Interpol

Εντάξει, δεν αναφέρθηκα σε τόσο κολημένους, αν και δεν πιστεύω πως υπάρχουν κάποιοι να τους κράζουν γιατί θα φτάνουν στα όρια των “γραφικών”. Αν και υπέγραψαν σε πολυεθνική, βγάζοντας έτσι το 30 τους άλμπουμ, ο ήχος τους παρέμεινε στα ίδια μοτίβα καθώς και οι στίχοι τους το ίδιο. Παρεπιπτώντως, ο μπασίστας τους (Carlos D), ασχολείτε πρόσφατα με την ηθοποία και σκηνοθεσία (αν δεν κάνω λάθος). Τπ 4ο άλμπουμ, θα είναι κομβικό σημείο!

Δεν είπα ότι είναι κακό να έχει ένα συγκρότημα επιρροές από παλαιότερα συγκροτήματα απλά ο Paul Banks μου δίνει την εντύπωση ότι μιμείται έντονα την φωνή του Ian Curtis !

Τον τίτλο του κομματιού τον έχω δει έτσι: The New (Strangers in The Night)
οι στίχοι είναι :

It’s way too late
To be this locked inside ourselves
The trouble is
That you’re in love with someone else
It should be me
It should be me

The sacred parts
Your get aways
You come along
On summerdays
Tenderly
Tastefuly

This is how it goes, dear
Running through my life
This is how it goes dear

Yesterday
You know exactly how I feel
I have my doubts little girl
I’m in love with something real
It could be me
That’s changing

This is how it goes, dear
Running through my life
This is how it goes, dear
Waiting for my wife

Wanna hold you like a dove
I know a toast should be raised
Gonna hold you like a dove
A dove is raised
Oh how I love you

Oh in the evenings
When we are sleeping
We are sleeping
We are sleeping

This is how it goes dear
Running through my life
This is how it gets dear
Waiting for my wife

Love me now
I’ll hold you like a dove
I know a toast should be raised
Hold you like a dove
Our love is raised
Our love is raised
Our love is raised
Our love is raised

Πρέπει να είναι από τα πιο γνωστά τους…Είδα τώρα και τους στίχους του The New και είναι άλλοι. Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί…Αν σας θυμίζουν κάτι οι στίχοι μου λέτε…THANKS a lot guys:)

Εγω χτες καμια εικοσαρια και σημερα γυρνωντας απο τη δουλεια 5-6 στο mp3.Ειναι κομματαρα παντως.

@Ellanor.Antics εδω και τωρα(για αρχη)μπας και επανορθωσεις το σφαλμα σου.

Kαλοί χρυσοί οι ιντερπολ. τα πρώτα δυο, με έμφαση στο ντεμπούτο, ειναι φανταστικοί δίσκοι. το τελευταίο είναι κάπως υπερεκτιμημένο.

Γενικώς ωραίοι. Αν και έχει πολύ ομορφότερα πράγματα στην φάση ε, ειδικά στα 80ς. Αυτά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν γνωρίζουν επιτυχία.

Συμφωνω στ’οτι υπαρχουν μπαντες που αξιζαν μεγαλυτερη δημοσιοτητα η και εξισου μεγαλη με τους Interpol(δε γραφω ονοματα γιατι δε τελειωνω ουτε αυριο) αλλα τι να κανεις?τυχερα ειν’αυτα.

ε αυτο ισχυει παντου

οι μπαντες που γνωριζουν τωρα επιτυχια
ειναι το ΤΩΡΑ
τωρα βγαζουν δισκους
τωρα περιοδευουν
τωρα δινουν συνεντευξεις
τωρα παιζονται τα τραγουδια τους και τα βιντεο τους
τωρα γινονται εξωφυλλα

οι παλιες μπαντες
πως θα κανουν επιτυχια??

Ναι βρε παιδιά, δεν εννοώ για τώρα, εννοώ ακόμα και για την εποχή τους κτλ. Επίσης οι echo and the bunnymen δείχνουν κάπου ξεχασμένοι, ασχέτως αν το siberia ήταν τρελή δισκάρα ιμο. Δηλαδή συγκρότημα με δισκογραφική παρουσία τα τελευταία χρόνια.

Φυσικα και ισχύει η τύχη, πολύ σωστό αυτό. Σε μεγαλύτερο βαθμό από την μουσική σε πάμπολες περιπτώσεις.

Εστι ειναι.Πρεπει να προωθειται περισσοτερο ο σημερινος ηχος για να μπορει να επιβιωσει η μουσικη και να υπαρξει και αυριανος.Δηλαδη οταν οι παλιες μπαντες/μουσικοι που απεμειναν παψουν να υπαρχουν τι θ’ακουει ο κοσμος και σε ποιες συναυλιες θα πηγαινει?

Eντάξει λίγο άκυρη η σύγκριση…Τί σημαίνει “υπάρχουν και παλιες μπάντες που…” δεν ανακάλυψαμε την Αμερική με τους Interpol αλλα χωρίς ίχνος υπερβολής το Antics ήταν απο τις πολύ ευχάριστες εκπλήξεις του 2004 για να μην πω η πιο ευχάριστη…Οντως στους 2 πρώτους δίσκους οι INterpol εβαλαν ψηλά τον πήχυ κάτι που δεν έγινε στο τελευταίο…πολύ καλές εμηνείες ωραια ριφ ,ενω το Narc επαιζε για καιρό στο repeat…:slight_smile:

Διόλου άκυρη η σύγκριση βασικά. Ιντερπολ, έντιτορς γνώρισαν επιτυχία, όταν το τελευταίο echo and the bunnymen ξεχάστηκε μέσα σε λίγες εβδομάδες. Το υπάρχουν παλιές μπάντες που… σημαίνει πως άνθρωποι που καθιέρωσαν το ιδιώμα και πολλές από τις συγκεκριμένες πατέντες δεν λαμβάνουν την αναγνώριση που τους αξίζει από την νεότερη γεννιά οπαδών, οι οποίοι συμβιβάζονται με το νιου σταφ, πολύ συχνά λόγω hype. Δεν λέω ότι οι Ιντερπολ δεν το άξιζαν, άλλωστε τα πρώτα δύο είπαμε, είναι πολύ γερά, απλά είναι κάπως αντιφατικό όλο αυτό. Γενικώς να γνωρίζει επιτυχία η ποστ-πανκ αναβίωση & τα παλίοτερα συγκροτήματα που ηχογραφούν δισκάρες (βλ. wire) να συνεχίζουν να μένουν στο περιθώριο. Δυστυχώς στον indie/alternative μικρόκοσμο του σήμερα, αυτά γίνονται.

κοιτα παιζουν και αλλοι παραγωντες

θα σε παω σε αλλο χωρο

ενας γουσταρει νεο thrash πx haunted ή darkane ή lamb of god

υπαρχει περιπτωση να ακουσει 80s thrash metal και να του αρεσει???

Nαι δες, δεν πιστεύω πως πρέπει να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, με την έννοια ότι το heavy metal είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Για παράδειγμα τα συγκροτήματα που ανέφερες έχουν πέρα από τις μοντέρνες παραγωγές, groove, άλλη αίσθηση μελωδικότητας, είναι ρε παιδί μου κάτι το οποίο απλά έχει επηρεαστεί από το thrash metal μεταξύ άλλων. Επίσης για να συμπληρώσω, φυσικά και μπορεί να ακούσει 80ς thrash και να γουστάρει ρε συ, είναι δυνατόν; Εντάξει, όχι όλα, αλλά έχει πράγμα!

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, το πρώτο εντιτορς ακούγεται σαν το Murmur των Rem να συναντά τους Chameleons και τους Sound ένα πράγμα, ουδεμία διαφορετικότητα, προσθήκη κτλ. Το γεγονός ότι έχουν καλύτερη παραγωγή δεν σημαίνει κάτι τέτοιο. Ιντερπολ έχουν σχετικά πανομοιότυπες επιρροές μόνο που τα έχουν περάσει όλα αυτά από μια πιο Αμερικάνικη ποστ-πανκ οπτική γωνία περασμένων δεκαετιών εξίσου.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα πάντως ρε σεις, φυσικά και τους έχω τους δίσκους, απλώς με τρώει το σαράκι για πολλές παλιές μπάντες που αγνοούνται ενώ δεν θα έπρεπε.

Οι Interpol για μένα ξεχωρίζουν σαν τη μύγα μες στο γάλα από την υπόλοιπη σύγχρονη indie σκηνή. Κι αυτό γιατί είναι ίσως οι μόνη μπάντα του είδους που βγάζει δίσκους και όχι singl-άκια.

Τα δύο πρωτα τους ήταν δισκάρες. Το τρίτο μου τα χάλασε λίγο. Τους φαντασιώνομαι σε ένα φεστιβάλ μαζί με Editors, She wants revenge, Arcade Fire και Κillers…

Και γιατι οχι και Bloc Party?

Το πιο αγαπημενο μου συγκροτημα απο τη νεα φουρνια, αν και σιγουρα θα τους εβαζα σε top5 γενικα. 'Οσον αφορα στους δισκους τους, για μενα πανε ως εξης:turn on the bright lights, our love to admire, antics.
επειδη βεβαια ειναι και πιο φρεσκο δεν σταματαω να ακουω το wrecking ball τελευταια :smiley:

να ελπιζουμε πως ισως τους δουμε καποια στιγμη και απο εδω?

Headliners ελπίζω γιατί μουσικά είναι τουλάχιστον 3 κλάσεις παραπάνω από τους υπόλοιπους.

Επιτέλους, άκουσα Interpol! Και τα τρία αλμπουμάκια, για να μαστε πλήρεις. :wink:

Και κατά έναν περίεργο τρόπο, ως αρχική εντύπωση, μπορώ να πω πως μου άρεσε περισσότερο ο πρώτος τους, με το Antics να ακολουθεί. Και τα δύο τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα άλμπουμ πάντως.

Ωραίοι στίχοι, φοβερή ατμόσφαιρα, και αυτή η παραπομπή σε Joy Division, δε μπορούσαν να μη μου αρέσουν. Πράγματι, απο τις καλύτερες indie μπάντες, και απο εκείνες που φανερώνουν πιο πολύ τις post-punk ρίζες τους…

Τους έχω δει…

mwhahahahahaha

Πρωτα Killers μετα Interpol,αγορι μου δε φταις εσυ εγω φταιω που καθομαι και σ’ακουω.

:lightsabre::lightsabre: