In Flames

Ε όχι και boy band οι BMTH. Μην τους ρίξουμε στο επίπεδο των Backstreet Boys, One Direction και Boys and Noise. Άλλωστε παίζουν alternative rock-metal/metalcore, δηλαδή καμία σχέση με όλους αυτούς. Απλά το όλο θέμα έχει να κάνει με το τι έχει μεγαλώσει ο καθένας μουσικά, πόσο χρονών είναι και το αν συνεχίζει να ψάχνεται με συγκροτήματα και μουσικές καθώς μεγαλώνει. Δηλαδή κάποιος που έχει μείνει στον παραδοσιακό ήχο των Iron Maiden, Manowar, Motorhead που άκουγε στο Λύκειο είναι λογικό ο μοντέρνος ήχος να του ξινίζει.

Αυτό που παρατηρώ εγώ είναι ότι κάποια τραγούδια των BMTH μου έχουν πάρει τα μυαλά από τις πρώτες νότες, την πρώτη κιόλας φορά που τα άκουσα. Αντιθέτως, ενώ έχω μεγαλώσει με Maiden, το Book of Souls για παράδειγμα μού φάνηκε πολύ βαρετός και ανέμπνευστος δίσκος.

1 Like

Ε εντάξει έχεις δίκιο, είναι Metal boyband χαχα ,δεν είναι ποπ

Πέραν του χιούμορ, δεν συμφωνω ότι το κριτήριο είναι πως έχει μεγαλώσει κάποιος…Εγώ π.χ. είμαι πιτσιρικας 25 χρόνων…Στην εφηβεία μου μόδα ήταν Linkin Park, SOAD, Slipknot, Bullet For My Valentine, Children of Bodom και διάφορα παρόμοια

Θέλω να πω, ότι ενώ έχω μοντέρνα ακούσματα και γενικά θελω/προσπαθώ να ακούω όλα τα είδη μεταλ, τους BMTH δεν μπορώ να τους ακούσω. Τους έχω δώσει την ευκαιρία, δεν τους απέρριψα αμέσως όπως ίσως θα έκανε κάποιος μεγαλύτερος

Είναι καθαρά θέμα γούστου. Δεν είναι για τα αυτιά μου. Αλλά δεν είναι ηλικιακός ο λόγος ή ακουσμάτων

ειναι και καπως ηλικιακος και ποσα διαφορετικα ακουσματα εχεις μετα χρονια.

Τις τελευταιες δυο δουλειες των BMTH τις ακουω πολυ πιο ευχαριστα απο οτι τις πρωτες τους.

Εχουν ωριμασει και εκεινοι.

Οπως επειδη ειμαστε στο θεμα των in flames βρισκω πιο πολλα πραγματα να μου αρεσουν μετα τις 2 πρωτες δουλειες τους αλλα το προηγουμενο δεν με ενθουσιασε. Και παλι ομως το ακουω ανετα

Απλά εμένα στο μυαλό μου το boy band είναι κυρίως ταυτισμένο με τα vocal groups, όπως οι Backstreet Boys για παράδειγμα. Τελοσπάντων είσαι πιο μικρός από εμένα ηλικιακά, οπότε όντως εδώ δεν ισχύει το ηλικακό. Απλά βλέπω γύρω μου άτομα των 30+ που το έχουν γυρίσει σε άλλα είδη μουσικής και όσον αφορά το ροκ/μέταλ έχουν μείνει σε αυτά που άκουγαν στο Λύκειο. Απλά στο έγραψα αυτό γιατί θυμάμαι σχόλιο που είχες κάνει παλιότερα ότι δεν σου άρεσαν και οι FFDP (μπαντάρα για μένα).

Υ/Γ: Oι 2 πρώτοι δίσκοι των Linkin Park κορυφαίοι. Μετά το γάμησαν. Επίσης ο τελευταίος δίσκος των Slipknot απλά τεράστιος.

2 Likes

εμένα, @drenie, οι δίσκοι των In Flames από late 90’s - early 00’s μ’ αρέσουν πολύ…

@bostonflesh, το “boyband” το είπα χάριν αστεϊσμού . Θυμάστε ένα βιντεάκι που μικρά παιδάκια άκουγαν Μετάλικα και ΄λελεγαν την άποψη τους;;;; Η ίδια εκπομπή βάζει ανθρώπους 50 ετών και άνω να ακούσουν SOAD, Slipknot & Bring Me The Horizon. Ε, ένα σχόλιο μιας γυναίκας ήταν "boyband meets metal". Συμφώνησα με αυτή την προσέγγιση και γέλασα πραγματικά…

Δε θυμάμαι να έχω πει κάτι για FFDP. Δεν τρελαίνομαι , όντως. Αλλά τους σέβομαι, είναι πολύ καλή μπάντα. Το War is the answer μαμάει.

Από LP λατρεύω και το minutes to midnight. Μετά έπαιξαν ηλεκτρονική μμουσική που δεν με αφορά…Slipknot πάντα γούσταρα όλες τις δουλειές τους

ΥΓ: ωραία κουβεντιάζουμε αν υπάρχει διάθεση πάντως, χωρίς τρολιές

1 Like

εδω ειναι πιο ευκολο να γινει κουβεντα!

Δεν θα βγαλουν ολοι τον φουλ δογματικο γεματο ξερολιαση εγωιστικο κομπλεξισμο τους οπως σε αλλα threads.

οχι οτι οι In flames δεν εχουν haters και εξυπνους που τους περιμενουν στη γωνια αλλα καλως ή κακως δεν εχουν τοοοοοοοοσο μεγαλο κοινο που να φανατιζεται ειτε θετικα ειτε αρνητικα.

Το Battles θα ειναι καλος δισκος στο υφος που τους εχουμε συνηθισει ( : ) τα τελευταια χρονια !!

Λοιπόν το δισκάκι είναι μια χαρά με αρκετά αξιόλογα κομμάτια, το χειρότερο του δίσκου είναι το The Truth που με τρόμαξε πολύ όταν το άκουσα. Είναι πιο heavy σε σχέση με το προηγούμενο και θα έλεγα και αρκετά λιγότερο πειραματικό, με την έννοια ότι δεν φέρνει κάτι εντελώς καινούριο. Ίσα ίσα φαίνονται πιο συνειδητοποιημένοι σε αυτό που κάνουν. Ξεχώρισα τα Drained, Like Sand, In My Room, Battles, Save Me και Wallflower. Το τελευταίο είναι ίσως το πιο ιδιαίτερο κομμάτι του δίσκου. 6 + τα 2 Τhe End και Through My Eyes που είναι γνωστά και αρκετά καλά. Κοινώς ήδη έχω πει τα 8/12 του δίσκου. Ακούστε χωρίς παρωπίδες όσοι είστε ακόμα πιστοί και δεν θα χάσετε.

1 Like

Δυστυχώς, με αυτά που ήδη άκουσα, η αδιαφορία μου είναι τόσο μεγάλη που ούτε να ακούσω όλο το άλμπουμ δεν ψήνομαι. Προσπαθώ, αλλά το αλλάζω κατευθείαν…και δεν θα περίμενα να το πω ποτέ αυτό για τους In Flames πριν μερικά χρόνια…

Αν σου άρεσαν τα 2 προηγούμενα αυτό θα σου αρέσει περισσότερο, αν δεν σου άρεσαν μην σπαταλήσεις τσάμπα τον χρόνο σου…

1 Like

το δεύτερο…

Μετά από εκείνο το κάπως συμπαθητικό the end που κυκλοφόρησαν στην αρχή άκουσα άλλα 3 κομμάτια. Ήταν τόσο απαράδεκτα που απορώ πως δεν ντράπηκαν να τα κυκλοφορήσουν. Δεν νομίζω να αντέξω να ακούσω το άλμπουμ.

1 Like

Ποιά; Έτσι από περιέργεια

Αν θυμάμαι καλά τίτλους Truth, Through my eyes και ένα ακόμα που δεν μου έρχεται αυτή την στιγμή.

Το Truth είναι για πέταμα όντως, το Through My Eyes και Save Me (φαντάζομαι ότι αυτό θα άκουσες) είναι ωραία κομμάτια…

εμενα το truth Μου αρεσει οτι και να λετε !

Δεν είσαι τρου!!! Πάντως έχει καλύτερα κομμάτια από αυτά @_Dead

ευχαριστω!!

οντως dead εχει και καλυτερα κομματια το Battles

KAI POLY ARGHSE.

Άντε διαλύστε το

Γιατί να το διαλυσουν; μια χαρά τα πηγαίνουν .