Interpol

Τους ακουει κανεις?ανναι ποια η γνωμη σας?

Δώσε κανά info, ρε man. Ποιοι είναι, τι παίζουν.

Indie/Alternative.Εχουν 3 δισκους εκ των οποιων το Antics ειναι ο καλυτερος.

Απο τα καλύτερα γκρούπ των 00’s αλλά δεν πρέοει να τους ακούν και πολλοι στην Ελλάδα. Για κάποιο λόγο δεν ασχολούνται μαζί τους με εξαίρεση το ανυπέρβλητο λυρικό Pioneer to the falls απο το τελευταίο και κατα τη γνώμη μου καλύτερο, περσινό άλμπουμ τους το οποίο ακούστηκε λίγο στο ραδιο.
Εντάξει έχουν κάποιο κοινό αλλά φοβάμαι πως πρόκειται για εκείνους τους εντελώς δήθεν και καλά εναλλακτικούς που όσο περισσότερο γίνεται κάποιο γκρούπ γνωστό, τόσο περισσότερο εκείνοι θα θάβουν τις καινούριες του προσπάθειες και θα απομακρύνονται για να θεοποιήσουν την επόμενη μπάντα που δεν θα την ξέρει η μάνα της.
Πάντως και τα 3 είναι φοβερά άλμπουμ και πολύ θα ήθελα να τα ακούσω ζωντανα…

Εξαιρετικό συγκρότημα. Όντως το Pioneer to the falls είναι απίστευτο κομμάτι.

http://www.youtube.com/watch?v=Ibr6PZhzTRk&feature=related ανατριχίλες

… κάνεις πολύ μεγάλο λάθος !!!
Ήδη, θεωρείται το μεγάλο απωθημένο της λεγόμενης indie κοινότητας και οι προσπάθειες να τους φέρουν έχουν κολλήσει κατά κύριο λόγο στο χώρο, γιατί και δεν τους χωράει το gagarin και είναι αρκετά μεγάλο ένα κλειστό. Πάντα μιλάμε για χώρους με οικονομικά δεδομένα κομένα & ραμένα στους διοργανωτές. Επίσης, είχαν κλειστεί για πέρυσι αλλά “κάποιος γνωστός” μας την χάλασε τη δουλειά!!
Μουσικά τώρα, το γκρούπ κινείται σε ροκ εν ρολ φόρμες με αρκετά σκοτεινό ύφος όμως. Είναι μια πολύ καλοστημένη μπάντα στη σκηνή με έναν εξαιρετικό μπασίστα, μεγάλη μορφή!!! Στην περυσινή περιοδεία τους στην Ευρώπη ήταν 90% sold out, κάτι που σημαίνει ότι πλέον, πρέπει να τα σκάσουν χοντρά για να τους δούμε και εδώ. Λογικά, θα τους δούμε φέτος το καλοκαίρι στον γνωστό μισητό χώρο.

το συγκεκριμενο τραγουδι το ειχε παιξει ολο σε μια σειρα το "σουπερμαν …τα χρονια της νιοτης? " καπως ετσι στο σταρ. το ειχα πετυχει τυχαια κ ειχα φαει κ εγω ταιραστιο κολλημα! γενικα μ αρεσουν κ εμενα παρα πολυ οι interpol. πρωτα γνωρισα τους stellastarr κ μετα αυτους. (οι στελαστρρρ σαφως επηρεασμενοι απο τους πρωτους)

Αξιολογότατο γκρουπ, που άνετα ξεχωρίζει από τα σκουπίδια που πλασάρουν ως indie/alternative σωτήρες.
Τα δύο πρώτα τους [Turn on the Bright Lights / Antics] και ιδίως το δεύτερο άλμπουμ, είναι πολύ όμορφα και περιέχουν μερικές καταπληκτικές στιγμές. Το τελευταίο τους [Our Love to Admire] καλό είναι, αλλά όχι καλύτερο από το “Antics”.

Οπότε προτεινόμενο το “Antics” και μετά το πρώτο τους.
Επίσης και τα “The Black EP” και “Live In Astoria EP” είναι αξιόλογα.

http://www.youtube.com/watch?v=bXmyfN_I7xY

Αυτό λέω και εγώ. Η λεγόμενη indie κοινότητα (τρομάρα της) απο το Antics και μετά είχε αρχίσει να να ψιλοκράζει για την πιο mainstream στροφή που είχε πάρει το γκρούπ με το single Slow hands και την έξοδο απο το βαθύ σκοτάδι και τη απόλυτη μελαγχολία του πρώτου άλμπουμ σε σχέση με τις πινελιές χρώματος του δευτερου.
Πολλοι απο αυτούς ικανοποίησαν το συναυλιακό απωθημένο τους στα Βερολίνα και αν τυχόν παίξουν ποτέ εδώ ενδεχομένως και να τους σνομπάρουν στο στυλ “έλα μωρε όταν τους ακούγαμε εμείς…” “Τι να μας πεί τώρα και η μπαντούλα του MTV…”

Εγώ πάντως τους θεωρώ μεγάλη μπάντα, στο τοπ τεν της εποχής αυτής. Και οι Stellastarr* που αναφέρθηκαν επίσης πολύ καλή περίπτωση που το 2ο άλμπουμ τους θάφτηκε εντελώς αναίτια σε αντίθεση με το πρώτο που εκθειάστηκε απο την λεγόμενη indie κοινότητα (ας την κάνει ο Θεός)…

απλα απο το δευτερο των Stellastarr* προβληθηκε κυριως το sweet troubled soul που ηταν σχετικα μετριο.
απο τα καλυτερα μου παντως των στελασταρρρ ειναι το my coco moongirl κ το untitled.

Καιρός ήταν να ανοίξει κι ένα θρεντ για τους Interpol!!!

δεν έχω ΑΚΟΜΑ ακούσει ούτε ένα ολοκληρωμένο άλμπουμ τους…! Προτείνετε πλιζ! :slight_smile:

Παιδιά βοήθεια !!! Ψάχνω να βρω ένα κομμάτι τους(?) που έχω ακούσει στο ραδιόφωνο αλλά και σε live το The New ή αλλιώς Strangers in the night. Έψαξα στην δισκογραφία τους αλλά το κομμάτι αυτό δεν το είδα πουθενά. Μήπως δεν το έχουν γράψει αυτοί; Πάντως σίγουρα το έχω ακούσει απ’ αυτούς…

Γενικά ο ήχος τους μου αρέσει, έχω όμως μια έντονη αίσθηση ότι τα φωνητικά εσκεμμένα μοιάζουν με αυτά τον Joy Division όπως επίσης πιστεύω ότι Underground/Rock και κουστουμάκι Prada δεν κολλάει :?

οπως προειπαν τα παιδια, 3 αλμπουμς εχουν βγαλει ολα κ ολα, εκ των οποιων καλυτερο θεωρειται το μεσαιο το Antics (τραγουδια που εχω ξεχωρισει: slow hands, evil kai not even jailed)

Thanx! Ειδικά το Antics το έχω ακούσει αρκετές φορές να αναφέρεται ως τώρα, υποθέτω πως είναι ίσως το δημοφιλέστερο τους.

Α,Interpol!Ωστόσο κάθε φορά που τους ακούω,σκέφτομαι Joy Division +The Chameleons UK + Fugazi…

M’αρέσει πολύ αυτό το συγκρότημα…όσο για το καλύτερο άλμπουμ τους, I beg to differ…Προτιμώ χαλαρά το ντεμπούτο τους,Turn On The Bright Lights.Μου πήρε λίγο περισσότερο χρόνο να πορωθώ,αλλά μου ακούγεται πιο…‘αυθεντικό’ και η σκοτεινή του ατμόσφαιρα λειτουργεί για μένα καλύτερα από ό,τι στο Antics…Χμμμ.

Δεν νομίζω ότι είναι κακό για ένα συγκρότημα να έχει σαν μεγαλύτερη του επιρροή τους Joy Division.
Όσο για πρόταση, εγω θα έλεγα και τα 3 με χρονολογική σειρά.

To The New είναι στο 1ο αλμπούμ, τώρα για Strangers in the night εν ξέρω κάτι…

A ρε Outlaw μ’έκαψες. Έχω ακούσει το evil ήδη 10 φορές σήμερα:!:

Off topic αλλα δεν το είχα δει.
Μαλλον το καλύτερο κομμάτι και σίγουρα το μεγαλύτερο κόλλημα για το 2005 - 2006 το συγκεκριμένο τραγούδι…

[SIZE=“7”]ΟΛΑ !!![/SIZE]

λιγο ακομα οφ τοπικ: εγω ειχα κολλησει με το moongirl