Intronaut & Mouth Of The Architect @ AN Club Athens

Intronaut & Mouth Of The Architect - 2 Δεκεμβρη Αθήνα, An Club

ειπα να κανω και γω αυτο το τοπικ επειδη επιτελους ερχονται φρεσκα ονοματα στην ελλαδα που δεν εχουν κλεισει δεκαετια στο χωρο. αυτοι βασικα με το ζορι 5ετια εχουν κλεισει.

οι Intronaut περυσι εβγαλαν το ντεμπουτο, με βαθμολογιες βαρβατες απο περιοδικα και σαιτ απο 8ρια εως 10ρια. ειναι μια πιο συγχρονη εκδοχη των Atheist, καθως πειραματιζονται και διαφορους τομεις, και συναντας απο jazz-οειδες death metal, εως συνθεσεις σε pelican φορμες.

το myspace τους: http://www.myspace.com/intronaut

τους Mouth of the architect μπορει κανεις να τους πει ως atmospheric sludge, πρωτομαστορες του οποιου ειναι οι isis. ειναι και οι δυο πολυ καλες μπαντες παντως.

το myspace τους: http://www.myspace.com/mouthofthearchitect

παραθετω επισης καποια σχολια:


βλεπω κατα καιρους ατομα να δηλωνουν πωρωμενα με isis και mastodon, να το παιζουν sludge-αδες και τα σχετικα. να ξερετε πως δεν απευθυνομαι στα ατομα του φορουμ, αλλα μιλαω γενικα. το λεω προς αποφυγη παρεξηγησεων.

ειμαι περιεργος να δω ποσοι απο τους λεγόμενους υποστηρικτες της σκηνης θα πανε στο εν λογω λαιβ. εκτος αν οι isis και οι mastodon υπαρχουν μονο στην εν λογω σκηνη.

πραγματικα, αν το an ειναι αδειο εκεινη τη μερα, θα γελαω πολυ οταν μου παραπονιουνται οτι δεν ερχονται φρεσκα πραγματα. υποψιν οτι δε νομιζω το συγκεκριμενο λαιβ να εχει πανω απο 20 ευρω.

ηρθαν hypocrisy, testament, exodus, udo και ενα καρο αλλα και ειχαν 300 ατομα απο κατω. ηρθαν άλλα πιο νεα φρεσκα ονοματα και ειχαν λιγοτερους. στους Jesu παιζαμε μπαλα αν θελαμε στο Αν κλαμπ. οι ελληνες απ ότι εχω καταλαβει ειναι πολυ καλοι στο να μιλανε, αλλα οχι στο να πραττουν. οι exodus θα γυριζαν dvd θυμαμαι και το κλαμπ ηταν ψιλοαδειο.

συγχωρεσετε αυτα τα λογια μου καθως οπως ειπα δεν απευθυνομαι στα ατομα του φορουμ αλλα γενικα στην μεταλλικη κοινοτητα. πρεπει καποια στιγμη ο ελληνας να ξυπνησει και να ψαχτει απο μονος του. δε μπορει μια ζωη να τρωει τη μασημενη τροφη που του δινουν, και να ειναι κολλημενος στους maiden και στους metallica. μετα απο 5 χρονια που θα αρχισουν να φευγουν τα μεγαθηρια δηλαδη τι θα κανουμε; θα ακουμε σκυλαδικα;

αυτο φαινεται. οι maiden, oι metallica, oi heaven & hell και οι tool ειχαν χιλιαδες κοσμου. οι αλλοι; θα πω την πικρη αληθεια. 7 χρονια που παω σε συναυλιες τις ιδιες φατσες βλεπω. το κοινο ελαχιστα ανανεωνεται και δε πληθαινει.

μ αρεσει που με λενε καμμενο ορισμενοι και ακουω σχολια “αυτοι γιαννη ειναι μια απο τις 17 αγαπημενες μπαντες του τοπ 10 σου;” βασικα, οχι, απλα δε μπορω να ακουω μεταλλικα για μια ζωη.

αυτα τα ολιγα. συγχωρεστε αν ημουν καυστικος. δε το κανα με κακη προθεση. απλα το τελευταιο καιρο πολλοι μου λενε οτι δεν ερχεται κατι φρεσκο, και μου ρθαν να τα πω.

Οι έχοντες γνώση θα έρθουν, έστω κι αν είναι 100-150 άτομα. Μην περιμένεις από το ελληνικό κοινό να αλλάξει άρδην τις “συνήθειές” του και είναι μία πολύ μεγάλη κουβέντα. Για να μη θεωρηθείς “κακός” & “γραφικός” στη θέση σου θα άφηνα κατά μέρους τη δικαιολογημένη ως ένα μέρος αγανάκτισή σου και θα συνέχιζα να πηγαίνω στις συναυλίες που γουστάρω και δε θα ασχολιόμουν με τα υπόλοιπα. Δεν αξίζει τον κόπο να “εκτίθεσαι” σε τόσο μεγάλο αναγνωστικό κοινό, οι καλοθελητές παραμονεύουν στη γωνία,

Φιλικά.

Τι εννοείς ότι εκτίθεται? Λέει κάτι που δεν ξέρουμε? Εγώ θα προσέθετα ότι είμαστε και ελληνόφοβοι και ξυνίζουμε τα μούτρα μας όταν ακούμε ότι μια μπάντα είναι ελληνική και ας μας αρέσει…
Βέβαια, ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει αν θέλει να πάει σε Maiden/Metallica και τέλος ή να τιμήσει και τις underground μπάντες του κλάδου του… Νομίζω ότι αυτό που πειράζει τον Angmar είναι ότι αν γράφουμε εμείς αυτά τα συγκροτήματα, θα μας γράψουν λογικά και αυτά αργότερα…

Όσο για τη συναυλία οι Intronaut είναι εκτός προτιμήσεών μου, αλλά οι Mouth Of The Architect μου ακούγονται πολύ καλύτερα και ελπίζω να βρω τον χρόνο να τους ρίξω μια δεύτερη ακρόαση (εκτός από το myspace)

Γιατι να εχω φυγει στρατο το νοεμβριο και να χανω τετοια συναυλια? :cry:

φιλε τιμωρε, δε νομιζω να εκτιθεμαι. λεω την πικρη αληθεια. ολοι μας εθελοτυφλουμε, αλλα ετσι ειναι. πολλοι λενε για τα ακριβα εισιτηρια, και εχουν δικιο. παρολα αυτα, απο αυτους ελαχιστους βλεπω γενικα να πατανε σε συναυλιες.

απλα το θεμα ειναι οτι ο ελληνας τη δικαιολογια την εχει ετοιμη. σιγουρα οι συνθηκες δε βοηθανε. σιγουρα δεν εχουμε λεφτα ως λαος. εγω ομως οταν ημουν πιο πιτσιρκας εκανα θυσιες για να δω καποια λαιβ της προκοπης. και δε μπορω να πιστεψω οτι η πλειοψηφια του κοινου δεν εχει τη δυνατοτητα να παει σε ενα λαιβ το μηνα.

δε περιμενω απο το κοινο να αλλαξει συνηθειες. δε το ζηταω κιολας. λες οτι θα θεωρηθω γραφικος. γιατι; οταν ολα τα εξαρχεια με πρηζαν ρωτωντας ποτε θα ρθουν οι hypocrisy; απο αυτους ελαχιστους ειδα στο ροδον. τι γιναν οι υπολοιποι; το εισιτηριο ηταν 25 ευρω. ουτε φτηνο, ουτε ακριβο.

φιλε μου, εκφραζω το παραπονο μου και δεν αρκουμαι στις συναυλιες επειδη σε αντιθεση με καποιους αλλους εγω τρεφω μεγαλη αγαπη για αυτη τη μουσικη. και στο κατω κατω, αν καποιος δε τα πει, δεν υπαρχει ελπιδα να ξυπνησει ο ελληνας. εστω και ενας να αρχισει να ασχολειται ειναι μια νικη για μενα.

οι καλοθελητες ας παραμονευουν. ειμαι σε θεση να απαντησω σε αυτα που θα μου πουν. η αληθεια δεν ειναι παντα ευχαριστη δυστυχως. τα εισιτηρια ειναι οντως ακριβα, αλλα κακα τα ψεματα, κοινο να στηριξει αυτα τα λαιβ δεν υπαρχει. ρωτα οποιον θες που πηγαινει σε πολλα λαιβ γενικα. τα ιδια θα σου πει. κυκλοφορουν οι ιδιες “φατσες…”

και κατι τελευταιο. ενα μεγαλο μπραβο στον zed ryder που ειπε κατι πολυ σωστο. αντιμετωπιζουμε τις ελληνικες μπαντες με μιζερια. οι rotting christ παιδια, εχουν τους περισσοτερους “haters” στην ελλαδα, την ιδια τους την πατριδα. με το που βλεπουμε “ελληνικο”, συνεπαγεται το “χαλια”. ευτυχως αυτο το πραγμα εχει αρχισει σιγα σιγα να αλλαζει δοξα το θεο. βλεπω περισσοτερους να ασχολουνται με τη σκηνη σε σχεση με παλαιοτερα.

και μια ερωτηση. λες οτι η αντιδραση μου ειναι δικαιολογημενη ως ενα μερος, και οτι κινδυνευω να χαρακτηριστω γραφικος. σε παρακαλω υποδειξε μου που κανω λαθος. αν κανω καποιο σφαλμα, ευχαριστως να το παραδεχτω.

φιλικα.

Εγώ δεν είμαι Hater αλλά Lover… 8/12 όλοι Gagarin ρεεεεεεεεεεεεε…:slight_smile:

χεχ. χαιρομαι παντως που το αναφερεις.:slight_smile:

επισης χαιρομαι που εστω και καποιος τσεκαρε τα myspace (ζεντ ραιντερ:wink: ). δικαιωμα του καθενος να πηγαινει σε αυτα που του αρεσουν και να τα υποστηριζει. απλα το θεμα ειναι οτι πολλοι ουτε καν μπαινουν στο κοπο να τα ψαξουν. ενα κλικ ειναι. γιατι να μη το κανεις; τωρα που υπαρχει το myspace ο κοσμος μπορει ευκολα να παρει μια γευση για κατι…:slight_smile:

καλα τα λες ρε γιαννη, ξερεις οτι συμφωνω, αλλα μην ξεχνας οτι το κοινο των ατομων που ακουνε μεταλ κτλ στην ελλαδα ειναι πολυ πολυ μικρο. Δεν ειμαστε τοσοι πολλοι. Και οι μισοι που πανε μεταλλικα και τοολ δεν ανηκουν σε αυτο το κοινο, πανε για αλλους λογους

το πιο πιθανο ειναι οτι θαμαστε μεσα!μην ξεχναμε επισης οτι οι Intronaut εχουν μελη των διαλυμενων πλεων Uphill battle.μιλαμε θα δουμε φοβερους παιχτες επι σκηνης!ακομα δεν μπορω να βγαλω απο το μυαλο μου τον ντραμερ των καταπληκτικων keelhaul που χα δει πριν κατι χρονια στο αν.μιλαμε αν τον βλεπανε μερικα κολλημενα μυαλα (οχι μονο αυτο αλλα και ολη την μπαντα) θα αλλαζε λιγο αποψη περι τι ειναι progressive,τεχνικο,ποιος ειναι καλος drummer και ποιος οχι!οπωτε οσοι θελετε να δειτε μια συγχρονη αποψη του τεχνικου ακραιου ηχου και γενικα φοβερα παιχτρονια μην λειψετε!

8O 8O 8O Φίλε Αngmar μου έκανες την μέρα ακόμα καλύτερη! Mouth Of The Architect MAZI με Intronaut?!?!?!?! Ποιός θεούλης έκλεισε το Live?

Βαγγέλη κανόνισε 2 Δεκεμβρίου να περάσουμε ακόμα καλλύτερα απο Red Sparowes!

Επιτέλους! Live με KAKALA (όπως θα λεγε και ένας πόντιος φίλος :lol: )

Ε, γι’ αυτό δεν τα έβαλες? Είναι τουλάχιστον άδικο να απορρίπτεις κάποιον χωρίς να τον ξέρεις μόνο από το όνομα… Αν ήταν έτσι κανείς δεν θα άκουγε Pink Cream 69 (θα τους περνούσε για αδερφές) ή Death SS (θα τους περνούσε για deathάδες ή ναζιστές…) :lol: :lol: :lol:

σωωωωστος ο ζεντ!:lol:

ε δε νομιζω να ειναι 400 - 500 ατομα οι μεταλλαδες της αθηνας. απλα ειναι κολλημενοι σε καποια πραγματα. ο ελληνας θελει nevermore, anathema, metallica, maiden. τα πραγματα που ηδη ξερει τοσα χρονια.

και βασικα οπως ειπες τακη, προς τα τελη της δεκαετιας που θα αρχισουν οι αποχωρησεις θα εχουμε συγκινητικες στιγμες. δε θα κατσουν ολοι ως τα 70 οπως καθεται ο ντιο.

ας μη το συνεχιζουμε, θα γινει πολυ οφ τοπικ η κουβεντα.

Κανονίζω. :stuck_out_tongue: Να 'μαστε καλά ως τοτε…
Mouth of the architect yiuuuuuuuuuuuhuuuu

Ειναι κακό που εύχομαι να μην έχει πολύ κοσμο για να απολαύσουμε εμείς οι λίγοι με την ησυχία μας? #-o

Ακουω αυτη τη στιγμη Mouth Of The Architect και ομολογω οτι ειναι εξαιρετικα ενδιαφεροντες. Οποτε θα το κοιταξω για τη συναυλια. Ο Ανγκμαρ εχει απολυτο δικιο σε αυτα που λεει. Μα απολυ το δικιο ομως. Τα σχολια για τους Sun Of Nothing να βλεπατε μονο στο Gagarin Open Air…

Εγώ το ψήνω πάντως!!!
Μόνο από myspace ξέρω βέβαια,αλλά ελπίζω κάτι να έχω βρει ως τότε…
Πάντως και therion που είχα πάει χωρίς να έχω τίποτα - απλά από καλές συστάσεις έγκυρων ατόμων - είχα πάθει πλάκα,οπότε μάλλον θα το πάρω το ρίσκο…

βασικα ακου τα κομματια απο myspace. τωρα αν σου αρεσει τετοια φαση δεν εχω ιδεα. παντως γενικα χαιρομαι, επειδη η venerate εχει ανακοινωσει ηδη τρια live με 20 euro εισιτηριο αν δεν απατωμαι. και στα τρια μαλιστα εχει δυο ξενες μπαντες στο billing. αν μη τι αλλο, σεβονται τον οπαδο.

βασικα θα προτεινα ατομα με πιο πειραματικα ακουσματα να δουν τους intronaut/mouth of the architect και για stoneroφατσες το alabama thuserpussy με firebird. τρελο πακετο για μενα. το νεο album των αλαμπαμα ειναι παρα πολυ καλο και μυριζομαι καλη φαση. μπορει τα γκρουπ να μην ειναι ξερω γω τεραστιου βεληνεκους, αλλα ειναι παρα πολυ αξιολογα.

παλι καλα που ερχονται επειδη τους ειχα χασει την προηγουμενη φορα δυστυχως…

H φάτσα μου ανήκει στις λίγο πιο πειραματικές,ακόμα 8)

MOUTH OF THE ARCHITECT Calls It Quits

Dayton, Ohio-based sludge metal act MOUTH OF THE ARCHITECT has reportedly split up after four years of existence. The group’s guitarist/vocalist Gregory Lahm is said to have launched a new project called BLACK VIGILS.

φτουυυυυυυυυ!!!#-o #-o #-o #-o

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=80016

God damn it… Δεν μπορούσαν να περιμένουν λίγο…#-o

αστο γμτ! ακομα τις κοβω!#-o

λογικα θα βαλουν αλλο γκρουπ για την περιοδεια. να μη ξεχναμε τι αλλες μπαντες εχει η εταιρια.

αν βαλουν dysrthuthmia ή Rosetta τοτε με χανετε. ειδικα στους δευτερους. εχω αρχισει τις δεησεις. :papas:

info για να καταλαβετε τι παιζει με αυτους:

Their debut album, The Galilean Satellites, featured two separate hour-long discs (one of more metal-oriented music, and one of ambience) that synchronize together. Although originally intended to be one disc of metal tracks sandwiched by ambient ones, the band had enough material to cover two discs.[7]

δηλαδη πρεπει να παιζονται ταυτοχρονα. δε περιγραφω αλλο.