In absentia vs Deadwing vs Fear of a blank planet

Τι προτιμάτε λοιπόν: In absentia, Deadwing ή Fear of a blank planet??

Εγώ θα πω fear of a blank planet, αν και ίσως είμαι ενθουσιασμένος! Πάντως και οι 3 είναι τεράστιες δισκάρες!8)

Fear of a blank planet ρεεεε!!

Και τα 3 ειναι αλμπυμαρες. Αφου ομως τεθηκε το ερωτημα, διαλεγω Deadwing.

οχι οτι τα’χω ακουσει τοσο και τα 3 (συγκεκριμενα το 3ο δεν το χω ακουσει ακομα) αλλα το in absentia μου αρεσε παρα πολυ και εχει τραγουδαρες μεσα.

Kαι τα 3 είναι δισκάρες…Αλλά αυτό το In Absentia ρε παιδιά μεγάλη ζημιά λέμε…:smiley: 8) (Ειδικά το Trains κατεμέ είναι κομματάρα…)

Enta3ei kai ta tria einai diskares me agaphmeno moy to In Absentia.

In Absentia aneta.

[SIZE=“5”]THIS IS MADNESS !!![/SIZE]

[SIZE=“2”]In absentia…[/SIZE]

Απίστευτες δισκάρες και τα 3. Δεν μπορώ να επιλέξω:-k

Ναι αλλά [SIZE=“5”]ΠΡΕΠΕΙ!!![/SIZE]:evil: :x :x :blow:

:stuck_out_tongue:

Διευκολυνω:

Ανετα in absentia. ειναι το πιο πληρες / δεμενο οσον αφορα υφος, ιδεες και κομματια και εχει τα περισσοτερα καλα tracks και τα λιγοτερα φιλλερς (αναλογικα μιλωντας). ειναι πιασαρικο διχως να ειναι ‘‘καργα’’ εμπορικο και οσο ποικιλιμορφο χρειαζοταν να ειναι.

Το μονο που με χαλαει ειναι οτι εχει αυτα τα λιγα φιλλερς ρε γμτ. π.χ. το wedding nails ποτε δε μου εκανε κλικ. ωραιο κομματι, αλλα οχι porcupine κομματι (σ.σ. δεν με προβληματιζει το υφος).

Ο δισκος βεβαια ειναι επος. τον εκτιμησα πιο πολυ μετεπειτα μιας και τα δυο επομενα δε μου αρεσαν οσο αυτος.

Για μενα παντως, το καλυτερο της εποχης που αναφερει ο shortsman ισως ειναι το ep Nil Recurring. νταξ, ειμαι κολλημενος με τα παλια - πραγμα γνωστο στο φορουμ, και το λατρευω, κοβω φλεβα και παω στο ΚΑΤ. Τεραστιο ΕΠΟΣ.

Ειδικα το “What Happens Now?”. και το Normal ειναι επος, αλλα αυτο μ εχει στοιχειωσει. με πηγε πισω στο “Sky…”. πρεπει να τελειωσω τη ρημαδα κριτικη του ep :oops: Δε μπορω να περιοριστω σε μικρο κειμενο γμτ. :oops:

Ψηφίζω Deadwing.

Ανάμεσα σε Fear of a Blank Planet και In Absentia, που τα προτιμώ απ’το Deadwing, θα ψηφίσω το δεύτερο κυρίως επειδή ήταν ο πρώτος δίσκος που άκουσα από Porcupine Tree, χωρίς να λάβω υπ’όψιν το ότι είναι τρελό αριστούργημα…

[Off Topic: Ευτυχώς για μένα οι επιλογές δεν περιλαμβάνουν Up the Downstairs, The Sky Moves Sideways, Lightbulb Sun γιατί θα είχα ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα και τελικά μάλλον δεν θα επέλεγα…:? ]

On Topic: Από τα 3, το Deadwing είναι ίσως ένα κλικ πιο κάτω από τα άλλα…Μετά από έντονο προβληματισμό :-k η ψήφος μου πάει στο Fear of A Blank Planet (που κερδίζει πολύ πολύ οριακά το In Absentia) γιατί περιέχει το My Ashes (που για τελείως προσωπικούς λόγους έχει γίνει από τα λίγα κομμάτια που με εκφράζουν απόλυτα), γιατί είναι ένα concept album με σαφές θέμα και προσανατολισμό (σας παραπέμπω στο review του rocking το οποίο προσυπογράφω, για να μην κουράζω…) και γιατί είναι λιγότερο "εμπορικό"΄ και πιασάρικο από τα άλλα 2…

Πάντως, θα συμφωνήσω με τον Angmar, αν στην λίστα υπήρχε Nil Recurring δεν θα υπήρχε καν θέμα για το τι θα ψήφιζα… Αριστούργημα, απλώς!..:slight_smile:

για μενα deawing…

Προτιμώ το Deadwing, τον οποίο και θεωρώ τον καλύτερο δίσκο τους απο τα '00ς. Δεν υπάρχει τραγούδι σε αυτό τον δίσκο που να μη μου αρέσει, σε αντίθεση με τα άλλα 2 άλμπουμ. Το In Absentia έρχεται δεύτερο με μικρή διαφορά, καταπληκτικός δίσκος και ορισμένα απο τα καλύτερα τραγούδια τους, αλλά και καναδυο που πραγματικά δε τα γουστάρω καθόλου… Το FOTBP τρίτο, πολύ ωραίος σαν δίσκος, αλλά απλά κατώτερο απο τα άλλα 2, κατά τη γνώμη μου.

θενκ γιου βερυ ματς.

οσον αφορα το Deadwing, νταξ, εχει καποια πολυ δυνατα κομματια, αλλα 1000 φορες προτιμω τα blackest eyes, sound of muzak, 3, the creator has a mastertape κτλ, απο τα halo, shallow, deadwing. αυτα τα τρια ειναι οκ, μ’αρεσουν πολυ αλλα δε τις κοβω για δαυτα. το In Absentia δηλαδη για μενα “αναλογικα” μιλώντας εχει λιγοτερα fillers, και στο κατω κατω ετσι το νιωθω ρε αδερφε.

βεβαια, το deadwing εχει το επος “Start Of Something Beautiful”. πω. τι να λεμε. αναρωτιεμαι αν ο τιτλος εχει σχεση με το “Not Beautiful Anymore” του Up The Downstairs ή αν του βγηκε ετσι τυχαια. δεν εχω δει και πουθενα δηλωση του περι αυτου.

edit: το καινουργιο Oceansize εχει αρκετα Porcupine στοιχεια. τσεκαρετε :wink:

Μη ξεχνάμε και το καταπληκτικό Arriving Somewhere But Not Here στο Deadwing…

δε το ξεχναμε. απλα δεν ανεφερα το αυτονοητο :!:

(αν και πιο συχνα πλεον ακουω το “Start…”. μαλλον τυχαινει)

Δεν κάνει τίποτε απολύτως! Γιου αρ γουελκαμ! :wink: Η αλήθεια πρέπει να λέγεται πάντα (ιδιαιτέρως όταν αφορά τους Porcupine Tree :stuck_out_tongue: )

Μας αρέσουν τα ίδια τραγούδια (όχι ότι και τα Halo, Shallow κλπ με χαλάνε, κάθε άλλο!..) και όσο ασχολούμαι με το θέμα τόσο διαπιστώνω ότι για αυτό το συγκρότημα δεν μπορώ - εγώ τουλάχιστον - να είμαι αντικειμενική, γιατί όταν σ’αρέσει ένα συγκρότημα τόσο υπερβολικά πολύ, γίνεσαι πολύυυυυυυυυυ συναισθηματικός… Ααααχχχχ…:lol:

εγω χαλαρα in absentia

μεγαλη δισκαρα

με τις περισσοτερες κομματαρες απο τα αλλα 2

blackest eyes
trains
sound of muzak
wedding nails (μια χαρα κολλαει γιαννη :slight_smile: )
the creator has a mastertape
heartattack in a lay by (απιστευτο τρισμεγιστο διαπλανητικο επος-πραγματικο εμφραγμα συναισθηματων)
και ενα απο τα καλυτερα τελειωματα δισκου collapse the light into earth (ουρανιες μελωδιες με τον μεγα μαγο barbieri να μαγευει!!!-ανετα γραφει soundtrack!!)

οσο για το ονομα ξερει κανεις τι σημαινει ακριβως?
γιατι δεν πιστευω να μεταφραζεται σκαντοχειροδεντρο
πιο πολυ μου παει σε κερασφορο δεντρο!

:slight_smile: