Η μάνα μου έπλυνε το IpodTouch/Κινητό μου

Το είχα το Ipod Touch 3GS στην τσέπη του μπουφάν, εντάξει, είναι λεπτό αλλά διάολε τσεκάρουμε πάντα τσέπες πριν βάλουμε κάτι στο πλυντήριο ρε μάνα, ΓΑΜΩΤΟ #-o

Τέσπα, will report back την κατάσταση του.
Αρχικά το στέγνωσα με χλιαρό προς κρύο αέρα(πιστολάκι), τώρα θα το βάλω σε bowl με ρύζι για να τραβήξει και αυτό την όποια τελευταία υγρασία. Αν έχει τύχει σε κανέναν ή ξέρει, πώς σώνουμε το Ipod(τα ηλεκτρονικά του ε, γιατί βλέπω λίγο ξεραμένο απορρυπαντικό στην οθόνη #-o , αυτή αμα είναι θα αλλαχτεί νταξ) ή το Iphone ας γράψει.

Επίσης, γενική συζήτηση για καταστροφές (και αναγεννήσεις, αν ήσασταν τυχεροί) ηλεκτρονικών συσκευών.

Θα σου λεγα να βγαλεις την μπαταρια αφου το εβγαλες απο το πλυντήριο, αλλα δυστυχως δεν γίνεται :stuck_out_tongue:

Βασικά, τώρα που το βγαλα ήταν σβηστό, και αν θυμάμαι καλά είχε μπαταρία άρα πρέπει να ήταν ανοιχτό όταν πλύθηκε. Το βραχυκύκλωμα του το έφαγε δηλαδή. πάτησα 2 φορές και μόνο του το Home button το οποίο βέβαια όταν είναι σβηστό δεν κάνει καμία λειτουργία, οπότε δεν νομίζω να το σκότωσα παραπάνω.

Ενα βραδυ ακουγα μουσικη σε ενα Sony MP3 Player που εχω και πηγα για κατουρημα. Με μια αδεξια κινηση πριν κατουρησω φευγει το Player απο την τσεπη της φορμας και μπαινει τριποντο στη λεκανη και πιανει πατο, ευτυχως πριν κατουρησω. Χωρις 2η σκεψη βουταω το χερι μεσα και το πιανω και δουλευε ακομα, αλλα ειχε παρει νερα το σημειο που μπαινει το καλωδιο φορτισης/συνδεσης με PC. Στεγνωνω οσο μπορω το σημειο, βαζω το καλωδιο στην πριζα και αρχιζει νουμερα το player να αναβοσβηνει κτλ. Αφου σταθεροποιηθηκε ανοιχτο, βαζω μουσικη και πατιοταν το pause απο μονο του και μερικες στιγμες δεν λειτουργουσε το κουμπι για τον ηχο. “Δια μαγειας” απο το επομενο πρωι μεχρι και τωρα λειτουργει αψογα

Τωρα για το touch, τι να πω… περασε αρκετα πιο ζορικη διαδικασια απο ενα απλο “βαφτισμα” μερικων δευτερολεπτων που περασε το δικο μου μηχανηματακι, δυσκολα τα πραγματα

Eγώ μπήκα στη θάλασσα με ένα Sony mp4(200? μαζί με bluetooth headset:() που είχα ξεχάσει στην τσέπη του μαγιό γαμώτεν…μου αρέσει που κορόιδευα άλλους που την είχαν πατήσει έτσι με κινητό
Αλλά αυτό ήταν πανάλαφρο το πούστικο

Το πήρα χαμπάρι ένα 20λεπτο αργότερα όταν ήταν πλέον αργά
Το άνοιξα το στέγνωσα κ.λπ αλλά παπάρια
Το είχα κανα 2 χρόνια αλλά με βόλευε πάρα πολύ, ακόμη το κλαίω

Κι εμένα η μάνα μου έπλυνε ένα Sony MP3 2GB και τα φτυσε σαν player.

Αλλά άντεξε, δεν πέθανε εντελώς, και είναι ακόμα εξαιρετικό φλασάκι.

Αστο εχει γινει και σε μενα αυτο πριν αρκετα χρονια.Μολις ειχα παρει ενα nokia πολυ καλο για την εποχη του (δεν θυμαμαι το μοντελο) εκανε τοτε γυρω στα 150 χιλιαρικα.Εγω το ειχα παρει 50 χιλιαρικα με συνδεση.Δεν ειχε προλαβει να κλεισει βδομαδα και μετα απο εξοδο το ξεχναω στο μπουφαν και φευγω το πρωι για δουλεια.Οταν καταλαβα οτι το ειχα ξεχασει ημουν μακρια απο το σπιτι.Μολις γυρισα σπιτι το απογευμα παω στο δωματιο να το παρω απο το μπουφαν να δω αν ειχα καμια κληση.Μολις μπαινω και βλεπω την καρεκλα κενη τρεχω κατευθειαν στην μανα μου και την ρωταω που ειναι το μπουφαν;;;και αυτη με ενα πλατυ χαμογελο μου λεει το εβαλα στο πλυντηριο γιατι βρωμαγε τσιγαριλα.Την συνεχεια μπορειτε να την φανταστειτε :smiley:

Ε δεν θα παθε τίποτα, τα Nokia δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα. :lol:

Η μάνα μου ξέχασε το Nokia 2680 της σε ρούχο που έβαλε στο πλυντήριο. Το κατάλαβε στην μέση της πλύσης. Λειτουργεί ακόμη αν και απ’όλη την ιστορία μάλλον πειράχτηκε η μπαταρία η οποία τελειώνει πια πιο εύκολα.

Εμενα παντως δεν σταθηκε τοσο τυχερο.Αναπαυθηκε εν ειρηνη :slight_smile:

Εγώ καααποτε είχα ένα MP3 της Sony, το έδωσα στον κολλητό μου ο οποίος το έβαλε στην τσέπη του και μέσα στο σπίτι τώρα, δίπλα απ’ τη λεκάνη στο μπάνιο, βρισκόταν και μια λεκάνη με νερό, απορρυπαντικό και κάτι ρούχα που μουλιάζανε… πάει να τα κατεβάσει και του φεύγει το καημένο από την τσέπη και έκανε βουτιά στη λεκάνη με το απορρυπαντικό, το νερό και τα μουλιασμένα ρούχα. Φανταστείτε τη συνέχεια…

ξέβαψε? :stuck_out_tongue:

Χαχαχα, όχι, ανακαλύφθηκε μετά από 2-3 μέρες… πολύ αργά!!!

same story και εδω με sony εricsson κινητό!