Iron Maiden, 20 Ιουλίου, Rockwave Festival

Εγώ δεν είμαι τόσο σίγουρος αν για τα στατικά setlists των Maiden φταίει ο “επαγγελματισμός του Harris” ή η στενοκεφαλιά των οπαδών. Στην περιοδεία “by request” που έκαναν οι Metallica το 2014, προέκυψαν τα (μακράν) χειρότερα setlists τους. Ο Lars πολύ καλύτερα τα φτιάχνει μόνος του. Δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε έναν λόγο που δε θα γινόταν το ίδιο αν οι Maiden επιχειρούσαν μια παρόμοια προσπάθεια. Οπότε, πιθανότερο βρίσκω να φταίνε και οι δύο παράγοντες (μπάντα και οπαδοί δηλαδή).

4 Likes

Off topic βέβαια, αλλά στο by request πως το είχαν κάνει? Βάλανε π.χ 10 standard και είπαν αποφασίστε εσείς για τα υπόλοιπα ή ότι αποφασίσετε για όλο το setlist εμεις τα παίζουμε? Και όταν εννοούμε χειρότερα? Επειδή δεν την είχα παρακολουθήσει τη φάση…

Απ’ όσο θυμάμαι, όταν αγόραζες εισιτήριο σου άνοιγε και ένα μενού στο οποίο διάλεγες το κομμάτια που ήθελες να παιχτούνε. Όλα, δεν είχε στάνταρ. Το αποτέλεσμα ήταν να προκύψουν τα setlists πιο προβλεπέ κι από προβλεπέ.

ειπε ο μπρους οτι θα παιξουν 1-2 κομματια που οταν θα γυριζει ο κοσμος στο σπιτι θα λεει “επαιξαν αυτο ρε”;;

μετα απο σκεψη αυτο το κομματι θα ηθελα να ειναι το tailgunner. τελος.

Δηλαδή η εκπληξάρα θα είναι 1-2 κομμάτια. Δεν είναι καν σίγουρα 2 δηλαδή. Μας υποχρέωσαν πάλι. :joy:

Σημαντικός παράγοντας που δημιουργεί δυσκολίες στο σετλιστ είναι η προσπάθεια κάθε μπάντας να ικανοποιήσει όλους

Και πρωτάρηδες και παλιούς οπαδούς. Αυτούς που τους βλέπουν πρώτη φορά αλλά και αυτούς που τους έχουν δει 2-3 ή και 6-7

1 Like

Δεν ξέρω αν ειναι χιουμοριστικού χαρακτήρα το post αλλά αν προσωπικά μπορούσα να διαλέξω 2 θα τράβαγα κλήρωση ανάμεσα από Still Life, To Tame a Land, Sea of Madness, Edge of Darkness, These Colours Don’t Run. Άντε μιας και ανέφερες NPFTD βάλε και το Run Silent.

1 Like

Εγώ διαφωνώ στο συγκεκριμένο όσον αφορά τους Maiden, μπορούνε και ΠΟΛΥ καλύτερα. Οι Priest ας πούμε, έχουν μεν το ίδιο setlist σε όλες τις συναυλίες κάθε περιοδείας, αλλά αν δει κανείς, παίζουν κάθε φορά τραγούδια από όλους τους σχεδόν τους δίσκους, αλλά διαφορετικά σε κάθε περιοδεία. Τώρα ας πούμε παίζουν το Saints In Hell που δεν το έπαιζαν ούτε καν το '78 που βγήκε, δεν το είχαν παίξει ποτέ νομίζω. Ε οι Maiden παίζουν όλο τα ίδια και τα ίδια τραγούδια από τα παλιά albums. Λες και το Somewhere In Time έχει 3 τραγούδια ξέρω 'γω. Τεσπά…

3 Likes

οχι δεν ειναι χιουμοριστικο

απλα μπορει να σου βρω πολλα τραγουδια που θελω να ακουσω το tailgunner ομως ειναι ενα απωθημενο αγαπημενο και θελω να ζησω την καυλα του live at donigton

τεσπα ο καθενας εχεις τα δικα του στο μυαλο:grinning:

1 Like

opos to leei o pantelis79 borouses na diale3eis oti songs i8eles na akouseis no 10 stande kai diale3e mono 10. 8umamai pos eixa diavasei sxolia opadon (nomizo sto blabbermouth) oti eno oi opadoi eixan tin eukairia na diale3oun rare songs diale3ane pali ta idia.

man oso afora tous priest exeis apoluto dikio gia to setlist tous. sigoura an exeis paei se gig ton Maiden to xeis akousei kai su oti poloi opadoi 8eloun ta idia kai ta idia (eite megaloi eite mikroi ilikiaka) kai den 8eloun ekpli3eis, san ton allon pou xe ekpobi gia to stoixima stin TV (pou tous protine ti vlepei autos gia tameio) eixe pei 1 fora "ego 8elo stous 8 tou CL pada tis idies megales omades kai oxi kamia ekpli3i (ap tin apopsi oti 8a prosferoun kalutero 8eama). who knows ti 8a doume live this summer. ego den exo 8ema alla 8a 8ela kai obscure komatia (opos olla ta proanafer8eda meta3u kai allon).

1 Like

Εγώ θα ήθελα Caught Somewhere In Time & το ομώνυμο από το No Prayer… μιλώντας για απωθημένα

3 Likes

Εγω μ αυτα θα ειμαι ευχαριστημενος.Βασικα,πληρωνω και στην εξοδο.Λωωωωωρηηηηηη,πσήσου.

Aces High
2 Minutes to Midnight
Losfer Words (Big 'Orra) (Instrumental)
Flash of the Blade
The Duellists
Powerslave
Rime of the Ancient Mariner

Phantom of the Opera
Children of the Damned
Hallowed Be Thy Name
Revelations
The Trooper
The Evil That Men Do
Afraid to Shoot Strangers
Fear of the Dark
The Clansman

3 Likes

Κοιτα το θεμα ειναι οτι πρεπει να καταλαβεις πως σκεφτεται η μεγαλη μαζα, η οποια δεν τους εχεις δει 15 φορες σε αλλες χωρες πχ αλλα 1 αντε 2. Το λεω απο αυτην την σκοπια γιατι Μεηντεν ενω μου αρεσουν ειχα την τυχη να τους δω μονο 2 φορες, μια στο ριγιουνιον και αλλη μια στην περιοδεια για τα 4 πρωτα αλμπουμ. Οποτε απο αυτην την σκοπια ενα σετλιστ με τα στανταρακια εμενα προσωπικα δεν θα με χαλαγε καθολου αφου δεν τα εχω μπουχτισει καθολου (δλδ γτφ το Fear of the Dark πχ μια φορα το εχω δει live). Οποτε απο αυτην την οπτικη καταλαβαινω τις πιο safe επιλογες. Απο την αλλη ναι οκ, Paradise Lost που εχω δει 8-9 φορες προφανως δεν θα ηθελα να ξαναδω ποτε το Last Time.

Απλα το προβλημα, που δεν συνειδητοποιουμε σαν οπαδοι ειναι οτι απο τις 20 χιλιαδες που θα πανε να τους δουν η πλειοψηφεια ανηκει στην πρωτη κατηγορια, οποτε γι’αυτο προκυπτουν και τα προβλεψιμα σετλιστ. Εκτιμω αφανταστα αυτο που κανουν οι Μεταλλικα αλλα και να μην το εκαναν δεν θα τους κατηγορουσα, καταλαβαινω τους λογους.

2 Likes

Καλή η παρομοίωση με το στοίχημα, θα πρέπει όμως κάποια στιγμή να καταλάβουν και οι μπάντες ότι ένα τεράστιο ποσοστό των fans που πάνε να τους δούνε δεν θέλουν να ακούσουν τα χιτάκια.

Επίσης https://support.microsoft.com/en-us/help/17424/windows-change-keyboard-layout :slight_smile:

1 Like

Απο τη στιγμη που τα εισιτηρια φευγουν, χεστηκανε οι μπαντες να αλλαξουνε το σετλιστ. Αυτο ειναι το κομματι του “επαγγελματισμου”.

1 Like

Νομίζω πως αν έκαναν αυτό ο maiden-ας οπαδός θα ήταν πολύ πιο ικανοποιημένος. Οι Maiden ξεκάθαρα αφήνουν έξω αυτούς που τους ακολουθούν στην περιοδεία. Τους δίνουν το ίδιο σετλιστ κάθε βράδυ.

Νομίζω εκεί που θα ήταν όλοι ικανοποιημένοι -με δεδομένο τα 15 κομμάτια τη βραδιά- θα ήταν τα 4-5 που δε λείπουν ποτέ (Trooper, Fear, Number, ομώνυμο και πλέον το Hallowed), τα 4-5 που παίζουν από το BoS ή την εκάστοτε πρόσφατη κυκλοφορία τους και στα υπόλοιπα να είχαν ένα σταθερό κορμό από 3-4 τραγούδια που δεν είναι τα staples (βλ. Blood Brothers, Children of the Damned ή ότι τέτοιο κομμάτι ενσωματώνουν κάθε φορά) και έστω μία αλλαγή από βράδυ σε βράδυ. Ένα mini-rotation έστω να παίζουν μία το Stranger, μια το Flight of Icarus, μία το Man on the Edge, το Ghost of Navigator ξέρω γω… Δηλαδή εκεί που προβάρεις 15 τραγούδια, κάν’ τα 18 και έχε 3-4 τραγούδια για ένα slot κάθε βράδυ.

Θα μου πεις, δεν το έκαναν τόσα χρόνια οπότε τζάμπα η συζήτηση, αλλά κουβέντα να γίνεται.

2 Likes

Το “Back in the village” ξεχασες :wink:

2 Likes

πολυ πιθανο.τα τα fear και ομονυμο τα εχουν ριξει ηδη 2 τονους κατω

Δεν το ξεχασα,με κουραζει πολύ το ρεφραιν.