Iron Maiden-Blaze Bayley Era

Ανατριχιαστικό, ανθρώπινο και πολύ συγκινητικό. ¶ντε να κοιμηθείς τώρα

Αυτο.

Eγω παντως αν τον ειχα να μου τραγουδαει καθε μερα θα αυτοκτονουσα…

Ένας από τους αγαπημένους μου τραγουδιστές που τραγούδησε σε 2 πολύ ιδιαίτερους δίσκους των ΙΜ.
Ναι ιδιαίτερους, που θέλουν μερικές ακροάσεις παραπάνω για να τα αγαπήσεις. Χάλια ψυχολογική περίοδος για τον Steve για όσους θυμούνται (λόγω κυρίως θανάτου του πατέρα του) που τέτοια τραγούδια (με το ακουστικό μπάσο να πρωταγωνιστεί εδώ και εκεί) με τέτοιους στίχους (τι,δε ξέρετε σε ποια αναφέρομαι;) μόνο μια μελαγχολική μπάσα φωνή μπορούσε να τα πεί. Και αυτό του πάει γάντι και στα υπόλοιπα τραγούδια.
Ήθελα να’ξερα αν έβγαιναν αυτές οι δισκάρες με άλλο όνομα ή αν τα έγραφε άλλη μπάντα ΤΙ θα έλεγε ο κόσμος;Ναι σιγά μην έκραζε πάλι. Kαι τι έγινε που έχει αυτό το Angel & the gambler; Κατα τ’αλλα οι Maiden δεν έχουν αλλάξει καθόλου στυλ παίζουν τα ίδια κ τα ίδια μας πρήξατε τα έντερα.
Και βρείτε μου έναν τραγουδιστή που να ηχεί σαν τον Blaze. Δύσκολα θα βρείς. Άλλος ένας πόιντ στον Βayley.

Στα live τώρα ,της x factor εποχής και λιγο μετα,άψογος στα δικά του τραγούδια και ικανοποιητικός στα υπόλοιπα.Εκεί γύρω στο 98 δε μας τα λέει και πολύ καλά και παρατηρώ αρκετά φαλτσάκια στα παλιά κυρίως τραγούδια ίσως αυτό οφείλεται ότι ήταν άρρωστος λόγω αλλεργίας σε πολλά live.Και δυστυχώς υπάρχουν τραγούδια που δε του πάνε καθόλου:αυτό το Heaven can wait τι το έλεγες ρε μεγάλε;Ειδικά λίγο πριν το οπαδικό “ωω-ω” γίνεται εκνευριστικός.Όπως και εκνευριστικός γίνεται και ο Bruce όταν ερμηνεύει το Lords of the flies ειδικά στην αρχή λές και τώρα σηκώθηκε απο το κρεβάτι. Πάντως ο Blaze απο το 2000 και μετά που τον έχω ακούσει live-κυρίως bootleg-είναι απολαυστικός, μάλλον είναι καλύτερα η υγεία του.

Τα σόλο άλμπουμς είναι φωτιά και λάβρα.Τα 2 πρώτα είναι σκέτη τάβλα αγνής μέταλ μουσικής με παντερίζουσες ρυθμικές κιθάρες. Τελευταία κυκλοφόρησε και ένα αξιόλογο στούντιο δίσκο.Βέβαια τώρα δεν έχει την προώθηση που είχε πρώτα. Επίσης αξιόλογα τραγούδια και στους Wolfsbane, ειδικά το “All hells…” τα σπάει.
Στεναχωρήθηκα για την γυναίκα του,το έμαθα τις προάλλες κρίμα.

Mπρρρρρρρρρρρρρρρρ…

Δε λεμε καλα που υπαρχει κι ο θεος και διασωθηκαν τα κατακρεουργημενα απο τον αλλο Sign Of The Cross, Lord Of The Flies, The Clansman.

Θα ηταν κριμα να πανε ετσι τετοια διαμαντια-υπερεπη.

Κρίμα για τη γυναίκα του Blaze αλλά και για τον ίδιο στην τελική…ότι και να πω είναι λίγο.
Δεν είναι κακός τραγουδιστής απλά δεν έκανε για τους Maiden, ειλικρινά στα Live(τον έχω δει και κρίνω) ήταν κακός. Έχανε στίχους, τραγούδαγε όπως να’ναι. Θυμάμαι όταν έλεγε το The evil that men do δεν ήξερα αν έπρεπε να γελάσω ή να κλάψω. Πάντως το X Factor είναι αρκετά καλός δίσκος, το άλλο είναι για πέταμα, περίμενα και έξω από το δισκάδικο της γειτονιάς ο μ@λ@κ@ς…αλλά που να ήξερα ε?

Πιστευω 100% οτι αυτες οι τραγουδαρες ειναι κατα πολυ καλυτερες με τον Blaze. Γουστα βεβαια…

Συμφωνώ 101%.:wink: Απο την άλλη όμως με τον Βρασίδα τις έμαθε και πολύς κόσμος αργότερα οπότε πάσο.

Πέστα ρε μεγαλε!!!Καλός ο Blaze,αλλά όχι για συγκρότημα επιπέδου Maiden.

Πως και δεν σκέφτηκαν να βγάλουν ένα best με κομμάτια απο τους 2 πρώτους δίσκους αλλα και από αυτους με τον Blaze, σε νέες εκτελέσεις με τον Dickinson όμως στα φωνητικά? Γαμάτο θα ήταν. Remember tomorrow, Prowler, Prodigal son και Running free από τη μία, Sign of the cross, Clansman, Futureal και Lord Of The Flies απο την άλλη.

Τέλειο θα ήταν να βγαίνανε και σε περιοδεία με τέτοιο σετλιστ και τίτλο “The Other years” ξερω γω…

Δεν ξερω αν ειρωνευεσαι, αλλα εγω θα καραγουσταρα…:smiley:

Όχι άλλο καρβουνοοοοοο!!!

Κρίμα για την γυναίκα του.:frowning:
R.I.P.

Προσωπικά αυτή η περίοδος μου είναι αδιάφορη, έδωσε κάποια τραγούδια καλά αλλά ο Blaze δεν μπορεί να συγκριθεί με Τον Dickinson.
Δεν είναι το πρόβλημα στις συνθέσεις.
Έβλεπα κάτι video στο youtube, το Trooper ήταν βάναυσο.
Απλά δεν γίνεται να τραγουδάς στην θέση του καλύτερου.

Το x-factor είναι Δισκάρα…σκοτεινό και ατμοσφαιρικό
Δώστε προσοχή και στους στίχους…

Tραγουδια που γραφτηκαν για τον BLAZE θελω BLAZE.Τραγουδια που γραφτηκαν για τον Dianno θελω dianno.Τελος.Και φυσικα ο dickinson μ αρεσει παρα πολυ αλλα ο καθενας στα νερα του και ο κολιος…(ε κατι λαθος ειπα)

Ρε παιδια ειναι ιδεα μου η τον Bailey απο τοτε που εφυγε απο τους Maiden τον εφαγε η γκαντεμια(διαζυγια,αλκοολισμος,θανατοι,ληστειες,προβληματα με το management κλπ)?Ειπαμε δεν ηταν και η καλυτερη επιλογη για τους Maiden, αλλα τετοια μουτζα?

Και ενα line up που αλλάζει συχνά τα τελευταία χρόνια.

Με τόσο κράξιμο που έφαγε και τρώει ακόμα πως να μην του πάνε όλα στραβά?