Indie κυκλοφορίες

To Yesayer ήταν (όπως και το πρώτο) εξαιρετικότατο.

Εχω να γραψω καιρο εδω ας ποσταρω το κολλημα μου των τελευταιων ημερων.

Neon Indian - Psychic Chasms

To album ειναι 30λεπτο καλοκαιρινο σφινακι.
Και οπως λεει και το last.fm για το ειδος: Chillwave makes users feel as if they are in the 80s walking down Miami beach in a cheap button up t-shirt, sandals, and khaki shorts. Πραγματικα ειναι λες και βρηκες μια κασσετα ξεχασμενη απο τα 80s. Και για να το πω μπακαλιστικα, παρτε τους MGMT βγαλτε τους το χιπικο πεπλο δωστε παραπανω μπλιμπλικια και εχουμε τους Neon Indian.

To αγαπημενο μου απο το album Deadbeat Summer το εχουν ξεσκισει στα video στο youtube και ολως περιεργως ταιριαζουν ολα!

λοιπον απο τις νεες κυκλοφοριες 2010 ξεχωριζουν στο χωρο αυτο

—> το νεο των unisex που χωρις να υπαρχει το χιτ αλα pigs and their farms ειναι καλυτερο και πιο πληρες λεγεται firesoul

—> sunshine underground στο γνώριμο στυλ χορευτικο dance punk δεμενο σωστα με κιθαρες εκει που πρεπει nobody’s coming to save you

—> η κορυφαια για εμενα στιγμη της χρονιας ken ‘yes we’ καθαροαιμο indie rock

—> νεο black rebel motorcycle club πολυ καλο με δυνατες στιγμες

— > και μια απογοητευση οι νεοι automatic σε πτωτικη πορεια

Εβγαλαν καινουργιο οι automatic ? :blink:
τρεχω να ακουσω…

[SIZE=“1”]Tanakh - Ardent Fevers[/SIZE]

“Μπάντα” που λίγο πολύ δείχνει ξεχασμένη από τους περισσότερους, αφού δεν βλέπεις και πολύ συχνά αναφορές γι’ αυτήν. Εγώ τους είχα ξεχάσει για τουλάχιστον 2-3 χρόνια και τους ξαναθυμήθηκα σήμερα. Ουσιαστικά έχουμε να κάνουμε με έναν επικεφαλής μουσικό και την μπάντα/μουσικούς που έχει επιλέξει για να τον βοηθήσουν να δημιουργήσει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα έχουν δημιουργήσει κάτι πολύ δυνατό και όμορφο. Εν μέρει, η συναισθηματική δύναμη που υπάρχει εδώ μέσα να είναι κι ένας λόγος για τον οποίο δεν επισκέπτομαι συχνά τον δίσκο. Νιώθω πως αν θέλεις να πάρεις όλα όσα έχει να σου δώσει, τον επιλέγεις σε ιδιαίτερες στιγμές. Η αίσθηση που αφήνει είναι όπως εκείνες οι στιγμές, μετά από μια έντονη νύχτα και αρκετό αλκοόλ ώστε να υπάρχει αρκετή ευφορία και θολούρα, που συνειδητοποιείς ότι ήρθε η ώρα να κατεβάσεις ρυθμούς και απλώς αράζεις παρέα με κάποιο αγαπημένο πρόσωπο χωρίς την επιθυμία να πείτε το οτιδήποτε. Απλώς να το αισθάνεσαι δίπλα σου. Τέσπα, δεν μπορώ να περιγράψω επακριβώς. Σε πιο πεζά πράγματα, ίσως το δυνατότερο στοιχείο των συνθέσεων είναι οι ενορχηστρώσεις τους. Υπάρχει ποικιλία οργάνων, τα οποία όμως χρησιμοποιούνται με φειδώ, το κάθε τι στη θέση που του αρμόζει χωρίς να επισκιάζεται οτιδήποτε. Το Deeper που υπάρχει στο myspace είναι ένα καλό παράδειγμα, αλλά μην μείνετε εκεί όσοι ενδιαφερθείτε. Σπουδαία pop μουσική.

:bounce: πολυ μου αρεσε το νεο mgmt :bounce:
Ειναι λες και περασε μια δεκαετια απο το προηγουμενο τους :-s εχουν ριξει αρκετα τους ρυθμους. Πολυ psychedelic σε χιπικα επιπεδα παντα :hippy:
Kαι το Lady Dada’s Nightmare ειναι post indie! :stuck_out_tongue:

Υ.Γ. Χιτακι θα βρεις δυσκολα σε αντιθεση με το προηγουμενο τους…

μαπα ειναι λεμε

Κανονισε μην κανω ντου στο αλτερνατιβ θρεντ σου και τα ισοπεδωσω ολα :twisted: :stuck_out_tongue:

Επειδη ο καιρος εχει ανοιξει και τα downιαρικα folk-indie ακουσματα εχουν παρει δρομο απο τις playlist μου και το indie-rock χωλαινει να βγαλει κατι αξιολογο τον τελευταιο καιρο εχει ερθει η ωρα των dream-pop, chillwave, καλοκαιρινων lo-fi και της underground electro σκηνης που στο μυαλο μου μια χαρα μπαινουν κατω απο την ομπρελα του indie. Για αυτο παρτε μερικους καλοκαιρινους δισκους που ακουω συνεχεια τον τελευταιο καιρο και βγηκαν καπως καθυστερημενα την προηγουμενη χρονια.

MillionYoung - Sundream EP

Φοβερο EP σε electro-experimental μονοπατια.
Million Young - Hammock

Washed Out - Life of Leisure

Chillwave με 80s αισθητικη, ειχε κυκλοφορησει σε limited edition κασετες αν δεν κανω λαθος.
Washed Out - Feel it all Around “μεγαλη αγαπη”

Memory Tapes - Seek Magic

Dream pop - indietronica πολυ κοντα στον ξεβρασμενο απο πανω στο στυλ.
Memory Tapes - Bicycle

Toro Y Moi - Causers Of This

Lo-fi, chillwave πολυ cool χαλαρα τραγουδακια αλλα ωρες ωρες εχουν λιγο εκνευριστικο ρυθμο :stuck_out_tongue:
toro y moi - blessa

Παρτε και ενα remix ομορφια του millionyoung σε ενα τραγουδι των memory house γιατι βαρεθηκα να γραφω κι αλλα :stuck_out_tongue: Memoryhouse - To The Lighthouse (Millionyoung Remix)

Καινουργιο ομορφα μελαγχολικο Foals που ωριμασαν αρκετα σε σχεση με το ντεμπουτο τους :slight_smile:

Foals - Black Gold

πολύ καλός δίσκος ο αποπάνω!
δεν τους είχα σε μεγάλη υπόληψη για να πω την αλήθεια, αλλά με διέψευσαν.
από τους κορυφαίους indie δίσκους της χρονιάς.

The National - High Violet

εσείς του indie το έχετε πάρει χαμπάρι αυτό?
αν σε πετύχει την κατάλληλη στιγμή είναι ικανό να σε ρίξει στα πατώματα…

δεν περιμενα ποτε πως μπορουσε να με γαμησει ετσι απροκάλυπτα ο φιλλιπακης.

να με κεφοφτιαχνει τον ειχα :frowning:

εξαιρετικο

Band of Horses - Infinite Arms

Ωραιο το καινουργιο-χαρουμενο-γλυκο band of horses :slight_smile:

Factory
Compliments “Live”

Λίγες φορές είναι αυτές που θα συναντήσεις μπάντες οι οποίες θα είναι κοντά στο πνεύμα του τραγουδιού των 70ς που καθιέρωσαν ο Νικ Drake, οι Velvet Underground και αρκετοί άλλοι, συνδυάζοντάς το με επιρροές από protest songs, new wave, disco και εθνικ. Και ακόμα λιγότερες θα είναι από τη χώρα μας.

Το βάζω εδώ γιατί αυτοπροσδιορίζονται ως ιντυ, αλλά και γιατί αυτοί που ενδιαφέρονται για ίντυ δε κολλάνε τόσο πολύ σε ταμπέλες. Πρόκειται για μια κολλεκτίβα, που εμπλουτίζει απίστευτα τη μουσική της με γιουκουλέλε, ακορντεόν, βιολί, μαντολίνο, τσέλο, τρομπόνια, τρομπέτες και δεν ξέρω τι άλλο. Και πραγματικά δεν τα βάζει τυχαία, αφού πραγματικά δένει με το πνεύμα των συνθέσεων, αποπνέοντας ένα τρομερά αισιόδοξο και ελπιδοφόρο mood.

Γνωρίστε λοιπόν τους Λεόν, μια πολύ ενδιαφέρουσα και αξιόλογη μπάντα, που θα κυκλοφορήσει το ντεμπούτο της μες στη χρονιά. Στο προφίλ τους έχει 3 τραγούδια από ντέμο, αλλά φτάνουν για να σε κάνουν να ασχοληθείς μαζί τους.

Το καινούριο Band of Horses το βαρέθηκα λίγο, όσο για τους Νάσιοναλ αγάπη γενικώς, και για το καινούριο ακούω τα καλύτερα…

Broken Social Scene - Forgiveness Rock Record (2010)

τέταρτος δίσκος από την indie κολλεκτίβα από τον καναδά που παρά τη μεγάλη του διάρκεια για indie δίσκο (σχεδόν 65 λεπτά) ακούγεται ευχάριστα και δεν κουράζει καθόλου.είναι και καλοκαιρινό μέχρι εκεί που δεν πάει και βάζει κάτω το τελευταίο (πολύ καλό) national.
αγαπημένα του δίσκου τα world sick,art house director,ungrateful little father και water in hell (το οποίο θυμίζει έντονα pavement.λογικό αφού συμμετέχουν μέλη τους)
ο indie δίσκος της χρονιάς για μένα.

Τιμιος ο απο πανω δισκος :thumbup:

The Radio Dept. - Clinging to a Scheme

In Swedish bands we trust! 8)
Ομορφο indie-pop/dream-pop/shoegaze.

Heaven’s On Fire

KAI

Ariel Pink’s Haunted Graffiti - Before Today

Χιπικη ψυχεδελικη ποπ/experimental. :hippy:

Bright Lit Blue Skies (μεγαλη αγαπη)

το clinging to a scheme το έχω ακούσει και πρόκειται για εξαιρετικό δίσκο που το καλοκαίρι σε τραβάει να τον ακούσεις.
το δεύτερο δεν το ξέρω καν, θα το τσεκάρω σίγουρα όμως.
επίσης έχει ακούσει κανείς το soundtrack του twilight:eclipse?
έχει κάποια ωραία κομμάτια μέσα.ειδικά αυτά των dead weather και beck είναι κορυφαία.