Iron Maiden, 20 Ιουλίου, Rockwave Festival

Φιλε κανονικο ειναι αλλιως δεν θα πηγαινα να δω μεηντεν με φωτοτυπια. Τι ειμαι κανας που τον πιανουν κοροιδο?

Αλεξαντερ δε νομιζω να παιξουν παντως,τωρα τι ειδους εκπληξεις μπορει να εχει δε μπορω να φανταστω

Η έκπληξη θα είναι να μην παίξουν το ‘Fear of the Dark’ και το κομμάτι από τα 90’s που θα συμπεριληφθεί στο σετ να είναι από την περίοδο Bayley. 20.000 προς 1 παίζεται στο στοίχημα βέβαια αλλά πόνταρε, λίγα βάζεις πολλά παίρνεις.

(Για το ‘Flight of Icarus’ πάλι οι πιθανότητες είναι απείρως περισσότερες και πραγματικά θα γούσταρα να το ακούσω!)

Υπάρχουν πάντως οι ενδείξεις για κομμάτι της εποχής Bayley από εκείνο το ψηφιδωτό (“Lord of the flies” ίσως), δε σημαίνει ότι θα αντικατασταθεί βέβαια το τοτέμ “Fear of the dark”… Λογικά θα παίξουν 2-3 κομμάτια 90’s.

1 Like

Πάντως ότι συζητάμε για το setlist και για εκπλήξεις είναι πολύ σημαντικό. Πριν 3-4 χρόνια φωνάζαμε για Maiden και μεγάλα ονόματα και αντιθέτως ερχόταν στο Rockwave κάποιος… Woodkid. Αθάνατες εποχές!

Και το γελοίο του πράγματος είναι ότι κάποιοι προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι είναι πολύ μπροστά οι ντιντίδες που φέρνουν Woodkid και ότι οι Maiden είναι πλέον παρωχημένοι. Γελάνε και τα πόμολα!

Αλήθεια που είναι τώρα αυτό το ξυλοπαίδι που κάποιοι στο φόρουμ τον παρουσίαζαν σαν το next big thing της μουσικής;

6 Likes

Το οτι συζηταμε για το σετλιστ των Μεηντεν δεν ειναι “σημαντικο”, ειναι “αποριας αξιο”.

1 Like

Εχεις δικιο, καλυτερα να ποσταρουμε καμια δεκαρια χιλιαδες φωτο απο το συγκροτημα να παιζει live και να συζηταμε ποσο παραπανω θα γαμαγε το iron maiden με τον ηχο του powerslave.

4 Likes

Δε σας έχουν δώσει κάνα βιβλίο να διαβάσετε στις διακοπές;

6 Likes

Πω πω με ταπωσες. Τι μαγκας εισαι εσυ

οι maiden στην ελλαδα η αεκ πρωταθλημα…σε λιγο θα μιλησει και ο Αντρεας στο Συνταγμα

1 Like

image

4 Likes

Νομίζω είναι για καλοκαίρι αυτά ρε γαμώτο, εγώ σκεφτόμουν κάτι πιο ενδιάμεσο, για τις ημέρες του Πάσχα. Κάτι τέτοιο:

2 Likes

Το διαβασα τα χριστουγεννα. Λεω να ξαναδιαβασω το some kind of monster να θυμηθω ποσο δυσκολα περασανε οι αμερικανοι πολυεκατομμυριουχοι και ποσο τους βοηθησαν ψυχολογοι και το συνεργειο να τραβαει με τις καμερες την καθημερινοτητα τους.

4 Likes

Βρε παιδιά, επειδή και με την προσθήκη των Volbeat το λάιβ γίνεται ιδιαίτερα ελκυστικό (εντάξει με ενδιαφέρουν και οι Μέιντεν :grin:) ήθελα να ρωτήσω το εξής: Το χωράφι είναι τελείως φλατ ή έχει κάποια κλίση, κάποια ψηλότερα σημεία, να βλέπουμε κι εμείς οι χαμηλοί 40άρηδες που δεν μπορούμε να πάμε στο κάγκελο. :stuck_out_tongue_closed_eyes::stuck_out_tongue_closed_eyes::stuck_out_tongue_closed_eyes:
Για να καταλάβετε, έχω να πάω στη Μαλακάσα απο τη συναυλία των Heaven and Hell (2007)

1 Like

Έχει στο πλάϊ υπερυψωμένα σημεία. Απ’ ό,τι έχω καταλάβει, τα εισιτήρια είναι ΟΛΑ general admission, που σημαίνει ότι μπορείς να πας στα συγκεκριμένα πλαϊνά σημεία. Στις περισσότερες συναυλίες τα ονομάζουν “VIP” και πουλάνε ξεχωριστά εισιτήρια γι’ αυτά (ακριβότερα), όμως στη συναυλία των Maiden δε συμβαίνει αυτό.

Έχει μια μικρή έως ανεπαίσθητη κλίση η οποία όμως δεν σώζει πολλές καταστάσεις αν είσαι κάτω από 1.65 με 1.70!
Οπότε καλύτερα θα βολευτείς στα πλαϊνά υπερυψωμενα που ανέφερε και ο Παντελής απλώς αυτά τα σημεία είναι λίγο πιο απόμακρα από την σκηνή και βλέπεις λίγο “πλαγιαστά” να στο πω έτσι.

Μάλλον σου χρειάζεται μια επαναληψουλα, γιατί το Some Kind of monster ειναι DVD. Αν εσύ διαβάζοντας verbatim, παίρνεις την πληροφορία που έχει μέσα το δισκάκι, τότε πάω πάσο. Γράψε μας και μια περίληψη του βιβλίου αλλά μην είναι του στυλ “verb”, γράψε 2 λογακια παραπάνω για μας που δεν έχουμε χρόνο να διαβαζουμε βιβλία

Παντελη και Greektrooper, ευχαριστώ πολύ!
Δεν με νοιάζει η απόσταση από τη σκηνή, απλά να μη βλέπω πλάτες και κεφάλια των μπροστινων. Άλλη λύση βέβαια είναι να με πάρει ένας από τους δύο στους ώμους του (70 κιλακια είμαι :joy::joy::joy::joy:)

Γνωριζει κανεις πως εχει παει η προπωληση για καθε μερα ως τωρα?

1 Like

Την έχει καπαρώσει άλλος - για την ακρίβεια άλλη- αυτή την θέση!! Η σύζυγος. Βλέπεις είναι μόνον 1.60, οπότε βρες άλλο θυμ… ε…συνφορουμιτη ήθελα να πω! :yum:

1 Like