Indie Free Festival 2009 10/10

Ξέρει κανείς τι γίνεται με αυτό; Το έχασα ή δεν έγινε ακόμα; Πολύ σιωπή φέτος ή απλά δεν έχει φτάσει τίποτα στα αυτιά μου;

Αυτό ήταν να γίνει στην Πετρούπολη;

Έντιτ. Λάθος. Το Indie Free Festival γινόταν στο Πεδίο του Άρεως. Άλλο ήταν στην Πετρούπολη.
Αν δεν κάνω λάθος κι εκεί.

Γινόταν όντως στο Πεδίο του Άρεως αλλά το τελευταίο είχε γίνει στο Στρέφη, αν δεν κάνω λάθος, λόγω έργων

Σαββατο 10 Οκτωβρη 2009 θα γίνει, όπως αναφέρει ο Τασος Σαγρης (υπεύθυνος για το φεστιβαλ κ ο τραγουδιστής των Horror Vacui για όσους τους θυμούνται) στο βλογ του

ονοματα θα ανακοινωθουθν σύντομα

Άντε μπράβο, το αργήσαν χαρακτηριστικά φέτος…

horror vacui - κύκνειο άσμα :thumbup:

Tο χάνω γαμώτο!! Δεν θα είμαι καν Αθήνα… #-o

Τι παίζει εκεί Mandrake;
Δεν έχω ιδέα… :-s

Είναι ένα φεστιβάλ που γίνεται επί 19 συνεχή έτη και αυτο-διοργανώνεται από την ομάδα “Το Κενό Δίκτυο” ή αλλιώς η “Ομάδα στον Τρόμο του Κενού” (χωρίς χορηγούς ή άλλα έσοδα, με πολύ προσωπικό κόπο και μεράκι). Έχει πολιτικό (ή αν θες “εναλλακτικό” αν και η λέξη είναι κάπως συγκεχυμένη) χαρακτήρα αλλά όχι με την έννοια των φεστβάλ της ΚΝΕ π.χ. Απλά προβάλει μία συγκεκριμένη αντίληψη περί τέχνης και το ρόλο της στην κοινωνία κτλ. Για το λόγο αυτό και είναι δωρεάν.

Έχουν περάσει από τη σκηνή του μερικά από τα μεγαλύτερα ονόματα του ελληνικού ροκ αλλά και μικρότερα που εξαφανίστηκαν. Σχεδόν μόνιμοι ήταν οι Αέρα Πατέρα και οι Lost Bodies αλλά έχουν συμμετάσχει μέχρι και Purple Overdose, Closer κτλ. Γενικά ξεκινά από το απογευματάκι και κρατάει μέχρι το πρωί με πολλά γκρουπ ενώ τελευταία έχουν μπει και dj sets και δεύτερη σκηνή.

Δες εδώ το προηγούμενο:


και το προπροηγούμενο:

Ομολογουμένως όταν γινόταν στο Πεδίο του Άρεως ήταν σαφώς καλύτερα, αλλά μάλλον δεν τους αφήνουν πλέον…

Aν και στου Στρέφη δεν είχα πάει πέρισυ, το είχα παρακολουθήσει 2-3 φορές πιο παλιά στο πεδίο του άρεως και ήταν πολύ ωραία. Είχε δύο σκηνές μία πιο ηλεκτρονική και μια πιο ροκ ή πανκ. Ναι, και τους Lost Bodies εκεί είχα δει για πρωτή φορά.

mandrake σωστός για κυκνειο άσμα!

Μια φορά έχω πάει μόνο. Πέρυσι που είχε γίνει στου Στρέφη ήταν το κάτι άλλο. Φέτος άργησε τόσο πολύ που το είχα ξεχάσει…

INDIE FREE FESTIVAL no.19
2 stages for all underground cultures

SATURDAY 10 OCTOBER 09
LOFIS STREFI // STREFIS HILL
EXARCHIA ATHENS GREECE

Starts 4.30 in the afternoon

LIVE STAGE:

Misuse [post-rock]
Rodes [freestyle]
Vlastur [space dub]
Bokomolech [indie rock]
Thanos Anestopoulos
(from Diafana Krina)[dark wave]
Dive [stoner rock]
The B?Sides [indie rock]
The Boy [experimental]
Cinekod [post rock]
Zen Garden [ambient trance]
MC Yinca [hip hop]
Aera Patera [dada]
Cartoons [punk]
Mamma Kin [hard rock]
Le Skartoi [ska]
Carbonite Lemonande [indie]
Fundrakar [reggae dub]

ELECTRONIK STAGE:
[space music zone 18.00-24.00]

Sissy Stardust [psy-ambient]
Side Liner [space music]
Optimus [psy-ambient]
Direct Connection
SoundSystem [space dubstep]
Kinomatik [electronika]

[psychedelic trance zone
24.00-late in the next morning]

Crystal Zero
Nikitas
Highpno
Iraklis Mindphaser
Enton
Shotokan
Tritostep

ωραία φάση. Misuse έχω ξαναδεί στο ίδιο φεστιβαλ προ τριετίας νομίζω. Cartoons είναι εγγυήση στα live, είχαν παίξει ωραίες διασκευές σε ΓΤΧ, Αδιεξοδο, Τhe Stress μια φορά που τους είχα δει. Ελπιζω οι Bokomolech να παίξουν αρκετά! Να δουμε και ο Ανεστοπουλας τι λεει μόνος του.

Misuse πρέπει να ταν πριν 2 χρόνια μαζί με Liquidust αλλά δεν παίρνω και όρκο. Έχουν βελτιωθεί και άλλο από τότε πάντως. The Dive , λογικά θα σαπίσουν στο live αλλά θα βγάλουν ωραίο δισκάκι. Θέλω πολύ να δω πως θα παίξουν και οι Cinekod. Γενικά ωραία φάση θα ναι. Κομπλε!

To κακό είναι ότι πέφτει την ιδια μέρα με το πάρτυ μας. Το καλό είναι ότι ξεκινάει από νωρίς οπότε θα προλάβω αρκετά πράγματα και ας φύγω στη μέση…

Λοιπόν, εγώ έσκασα τελικά στο ιndie free κατά τις 3 το βράδυ, (ήταν και το πάρτυ του ροκινγκ πριν, οπότε…). Την ώρα που πήγα και ενώ καιγόταν κάδοι κλπ στην Μπενάκη, στου Στρέφη δεν έπεφτε καρφίτσα. Βασικά και να μην ήξερες που πέφτει το φεστιβάλ, ακολουθούσες την μυρωδιά και τον έβρισκες τον δρόμο, τεσπά :p:p:p

Την ώρα που πήγα τέλος πάντων, εκανα και μια βόλτα από την σκηνή με τα πριόνια, αλλά αυτούς που απόλαυσα περισσότερο από όλους ήταν οι παρακάτω τύποι

εντάξει αν τους ακούσετε σε φάση κυριλέ ίσως και να μην λένε τπτ το ιδιαίτερο. Αλλά άμα έχεις κατεβάσει ένα σωρό τεκίλες και μπύρες ήταν το απόλυτο soundtrack μιλάμε. Είχαν και ενέργεια πάνω στην σκηνή και ο κόσμος καραγούσταρε. Εντάξει, κόψτε τύπους δλδ

πλησιάζει και το φετινό ε.

Προς το παρόν, δεν έχουν ανακοινωθεί ονόματα, αλλά το μόνο που ξέρω είναι ότι θα γίνει το Σάββατο 9 Οκτ… Επίσης, οι γκαραζο-αλλανιάρες Meanie Geanies έχουν ήδη ανακοινώσει την συμμετοχή τους!

Ωραία φάση, ευχαριστώ για το info!!! :thumbup:

Έχω χρόνια να πάω, ούτε καν θυμάμαι από πότε, το μόνο που θυμάμαι είναι πως έπαιζαν ακόμα οι Purple Overdose. Θα το προσπαθήσω να πάω και φέτος, να θυμηθώ τα παλιά. :stuck_out_tongue:

μιας και είσαι της παλιάς φρουράς λοιπόν, πρόσεχε μην μπερδευτείς και πας στο πεδίο του Άρεως από συνήθεια :stuck_out_tongue:

Όχι δεν θα μπερδευτώ, ελπίζω όμως να μπερδευτούν τα ΜΑΤ :p, γιατί ήταν λίγο επίφοβο το σκηνικό παλιότερα στο πεδίο του άρεως! Δεν ξέρω πως είναι τώρα η όλη φάση.

γμτ, θα ηθελα να παω και φετος, αλλα εκεινο το Σαββατοβραδο ανηκει στους New Model Army:)

μετά ρε! έτσι και αλλιώς πρώτα θα ξημερώσει ο κυριακάτικος ήλιος και μετά θα τελειώσει το φεστιβαλ! πέρισυ πχ είχα πάει κατά τις 3 και είχε μπόλικο πράμα (τόσο από κόσμο όσο και από συναυλίες).