Αγαπημενο instrumental

To Surfing With The Alien den exei lathos.

Ola tou Yngwie… :roll:

Scorpions - Coast to Coast
MSG - Into the Arena
Rainbow - Still I’m Sad
Allman Brothers - Jessica

Το alive but dead , έχει στίχους.

το track 5 με τίτλο alive but dead από τον δίσκο τον lingua mortis δεν εχεί στίχους γιατί είναι instrumental… το track 2 εχει στίχους…

__Τραγούδι “out of space”!! Την πρώτη φορά που το άκουσα έπρεπε να χρησιμοποιήσουν “κάβουρα” για μου κλείσουν το σαγόνι που είχε πέσει στο πάτωμα! :stuck_out_tongue:

allman brothers - In Memory Of Elizabeth Reed
Camel - Earthrise k Lunar sea
Colosseum - Bring Out Your Dead

Stratovarius - Stratosphere
Royal Hunt - Martial Arts
Yngwie Malmsteen - Eclipse, Black Star, Far Beyond the Sun, Trilogy, Icarus Dream
Joe Satriani - One Big Rush
Vinnie Moore - Lifeforce, The Journey, Defying Gravity
Michael Angelo - Peace & Speed Kills
Metallica - The Call of Ktulu, To Live Is To Die
Scorpions - Night Lights
Nightwish - Moondance

και αρκετά άλλα…

Ending Credits - Opeth

__Ναι, το Kashmir απο το No Quarter, ένα δίσκο που έβγαλαν μόνο οι Page /Plant (ακρετά μετά τη διάλυση του συγκροτήματος)και περιέχει διασκευασμένες live εκτελέσεις σε τραγούδια των Zeppelin. 8)

__Βασικά δεν μπορεί να θεωρηθεί instrumental το Kashmir, έχει φωνητικά /στοίχους. :wink:[/quote]

Εγώ όμως γιατί άκουσα και μια έκδοση του κομματιού που δεν είχε λόγια?[/quote]
__Ωπ! Τότε μπορεί να έχω λάθος! :oops: Μπορεί να έκαναν κάποιοι άλλοι διακευή στο Kashmir των Zeppelin, who knows! :D[/quote]

Υπαρχει δισκος με την φιλαρμονικη του Λονδινου να παιζει τραγουδια των Zeppelin. Α, ειναι απλως υπεροχος.

+1 :wink:

ola apo to spectrum tou billy cobham
to green onions apo booker kai genika opoios kalos bluezistas solarei.
snowman kai maybe next time apo rainbow
ola apo to snow goose ton camel
the loner gary moore

kai polla allaaa!!!

Pink Floyd - One Of These Days
Dream Theater - Dance Of Eternity
Metallica - Orion
Paradise Lost - Deus Misereatur
Death - Voice Of The Soul

και άλλα.

Μetallica-Orion
Dream theater-Hells kitchen
Dream theater-Stream of conciousness
Dream theater-Erotomania
Death-Cosmic seas
Joe Satriani-summer song
Rush-La villa strangiato
At the gates-Flames of the end(Aπλα συγκλονιστικό)

Έγραψες! Καλά δεν περίμενα να δω τέτοια αναφορά από κάποιον σ αυτό το φόρουμ!!!
Όντως συγκλονιστικο. Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει και τα notes απ την επανέκδοση του Slaughter… για αυτό το κομμάτι.

[quote=“nihilist”]

Έγραψες! Καλά δεν περίμενα να δω τέτοια αναφορά από κάποιον σ αυτό το φόρουμ!!!
Όντως συγκλονιστικο. Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει και τα notes απ την επανέκδοση του Slaughter… για αυτό το κομμάτι.[/quote]

Eχω την αρχική έκδοση του cd.Aλήθεια τι λένε στα notes?

Oι Björler φτιαχναν/φτιαχνουν (δεν ξέρω) home made movies και το κομμάτι προοριζόταν για soundtrack σε κάποια απ αυτές απ ότι θυμάμαι. Θα πρέπει να το ξανακοιτάξω βέβαια γιατι πάνε κάποια χρόνια που το διάβασα.

Αδικοχαμένη μπάντα πάντως.Διέλυσαν πάνω στα καλύτερα τους.Κρίμα.(Under a serpent sun,τι κομματάρα!!) :twisted: :twisted:

Όντως μεγάλο κρίμα… :frowning:
Φοβεροί μουσικοί και πρωτοπόροι στο μελωδικό σουηδικό death, πριν ο όρος γίνει περίγελος από κάτι In Flames και σία.
Βέβαια το μεγαλύτερο αλμπουμ μελωδικού death το έβγαλαν κάποιοι βρεττανοί συναδελφοι τους και ο νοών νοήτω. :wink:

Αδικοχαμένη μπάντα πάντως.Διέλυσαν πάνω στα καλύτερα τους.Κρίμα.(Under a serpent sun,τι κομματάρα!!) :twisted: :twisted:[/quote]

Παίδες μυρίζομαι επανένωση σε 1-2 χρονάκια.Έβγαλαν επανέκδοση το slaughter of the soul με DVD making-of του 2006.Θα χάσουμε τους the haunted όμως

Όσο για το topic θα ήθελα να προσθέσω ένα labyrinths από savatage και ένα patterns in the ivy(ή κάπως έτσι) από opeth γιατί μ’έχουν πιάσει τα αισθηματικά μου