In Flames

Για να πω την αλήθεια και μένα οι τελευταίοι τους δίσκοι με έχουν αφήσει αδιάφορο. Άπλα δεν μου αρέσουν τα τραγούδια τους, και δεν έχει να κάνει με την αλλαγή ύφους. Ίσως ΑΝ γυρίσει ο ξανθός να δώσει ώθηση συνθετικά.

Σιγά μη γυρισει. Πριν καλά δυο μέρες πέταξε στο facebook καλή μπηχτή ποσταροντας ένα κομμάτι cannibal corpse και επαινώντας τους για τα 20 χρονια ΧΩΡΙΣ συμβιβασμούς όπως είπε. Ναι, το χωρίς το έγραψε με κεφαλαια.
Sent from my Windows Phone


Καινούριο κομμάτι, When The World Explodes

κι αλλο ένα


Everything’s Gone

Τα κατεβασανε…

IN FLAMES Frontman: “I Don’t Wanna Do Whoracle or Jester Race Part 2”

?I don?t think I can. There are too many of them, so I cannot please everyone. It?s just impossible. But it?s interesting what you said, because every time we release a new album, our 'worst album we?ve ever done?'gets moved up one album. With Whoracle, people complained because it wasn?t Jester Race. When we released Colony, people complained because it wasn?t Whoracle.?

?I wanna challenge our listeners a little bit. They shouldn?t know exactly what they?re gonna get. They?re definitely gonna get In Flames in some sort of way, but I don?t wanna do Whoracle or Jester Race part 2. We?re not a big planning type of band. It?s metal, it?s rock ?n? roll; let?s do whatever.

When I got into the metal scene and first heard of punk rock and metal, for me it was like, ‘Whoa! There are no rules! You can do whatever you want.’ Then, when I started playing in bands, all of these rules were told to me. What? Can I not do what I want? I have to be this person to be part of this scene. I cannot look this way? To me, you can do whatever you want. I can promise you one thing:[B] We will never do a country album[/B].?

Κοιμηθειτε ησυχα τωρα.:stuck_out_tongue:

In Flames-Filtered Truth

υποθετω ειναι καινουριο τουτο

γενικα δεν εχω εντυπωσιαστει τρελα,ευχαριστα τραγουδια γιατι ειναι μεγαλη μπαντα,αλλα προηγουμενα επιπεδα δε φτανουν so far για κανενα λογο

Πολύ καλό!

οντως πολυ καλο

το νεο αλμπουμ κυκλοφορει ηδη στα γνωστα σημεια του ιντερνετ :smiley:

Σε γενικες γραμμες μετριοτητα,εχει 3-4 κομματια που αξιζουν,οχι κατι τρομερο απλα ακουγονται ευχαριστα.Dead Eyes,Filtered Truth,With Eyes Wide Open,Paralyzed.

απο τα πιο βαρετα αλμπουμ που ακουσα φετος

δυστυχως μουφα παιδια…ακουγεται ευχαριστα διοτι εχουν γινει pop πλεον,οποτε ειναι ευπεπτο αλλα τιποτα το αξιοσημειωτο.Οι In Flames ειναι λιγο πολυ dead απο τοτε που εφυγε ο παλιος τους κιθαριστας για να μπει σε κεντρο αποτοξινωσης

SHOCKING

ειστε καλα κυριε bastard?

Κούφιο, άνευρο, βαρετό.
Ας το πάρουμε απόφαση, ΄
Όλα τα συγκροτήματα κάνουν τον κύκλο τους και από εκεί και πέρα υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις:

1,Αποσύρονται με το κεφάλι ψηλά.
2.Γίνονται καρικατούρες.
3.Πειραματίζονται και χάνουν φανς (ή κερδίζουν άλλο κοινό)
4.Κάνουν κωλοτούμπες και και επιστρέφουν -και καλά- στις ρίζες τους.

Οι In Flames μου φαίνονται απλά μπερδεμένοι.

Με δυο σχετικά πρόχειρες ακροάσεις, μου φαίνεται πολύ μελωδικό και άνευρο σε σχέση με το προηγούμενο, αλλά έχει καλά τραγούδια που σίγουρα θα μεγαλώσουν μέσα μου με τις ακροάσεις…

Απο τη στιγμη που ο ιδιος ο frontman παραδεχεται οτι δεν μπορει,ειναι τελειωμενη ιστορια,απλα πρεπει με καποιο τροπο να συνεχισουν να υπαρχουν.

Οι συνθέσεις τους ως δομή θυμίζουν σε μεγάλο βαθμό τα 2 τελευταία άλμπουμ. Απλά εδώ τις έχουν απλοποιήσει ακόμα περισσότερο, έχουν χώσει τις κιθάρες υπερβολικά πίσω με τον ήχο τέρμα πρίμα και έχουν βάλει διάσπαρτα ηλεκτρονικά στοιχεία από εδώ και από εκεί έτσι για να υπάρχουν. Πολλές οι φωνητικές μελωδίες πάνω στις οποίες στηρίζονται οι περισσότερες συνθέσεις και αυτό το τελευταίο είναι το χειρότερο. Ο Friden έχει υπερεκτιμήσει τις δυνατότητες του και εκτίθεται ανεπανόρθωτα, ακόμα και ο Mustaine όταν προσπάθησε να το παίξει τραγουδιστής στο risk δεν ήταν τόσο κακός.

2-3 πρώτες ακροάσεις το άλμπουμ δεν είναι όσο κακό το περίμενα όταν άκουσα το πρώτα δείγματα αλλά προς το παρόν εύκολα ότι χειρότερο έχουν βγάλει.

Πραγματικά καλός δίσκος, σίγουρα ο πιο μελωδικός με κύριο χαρακτηριστικό τα καθαρά φωνητικά αλλά και την απουσία πολλών σολο, είμαι αρκετά ευχαριστημένος και θα ήταν και άλλοι οπαδοί τους αν έβγαζαν τις παρωπίδες και άκουγαν απλά τη μουσική. Υπάρχουν πολλά στοιχεία από τους προηγούμενους δίσκους όταν αποφασίζουν και σκληραίνουν αλλά όπως είπα και στην αρχή η μελωδία είναι το κύριο χαρακτηριστικό των κομματιών(αλλά πότε δεν ήταν; )
Αγαπημένα κομμάτια προς το παρόν το φανταστικό Filtered Truth(που φέρνει στο μυαλό κλασικές στιγμές), In Plain View, When The World Explodes(ατμοσφαιρικό και με γυναικεία φωνητικά), το γνωστό Rusted Nail, Εverything’s Gone, With Eyes Wide Open…μια χαρά δίσκος είναι και συνεπέστατος μάλιστα στην πορεία που ακολουθούν τα τελευταία…πολλά χρόνια!

Και εγω λεω οτι εσυ φορας οπαδικες παρωπιδες και ο,τι και να σου σερβιρουν θα το βρεις καλο. Βγαζουμε ακρη?

Γενικα μπορουμε να κατανοησουμε οτι ισως καποιος να εχει διαφορετικη αποψη απο την δικη μας χωρις να ειναι καφρος/κολλημενος/με παρωπιδες/φλωρος και δεν ξερω και’γω τι?

Δεν παει μονο σε εσενα ουτε μονο σε αυτο το θρεντ, εχω μαζεψει γενικα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι πια και τόσο διαφορετικό από αυτό που περίμενε καποιος που τους ακολουθεί, Το να μην σου αρέσουν τα τραγούδια είναι άλλο θέμα.

Kαι δεν χρησιμοποίησα κάποιον χαρακτηρισμό οπότε κρίνω την επίθεση σου τουλάχιστον ως άδικη και άκυρη.