Αγαπημενο instrumental

Περαν απο τα DANCE OF ETERNITY και STREAM OF CONSCIOUSNESS των DREAM THEATER, το TRANSYLVANIA βεβαια, μ’ αρεσει και η “συμφωνικη” εκδοχη των CROSSFIRE, HE’S A WOMAN SHE’S A MAN και DYNAMITE των SCORPIONS

Αυτό που μου έρχεται τώρα είναι το Dance of Eternity των Dream Theater…
Α, και το Mourn από Sentenced

Γενικά ο όρος “καλύτερο” δε νομίζω να αρμόζει σε τέτοιες περιπτώσεις (και γενικότερα). Καλύτερα να βάζουμε “αγαπημένα” ή κάτι παρόμοιο.

Εξαιρούνται φαντάζομαι Satriani, Vai και παρεμφερείς αναφορές.
Στις πιο κλασικούρες επιλέγω: Camel - Stationary Traveller, Alan Parson’s Project - Lucifer.
Και το Stream Of Consciousness, που ανέφερε και ο Τέλης, είναι καταπληκτικό.

Αλλά επειδή βαριέμαι να σκέφτομαι (παραπάνω), όταν βρω κι άλλα θα επανέλθω.

Steve Miller Band - Song For Our Ancestors
Santana - Aqua Marine
Peter Green - Slabo Day
Frank Zappa - Peaches En Regalia

και άλλα πολλά

METALLICA - CALL OF KTULU

DREAM THEATER - OVERTURE 1928

NIGHTWISH - CRIMSON TIDE

VAI/SATRIANI/MALMSTEEN/GILBERT - TO 99% ΤΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ

Όταν ακούω τη λέξη instrumental στο μυαλό μου(ποιό?) έρχεται κατευθείαν το Call Of Ctulu.Ακολουθεί το Orion

(ΔΕΝ είμαι πορωμένος με Metallica)

Otidipote apo to ekplixtiko Metropolis II.
Alios Losfer words,Jeckins han apo Maiden

Metallica - Orion

(fusika kai to Call Of Ktulu einai gamAto, alla dialegoume ena agaphmeno upotithetai)

Όλα τα τραγούδια των Metallica που πέχτηκαν στο S & M! :stuck_out_tongue: :roll:


Emptiness is feeling me…

Το He’s a woman,She’s a man!!!Δίνει ρέστα και απόδειξη :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

ps:Όχι το κανονικό!Αυτό με τη φιλαρμονική του Βερολίνου!!! :twisted:

Όπως βλέπεις συμφωνήσαμε και μια φορά!!!

Όπως βλέπεις συμφωνήσαμε και μια φορά!!![/quote]Τρέχω για λαμπάδα!!! :stuck_out_tongue:

Γρήγορα, ίσα που προλαβαίνεις…

Εγώ θα έβαζα και το Kashmir live απο Zeppelin, μια φιλαρμονική, και ένα γκρουπ μαύρων με τουμπερλέκια. Καταλάβατε ποιο λέω? :roll:

__Ναι, το Kashmir απο το No Quarter, ένα δίσκο που έβγαλαν μόνο οι Page /Plant (ακρετά μετά τη διάλυση του συγκροτήματος)και περιέχει διασκευασμένες live εκτελέσεις σε τραγούδια των Zeppelin. 8)

__Βασικά δεν μπορεί να θεωρηθεί instrumental το Kashmir, έχει φωνητικά /στοίχους. :wink:

Call Of Ktulu - MetallicA

__Ναι, το Kashmir απο το No Quarter, ένα δίσκο που έβγαλαν μόνο οι Page /Plant (ακρετά μετά τη διάλυση του συγκροτήματος)και περιέχει διασκευασμένες live εκτελέσεις σε τραγούδια των Zeppelin. 8)

__Βασικά δεν μπορεί να θεωρηθεί instrumental το Kashmir, έχει φωνητικά /στοίχους. :wink:[/quote]

Εγώ όμως γιατί άκουσα και μια έκδοση του κομματιού που δεν είχε λόγια?
:roll: Anyway, θυμήθηκα άλλο ένα, Noel Gallagher - Teotihuacan! :wink:

Τι να μείνει να προσθέσω? Και μετά από αυτά…ΤΟ ΧΑΟΣ! :wink:

το alive but dead από lingua mortis…μεταξύ πολλών.

__Ναι, το Kashmir απο το No Quarter, ένα δίσκο που έβγαλαν μόνο οι Page /Plant (ακρετά μετά τη διάλυση του συγκροτήματος)και περιέχει διασκευασμένες live εκτελέσεις σε τραγούδια των Zeppelin. 8)

__Βασικά δεν μπορεί να θεωρηθεί instrumental το Kashmir, έχει φωνητικά /στοίχους. :wink:[/quote]

Εγώ όμως γιατί άκουσα και μια έκδοση του κομματιού που δεν είχε λόγια?[/quote]
__Ωπ! Τότε μπορεί να έχω λάθος! :oops: Μπορεί να έκαναν κάποιοι άλλοι διακευή στο Kashmir των Zeppelin, who knows! :smiley: