Indie κυκλοφορίες

Spawn άκουσες το καινούριο δίσκο απο Beady Eye; Ποια είναι η γνώμη σου; Εγω προσωπικά πιστεύω ότι είναι ανώτερος από το ντεμπούτο και η παραγωγή στο δίσκο είναι άριστη. Έχω κάνει και θέμα αν δεν το είδες για να συζητήσουμε το δίσκο εκεί.

Τα δραματοποιείς πολύ τα πράγματα ρε συ. :stuck_out_tongue:

Το πρόβλημα ξεκινάει με την “θεοποίηση” που γίνεται στο νησί. Είναι κλασσικό φαινόμενο να βγάζει μια μπάντα έναν “μπομπάτο” δίσκο και ξαφνικά να θεωρείται το next big thing στο rock. Headliners στα big festivals, πρωτοσέλιδα παντού κτλ.

Μετά έρχεται ο δεύτερος δίσκος που είναι ως επι το πλείστων πολύ κατώτερος από τον πρώτο και αρχίζει το κράξιμο και η γκρίνια, λες και με έναν δίσκο έγινες μεγάλη μπάντα ξέρω γω. Απειρα τα παραδείγματα του παραπάνω αν το σκεφτείς.

Οταν μάθουμε λοιπόν να ξεχωρίζουμε την μπάντα που κανει hype από την μεγάλη μπάντα, θα σταματήσουμε και να απογοητεύομαστε έτσι.

Δεν βάζω τους KOL στο παράδειγμα, γιατί για εμένα είναι όντως μεγάλη Indie μπάντα και όλες οι δουλειές τους είναι τουλάχιστον καλές. Και ο τελευταίος μια χαρά είναι. Τώρα αν κάποιοι θεωρούν πως “ξεπουληθηκαν” επειδή βγάλανε το Only by the Night καλό είναι να ανοίγουμε τα αυτιά μας λίγο λέω εγώ. Το πρόβλημα των KOL ήταν ο αλκοολισμός τους και τα καραγιοζιλίκια που κάνανε επί σκηνής και στα media.

Anyway, δεν ξέρω τι έχουν δηλώσει απλά το δεύτερο κομμάτι αφήνει υποσχέσεις. Θα δουμε και θα ακούσουμε φυσικά.

Οχι δεν το έχω ακούσει ακόμη, αλλά σίγουρα θα το κάνω μιας και το πρώτο μου άρεσε πολύ.

2ο κομματι, κυκλοφορησε σημερα

Είναι αυτός ο “φουστης” ο McVeigh όμως. Και τις ειδήσεις να τραγουδάει τις κάνει να ακούγονται. :stuck_out_tongue:

Νταξ δεν είναι κακο. Νομίζω πάντως πως υπαρχει και θρεντ για το νέο White Lies.

Σε άλλα νέα το τελευταίο [B]Vaccines [/B]πολύ το γουστάρω. Κερδίζει πόντους που δεν έχει αυτή την γυαλισμένη παραγωγή του πρώτου, που επίσης βέβαια καλό ήταν. Ειδικά το [B]No Hope[/B] θα το έχω σίγουρα μαζί μου στις παραλίες όταν θα διακοπάρω. :dance:

Τέλος τώρα εδέησα να ακούσω το Tame Impala. Αδυνατώ να το “κατανοήσω” ακόμη :-s

[I]Αίσχος[/I]

Σε μένα ή στον δίσκο? Μπερδεύτηκα. :expressionless:

Πάντως αν το κομματάκι ποσταρίστηκε προς υπεράσπιση του δίσκου, νταξ, ξέρω γω, θα τον ξανακούσω μωρέ. :stuck_out_tongue:

Σε σένα :stuck_out_tongue:

Να τον [I]ξανακούσεις [/I]

^^

Θα γίνει. Δεν μπορεί, κάποιο λάθος κάνω.

Α μιας και το θυμήθηκα. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί και δεν ξέρω βασικά αν καλά-καλά μπαίνει σε αυτό θρεντ, αλλά τι ΓΑΜΗΣΤΕΡΟ δισκάκι διάολε είναι το ντεμπούτο των TOY :!:

Ψυχεδελίζει πολύ και γουστάρουμε και φυσικά θα μπορούσε να μπει -τώρα που το σκέφτομαι- και στο Shoegaze thread. Θυμίζει πολύ The Horrors και δεν ξέρω. Γαμεί. Αυτό.

Το ακούτε αν δεν το έχετε κάνει πάραυτα. Βάζω δύο δείγματα γιατί δεν ξέρω τι να πρωτο-διαλέξω.

[B][I][U]ΤΟΥ - Kopter[/U][/I][/B]

[B][I][U]TOY - Dead and Gone[/U][/I][/B]

p.s. Τώρα που βλέπω το video του Dead and Gone, ναι σίγουρα έχουν αφίσα The Horrors τα παιδιά στα δωματιά τους .:lol:

Ακούγοντας το τελευταίο Boxer Rebellion δεν εντυπωσιάστικα από την πρωτοτυπία τους(δεν έχουν εξελιχθεί και πολύ μέσα στα 4 albums ) αλλά όλοι οι suckers για dreamy καταστάσεις θα γουστάρουν

Δεν το έχω ακούσει ακόμη, αλλά είμαι από αυτούς που γουστάρουν TBR. Προβλέψιμη όντως, αλλά ταυτόχρονα ποιοτική και συνεπής μπάντα. Θα τσεκάρουμε.

Μιας και συζητάμε για Dreamy καταστάσεις, πάμε σε ένα από τα καλύτερα μέχρις στιγμής δισκάκια που έχουν πέσει στα χέρια μου από τον Ιντι χώρο για φέτος.

Ψιλο-άγνωστη μπάντα από τη Μ. Βρετανία. Ηλεκτρονική Indie Pop με αρκετούς πειραματισμούς (πρέπει να έπαιζε πολυ το Amnesiac όταν γράφανε). Ο τραγουδιστής θυμίζει τρομερά τον Tom Yorke. Γενικά είναι γεμάτο ταξιδιάρικες και μελαγχολικές μελωδίες. Απλό στις δομές του και όμορφο.

Edit: Και δειγμα [B][I][U]Μachine Stop[/U][/I][/B]

Τεραστιε Miles Kane 8)

υγ. μονο εμενα μου θυμιζει 80s-90s το κομματι; :-k

Φοβερό όντως! Αντε και ένα Kingcrawler να έχει μέσα και την έκανε τη δουλειά του και φέτος ο θεούλης ο Miles.

Θα σου πω εγώ τι εποχή θυμίζει. Βάλε ήχο από το κομμάτι του Miles και εικόνα από το από κάτω. Θα εκπλαγείς!

υ.γ. Τώρα που είδαμε Kane. Οι Last Shadow Puppets υπάρχουν ακόμη σαν ιδέα? :-k

Beady Eye - Off at The Next Exit

Κομματάρα από το καινούριο άλμπουμ τους “ΒΕ”. Κρίμα που είναι μόνο στην deluxe έκδοση.

Κατ’ εμέ, αυτό είναι το μοναδικό πραγματικά καλό κομμάτι από τον φετινό του δίσκο, ο οποίος κατά τ’ άλλα είναι νερόβραστος. =/

Ε, και ο πρώτος κάπως έτσι ήταν μωρέ. Ένα σούπερ χιτ, δύο τρία καλά και τα υπόλοιπα να ψιλοφιλερίζουν. Εγώ τον παραδέχομαι που τουλάχιστον έφτιαξε σούπερ χιτ πάλι.

Βασικά ολοι οι καλλιτέχνες σας τον Κειν θα έφτιαχναν πολύ καλύτερους δίσκους, εάν δεν “αγωνιούσαν” να βγάλουν την κυκλοφορία τους το πολύ κάθε δύο χρόνια.

κάπου στα ιντερνετς πήρε το μάτι μου δήλωση του Kane πως όχι μονο υπάρχει η ιδέα αλλά κάποια στιγμή θα μετουσιωθεί και σε δίσκο

Πολύ ωραίο το Duologue!

Πριν απο λιγο στο Glasto, ο Kane στο σετ του, καλεσε στην σκηνη τον Turner και ειπαν το Standing Next To Me 8O

Ωραια όλα αυτά αλλά [B][SIZE=“3”]έχουν βγάλει δίσκο φέτο οι Yeah Yeah Yeahs και εδώ πετάμε χαρταετό?[/SIZE][/B] Ή είναι τόσο μέτριος απο κατι κριτικές που διάβασα και δν μπήκατε στον κόπο για σχολιασμό? :-k

Επίσης είδα πως έχουν βγάλει και οι Iron Wine. Δεν τρελαίνομαι αλλά πέρσυ, μας τα κάνανε μπάλες με δαύτο. Λέει τπτ?

Για πείτε!γιατί έχουμε πολλά στην “ουρά” και δν ξερω τι να πρωτακούσω!