Interpol Live In Athens

δε μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοεί ο panos().
anywayz…

θα ξεκινήσω από τους electric litany, τους οποίους τους ξέχασα ήδη βασικά. δεν ήταν κακοί, κάθε άλλο, τα ξεσπάσματά τους σε καθήλωναν, αλλά πολύ μεγάλη παρασκευή η φάση…
ειδικά όταν περιμένεις ένα μεγάλο όνομα που έρχεται κιόλας για πρώτη φορά, το support πρέπει να υπερβάλλει εαυτόν αν θέλει να επιβιώσει. ήχος κρύσταλλο πάντως.

σχετικά με τους interpol τώρα, είχα δει το τελευταίο τους διάστημα κάποια live τους μέσω streaming, στα οποία ήταν εντελώς αδιάφοροι και μου έδιναν την εντύπωση ότι ήταν έτοιμοι να διαλυθούν. κακός ο νέος μπασίστας, πολύ “επαγγελματικές” εμφανίσεις, και κανείς από το κοινό να μην παραδέχεται ότι πέρασε καλά. έτσι λοιπόν δεν είχα και πολλές προσδοκίες για την εμφάνισή τους. απλά σαν αρρωστάκι δε γινόταν να το χάσω.

στο δια ταύτα, οι interpol απόψε ήταν τίμιοι, επικοί, υπεράνω κάθε προσδοκίας, και με ένα setlist σκέτη κόλαση. ο ήχος ήταν τέλειος, τόσο που για πρώτη φορά μετά από συναυλία δε βουίζουν τα αυτιά μου. ο banks είχε καλή διάθεση -ίσως ρόλο σε αυτό να έπαιξαν και τα χθεσινά ούζα- και ο -cool όπως πάντα- kessler μου θύμισε εμφανίσεις του προ του τελευταίου τους δίσκου. τον τελευταίο καιρό έχουν βρει τη φόρμα τους, και η συναυλία τους στην ελλάδα συνέπεσε την κατάλληλη στιγμή.

έπαιξαν 14 κομμάτια από τα δύο πρώτα τους άλμπουμ*. νομίζω πως αυτό τα λέει όλα για τη βραδιά… το encore με untitled, take you on a cruise, not even jail και obstacle 1 (πρέπει να βρέθηκα πεντέξι σειρές μπροστά) θα μείνει στην ιστορία των συναυλιακών δρωμένων στην ελλάδα. τόσο τεράστιοι ήταν απόψε οι interpol.

ο χώρος μου άρεσε πολύ. είχε κλιματισμό, είχε άπλα, είχε ωραίες τουαλέτες… ωραίο το μπουζουξίδικο. να γίνονται κι άλλα live εκεί.

γεμάτο live που ευχαριστήθηκα όσο λίγα, από μια μπάντα που είναι ακόμα στην επικαιρότητα. τα υπόλοιπα δεν έχουν και πολύ σημασία. κι εγώ θα ήθελα να δω τους interpol το 2004, αλλά η χρονομηχανή δεν έχει εφευρεθεί ακόμα…

αυτά που λες.

*το setlist ήταν ίδιο με αυτό της τουρκίας ([B]κλικ[/B]).

http://www.postwave.gr/forum/showpost.php?p=76350&postcount=1

Εγώ δεν πήγα, αλλά σίγουρα έχει ενδιαφέρον η καθολική διάσταση απόψεων…

κοίτα, επειδή ο χώρος ήταν τέτοιος που ίσως να παίζει ρόλο που ακριβώς βρισκόσουν, εγώ ήμουν ακριβώς στο κέντρο, γύρω στις 5 με 6 σειρές μακριά από τον banks και ο ήχος ήταν κρύσταλλο. δεν ξέρω, έτσι κι αλλιώς ποτέ οι interpol δεν είχαν όγκο στις κιθάρες ή βρωμιά στον ήχο τους.
η προσέγγισή τους σήμερα ήταν βέβαια πιο κοντά στο σύγχρονο indie απ’ ότι στο post punk revival, κάτι που βοηθάει τον κόσμο να περάσει καλύτερα στις συναυλίες τους. ήμουν μαζί με άτομα που τους είδαν και στην κατά γενική ομολογία πολύ καλή εμφάνισή τους στο priavera, και έλεγαν ότι σήμερα ήταν πολύ καλύτεροι. σιγά, δεν κατακρεούργησαν το turn on the bright lights. τόσα κομμάτια έπαιξαν από αυτό και τα απέδωσαν μια χαρά. για όλα τα άλλα υπάρχουν οι echo & the bunnymen.

θα αναγκαστώ φίλες και φίλοι να ερωτήσω τον χόρρορ

πόσα λάηβ έχεις παρακολουθήσει έως τώρα στη ζωή σου?

πάνω από 50.
προς τι το ενδιαφέρον κύριε σάμαν?

έχουμε 2 άτομα να μιλάνε για φιάσκο, και έναν χόρρορ να αποθεώνει.
δε ξέρω, δε σε εμπιστεύομαι

πρόβλημά σου.
όσοι ήταν δίπλα μου, πέρασαν όλοι τους καλά. το ίδιο και άτομα που έχουν δει τους interpol αρκετά χρόνια πριν. αν τώρα κάποιοι πρωτοδισκάκες θέλουν να δουν “interpol playing turn on the bright lights” σε κάποια υπόγα, δε με αφορά. ζούμε στο 2011 και οι interpol είναι μια μεγάλη μπάντα που παίζει σε ένα μεγάλο χώρο. καταλαβαίνω όσους τους ακούνε από το 2002 και μπορεί να έχουν τους γνωστούς ενδοιασμούς, σκοπός όμως είναι να περάσει καλά ο κόσμος στη συναυλία. κα σήμερα πέρασε.
το μόνο αρνητικό ήταν ότι η σκηνή δεν ήταν τόσο ψηλά με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καλή ορατότητα.

edit: και γενικά βλέποντας και τις συζητήσεις στο twitter, δε βλέπω ούτε έναν να μη λέει ότι το αποψινό ήταν υπεράνω από κάθε προσδοκία. σέβομαι τις δύο απόψεις που αναφέρθηκαν, αλλά δεν αποτελούν την πλειοψηφία ούτε καν…

Καλα ο χαρακτηρισμος φιασκο ειναι ακυρος τελειως(ο περισσοτερος κοσμος εφυγε ευχαριστημενος μη λεμε μαλακιες),οπως και το να κραζουμε αυτους που δν τους αρεσε το Live(ε,δν παραμιλαγαμε κιολας…).Η αληθεια για μενα βρισκεται καπου στη μεση και εξηγουμαι.

Εγω ειμαι απ αυτους που βρηκαν μετριο ως κακο τον ηχο των Ιντερπολ(ημουν στην ευθεια της αριστερης σειρας ηχειων 8-9η σειρα).Το προβλημα ηταν στα ντραμς που σκεπαζαν τα παντα (ειδικα η μποτα),ενω και οι κιθαρες ηταν οντως λιγο θαμμενες ή μπουκωμενες σε πολλα σημεια.[B]Βεβαια[/B] μπορει οντως να παιζει ρολο που βρισκοσουν οπως λεει ο Χορρορ αλλα λιγη σημασια εχει αυτο.

Για τη μπαντα οπως τα λεει ο Χορρορ,ειχαν ορεξη και αυτο προσπαθουσαν να το μεταδωσουν στο κοινο που ηταν ψοφιο εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων (evil,slow hands).Ασχετα με τον ηχο η παρουσια τους ηταν πολυ καλη.

Οι ελεκτρικ Λιτανι ηταν πολυ καλοι με σαφως καλυτερο ηχο απο τους ιντερπολ(οχι κρυσταλλο βεβαια).Θα τσεκαριστουν εκτενεστερα γτ παιζουν ωραια πραγματα (για οποιον ξερει τα τραγουδια της μπαντας:πως λεγεται το κομματι που ξεκινησε με την ελληνικη αφηγηση(καποιο εργο πρεπει να ναι αυτο)?Ας πει γιατι γαμησε το κομματι!!

Ο χωρος οταν μπηκα μεσα εντυπωσιαστικα.Συγχρονος με ολα τα κομφορτ που λενε.Αν φταιει ομως για τον κακο ηχο τοτε σαφως δν κανει.Επισης η σκηνη θα μπορουσε να ταν λιγο πιο ψηλα.

[B]Το πιο ενθαρρυντικο[/B] για μενα ηταν οτι ο χωρος [B]γεμισε[/B] (παρολο το ακριβο εισιτηριο),γεγονος που μπορει να δωσει το εναυσμα στο να ερθουν και αλλες τετοιες σπουδαιες μπαντες αυτης της μουσικης σκηνης . :!:

πι.ες.2Κορυφαια στιγμη/ες της βραδιας η εκπληκτικη τετραδα στο ενκορ ,τι να λεμε τωρα !

ρίτσος.
[U]http://www.youtube.com/watch?v=9J52GgKeUfI[/U]

νομίζω πάντως ότι η όλη κουβέντα έγκειται στην αρχιτεκτονική του κτιρίου, που μοιάζει περισσότερο με σκηνικό από star wars παρά για συναυλιακό χώρο. εγώ από εκεί που ήμουν ας πούμε μια χαρά τα άκουγα τα ντραμς και δεν επισκίαζαν τίποτα. και ο κάθε στίχος που ερμήνευε ο banks ακουγόταν τόσο καθαρά, που μπορούσε να σιγοτραγουδήσει ακόμη και κάποιος που δε γνώριζε τους στίχους από κανένα κομμάτι.

και κάποια βιντεάκια από το live:

[U]Success[/U]
[U]Evil[/U]
[U]Slow Hands[/U]
[U]Obstacle 1[/U]

Εγώ έχω να πω τα εξής…
-Ο χώρος ήταν καλός και ο κλιματισμός εξαιρετικά ευπρόσδεκτος. Η σκηνή μόνο όντως λίγο χαμηλά, αλλά προσωπικά δεν με απασχολούσε χεχ.
-Ήταν πολύ πιο ζωντανοί και με έντονη σκηνική παρουσία από ότι περίμενα, ειδικά o Daniel Kessler ο κιθαρίστας το ένιωθε, φαινόταν πραγματικά ενθουσιασμένος και ήταν ωραίο!
-Ήξερα λίγα μόνο τραγούδια, άρα απέχοντας αρκετά από το στάδιο της κάβλας μπορώ να πω ότι κράτησαν το ενδιαφέρον μου και με το σέτλιστ και με την ερμηνεία τους -μια κάποια αμηχανία βέβαια σε μερικά κομμάτια ήταν αναπόφευκτη.
-Θέλω να ευχαριστήσω τον διπλανό και τους γύρω μου μεταλοπατέρες, μπροστά στην αριστερή μεριά της σκηνής, με τα μαύρα μπλουζάκια (οι μόνοι σε όλο τον χώρο και πέσανε δίπλα μου) για την ευγενική τους συμπεριφορά και επειδή είχαν φορέσει αποσμητικό! Τόσο “ευάερη” συναυλία πρώτη φορά!!:stuck_out_tongue:
-Ο Paul είναι κούκλος. (come on, you saw that coming!)
-Και οι Electric Litany είχαν ωραία παρουσία και αποτέλεσαν όμορφη εισαγωγή, ατμοσφαιρική.

Για ποιότητα ήχου και τεχνικά θέματα δεν είμαι κατάλληλη να μιλήσω, γιατί ούτε μουσικά καταρτισμένη είμαι, και ούτε καν έχω λιώσει τα κομμάτια.

Αυτός εδώ όμως μου φαίνεται τέρμα μίζερος. Δηλαδή, οκ, σοβαρά τον [I]ενοχλεί[/I] να τραγουδάει ο κόσμος στις συναυλίες?! Και το αποδίδει αυτό στον “ελληνάρα”?! Οι ΦΑΝΣ γενικά, σε όλο τον κόσμο, τραγουδούν τους στίχους, you know. Και τα συγκροτήματα χαίρονται φυσικά γι’ αυτό. Τι πιο φυσιολογικό…

Και σχετικά με το υπόλοιπο κλαψούρισμα του θυμωμένου πεντάχρονου έχω να πω ότι ο καθένας θα πρέπει να περιμένει ορισμένες παραμορφώσεις και “φάλτσα” όταν βλέπει ένα λάιβ, αν μη τι άλλο η ίδια μας η ακοή “μπουκώνει” όταν είμαστε παρόντες και μας προδίδει, μπορεί ο ήχος καθεαυτός (σε μια ηχογράφηση πχ) να μην είναι τόσο κακός. Αν κάποιος θέλει να ακούσει τα κομμάτια κρύσταλλο να κλειστεί στο δωμάτιό του και να βάλει τον δίσκο να παίζει ή να καλέσει το συγκρότημα στο ιδιωτικό του στούντιο. Εγώ ξέρω ότι σ’ ένα λάιβ πας για να περάσεις καλά, να γουστάρεις που έχεις μπροστά σου την μπάντα να κάνει τα κόλπα της, να ουρλιάξεις και να σκούξεις παράφωνα τους στίχους που με αγάπη έχεις απομνημονεύσει. Όχι για να κρίνεις τους πάντες και τα πάντα και τίποτα να μην σ’ αρέσει, γιατί τότε μπορείς να βάλεις κι ένα παλούκι στον [COLOR=“White”]ΚΩΛΟ[/COLOR] σου, καλύτερα θα σου πάει η βραδιά.

πρέπει να συμφωνήσω με όσα λέει η domino (ακόμη και σε αυτό για τον banks, έχουμε μάτια και βλέπουμε, δεν είμεθα κομπλεξικοί :stuck_out_tongue: ), και να ποστάρω μια ακόμη άποψη που είναι αρκετά κοντά στα όσα βίωσα εγώ:

[U]http://www.mixgrill.gr/ar8203el_interpolentertainmentstageleptoproslepto.html[/U]

κοιτα και το σχολιο του αναγνωστη απο κατω ομως . :stuck_out_tongue:

Ειπαμε καλο Live ηταν,μαλλον καποιοι ηταν(ημασταν) ατυχοι και βρισκοντουσαν σε σημειο που ο ηχος ακουγοταν κακος.Ακουγωντας και τον ηχο στα βιντεακια αρχιζω να πειθομαι πως εφταιγε ο χωρος (κατι σαν το Ταε Κβο Ντο στο Φαληρο),αλλα δν ειμαι και ειδικος.

Πι.ες.1Εμενα μου φανηκε περισσοτερος απο 2.000 ο κοσμος παντως

Πι.ες.2.Εχω λιωσει με το [B]tear[/B]!!.ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ κομματαρα μιλαμε !

Ο ηχος οντως ειχε να κανει με το που καθοσουν. Εφερα μια γυρα την ωρα των Electric Litany, να δω που ειναι ειναι καλυτερα γιατι στο αρχικο σημειο που ημουν ηταν πολυ βαβουρα. Απο τον εξωστη που κατεληξα και ειδα το μισο set των Electric Litany και ολο των Interpol, μπορω να πω πως ο ηχος ηταν καλος

Περι της συναυλιας περισσοτερα στο σχετικο report aυριο, μην τα γραφουμε ολα εδω:p

ΥΓ Στα πρωτα τραγουδια οι αντιδρασεις της μπαντας εδειχναν οτι ειχαν και αυτοι καποιο προβλημα με τον ηχο παντως

Παιδια τι να πω εγω που ήμουνα στο κάγκελο μπροστά από τον Banks, o ήχος ηταν ΤΡΑ-ΓΙ-ΚΟΣ. Δεν καταλάβαινες ούτε στίχο ούτε τίποτα. Με κάποιους που μίλησα που ήταν πάνω μου είπαν ότι άκουγαν πεντακάθαρα, άρα ήταν καθαρά θέμα χώρου δεν έφταιγε η μπάντα. Επίσης το soundcheck που έκαναν κατά τις 4.30 ήταν crystal clear από την πόρτα που καθόμασταν.
Στους δε Electric Litany ήταν ακόμα χειρότερος ο ήχος ήταν απίστευτα τέρμα το μπάσο, τα ντραμς και δεν ξέρω εγώ και τι άλλο. Στους Interpol κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά ήταν απαράδεκτο να μη ακούς στίχο, ειδικά όταν από βίντεο που έχω δει από τις τελευταίες τους συναυλίες ηχητικά και φωνητικά είναι καλύτεροι από ποτέ. Και δεν είναι θέμα του να είσαι μπροστά γιατί και στους Editors κάγκελο ήμουν στο Fuzz και ακούγονταν καμπάνα.

Αnyway, πέρα από αυτό ΤΟ ΚΑΤΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ. Ηταν σε τρομερά κέφια όλη η μπάντα και όταν ειδικά ήρθε ο Kessler πιο μπροστά και έπαιζε ήταν ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ να τον βλέπεις σε δράση από τόσο κοντά (:vibrate::bow2:. Το σουτιέν ό,τι να’ναι αλλά είχε κέφια ο Banks και το κρέμασε και στο stand, lol. Eπίσης ήταν καταπληκτικό να βλέπεις live την αντίθεση μεταξύ του πολύ καλού μεν ακούνητου δε μπασίστα με τον αεικινητο Kessler. Toυς είδαμε και μετά, πήραμε και αυτόγραφο, ευγενικότατοι χαλαρότατοι και ο Sam υποσχέθηκε ότι θα ξανάρθουν στον επόμενο δίσκο. 8):smiley:

ps. Πρέπει να βελτιωθεί το θέμα με τον ήχο πάντως γιατί ο χώρος λέει και μπορεί να ανοίξει ο δρόμος να σκάσει και καμιά άλλα μπαντάρα τύπου Arctic Monkeys ή Kasabian.

πήγες στο use?
έμαθα ότι τους περίμενε και ο βασίλης παπακωνσταντίνου. :stuck_out_tongue:

τώρα, ο χώρος έχει τέτοια άπλα και τέτοια ανομοιομορφία, που ο ήχος ανακλάται σε χίλια δυο σημεία με αποτέλεσμα να δημιουργείται αντήχηση και να παραμορφώνεται. ήταν όμως εν τέλει θέμα θέσης. πραγματικά χαίρομαι για τη θέση που έπιασα. πρέπει να ήταν η καλύτερη ηχητικά.

Από πίσω πήγαμε που ήταν το βανάκι, περιμέναμε κανά μισάωρο και βγήκαν. :naughty:
Mας το είχαν σφυρίξει για το Use όταν περιμέναμε πριν το doors open, αλλά μετά από την ορθοστασία, το σπρωξίδι και τη χαμένη ακοή μου από την τέλεια ηχητική (lol) δεν είχα αντοχές. Αλλά ποιος Βασίλης, για πε για πε…:lol2: Βασικά πήγε κανείς? Do tell γιατί μια περιέργεια την έχω…

Πάντως θα την πω την αμαρτία μου, παρά τον χάλια ήχο δεν τη μετανιώνω ούτε εγώ τη θέση μου (αξία μηδαμινής απόστασης από τον Kessler: ανεκτίμητη :dance:\:D/ ) αλλά μελλοντικά θα ξέρω να πηγαίνω πάνω.

είχε πάει ο βασίλης ο παπακωνσταντίνου πρώτος στο use και τους περίμενε για να τους γνωρίσει.! xD

κατά τα άλλα, ναι, είχε αρκετό κόσμο από ότι άκουσα. δεν είναι και μεγάλος χώρος άλλωστε.

Είχε γεμίσει ο χώρος, αλλά για 2.000 άτομα δεν το πολυνομίζω.

Btw, ξέχασα να αναφέρω τους τρελάρες που υπήρχαν μπροστά και αριστερά μου, κάγκελο. Αν ακούσατε κάποιον να γκαρίζει σε ΚΑΘΕ παύση “ΣΠΕΣΙΑΛΙΣΤ! ΣΠΕΣΙΑΛΙΣΤ! ΦΑΚ ΙΤ ΟΛ ΝΤΑΝΙΕΛ, ΓΟΥΙ ΓΟΝΤ ΣΠΕΣΙΑΛΙΣΤ!!!” ήταν λίγο πιο πέρα στ’ αριστερά μου και από ένα σημείο και μετά ήθελα να τον σκοτώσω. Δηλαδή, εντάξει, το ΠΙΣΤΕΥΕ ότι επικοινωνεί με τον Κέσσλερ εκείνη τη στιγμή, γυάλιζε το μάτι του.
Μέχρι και οι Ρώσοι μπροστά μου που ήταν τα πιο ξενέρωτα άτομα έβερ, ένας χοντρός, μια 35άρα με ακριβώς το παρουσιαστικό καθηγήτριας κι ένας απίστευτα γελοίος που το air guitar του ήταν μια κίνηση σα να κεντούσε σταυροβελονιά, τον πήραν χαμπάρι και χασκογέλαγαν. Ο γελοίος επίσης έκανε και κάτι άλλα σπαστικά που μου θύμισαν πάρα πολύ Τζιμ Κάρεϊ στις κακές του στιγμές.

Eμένα πάντως από το λίγο που τους είδα την Κυριακή στη Γερμανία δεν μου φάνηκε καθόλου για φιάσκο που αναφέρθηκε παραπάνω.Δεν ξέρω τι ήχο είχαν εδώ, αλλά εκεί ηταν κρύσταλλο.Και το σκυλομετάνιωσα που τους άφησα για να πάω να δώ Kings of Leon.

άσε με να μαντέψω, ψηλός με γυαλιά και με όλα τα μαλλιά πάνω?

κατά τα άλλα, πίσω μου ήταν μια κοπέλα που φώναζε συνέχεια μεταξύ των κομματιών “STEEEEEEEEELLAAAAAAAA”, ξεχνώντας ότι δεν το παίζουν το κομμάτι σε αυτήν την περιοδεία. μάλιστα, το φώναζε ακόμη και μετά το encore νομίζοντας ότι θα ξαναβγούν και θα το παίξουν μόνο για την επιμονή και την υπερπροσπάθειά που κατέβαλλε.

πάντως σήμερα τη σκεφτόμουν όλη μέρα τη συναυλία. πέρασα καλά. επόμενο ραντεβού στους pulp, και μετά primal scream.