In absentia vs Deadwing vs Fear of a blank planet

α) ξερεις οτι δε μπορω να συμφωνησω. ειναι και θεμα γουστου :stuck_out_tongue:

β) χμ. τα σπαει οντως, αλλα δες με τι κλειναν καποιοι προηγουμενοι δισκοι. Stop Swimming και Dark Matter. για το Dark Matter ισως συμφωνησω οτι το βλεπω υποκειμενικα. για το “Stop…” ομως οχι. σα κομματι ειναι σαφως ανωτερο.

α)ε κοιτα εδω κολλανε οι “pop” ευαισθησιες τους,στα χωσιματα τους θα χουμε προβλημα!? :slight_smile:

β)δεν ειπα οτι ειναι το καλυτερο τους τελειωμα.γενικα ειναι απο τα καλυτερα τους ομως.
και σαφως dark matter και stop swimming ειναι κορυφες!!!

by the way,το ξαναπα και καπου,το dvd τους γαμαει!!! :slight_smile:

Συνευρίσκεται παρακαλώ! Όχι τίποτε άλλο, αλλά όπου να’ναι θα σκάσει μύτη κανένας karvou και θα λέει ότι δεν διαβάζουμε τους κανόνες του forum κ.ο.κ. :lol: :lol: :lol:

Το DVD είναι άψογο!!! Με μία λέξη μόνο. :bow2:
Και το Feel So Low άσχημο τελείωμα είναι; Άσχετο που το ακούς πολύ λιγότερες φορές γιατί έχεις το τρισμέγιστο Russia On Ice στο repeat από τότε που βγήκαν τα ρηχά πιάτα…:stuck_out_tongue:

α) ε, οχι και Pop :!: Θρας Ατττακς :!: Ετοιμασου βεβηλε :!:

β) κατσε ρε μλκ πριν ειπες γενικα "και ενα απο τα καλυτερα τελειωματα δισκου ". τωρα μας τα γυριζεις εεε; :stuck_out_tongue: απ οτι καταλαβα ξεχασες ενα “τους” και μπερδευτηκα.

οσον αφορα το DVD, δε το εχω δει και ουτε θελω (ακομα). δε βιαζομαι. στον τομεα βιντεος εχω ενα μικρο κολλημα.

Και το Feel So Low άσχημο τελείωμα είναι;

το Feel So Low το χαν παιξει φοβερα οι Blackfield οταν τους ειδα στο Ροδον. αρκετα πιο χεβυ! πρεπει να μπει σε δισκο αυτη η εκτελεση, ή εστω σε συλλογη.

α) χαχαχαχαχα. οκ οκ. μαθκορ!!! χαχαχ

β)ρε συ ειπα οτι γενικα αυτο το κομματι ειναι ενα απο καλυτερα τελευταια κομματια που χω ακουσει.
εσυ μου πες οτι δεν ειναι το μονο ωραιο και ειπες οτι προτιμας το stop swimming.
και γω σου λεω συμφωνω,γιατι δεν ειπα οτι ειναι το καλυτερο των porcupine.αλλα ενα απο καλυτερα.

με λιγα λογια,οι porcupine tree εχουν μερικα απο τα καλυτερα τελευταια κομματια σε δισκο!!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ξέχασα πριν να αναφερθώ στο EP Nil Recurring με αυτό το καταπληκτικό εξώφυλλο και τα ακόμη πιο καταπληκτικά κομμάτια που έχει μέσα. Βρείτε το όπως και δήποτε.

Να το κατάλληλο τόπικ να πω τη άποψή μου γιατί αυτοί οι 3 μαζί με το Lightbulb παίζουν συνέχεια τον τεελυταίο μήνα, πράγμα που δεν περίμενα ποτέ από μένα, να ακούω τους Porcupine Tree σε τέτοιο υπερβολικό βαθμό.:stuck_out_tongue:

Και οι 3 (4) είναι εξαιρετικοί δίσκοι και όταν έχω τα λεφτά θα τους πάρω κάποια στιγμή.
Το In Absentia, στην αρχή με είχε ξενίσει, βρήκα 4-5 κομμάτια αδιάφορα πέρα από τα απίστευτα Trains, Creator has a Mastertape, Blackest Eyes και κανά 2 ακόμη, αλλά τελικά ο δίσκος ακούγεται ολόκληρος ευχάριστα.
Αλλά δεν θα το προτιμήσω γιατί είμαι απόλυτα βέβαιος ότι αυτό ΔΕΝ είναι το καλύτερό τους, αλλά το πιο γνωστό - διαδεδομένο - αυτό να ακούσεις των Porcupine Tree, σαν το King for a Day των Faith No More.

To Deadwing ήταν η 1η επαφή με την μπάντα πριν 4 χρόνια, είναι το πιο ροκ από αυτά τα 3, είναι πολύ ωραίο, αλλά με χαλάει λίγο προς το τέλος (εξαιρείται το Start of Something Beuatiful), και αυτό τον δίσκο τον είχα “δεν ακούγεται ολόκληρος” αλλά και αυτό διαψεύστηκε.:stuck_out_tongue:
Αρκετά έως και πολύ γλυκανάλατο μερικές στιγμές, αλλά εξαιρετικό.

Το Fear of a Blank Planet είναι το πιο μεταλ, η φωνή του Wilson είναι μεταλ, και σε κάποια σημεία νομίζω πως θα σκάσει ο Akerfeldt κιόλας.
Για μένα είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο, με ωραίο κόνσεπτ και ο Harrison παίζει παπάδες.

Το Fear λοιπόν.

fear of a blank planet, γιατι ειναι γαματο απο την αρχη εως το τελος κι εχει το anesthesize, που ειναι ΕΠΟΣ.

Τώρα συνειδητοποιώ πως είναι πολύ άδικο που υπάρχει poll μόνο μεταξύ των τριών αυτών δίσκων…

In Absentia…:!:

κανένα από τα 3 προσωπικά
τους προτιμώ μέχρι το Metanoia
και οποιος μου πει για το Voyage 34 από τώρα του λέω ότι το πρώτο
track του δίσκου ήταν στην συλλογή της Delirium το 94 με το όνομα Pick & Mix…

αλλα εάν αυτά τα 3 albums ήταν και τα μοναδικά τους… θα έλεγα το
fear of a blank planet

Συνολικά το In Absentia, αλλά το Deadwing περιλαμβάνει το κορυφαίο τους κομμάτι όσον αφορά τα του πολλ. Arriving Somewhere εννοείται.

Και εγώ περνάω την ιναμπζέντια φάση μου οπότε θα φηφίσω αυτό αλλά συμφωνώ με τον αποπάνω για το arriving somewhere…

ας μου εξηγησει καποιος ποια η λογικη πισω απο ενα δημοψηφισμα για τα 3 χειροτερα αλμπουμ των porcupine οταν εχουν βγαλει τοσα γαμιστερα αλμπουμ ?

μηπως επειδη ειναι τα πιο γνωστα τους ? αν ειναι ετσι , τοτε παω πασο.

ειναι σαν να κανεις ενα δημοψηφισμα για τους περλ τζαμ και να λες επιλεξτε

αναμεσα στα riot act/pearl jam/backspacer

και να πω οτι ολοι εδω μεσα εχουν ακουσει/τσιμπησει τις πραγματικα δισκαρες των Porcupine tree

sky moves sideways
up the downstairs
signify
voyage 34
stupid dream
lightbulb sun
coma divine (ναι ειναι live album αλλα ειναι ΜΠΟΜΠΑ)

παει στο διαολο

αλλα ελα που δεν

οποτε εγω δε ψηφιζω κανενα απο τα 3

και επιλεγω τα 7 παραπανω αλμπουμ μαζι που ειναι μακραν οτι κλαυτερο εχουν γραψει ο στηβεν και η παρεα του

βασικά είναι ένα δημοψήφισμα ανάμεσα στα 3 τελευταία τους, στα οποία είναι εμφανής άλλωστε η στροφή του σχήματος προς πιο μεταλλικά μονοπάτια. δε μου φαίνεται άκυρο σαν πολλ, επικέντρωνεται σαφώς σε μια περίοδο του σχήματος. το ότι δεν είναι η καλύτερή τους δε νομίζω πως αμφισβητείται από κάποιον…

Νομίζω ότι η λογική του poll είναι κάτι παραπάνω από εμφανής. =)

:(και μενα αυτη ειναι η χειροτερη φαση τους και τα 3 χειροτερα cd τους,αλλα οκ,σαν πολλ ειναι λογικο λογω της εμφανης διαφοροποιησης τους απο τα προηγουμενα…ενιγουεη,deadwing απο δω γτ εχει arriving somewhere…

Και εγω για τον ίδιο λόγο ψηφίζω Deadwing αλλα και το Lazarus είναι απο τ αγαπημένα μου…

Μμμ κι εγώ Deadwing μάλλον γιατί μ’αρέσει περισσότερο σαν σύνολο (στο In Absentia μου φαίνεται πως βαριέμαι σε κάποια φάση) ενώ απ’τα τρία το καλύτερο κομμάτι για μένα είναι το Anesthetize.

To Nil Recurring πάντως μ’αρέσει περισσότερο και απ’τα 3.

In absentia λίγο πιο πάνω απο το Deadwing…