Insomnium

Απορω πως δεν υπαρχει θρεντ για αυτη την μπαντα.Για οσους δε ξερουν παιζουν melodic death metal.

Προσωπικα κολλησα με τα πρωτα ακουσματα που εριξα σε αυτους.Γουσταρω και τους 3 δισκους που χουν κανει
μεχρι τωρα και περιμενουμε τον τεταρτο στα τελη 2008.

Ακουω τις γνωμες σας

Πολυ ωραια μπαντα που σιγουρα δεν εχει λαβει την αναγνωριση που της αξιζει.Μελωδικα κι ατμοσφαιρικα κομματια (με σαφης επιρροες απο Dark Tranquillity και παλιους In Flames ),κλασσικα στοιχεια αλα Gallery,ακουστικα περασματα ενω οι συνθεσεις παραμενουν απολυτα heavy.Ειναι απο τα λιγα συγκροτηματα που κρατανε το ειδος ζωντανο.

τελικα το αλμπουμ θα βγει αρχες του επομενου φθινοπορου…:frowning: αντε να δουμε

ΠΩ!πολύ καλή μπάντα,όσοι ακούνε melodic death διαπιστώνουν ότι δεν είναι και καμιά μπάντα του τσουβαλιού!
και τα 3 albums μου αρέσουν αρκετά,με αγαπημένο τραγούδι το Black Waters!!!


Now playing: Flogging Molly - Screaming At The Wailing Wall
via FoxyTunes

Οτι λεει ο κογιοτ.Πολυ ωραια τραγουδια στο myspace τους.
Για το ειδος τους πολυ καλοι!

ξεθαβω αυτο το θρεντ γιατι εχω μια βδομαδα που λιωνω το In the halls of awaiting και δεν λεω να ξεκολλησω. Υπερτατη μπαντα με παρα πολυ αξιολογες συνθεσεις αν και παραμελημενη αδικως. Εχουν κατι πολυ δυναμικο, ατμοσφαιρικο και doom.

Bump.
Πλέον, έχοντας ακούσει αρκετά και τα 4 άλμπουμς, εξελίσσονται σε αγαπημένη μπάντα.
Μελαγχολική και ατμοσφαιρική μουσική που προσωπικά είναι η αγαπημένη μου και αφήνει ένα όμορφο αλλά ταυτόχρονα περίεργο συναίσθημα.
Αξίζει να αναφερθούν και οι στίχοι τους, που είναι πολύ ωραίοι και καλογραμμένοι.
Μου αρέσουν πολύ όλα τα άλμπουμ, αλλά εάν έπρεπε οπωσδήποτε να ξεχωρίσω ένα, μάλλον αυτό θα ήταν το ντεμπούτο τους, In The Halls Of Awaiting.

Αν και δεν είμαι ιδιαίτερος fan του είδους ομολογώ ότι όταν είχα πρωτοακούσει το ‘'In the Halls of Awaiting’’ είχα εντυπωσιαστεί (το αγόρασα την επόμενη μέρα κιόλας!!), πολύ καλός δίσκος με φοβερή ατμόσφαιρά!! :thumbup::thumbup::thumbup:

Και ο δευτερός τους δίσκος ‘‘Since the Day It All Came Down’’ ήταν στα ίδια επίπεδα, αλλά τα επόμενα

τους δύστυχως δεν τα έχω ακούσει…

Να τα ακούσεις όταν βρεις χρόνο,αξίζουν :thumbup:

Δεν ηξερα οτι υπαρχει αυτο το θρεντ, μολις το ειδα. Λοιπον, οι Insomnium ειναι απο τις πιο αγαπημενες μου μπαντες. Το καλυτερο cd για μενα ειναι το “since the day it all came down”. Το καινουριο τους, ενω εχει μερικα πολυ ομορφα κομματια, σαν συνολο δεν με ικανοποιησε. Αγαπημενο κομματι απο το καινουριο ειναι το “where the last wave broke”.

Δεν έχουν βγάλει πότε κάποιο τεράστιο άλμπουμ αριστούργημα. Σε όλα τους κυμαινονται σε ίδια μουσικά επίπεδα και και στυλ του δεν έχει αλλάξει στο παραμικρό. Δεν έχουν επίσης ίχνος πρωτοτυπίας αφού τα περισσότερα θέματα τους θυμίζουν κάτι άλλο.

Αλλά είναι δύσκολο να μην τους γουστάρεις έστω και λίγο αν είσαι στην φάση. Παίζουν καλά, βγάζουν μια ειλικρίνεια που νομίζω τους έχει κάνει και κάπως πιο αγαπητούς ενω μπορεί να μην παίζουν κάτι καινούργιο αλλά ότι παίζουν το παιζουν καλά. Δυσκολα ξεχωρίζεις κάποιο άλμπουμ ως το καλύτερο τους, προσωπικά ίσως έβαζα ένα σκαλί πιο πάνω το δεύτερο τους Since the Day It All Came Down. Πάντως ακόμα και το τελευταίο τους ακόμα ακούγεται μια χαρά. :smiley:

Καινούργιο κομμάτι με συμμετοχή Mikael Stanne από tranquillity. Ωραίο με μια πρώτη αυτιά.

http://www.youtube.com/watch?v=lU6N2dSnQqc

πολυ ωραιο το καινουριο κομματι,εχει ιδιο ηχο με το across the dark αλμπουμ…αραγε ποτε θα βγαλουν καινουριο δισκο

Εγω να κανω μια παρατηριση για τον κιθαριστα; Νομιζω πως εχει κουρασει λιγο πλεον. Μαλλον εχει στερεψει απο ιδεες το παλικαρι. Εδω και 2 cd ακουω σχεδον το ιδιο riff σε καποια τραγουδια. Νταξει, εχει καταντησει κουραστικο. Κατι πρεπει να γινει γιατι πηγαινει πισω και το συγκροτημα, και ενω μου αρεσουν παρα πολυ, αυτο με χαλαει απιστευτα. Πειτε κι εσεις τι γνομη σας. Ειμαι ο μονος που το νομιζει αυτο;

εντιτ:

Στο wikipedia λεει για 2011

Εμένα μου άρεσε το καινούριο κομμάτι.
Όσο για αυτό που λέει ο Μιχάλης παραπάνω, δε θα το έλεγα για τους 2 τελευταίους δίσκους.
Μόνο για τον τελευταίο ίσως, γιατί ορισμένα κομμάτια στη μέση του δίσκου μοιάζουν κάπως μεταξύ τους.

ναι μονο για τον τελευταιο οντως…μοιαζουν αρκετα,αλλα ειναι λογω της μουσικης φασης που παιρνανε σιγουρα…

Καλά τους Insomnium ποτέ δεν τους άκουγες για την πρωτοτυπία τους έτσι και αλλιώς. Γενικά κινούνται σε πανομοιότυπες μουσικές φόρμες από το πρώτο τους άλμπουμ μέχρι σήμερα. Αλλά όπως και να έχει γουστάρουμε 8)

Ωραιο το νεο κομματι στο οποιο εχουμε και συμμετοχη του κυριου Mikael Stanne (Dark Tranquillity)
:thumbup: :thumbup:

φρέσκο πράγμα… στο γνωστό στυλ που αγαπάμε. Θα μπορούσε να βρίσκεται και στο προηγούμενο τους άλμπουμ.

[B]Insomnium - Unsung [/B]

http://www.youtube.com/watch?v=90du-N_tZbA

Εννοείται πως μου άρεσε 8)

Ωραίο το κομμάτι, στο γνωστό στυλ όντως. Και νέο άλμπουμ σ’ ένα μήνα απ’ ότι βλέπω, αυτά είναι 8)