Ipad VS PC Tablet

Koίτα,δε διαφωνώ ότι κάποια χρησιμότητα θα την έχει.Έχω ήδη e-book reader (το Nook) και αν και είμαι αρκετά ευχαριστημένος,η χρήση του-για την ώρα-περιορίζεται κυρίως σε ταξίδια.Η έλλειψη ποικιλίας τίτλων(στα ελληνικά κυρίως) με κάνει ακόμα να προσανατολίζομαι,όταν θέλω να διαβάσω λιγάκι πιο χαλαρά(όχι κείμενο σε ξένη γλώσσα δλδ),στο παραδοσιακό βιβλίο.Όσον αφορά τις μουσικές εφαρμογές, η υπεροχή του Mac είναι αφενός αδιαμφισβήτητη αλλά απ την άλλη το hardware με τις εξωτερικές κάρτες ήχου,τα μόνιτορ,τα ακουστικά κτλ μάλλον βολεύει καλύτερα στο desktop(κυρίως και για τις συνθήκες ηχογράφησης-με ηχομονώσεις κτλ).

Όπως λες ίσως στο μέλλον να ναι απαραίτητο και εξαιρετικά χρήσιμο,για την ώρα όμως το κρίνω λιγότερο αναγκαίο και πολύ ακριβό σε σχέση με τις δυνατότητες του.Στο μέλλον υποθέτω πως το value for money θα ναι καλύτερο.

Thanks πάντως που μπήκες στον κόπο και απάντησες!:slight_smile:

Η μπαταρία εινα σούπερ. Μη το σκέφτεσαι καν

μαγγες τελικα πηρα το ipad (το πρωτο) στα 32Gb, χωρις 3G, στα 300 ευρω ΜΕ εγγυηση. ετσουξε λιγο, αλλα πιστευω ηταν καλη αγορα για τα λεφτα του. δεν το εχω ακομα στα χερια μου, ειχα ξεχασει και εντελως το τοπικ τουτο :stuck_out_tongue:

Αντε καλορίζικο!Να μας πεις εντυπώσεις μόλις περάσεις λίγο χρόνο μαζί του.
Ειδικά οι μουσικές εφαρμογές στο Ipad είναι όλα τα λεφτά.

Και βάλε tapatalk για το rocking

το αγαπαω! γαμανε οι εφαρμογες, το ψαχουλευω ακομα αλλα ειναι ερωτας το ατιμο!

Αρρωστεια

Να πω ότι τις καλύτερες εφαρμογές του iPad απλά δεν τις έχουν τα android

name a few

GarageBand, guitar pro, zite, hipmunk etc etc

Υ.Γ: και φυσικά το Biophillia της Bjork

Sent from my iPad using Tapatalk

εννοείται tablet…

ήρθε το νεο Ipad.

όπως και το nexus! http://www.madfortech.com/2012/08/nexus-7-review/

πω ρε που το ξεθαψατε αυτο το τοπικ απο την εποχη που…ειχα λεφτα :stuck_out_tongue:

αξιζει το ταμπλετ? εχω τσεκαρει στο e-bay και βρηκα με 10" οθονη γυρω στα 100 ευρω…

χαζευα και επεσα πανω σ’αυτη την τιμιοτητα…

http://www.eduadvisor.gr/index.php/2011-10-11-10-49-30/6135-android-tablet-me-17-eyro

αλλα δεν βρισκω πουθενα να το πουλανε…

μην τα εμπιστεύεσαι και πολύ. έχω δει γνωστό να του μένει το δάχτυλο πάνω στην οθόνη του “φθηνού” tablet για να αλλάξει σελίδα στο menu. χτύπα ένα nexus 7 και θα με θυμηθείς. έχει αρκετά πεσμένη τιμή για αυτά που προσφέρει

Είμαι χρήστης κυρίως ντεσκτοπ και χρησιμοποιώ και ένα φορητο Mac όποτε πηγαίνω στο πατρικό μου (όπως τώρα). Δεν έχω καμία σχέση με οθόνες αφής - φανταστείτε ότι το τηλέφωνό μου είναι ένα SHARP GX 25 του 06 - αλλά θα ήθελα να έχω μια πολυχρηστική συσκευή πάντα μαζί μου για να:

α) μπαίνω στο διαδίκτυο
β) επικοινωνώ (μέηλ, φόρουμ, κάποια στιγμή στο μέλλον facebook/twitter/skype)
γ) απαραιτήτως μεγάλη και καθαρή οθόνη (9’’ και άνω) για να μπορώ να το χρησιμοποιώ και ως “βιβλίο” (για να δείχνω φωτογραφίες, διαβάζω κ.λπ.)
δ) ακούω μουσική (χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ποιότητα) από διάφορα φορμα ήχου
ε) γράφω και επεξεργάζομαι αρχεία της σουίτας του ms office
στ) το συνδέω με άλλες συσκευές αναπαραγωγής ήχου & εικόνας (Η/Υ, τηλεοράσεις, κινητά)
η) εννοείται ότι πρέπει να έχει αρκετές εξόδους USB, TV out (μακάρι) και WiFi

Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι έως 200 ευρώ. Τι μου προτείνετε από τις συσκευές που κυκλοφορούν σήμερα σε tablet & i-pad;

Έως 200? και 9" και πάνω δεν παίρνεις τίποτα.

υπαρχουν καποια Flytouch Tablet , αλλά πρέπει να προσέξεις χιλια δυο πράγματα και δεν ξερω και τοσα πολλά