In ear headphones

Εγώ επειδή είμαι αγαρμπος και τα χαλάω, σπάνια θα επενδύσω σε κάτι πολύ ακριβό στην κατηγορία ακουστικών/headphones.

Τώρα έχω τα JBL Bluetooth Headphones Tune 510BT
(και έχουν βγάλει κάνα χρόνο, μπράβο παργαλατσε!) που είναι φοβερό value for money για τα 40 ευρώ που κάνουν

3773930

Οκ ναι ξέρω δεν είναι in ear, προσωπικά τα έχω σχεδόν καταργήσει.

1 Like

αυτά χρησιμοποιούσα εγώ μέχρι πρόσφατα (πλέον έχω bluetooth γιατί χάλασε το jack στο κινητό).

πολύ καλός ήχος, και το καλό είναι ότι το καλώδιο μπορείς να το αντικαταστήσεις αν χαλάσει.

τα είχα πάρει πριν κανα 2 χρόνια αρκετά φθηνότερα όμως

εγω εχω αυτα εδω τα Bluetooth της sony και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, ραταει η μπαταρια αρκετα.

https://www.skroutz.gr/s/20155204/Sony-WI-XB400L-In-ear-Bluetooth-Handsfree-Μπλε.html?from=index_recently_viewed

σε μερες με λιγα τηλεφωνα ή μουσικη κρατανε και μια βδομαδα.

σε καλη χρηση κραταει σιγουρα 3 μερες, αλλα χρηση εννοω στα δικα μου, με λιγα τηλεφωνα και αρκετο spotify.

ο ηχος ειναι καλος και το μπασο δυνατο, αλλα στο τηλεφωνο στην Ελλαδα ειχα ενεργοποιησει και VoLTE και VoWiFi

Επειδή βαρέθηκα να αλλάζω κάθε 3 μήνες ακουστικά λόγω προβλήματος καλωδίου σκέφτηκα να κοιτάξω κάτι σε Bluetooth και καθότι άσχετος ζητάω τις προτάσεις σας, αρκεί να είναι λογικές και να μην ξεφεύγουν οικονομικά.

Αν ορίσουμε το budget γύρω στα 30 euro (και λιγότερα δεν με χαλάει) υπάρχει περίπτωση να βρούμε κάτι αξιόλογο ή ζητάω πολλά; Προφανώς δεν ψάχνω τον τέλειο ήχο, μου αρκεί να ακούω αξιοπρεπώς χωρίς διακοπές και να κρατήσουν κάνα 2 χρονάκια, ενώ το θέμα μικρόφωνο μου είναι αδιάφορο. Να ακούω μουσική από το κινητό θέλω καθώς περπατάω.

1 Like

Θα σου πρότεινα να πας στο rtings.com, εμένα με έχει βοηθήσει πολύ όποτε ήθελα να κάνω σχετική αγορά.

Εδώ για πάραδειγμα μπορείς σε πρώτη φάση να βάλεις ένα εύρος τιμής και μετά να ξεκινήσεις να κοιτάς επιλογές, έχει αξιολόγηση ανά πολλές περιοχές (ήχο, βολικότητα, noise canceling αν σε ενδιαφέρει).

3 Likes

29,90€ κάνουν αυτά εδώ που πήρα εγώ.

Écouteurs Bluetooth, IPX7 Etanche… https://www.amazon.fr/dp/B08B3QSV16?ref=ppx_pop_mob_ap_share

Είμαι παρά πολύ ευχαριστημένος με την μπαταρία τους. Μπαίνουν καλά στο αυτί, πράγμα που με ενδιαφέρει γιατί τα θέλω αποκλειστικά για να ακούω μουσική όταν τρέχω και γυμνάζομαι. Σε τρέξιμο έχουν μια χαρά εφαρμογή, σε άλματα λιγότερη καλή.

Από ήχο είναι decent (σε σύγκριση με τα προηγούμενα που είχα, αντίστοιχων προδιαγραφών) αλλά μην περιμένεις πολλά. Αν κάνουν καλή εφαρμογή στο αυτί σου, βοηθάει.

Γενικά value for money. Έχουν ασύρματη, προστατευτική θήκη στα οποία τα φορτίζεις (κι αυτή φορτίζει με usb). Μικρόφωνο έχουν αλλά δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα.

1 Like

Όσο το ψάχνω τόσο δεν βγάζω άκρη και σε αυτό το budget οι επιλογές είναι λίγες. Από την άλλη το να δώσω περισσότερα χρήματα σε κάτι αναλώσιμο το θεωρώ ρίσκο τουλάχιστον με βάση την ενσύρματη εμπειρία μου.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι στην Ελλάδα μας πιάνουν τον κώλο κανονικά στις τιμές

Δεν ξέρω…έχει κολλήσει το μυαλό μου, σε φάση να μην βρίσκω πως αλλάζει η γλωσσά στο Γαλλικό amazon :stuck_out_tongue:

Αν μπορείς να πας λίγο παραπάνω, θα σου πρότεινα να δεις κ τα μοντέλα που βγάζει η soundpeats.

Εγώ είχα τα Sonic για ένα διάστημα, εχουν καλό ήχο (αρκετά μπασάτο) και φοβερή μπαταρία.

Μετά πήρα τα H1 που είναι σαφώς πιο ισορροπημένα στον ήχο και έδωσα τα Sonic σε ένα φίλο μου που έχει πάθει πλάκα με το πόσο καλά είναι.

Γενικά είναι αξιόπιστη μάρκα, αν σε ενδιαφέρει φυσικά τέτοιου είδους λύση σε true wireless. Δυστυχώς από Ελλάδα είναι πιο τσιμπημένες οι τιμές και δεν τα βρίσκεις όλα τα μοντέλα.

1 Like

Γνώμη για αυτά anyone;

Ελλάδα τα βρίσκεις από 50 και πάνω + μεταφορικά

https://www.skroutz.gr/s/30165585/QCY-T13-In-ear-Bluetooth-Handsfree-Λευκό.html#reviews

…αλλά δεν έχω ιδέα για την ποιότητά τους, προτιμώ τα over ear ακουστικά επειδή κάθομαι συνήθως σ’ ένα σημείο, οπότε δεν έχω προσωπική γνώμη, δυστυχώς.

Βλέπω οτι η τιμή για τα JBL Reflect Mini 2 που χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια έχει πέσει αισθητά, αν και πάλι είναι κάμποσο πάνω από τα 30 ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/15006023/JBL-Reflect-Mini-2-In-ear-Bluetooth-Handsfree-Μαύρο.html

Πάντως τα συστήνω ανεπιφύλακτα από άποψη ήχου και ποιότητας κατασκευής.

1 Like

@Silent_Winter Δηλ δεν τα έχεις δοκιμάσει;

@ChrisP Αν αντέχουν όντως 3 χρόνια δεν το συζητώ για το κάτι παραπάνω.

Το θέμα ήχου από την άλλη είναι υποκειμενικό, πάντως σίγουρα θα ακούγονται καλύτερα από όσα σάπια με καλώδιο έχουν πέσει στα χέρια μου (όλα κόστιζαν κάτω από δεκάρικο αφού βρίσκω ανούσιο το να ξοδεύω περισσότερα χρήματα σε κάτι που θα αντέξει στην καλύτερη 3-4 μήνες)

Διαβάζω βεβαία στα σχόλια του σκρουτζ για ασυμβατότητα με Android 10, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Εγώ χρησιμοποιώ 11 αν έχει σημασία…

Όχι, πάνε χρόνια από τότε που φόρεσα τέτοιου τύπου ακουστικά, γιατί μου βγαίνουν από τ’ αυτιά και δεν μπορώ να κάνω την κίνηση να τα διορθώσω. Τα reviews πάντως, είναι θετικά και το κόστος χαμηλό.

@Old_Boy μη σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά βρήκα επιπλέον αυτό: review

1 Like

Για να είμαι ακριβής, τα 3 χρόνια είναι λίγο σχετικά, δεν κάνω καθημερινή χρήση ωστόσο δεν κάνω και μικρή.

1 Like

επειδή έψαχνα και εγώ πριν κανα 2 χρόνια, πήρα αυτά:
Haylou GT1 Plus
https://haylou.info/gt1-plus.html

τα βρήκα πολύ οικονομικά (γύρω στα 20-25€) και εν τέλει ήταν value for money.
Μου φαίνεται πολύ καλός ο ήχος τους, γεμάτος και ισορροπημένος.

1 Like

Τελικά τίμησα την προτασή σου στα 20 ευρω και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει!

1 Like

Ελπίζω να πάει καλά αυτό! Στείλε μας τις εντυπώσεις σου όταν τα δοκιμάσεις!!

Μου χει φυγει το σιτακι απο την μια ψειρα απο τα ακουστικα το οποιο κ εχασα.Επιδιορθωνεται αυτο?Πηγα στο καταστημα που τα αγορασα κ μου ειπαν οτι δεν μπορει να γινει κατι.Φοβαμαι μηπως μπει τιποτα μεσα κ μου τα χαλασει.

Τί θα έκανα εγώ…

Αν έχεις άλλα ακουστικά που δεν δουλεύουν, κάνε σκάτζα το σιτάκι. Αλλιώς τούλι από μπουμπουνιέρα

Και τα δύο πιστεύω θα είναι δύσκολη η εγκατάσταση.

Αλλιώς αγοράζεις καινούργια και τελειώνεις (εκτός εάν προκειται για τίποτα πανάκριβα ακουστικά).

1 Like

Μονος μου φοβαμαι μην το τραυματισω.Κ δεν το εθεσα σωστα πριν γραφοντας αν επιδιορθωνονται.Αν υπαρχει καποιος τεχνικος να τα παω να μου τα φτιαξει (κ οχι να μου τα κανει χειρότερα)

Δεν ξέρω τι εννοεί ο καθενας ακριβα ή φτηνα ,αλλά εδωσα 60 ευρω κ μου εχουν βγει πολυ καλα 1,5 χρονο που τα εχω περίπου