Indie κυκλοφορίες

:roll:
έχει αναφερθεί ξανά το καινούριο τους αλλά όχι σε τούτο το Thread!
μπαντάρα-δισκάρες όντως…

[CENTER][B]Killer Sounds - Hard fi[/B]
[/CENTER]

Ότι και αν λένε εγώ το καταευχαριστήθηκα! Το προτιμώ απο το pop corn rock που βγάζει η mainstream σκηνή της αγγλίας τα τελευταία χρόνια! Χορευτικό διασκεδαστικό και με τραγούδια όπως το good for nothing που μπορούν να φέρουν μόνο όμορφα χαμόγελα απο το παρελθόν!

http://www.gigwise.com/news/66579/Watch-Hard-Fi-Play-Give-It-Up-For-Gigwise---Video :slight_smile:

μαυρα χαλια οι νεοι hard fi αλλα απο τα συγκροτηματα που ηξερες οτι εκει θα καταληξουν

Mother Mother-Eureka [2011]

Πολύ ευχάριστη ίνδι ποπιά (μη ξεγελιέσθε απ’ το πρώτο γιουτιουμπ λινκ) από τον τιμημένο Καναδά. Ακούμε τα ξέγνοιαστα κυριακάτια πρωινά και στηρίζουμε.



[I][U]The Maccabees - Pelican[/U][/I]
Το πρώτο single από τον πολυαναμενόμενο νέο δίσκο τους!
Ανάμικτα συναισθήματα! θορυβώδες και όμορφο!

Meta από αυτό αναμένω τον δίσκο των Fanfarlo με αγωνία:-)

συμφωνω για το [B]Fanfarlo [/B]οντως ωραιο τραγουδι ,αναμενουμε και τον δισκο !

Το single των μικρων θεουληδων των [B]Maccabees [/B]ψιλομετριο το βρηκα …

Κατα τα αλλα επειδη ξανακουγα αυτες τις μερες τον προσφατο δισκο της Aμερικανιδας [B]Sarah Fimm[/B] νομιζω πως αξιζει μια αυτιά ,πολυ καλο αλμπουμακι,με μερικα πολυ δυνατα τραγουδια μεσα.φορ εξαμπλ την κομματαρα [B][I][U]Soul Let Swim[/U][/I][/B] και το ομορφο [B][I][U]Yellow[/U][/I][/B]

:slight_smile:

2 δισκάρες που πήρα χαμπάρι πρόσφατα!

[CENTER][B]Smoke Ring for My Halo - Kurt Vile[/B]
[/CENTER]

Έχουμε ένα μείγμα από lo-fi, folk, surf, americana και κιθαρίστικη rock. Γενικά αμερικανίλα των απέραντων πεδιάδων φάση :stuck_out_tongue:

[I]Baby’s Arms[/I]

[CENTER][B]Go Tell Fire To The Mountain - Wu Lyf
[/B][/CENTER]
Κάτι περίεργο παίζει εδώ, μπορείς να πεις πως post rockίζουν οι ίδιοι λένε πως παίζουν heavy pop :blink: Ο δίσκος είναι γεμάτος με πανέμορφες χαρούμενος dreamy και ολίγον noisy μελωδίες συνδιάζοντας τες με κάπως σάπια ξελαριγκιασμένα φωνητικά!

[I]L Y F[/I]

Aυτη εδω η ΔΙΣΚΑΡΑ αξιζει κατι περισσοτερο απο μια απλη αναφορα !Οι τυποι παιζουν μεγαλη μπαλα μουσικα και παροτι ομολογω πως ακομα δν εχω συνηθισει και δν με ελκυουν τα “μανιασμενα” φωνητικα του τραγουδιστη τους James Roberts,το GTFTTM ειναι ενας απ τους δισκους της χρονιας no matter what.

Οι γραμμες,ο ρυθμος,οι μελωδιες των κιθαρων ειναι ολα απλα φανταστικα (αν κατι μου εφεραν στο μυαλο ηταν τους foals σε κομματια του στυλ spanish sahara…),τα ντραμς ακολουθουν πιστα και αψεγαδιαστα δινοντας πραγματικα τον καταλληλο ρυθμο,ενω ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ στο ντυσιμο της μουσικης τους παιζει το εκκλησιαστικο οργανο που χρησιμοποιουν ,το οποιο κολλαει Α-Ψ-Ο-Γ-Α και μαζι με τα φωνητικα κανει το γκρουπ μοναδικο, δυσκολευοντας τον ακροατη στο να κατηγοριοποιησει τη μουσικη της μπαντας σε ενα genre.

Εγω πραγματικα παροτι σχεδον ΜΙΣΩ τα φωνητικα του τραγουδιστη εχω παθει μεγαλη πλακα με το ολο αποτελεσμα και τον εντασσω ψηλα στις λιστες με τα καλυτερα φετινα . :!:

Το we bros ισως ειναι το κομματι του δισκου αλλα εγω δν ξεχωριζω κανενα,ολα ειναι το ιδιο αγαπημενα.

Δν πρεπει με τπτ αυτη η κυκλοφορια να περασει στα ψιλα ,εχουν κανει εκπληκτικη δουλεια και θα ειναι απλα κριμα … [-X

Πολύ καλά τα λες. Μουσικά (o ηχος τους) είναι στο επίπεδο post προς indie κάτι που όπως πολύ σωστά ανέφερες ακούσαμε στον τελευταίο δίσκο των Foals. Η ομορφιά του δίσκου όμως είναι στο ότι ταίριαξαν τόσο γαμάτα αυτά τα σπαστικά φωνητικά με dreamy μελωδίες!
Ίσως μιλάμε για το ντεμπούτο της χρονιάς…

τι γλώσσα μιλάει?Είναι δυνατόν να είναι αγγλικά?:stuck_out_tongue:

Νομίζω βρίσκομαι σε σωστό θρεντ. Μπορεί κάποιος να μου στείλει ενα λινκ για το [B]Vexations[/B] των [B]Get Well Soon[/B]? έχω εκνευριστεί, δε μπορώ να το βρω.

^^εχεις πμ ! :slight_smile:

Ειναι θεουλης,δν αντεχεται αλλα στηριζω ! :stuck_out_tongue:

Ο δισκος ΓΑΜΕΙ λεμε,μεταννοειτε !!

ok το’πιασα.Ούτε εσύ έχει ςκαταλάβει:p

τι μου θυμισες vexations απο get well soon δισκαρα ψαξε λιγο ακομη πολυ ευκολα βρισκεται

“Vexations” απίστευτος δίσκος, αλλά και το “Rest Now Weary Head…” επίσης πανέμορφος.

[I]Shearwater-Breaking The Yearlings[/I]

:):!:

κυκλοφόρησε σήμερα
περίεργα πράγματα κύριοι…
εντελώς dreamy καταστάσεις
που είναι τα πιασάρικα refrain ντυμένα με κολλητικές κιθάρες ρε πούστη μου
λες και ακούς u2 είναι σε κάποιες φάσεις :thumbdown:

οι συνεχόμενες ακροάσεις θα δείξουν.

το αποπάνω που είχα ποστάρει τελικά είναι καλό, είναι τίμιο. Όλα τα λεφτά το [I]unknown[/I] (click). Γενικά ο δίσκος είναι στο στυλ του περσινού foals, στροφή για τους maccabees δηλαδή.

Στα άλλα το καινούργιο big pink αίσχος!

και θα ήθελα να πω πως με εξέπληξαν ευχάριστα οι έλληνες minor project

είναι ωραίοι, κάτι σαν μελωδικό instrumental folk, σαν αυτό το collectivιαρικο folk που παίζουν στο Αμέρικα
http://www.youtube.com/watch?v=81NsRMPWRKI με ιδιαίτερη αγάπη στον Χατζιδάκη :smiley:

που χάθηκαν όλοι απο το thread ΩΡΕ?
είναι χρέος μου να το κρατήσω πάλι ζωντανό :stuck_out_tongue:

Ναι ρε γμτ που πηγατε ολοι? Θελουμε καινουργια ακουσματα :lol: