Iggy Pop

εψαξα και δεν ειδα καποιο thread για τον τρελλο-iggy(αμα κανω λαθος διορθωστε με)οποτε θα μ’ενφιεφερε ν’ακουσω τη γνωμη σας(οπως και για τους stooges)

Μόνο το ντεμπούτο των Stooges έχω, το οποίο είναι πωροτικότατο. Πολύ καλό και απλό hard rock album. Άσχετο, αλλά όταν είχα πρωτοακούσει τη φωνή του Iggy μου έμοιαζε απίστευτα με αυτήν του Mick Jagger. Και φυσικά το riff από το ‘‘I wanna be your dog’’ είναι από τα καλύτερα που γράφτηκαν ever.

trivia.για οσους δεν ξερουν απο που προερχεται το ονομα του ιδου.το iggy του κολλησε απο τη πρωτη του μπαντα τους iguanas.το pop του το κολλησαν κατι φιλοι απο ενα συμμαθητη του που του εμοιαζε επειδη ειχε κοψει τα φρυδια του

Ωραιος τυπας o “νονος”. Πιο πολυ μου αρεζε με stooges αλλα και ως σολο εγραψε πολλα ωραια κομματια.

ΑΑΑ θεος!!! Καταπληκτικος perfomer για μενα ! Κορυφαιο το Passenger of course και μετα In the death car, i never met a girl like you before, i wanna be your dog, Lust for life… Κομματαρες …:slight_smile:

το live των stooges στο βυρωνα ειναι ενα απο τα καλυτερα που εχω δει.εκει ειχα τη τυχη να δω τον ΚΟΡΥΦΑΙΟ frontman που βγηκε ποτε στο rock n’ roll.παρα τα 60 του ειναι ασταματητος και φτυνει στα μουτρα ολος τους δηθεν.οσοι τον εχετε δει live(εστω και σε dvd)ξερετε.

Iggy Pop ε? Ομολογώ πως είναι λίγες σχετικά οι γνώσεις μου απο την τόσο σημαντική αυτή μορφή. Ξέρω όμως πόσο κόσμο επηρέασε, και πόσα συγκροτήματα (εκ των οποίων πολλά είναι πολύ μεγάλα ονόματα) έχουν βαλθεί να διασκευάσουν τραγούδια του… αυτό τα λέει όλα πιστεύω.

A, επίσης λατρεύω το Cry For Love, τι κομματάρα ρε γαμώτο!

Ο joey ramone(R.I.P.)ανεφερε το funhouse ως τον αγαπημενο του δισκο,ο mark arm των mudhoney προσκυνα τις 3 δισκαρες των stooges,o kurt cobain(R.I.P.) δηλωνε μεγαλος φαν τους.απο κει και περα,monster magnet,siouxsie & the banshees,sex pistols,birthday party ειναι μονο μερικες απο τις μπαντες που εχουν επηρεαστει απο τον iggy pop και τον εχουν διασκευασει.αξιζει εδω ν’ αναφερθει και ο david bowie που βοηθησε τον iggy στις δυσκολες στιγμες του.

Δεν τον έχω δει live ούτε μια φορά. Ναι, είμαι ελεϊνός, σιχαμένος, κράχτε με ομαδικώς, το αξίζω…

Τα σπάει κανονικότατα. Από τις σημαντικότερες μορφές που έδωσε η μουσική την δεκαετία του 70 (και μετά…). Ήθελα να τον δω τότε με Mudhoney και Lanegan αλλά πουυυυ…
Θα μας θάψει όλους ρε 8)

Κριμα γιατι ειναι απιστευτος.Αξιζει να τον δεις τουλαχιστον μια φορα για να δεις οτι δεν λεω υπερβολες οταν τον θεωρω τον κορυφαιο frontman στο rock n"roll.Ολα τα παιδαρελια τα στελνει αδιαβαστα.

απο τον iggy pop εχω μονο ενα σι-ντι αλλα παντως για μενα αξιζουν κυριως το 1969 το no fun το i wanna be your dog και το πασσενγερ!! :slight_smile:

Δειτε μια αυτο με τη kate pierson των B52

Και με Death in Vegas

:bow2::bow2::respect::respect:

Και με David Bowie στη(εντελως βρωμικη,αλλα γαματη)παραγωγη παρακαλω

ρε τι λέτε ρε?

Ο Ιγγυ Ποπ είναι ένας παρανοϊκός με το σατανικό δαχτυλιδί στο χέρι. Επίσης είναι ο εκπρόσωπος του σατάν ροκ. Παρόλο που φοίτησε το 1974 σε ψυχιατρείο του Λος Αντζελες συνεχίζει να διακατέχεται από τρέλα με μόνη διαφορά ότι γνωρίζει και καλλιτεχνική επιτυχία.

Έντουιν Κόλινς αν δεν κάνω λάθος (που δεν κάνω) και όχι Ίggy…

:lol3::lol3::lol3: Nα 'σαι καλα φιλε…!

Λοιπον… Φοβερος ο Iggy, απ’τις κορυφαιες μορφες της rock! Ομολογω οτι τον προτιμω στους Stooges (τα The Stooges και Raw Power απ’τα καλυτερα punk almbums) αλλα κια η σολο καριερα του ειναι ιδιαίτερα αξιολογη…
Παντως στα live ο ανθρωπος… δεν παιζεται!

Κανω ενα ξεθαμα,γτ μου πασαρανε πριν 2-3 μερες αυτο:

και εχω κολλησει…καμια μα καμια σχεση με αυτο που εχει καποιος για τον Ιγκι Ποπ στο μυαλο του,μιλαμε για ατμοσφαιρα γαλλικου μποεμικου καμπαρε δεκαετια του 20…και γαμω τους δισκους…το king of the dogs το εχω κανει ηδη soundtrack των τελευταιων ημερων μου…εξαιρετικη δουλεια,ριχτε κανα βλεφαρο οι φαν-και μη,νομιζω πως αξιζει…ρε τον Ιγκι…

Αυτό το videάκι το’χεις δει; Με τον σκύλο σε 3 διαφορετικές versions… :wink: