροστά και λίγο αριστερά από τη κονσόλα.

Όπως είπε και ο pantelis πιο πάνω, το σημερινό live είναι μάλλον μέτρο σύγκρισης (μαζί με αυτό των acdc)

Πολύς κόσμος και πολύς χορός που από ότι φάνηκε δεν περίμενε και ο ίδιος (Iggy).
Συναυλία που θα μνημονεύεται για πάντα από τους παρευρισκόμενους.

3 Likes

Όταν λες δεν περίμενε;; Σε τι κοινό παίζει περίπου στο εξωτερικό;

Δεν περίμενε στο συγκεκριμένο live εννοώ.

Αααα οκ. Καλό αυτό

1 Like

Πραγματικά εντυπωσιάστηκα όταν μπήκε με τα συγκεκριμένα τέσσερα τραγούδια. Δεν θυμάμαι άλλον να το έχει κάνει αυτό. Στη συνέχεια όμως -και καθώς αναγνώριζα τραγούδια, παρότι δεν είμαι φαν του- κατάλαβα ότι έχει τέτοιο ρεπερτόριο που στα παπάκια του. Γεμίζει άνετα σετλιστ με κλασικ και παίζει ό,τι θέλει, με όποια σειρά θέλει.

Ωστόσο, τα μεγάλα χιτ στην αρχή είναι σπάνιο φαινόμενο.

1 Like

Ο pepper 96.6 λέει στο φβ πάνω από 20.000

Πάνω από 17 λέει το roxx. Η ουσία είναι ότι έγινε το live της χρονιάς μέχρι το επόμενο. Απ ότι άκουσα ευχάριστη έκπληξη ήταν οι shame. Για james έχω διχασμένες απόψεις. Άλλοι λένε ότι έσπειραν και άλλοι ότι ήταν κακοί. Τέλος ο Iggy ήταν ο iggy

1 Like

Σίγουρα δεν έσπειραν πάντως. Οι Shame μου αρέσανε πολύ.

Iggy έσπειρε, James κάθε φορά που τους βλέπω μου αρέσουν ολοένα και λιγότερο. :stuck_out_tongue:
Shame δεν τους ήξερα και δε με χάλασαν.

Αν ο κόσμος χθες ήταν 20Κ, τότε η πλατεία Νερου από τέρμα πίσω έως μπροστά κάγκελο πρέπει να χωράει 27-30Κ. Πίσω από το PA όλα είχε λίγο κόσμο, όσο απομακρυνόσουν ήταν όλο και πιο χαλαρά. Για μπαλίτσα δλδ, όχι απλώς “άπλα”. Τεσπα, δεν έχει μεγάλη σημασία, είχε συμμετοχή και πέρασ καλά ο κόσμος, αυτό μετράει.

Btw, μόλις είδα φωτό από το επίσημο σάιτ.

Μετράτε κεφάλια, αυτοί ήμασταν :smiley: Οφείλω όμως μία διόρθωση: κόσμο είχε έως το λευκό περίπτερο (VISA νομίζω) που φαίνεται πίσω απο το ΡΑ, πάνω αριστερά στη φωτό. Ίσως να έφυγαν αρκετοί προς το τέλος και να τους είδα εγώ λιγότερους και εντελώς άδειο το μέρος πίσω από το περίπτερο.

Τεσπα, λίγο-πολύ ο κόσμος ήταν ό,τι βλέπετε +VIP +κόσμος κάτω από τον φωτογράφο όπου βρίσκονταν τα μπαρ. Δεν τον λες λίγο σε καμία περίπτωση.

1 Like

Μπράβο, εντυπωσιακή προσέλευση. Ας πάνε καλά όλες οι συναυλίες καλά να βλέπουμε και περισσότερες έστω και διαμελισμένες σε 50 κομμάτια.

2 Likes

Εγώ δεν μπόρεσα να καταλάβω το μέρος που κάθονταν οι vip :stuck_out_tongue:

Καταλαβαίνω το παράπονο σου ρε φίλε αλλά έχουμε πει 1000 φορές ότι προς το παρόν δεν μπορούμε να κάνουμε φεστιβάλ τύπου hellfest, download έστω και σε μικρότερη κλίμακα. Μακάρι να μπαίνουμε σιγά σιγά στον φεστιβαλικό χάρτη. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να στηρίζουμε τα live .

Δεν είναι θέμα φεστιβάλ με 10-15 μπάντες, είναι απλώς καλά πακέτα με 3-4 μπάντες. Στους Disturbed καλά τα κατάφεραν , στους Slayer όχι. ΤΕΣΠΑ, το κουράσαμε (εγώ πάνω από όλους) το θέμα απλώς όταν βλέπω τι πακέτα (όχι φεστιβάλ) βλέπουν εξω ψιλοχαλιεμαι…

Αν εννοείς στη φωτό, δεν φαίνεται. Αν εννοειίς που βρίσκεται στον χώρο, δεξιά όπως μπαίνουμε, υπερυψωμένο, μεταξύ του περιπτέρου της VISΑ και του ΡΑ. Ίσως και στην ευθεία του ΡΑ, δεν θυμάμαι καλά.

Προσωπικά δεν θα έδινα ούτε 10 λεπτά του ευρώ για να πάρω εισιτήριο εκεί, δεν έχει καμία λογική. Πληρώνεις κάτι υπερυψωμένο, αλλά αν δεν είσαι “κάγκελο” θα βλέπεις λίγο καλύτερα από όλους τους άλλους. 2-3 τραγούδια πριν το ενκόρ έφυγα προς τα πίσω για να την κάνω γρήγορα από τον χώρο και τα VIP ήταν άδεια. Υποθέτω ότι οι περισσότεροι δεν βολεύτηκαν και κατέβηκαν “κάτω”. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι έφυγαν από τον χώρο 20-25 λεπτά πριν το τέλος της συναυλίας…

Εγώ μια χαρά μπορώ.

6 Likes

Λες ε; :thinking:

Σε καταλαβαίνω και συμφωνώ. Ελπίζω να καλυτερέψουν τα πακέτα εδώ.