In mourning - the weight of oceans

01: Colossus
02: A Vow To Conquer The Ocean
03: From A Tidal Sleep
04: Celestial Tear
05: Convergence
06: Sirens
07: Isle Of Solace
08: The Drowning Sun
09: Voyage Of A Wavering Mind

οι in mourning είναι από τη Σουηδία, παίζουν “progressive death”, πριν 2 χρόνια έβγαλαν το ανυπέρβλητο monolith και τον Απρίλιο βγάζουν τον καινούριο τους δίσκο.

ακούστε, νιώστε, χορέψτε, σπάστε τα, κάντε κάτι τεσπα

Αυτά είναι νέα! Το προηγούμενο ήταν πράγματι πάρα πολύ δυνατό… ελπίζω σε κάτι ανάλογο. Και ωραίο εξώφυλλο μπδγ

στους ρώσους

Δεν ξερω αλλα εμενα μου εχει παρει τα μυαλα,εδω καμια βδομαδα το ακουω ασταματητα.
Κι αλλη δισκαρα στα καπακια,μπραβο στα παλικαρια.
Εδω και το βιντεο [B]In Mourning - A Vow To Conquer The Ocean[/B]

Με μια ακρόαση πάντως δεν με ενθουσίασε. Τα 2 προηγούμενα μου είχαν αρέσει πάρα πολύ. Ειδικά το black lodge από το πρώτο τους άλμπουμ με είχε κολλήσει στον τοίχο για καιρό. Θα το ξαναβάλω κάποια στιγμή για πιο λεπτομερείς ακροάσεις.

Σκεφτόμανε να ανοίξω topic για ετούτο εδώ τον δίσκαρο…συμφωνώ απόλυτα με wintersun. Το έχω λιώσει, τα παιδιά (συνεχίζουν να) παίζουν τρομερή μουσική!

Δύσκολος δίσκος αυτός. Τις πρώτες φορές που τον άκουγα έβρισκα σημεία, αλλά δε μου καθότανε καλά σα σύνολο. Με τις ακροάσεις όμως τα σημεία αυξάνονταν και σιγά σιγά έδεναν.

Πολύ δυνατή ατμόσφαιρα, με τις κιθάρες να βγάζουν κάποια εξαιρετικά ριφφ και μια αισθητική που παραπέμπει αρκετά σε -παλιούς- Opeth, ίσως ακόμα περισσότερο απ’ όσο μας είχαν συνηθίσει. Τα τρια κομμάτια στο κλείσιμο είναι πραγματικά απίστευτα.