Iron Maiden, 20 Ιουλίου, Rockwave Festival

Το 2016 στο Graspop ειδα πολυ λιγο κ στην αρχη τους Volbeat ως headliners την ημερα που παιζαν πιο πριν Slayer και Nightwish . Η ημερα ηταν απιστευτα κουραστική, ειχα δει απο το πρωι ενα τσουβαλι μπαντες κ σε συνδυασμό με την ένσταση μου για την απαράδεκτη επιλογή τους ως headliners , την εκανα με ελαφρά…
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλη η επιλογη τους κ θεση τους για το Rockwave , αδιαμφησβητητα ειναι απο χτις top μπαντες αυτη τη στιγμή.
Κρίνοντας γενικοτερα κ οχι απο προσωπικο γούστο μιας και οι Volbeat ΔΕΝ ειναι απο τα αγαπημενα μου γκρουπ, ο Λωρης εκανε αριστα που τους εκλεισε

sorry mate

1 Like

Αξιόλογες μπάντες τύπου volbeat αλλά όχι τόσο κοντά στα ελληνικά γουστα.

Επίσης δεν νομίζω ότι έχουν δικό τους κοινό στην Ελλάδα. Δηλαδή πολλοι λίγοι θα πάνε για να δουν μόνο volbeat και οχι maiden…

1 Like

Ρε σεις ΠΟΤΕ δεν το καταλαβα αυτο, γιατι σωνει και καλα πρεπει να πηγαινουμε για μια μπαντα ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ LINE UP , γιατι ρε πστ μου ! Ti μυαλα ειναι αυτα ρε ???

disturbed εχω δει (προφανως έξω). ηταν μετριοι. (δεν μιλαμε αν μ’αρεσουν η όχι) δεν ειναι χαλί, αλλα λιγουλάκι μονοχνωτο στυλ, που εχει σατηριστει όρεα και στο γιουτιουμπ, (το ένα χιτ των…), ηταν τοσο ντεμι που εφτασαν σε σημειο να φάνε γιουχα απο οπαδους τους ομως, που ήταν μπροστά. δλδ μπορει να λες, ω ναι να το δω αλλά αμα το δείς… Ο αλλος απο 5FDP δεν είναι που ετρωγε κολλήματα και εφευγέ οποτε του κάπνιζε απο σκηνής ? O motley crue o τραγουδιάρης που έκανε κλασμεντεν εμφανήσεις της σκάρτης μια ώρας που εφευγε απο τη σκηνη τη μιση και την αλλη πασαρε το μικροφωνο ? πολλοί “μεγάλοι” σαν όνοματα, εχουν θεματάκια σαν performance. Volbeat παίζουν σπαθάτα, αλλα δεν μ αρεσει με τπτ η φωνή μου θυμιζει μιξη καρτουν με hetfield.

1 Like

Disturbed μια χαρά γαμώ είναι live.

EDIT: και χωρίς να μου αρέσουν και πάρα πολύ ε.

1 Like

ok pal mal, μπορει να ήταν ντεφορμε. αμα κράζανε οι “οπαδοι” καταλαβαινεις, οτι δεν δινανε και ρέστα. γιατι ΔΕΝ ξέρω. παντως ήταν wierd λιγο και οι τοτε guns, που εκαναν headline αν θυμαμαι και δεν μπερδευω χρονιες ηταν μαυρο χάλι, απο πλευράς εντασης και είχε και obvious τουναρισμα η φωνή τόσο που ακουγώταν, δλδ έφυγε “τρελά” σε σημεία. (του axl) ο οποιος εκτοτε εχει στρώσει όμως αρκετά + σε “χρονους” που βγαίνει στη σκηνή.

Πριν 15 χρονια ηταν αυτα;

Στο Download πρόπερσι πάντως, οι Disturbed ήταν κατά γενική ομολογία κορυφαίοι της ημέρας μαζί με Gojira και Halestorm (εξαιρώ τους Headliners που ήταν οι Maiden παραμένοντας on topic!) και σίγουρα του τριημέρου.
Δεν τους έχω ξαναδεί, είχα φύγει τρέχοντας μέσα στις λάσπες να πάω στην τέντα των Gojira πριν τελειώσει το σετ τους -άρα δεν καιγόμουν ιδιαίτερα- αλλά πραγματικά ήταν εξαιρετικοί live.

Από που βγαίνει ότι έξω τρελλαινονται περισσότερο για volbeat απ’ ότι για Maiden ? Βγάζουν οι Maiden νέο δίσκο και πάει ν1 σε ολόκληρο τον κόσμο, εκτός η.π.α , όπου και μένει εκεί για κανα μήνα. Κάνουν περιοδεία και παίζουν από μεγάλες αρένες (η.π.α) μέχρι ποδοσφαιρικά γήπεδα (νότια Αμερική, Σκανδιναβία κ.λ.π). Εχουν ξεπεράσει οι volbeat αυτό το επίπεδο ?

ΔΙΑΦΩΝΩ στα νούμερα για τους Maiden, δεν νομίζω στο περιστέρι , μετά το σεισμό του 99 να είχαν μόνο 11-13000 κόσμο και νομίζω ότι μόνο το 2011 κινήθηκαν σε αυτά τα νούμερα. Κατά τ’αλλα όντως έχεις δίκιο για τις μπάντες που αναφέρεις (korn, slipknot κ.λ.π) . Αυτά δεν πολυεχουν πέραση στην Ελλάδα, για άλλους καλώς , για άλλους κακώς (για μένα καλώς). Μια αμιγώς μέταλ μέρα με τους Maiden θα τσιγκλουσε και ΑΛΛΟΝ κόσμο, ακόμα και κάποιους αναποφάσιστους παλαιομεταλαδες να κάνουν την αγγαρεία για Μαλακάσα. Πιστεύω ότι πιο μεγάλες προοπτικές θα είχε μια δυνατή μέταλ μέρα με Maiden παρά αυτό το line up , από θέμα προσέλευσης κόσμου. Τελείως προσωπική άποψη αυτή.

λεμε για εποχες “προσφατες”. millenium και δώθε. Τωρα και ποσους μπορεί να είχαν οταν πρωτοήρθαν, who knows. (ισως καποιος - λιγο ακόμα πιο παππους ?)

Πολύ μ’ αρέσει όταν ανακυκλώνονται οι ίδιες συζητήσεις και μάλιστα στο ίδιο thread!
Οπότε τώρα δεν μένει παρά να αποφανθείς ξανά: Με αυτή την τιμή του εισιτηρίου, τι προσέλευση απαιτείται για να βγάλει η συναυλία σοβαρό ΚΕΡΔΟΣ; Ή ο διοργανωτής θα πάει αναπόφευκτα ΚΟΥΒΑ;

1 Like

Και σε πιο πρόσφατες εποχές σε 11-13000 κινήθηκαν μόνο το 2011(ίσως και όταν έπαιξαν σε κάποιο κλειστό ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ της ξιφασκίας, κάτι ΤΕΤΟΙΟ δεν θυμάμαι, ήταν και η μοναδική φορά που δεν είχα πάει).ΤΕΣΠΑ είμαι σίγουρος ότι η προσέλευση φέτος θα ξεπεράσει κατά πολύ αυτά τα νούμερα παρά τα ασύμβατα Σαπόρτ που δεν θα τραβήξουν έξτρα κόσμο.

Όσο για τους Volbeat έριξα μια μάτια, από περιέργεια επειδή με τσιγκλησαν κάποια πράγματα που διάβασα και ΕΝΤΑΞΥ έχουν μια σχετική , όχι τεράστια, επιτυχία στις η.π.α αλλά εκτός η.π.α και Δανίας λίγα πράγματα, μην τρελλαθουμε και ολας (4000 Κοπιες το τελευταία τους άλμπουμ πρώτη εβδομάδα στη Βρετανία ας πούμε).

Παπούδες λέτε αυτούς που πήγαν το 99 ή το 88; Εγώ το 99 είχα πάει και πρέπει να είχε γύρω στις 15 χιλιάδες κόσμο κατά προσέγγιση. BTW το γήπεδο χωρούσε τότε γύρω στις 10 χιλιάδες και προφανώς με τη σκηνή στο ένα πέταλο και τον κόσμο στο χορτάρι, η μάξιμουμ χωρητικότητα είναι κάτω από 20 χιλιάδες.

Και το 88 που είχα παέι ( πρώτη μου συναυλία ) , όπως το σκέφτομαι τώρα κάτι μεταξύ 15-20.000. Μια ζωή μπουζουκοχώρα ήμασταν !

Έλα ρε μην τρελενεστε. Μια 20αρα θα έχει στάνταρ. Διψασμένος είναι ο κόσμος. Εγώ ξέρω 10 άτομα που θα έρθουν στάνταρ και δεν έχουν πάρει εισιτήριο Ακόμα. Ε πιστεύω και όλοι μας ξέρουμε τέτοια άτομα. Έλληνας κλασσικά τελευταία στιγμή.

Ας πάμε και κάτω από 10000 τι σημασία έχει; Καλύτερα θα περνούσα σε αυτό το σενάριο

1 Like

Αλλά σε αυτό το σενάριο δε θα τους ξαναδείς ποτέ στην Ελλάδα, ούτε αυτούς ούτε άλλο μεγάλο και ακριβό συγκρότημα.

6 Likes

Παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση : έχει κανείς εμπειρία από τα λεωφορεία που βάζουνε για Μαλακάσα ? Λέω να μην πάρω το αυτοκίνητο φέτος, είχα γαμηθει την τελευταία φορά που πήγα Μαλακάσα με ΙΧ και λέω να χρησιμοποιήσω τα λεωφορεία που μισθώνουν ειδικά για rockwave. Πως είναι η όλη κατάσταση ?