Iron Maiden-Blaze Bayley Era

Ενα τοπικ για λιωσιμο…για να δουμε τις γνωμες μας για τον αμφιλεγομενο κυριο Blaze Bayley!
Κατα την δικη μου γνωμη τωρα…Το X-Factor ειναι μια δισκαρα με πολλα κιλα @@…πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο Fear Of The Dark σαν συνθεσεις…με το τεραστιων διαστασεω επος που ονομαζετε Sign Of The Cross να δεσποζει επιβλητικα,απο εκει και περα Lord Of The Flies,The Aftermath,Man On The Edge,Fortunes Of War στον σιγουρα πιο σκοτεινο δισκο τους μεχρι στιγμης!

Για το Virtual XI τωρα…προσωπικα το γουσταρω,εχει μεσα το υπερτατο επος που ονομαζετε The Clansman-ΥΜΝΟΣ!!Απο εκει και περα τα υπολοιπα στεκοντε αρκετα καλα,The Educated Fool,Futureal,Lightning Strikes Twice…βεβαια κατακρινετε γιατι εχει μεσα και καποια ανισα κομματια οπως το πολυ μετριο The Angel And The Gambler!

Οσο για τον Blaze,σιγουρα δεν ηταν ο αξιος αντικαταστατης του Bruce και δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους αλλα στο κατω κατω ο Αρχηγος τον επελεξε για αυτην την δουλεια και τελικα εκανε ενα μεγαλο Λαθος που ευτυχως δεν κοστισε και τοσο στους Maiden!!Αυτα και…

[SIZE=“6”]UP THE FUCKIN IRONS[/SIZE] :metal:

Για το επίπεδο των συνθέσεων δεν ευθύνεται ο Blaze (είτε θετικά είτε αρνητικά) Πράγματι και οι 2 δίσκοι είναι αρκετά αξιόλογοι, αλλά με τον μεγάλο Bruce να τους τραγουδάει ανεβαίνουν αυτόματα επίπεδο!

Το X-Factor γαμει!!! Το Virtual XI ειναι απλα καλο, με μερικα μετρια κομματια, ο Blaze απλα εδωσε τον καλυτερο εαυτο του στα λιγα χρονια της παραμονης του.

Χαλαρα ανεβαινουν επιπεδο!!!

Στα του τοπικ τωρα και εγω γουσταρω ειδικα το X-Factor,πολυ,παρα που ωραιος δισκος!!
Για το Virtual τι να πω,ειναι καπως ανισο αλλα εχει και κομματαρες μεσα!!

Αυτο που γουσταρω στον Blaze και που δεν εχει ο Bruce ειναι ο τσαμπουκας πανω στην σκηνη… Ο Blaze εχει και μια αγριαδα που παραπεμπει περισσοτερο σε μεταλ τραγουδιστη… Καλη φωνη εχει, στο clansman βεβαια μου δινει την εντυπωση οτι βαριεται…

Ομως IRON MAIDEN ΧΩΡΙΣ BRUCE ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!

UP THE IRONS!!

Το X-factor πραγματικά είναι φοβερός δίσκος…Είχε κλασικά κομμάτια Maiden αλλά και κομμάτια που δεν δίστασαν να πειραματιστούν με αποτέλεσμα ενα πολύ δυνατό και συμπαγές αποτέλεσμα…Το Virtual XI είναι πιστεύω ένα σκαλοπάτι παρακάτω…Οι συνθέσεις (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) είναι αδύναμες και κοινότυπες…Και επιτέλους ας σταματήσουμε την γκρίνια με τον Blaze…O άνθρωπος έδωσε τον καλύτερο του εαυτό (Live 95 Περιστέρι-άψογος) και στο κάτω κάτω οι Maiden τον προσέλαβαν…Respect…

Και στον Λυκαβητο τον Σεπτεμβρη του 98 και ηταν και γαμω τις συναυλιες!Ο Βlaze τα εδωσε ολα τοτε!!

To X Factor ήταν ενδιαφέρον αλλά για μένα όχι δισκάρα. Όταν το πρωτοάκουσα ενθουσιάστηκα αλλά γρήγορα ξεφούσκωσε. Οι Maiden προσπάθησαν να προσαρμόσουν τον ήχο τους και το στυλ τους σε αυτό του Blaze. Γενικά η φωνή του μου φαίνεται κάπως υπερβολική. Το ζορίζει δηλαδή το πράγμα. Η φωνή του Bruce είναι πιο φυσική πιο αβίαστη. Ο δίσκος έχει καλά κομμάτια αλλά για μένα είναι πολύ κατώτερο του Fear… Το Τhe unbeliever είναι ένα κομμάτι που μου αρέσει ακόμα πολύ και πιστεύω είναι υποτιμημένο. Εκεί ο Blaze δίνει ρέστα.

Το Virtual ΧΙ έριξε τον πήχη ακόμα πιο χαμηλά. Δεν είναι άσχημο το Angel And The Gambler (ίσα ίσα ήταν ενδιαφέρον ο πειραματισμός των Μaiden) αλλά γιατί ρε παιδιά 10 λεπτά;; Πρέπει να μετρήσω κάποια στιγμή το πόσες φορές λέει το refrain.

θεωρω πως οι δισκοι με bayley ειχαν αρκετα καλα κομματια…αλλα η φωνη του συγκεκριμενου τραγουδιστη δεν μ αρεσει και νομιζω πως δεν ταιριαζε για maiden…

Πολυ σωστος!!
Διαφωνω ομως στο οτι ειναι πολυ κατωτερο απο το Fear Of The Dark το θεωρω τουλαχιστον ισαξιο!
Το Unbeliever μετραει πολυ!

Πάντως τα φάλτσα του Bailey όταν τραγουδάει live το futureal έχουν πολύ πλάκα!!:lol:

Το εχεις ακουσει bootleg και το λες?
Οσα Bootleg εχω ακουσει απο την περιοδεια του Virtual ειναι OK στα δικα του κομματια!Αλλα τα περισσοτερα απο Bruce τα σκοτωνει!Θα γελασετε αν ακουσετε το Wrathchild απο Blaze…ειδικα στην κραυγη!

Blaze Bayley for the win!!! και τα 2 albums ειναι κορυφαια, το Virtual XI ειναι απ’τα αγαπημενα Maiden albums μου, αν οχι το αγαπημενο.

Σε ένα bootleg που το είχα ακούσει έκανε αρκετά φάλτσα! Όμως το συγκεκριμένο τραγούδι, ακόμα και στη studio εκτέλεση το λέει κάπως περίεργα:) Τεσπα, δεν εχει σημασία, μέτριος προς καλός είναι αλλά όταν σε συγκρίνουν με τον Bruce, πρέπε να είσαι ο Dio για να μη σε θάψουν…
Ξέρετε ότι αντί του Bailey μπορεί να έπαιρναν τον Edu Falaschi?? Κατά τη γνώμη μου πολύ ανώτερος του Bailey, αλλά ίσως καλύτερα που ήρθαν έτσι τα πράγματα και γύρισε μια ώρα αρχύτερα ο τρισμέγιστος!8)

Απο οτι εχω διαβασει στην βιογραφια τους ο Αρχηγος δεν ηθελε ξενο τραγουδιστη,ειχαν προταθει πολλοι,ειδικα Γερμανοι…(Μηπως και ο Kiske???) μεταξυ αυτων και ο Doogie White…αλλα ο μεγαλος επελεξε τον Blaze!!
Παντως αν υπηρχε ενας τραγουδιστης εκεινη την εποχη σχεδον ισαξιος του Bruce και σαν φροντμαν και σαν φωνη αυτος σιγουρα ηταν ο Kiske!

Mόνο που αυτός έχει χάσει επαφή με το περιβάλλον εδώ και πολλά χρόνια…

:lol: :lol:

Ναι αλλα με τα φραγκα απο τους Maiden θα την ξαναποκτουσε την επαφη με το περιβαλλον, οποτε δεν νομιζω να ελεγε οχι.

Symfwnw oti to X-Factor einai mia diskara, alla se kammia periptwsh den to 8ewrw kalytero toy Fear Of The Dark. O allos diskos poy egrapsan oi Maiden me ton Bayley, to Virtual XI eixe poly kala kommatia, alla ftiagmena gia thn fwnh toy Dickinson. H fwnh toy Blaze pragmatika ton e8apse kanontas ton ton kata thn gnwmh moy pio adynamo disko toys. O Blaze vevaia san tragoydisths den sygrinetai me Dickinson, o opoios Dickinson genika me poly ligoys mporei na sygri8ei. Einai enas metrios tragoydisths poy prospa8ise, alla oso nanai otan ton prokatoxo soy ton lene Dickinson.... Kai mias kai phre to mati moy kati ligo pio panw, to Wrathchild vrisketai sto Killers, opoy tragoydoyse o Paul DiAnno kai oxi o Dickinson.

Δεν εννουσα οτι τραγουδαει ο Blaze το Wrathchild στο στουντιο,απλα το τραγουδησε χαλια στα live bootleg που εχω!

Το “Fear Of The Dark” αν είχε 10 tracks, αντί για 12, θα ήταν ίσως ο αγαπημένος μου Maiden δίσκος!

Είναι, έτσι και αλλιώς στους 5 αγαπημένους μου Maiden δίσκους! :bow:

Ο δίσκος του ομώνυμου υπερ-έπους, του συγκλονιστικού “Afraid To Shoot Strangers” και κάποιων ακόμα ύμνων του heavy metal μπορεί να συγκριθεί με τον δίσκο - “ήττα” “The X Factor”; [-X
H μέρα με τη νύχτα… :yes:

Επίσης, τα “Τhe Χ Factor” και “Virtual ΧΙ” είχαν την “ατυχία” να έχουν:

  1. Άθλια παραγωγή… :frowning:
  2. Μέτριο τραγουδιστή! Δεν έχω τίποτα με τον Blaze, αντιθέτως τον συμπαθώ πολύ, αλλά για τους Maiden ήταν πάρα πολύ μικρός! :dunno:
    Toν John Arch έ-π-ρ-ε-π-ε να πάρουν…
  3. Μαζί με κάποιες κομματάρες και αρκετά μετριότατα τραγούδια… :frowning:

Με άλλα λόγια, αν τα καλύτερα κομμάτια του “Τhe Χ Factor” και του “Virtual ΧΙ” βρίσκονταν σε ένα δίσκο, είχαν πολύ καλύτερη παραγωγή και τον Bruce πίσω από το μικρόφωνο, τώρα θα μιλάγαμε για απίστευτη δισκάρα… :roll: